Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SONDAJ/Referendum pentru eliminarea fetelor fetelor excluse de pe lista ITTF

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • nu sunt de acord cu scoatere fetelor din circuit- johny

    Comentariu


    • Postat în original de Johny Vezi post
      nu sunt de acord cu scoatere fetelor din circuit- johny
      Pai si votează nu doar ca nu esti de acord domnul Jhony.Multi isi dau cu parerea dar uita sa voteze haha.

      Comentariu


      • Oricum, eu pun intrebarea - cat de relevant este acest -asa de pompos spus- "SONDAJ/Referendum pentru eliminarea fetelor excluse de pe lista ITTF".
        Ati vazut cati participanti la circuit au votat? 164. Ati vazut cati suntem in clasamentul pe 2015? 2865. Despre ce vorbim aici? De fapt despre ce nu ar trebui sa vorbim aici.
        Si daca ar vota toti participantii din circuit si tot nu asa se face. Avand in vedere ca se cheama ca suntem amatori. Si acest circuit a fost infiintat de catre fosti profesionisti, care au fost legitimati sub sigla FRTM. Si din anumite motive au renuntat sa mai joace la cluburi si sa mai participe la concursurile federatiei.
        Apoi cred ca unul dintre motive a fost chiar acesta - ca au refuzat sa mai joace incorsetati de tot felul de reguli.
        Si acum ce incearca unii sa faca. Sa ne intoarcem la regulile de care au fugit cei care au infiintat circuitul. De fapt sa ne intoarcem doar la "unele reguli", adica alea care le convin lor. Ca celelalte reguli aplicate de federatie -speed glue (care chiar ca este nociv cu toluenul din el care ataca ficatul puternic), busteritul excesiv, servitul "din mana", comportament nesportiv, etc- vezi doamne nu avem instrumente sa le monitorizam si nici nu se pune problema sa le aplicam.
        Inca o data, despre ce vorbim aici? Nici nu ar trebui sa se mai puna problema asta pe aici, mai ales ca a mai fost abordat subiectul de-a lungul anilor si tot fara nici un rezultat pentru cei care l-au initiat. http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...eaprobate-ITTF
        Si nu ma pot abtine sa nu citez un adevarat "intelept" din topicul precedent, ale carei opinii sunt extraordinar de bine si chiar "intelept" argumentate:
        Postat în original de grasomega Vezi post
        Totusi, de ce atata inversunare impotriva jucatorilor cu materiale care au fost candva aprobate? Sa nu uitam ca suntem amatori si nu suntem afiliati la ITTF.
        In cazul in care ar fi restrictionata utilizarea unor materiale la lista actuala a ITTF, ar trebui sa existe mijloacele sa verificam materialele. Dar nici ITTF nu are intotdeauna mijloacele sa faca aceste verificari, ba, mai mult, nu ar fi timp sa se verifice materialele, chiar daca ar fi posibil.
        Apoi (va rog sa nu uitati ca vorbim despre o competitie de amatori), ar trebui sa interzicem participarea tuturor celor care au palete hobby - adica pentru amatori. Deci, interzicem participarea amatorilor la o competitie de amatori?
        Inteleg si sustin, totusi, pozitia celor care spun ca paleta trebuie sa aiba forma de paleta, cu fete lipite corect, fara denivelari si franjuri, gauri si alte artificii (fete lipite doar pe margine si jucatorul sufla dedesubt), cu amendamentul ca si cu lipici pe baza de apa se poate sa ai o fata cu oarecare denivelari, dar acestea nu deranjeaza adversarul.
        Ultima editare de alandala; 01.nov.2015, 00:09.

        Comentariu


        • Tocmai asta e treaba...daca suntem amatori sa jucam toti soft - soft si atunci altele vor fi rezulatele si ierarhiile...daca ajungi la masa cu patrunjel, coperta, fash, fete fierte, coapte, boosterite.....mai deunazi un coleg se oferea pe forum sa boostereasca o fata de paleta gratis....
          BH: SPINLORD GIPFELSTURM 1.8 mm
          Blade: KAZAK
          FH: ANDRO RASANTER R47 ULTRAMAX

          Comentariu


          • Gratis gratis dar pe urma a facut cu ochiul!
            Blade-Darker speed 90
            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
            Bh- Testing

            Comentariu


            • Postat în original de Johnny Plaiasu Vezi post
              Tocmai asta e treaba...daca suntem amatori sa jucam toti soft - soft si atunci altele vor fi rezulatele si ierarhiile...daca ajungi la masa cu patrunjel, coperta, fash, fete fierte, coapte, boosterite.....mai deunazi un coleg se oferea pe forum sa boostereasca o fata de paleta gratis....
              Unde scrie ca amatorii trebuie sa joace doar cu soft? Sau asta e încă o regula specială inventată pentru softisti? Pe care trebuie să o respectăm noi ăștia care nu știm ce-i ăla ping pong.
              Ultima editare de alandala; 01.nov.2015, 13:46.

              Comentariu


              • Si totusi dupa atatea contrari si polemici unde ajungem fratilor?????? Hai sa facem cum pune "alandala" scoatem si speed glue scoatem tot sa vedem cum mai jucati!!! Dam toti cu apa si apoi ne plangem ca nu ne sar paletele cum ne place.
                Haideti sa cumparam si detector, de lipici aparat de masurat grosimea paletei, si sa vedem atunci cine mai comenteaza.
                IN CONCLUZIE DE CE ACEST CIRCUIT SE NUMESTE "AMATUR"? fiecare persoana joaca cu ceea ce ii place atata timp cat pe fete reflecta sigla ittf. Suntem de rasul curcilor.
                Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                Comentariu


                • Eu trag o singura concluzie dupa toata epopeea aceasta: e corect in Amatur sa joci cu orice fata pe care scrie ITTF si cu orice paleta hobby. Este incorect sa joci cu fete ITTF sau palete hobby deturnate de la proprietatile originale prin procedee home-made.Cine trizeaza cu preparatul fetelor e clar ca se numeste TRISOR si nu numai ca nu se respecta pe el insusi dar nu respecta nici partenerul de joc.
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • Postat în original de dado_daniel Vezi post
                    Eu trag o singura concluzie dupa toata epopeea aceasta: e corect in Amatur sa joci cu orice fata pe care scrie ITTF si cu orice paleta hobby. Este incorect sa joci cu fete ITTF sau palete hobby deturnate de la proprietatile originale prin procedee home-made.Cine trizeaza cu preparatul fetelor e clar ca se numeste TRISOR si nu numai ca nu se respecta pe el insusi dar nu respecta nici partenerul de joc.
                    Bravo Daniele ai sintetizat totul scurt si pe întelesul tuturor BRAVO.

                    Comentariu


                    • Concluzia este ,ca in unle cazuri,ce nu este permis la ITTF este permis in AMATUR si ce este permis la ITTF nu este permis in AMATUR.
                      Un trisor cu Speed glue ,cu Superblock si alte fete interzise NU poate juca in ITTF iar un trisor cu boost ARE voie sa joace in ITTF,in Amatur doar ultimul e considerat TRISOR de unii intelepti..
                      Eu stiu ca in Amatur joaca amatori si acum e voie sa joace TOTI si cei care triseaza cu preparatul fetelor ca si cei care triseaza cu cu fete fara frictiune ,toluen sau speed glue.Toate acele fete preparate cu boost au frictiune deci nu sunt interzise de ITTF nici de Amatur din cate stiu.Doar daca au denivelari pronuntate nu e voie,dar nici aici nu se specifica marimi exacte.
                      Cei care se plang de fete cu boost se mai plang si de pocnitul din picior si alte lucruri care se practica in ITTF.
                      Cei ce spun ca este irelevant ce spun cei 113 votanti care au spus DA sa puna la indoiala si deciziile celor 11 coordonatori,pe acelasi motiv.

                      http://www.ittf.com/ittf_science/SSC...revised-OK.pdf

                      Effects of booster on bounce properties of rubber
                      (Data for proposal of banning post
                      -
                      treatment of rubbers)

                      bstract
                      :
                      Measurements were made to see the effects of commercially available boosters on bounce properties of
                      rubbers. The purpose of this work is to provide data for the proposal of banning post
                      -
                      treatment of rubbers. In this experiment a small steel ball (9mm diameter and 3g mass) was released on the rubber from the position of 513mm high and the rebound height of the ball was measured. The results clearly showthe effect of the booster on the rebound height, that is, the rebound height is largerin the case of rubbers treated by booster. It is found that a simple
                      measurement using a small steel ball proves to be an efficient method to check rubbers with abnormal elasticity
                      The 13th ITTF Sports Science Congress May 11
                      -
                      12, 2013, Paris, France
                      64
                      1.
                      INTRODUCTION
                      The following law and regulation are described in the Handbook of ITTF
                      [1
                      .
                      2.04.07: The racket covering shall be used without any
                      physical, chemical or other treatment.
                      3.04.02.02: The racket covering shall be used as it has been authorizedby the ITTF without any physical, chemical or other treatment, changing or modifying playing properties, friction, outlook, color, structure, surface, etc.; in particular, no additives shall be used.In spite of these law and regulation, manufacturers, players and coaches ignore the rule of rubberopenly.
                      Manufacturers immerserubbers in mineral oil to increase elasticity and tension. This immersing process is made against rubbers which are regarded as a completed industrial product.
                      As a result, rubbers contain a large amount of mineral oil in this treatment. It is post-treatment undoubtedly. Many rubbers made
                      through such a process are approved by ITTF and distributed in the world.Booster, the content of which is mineral oil, is abundant on the market in the world, though it is banned to use in regular games.Many law-breaking players use such booster to enhance
                      rubber performance. Law-abiding players using no booster are faced with a big handicap in the play. Such unfairness
                      occurs in regular games
                      Ultima editare de Lilian; 03.nov.2015, 10:27.
                      ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                      Comentariu


                      • Bai Liliane nu te dor degetele de atata scris, nu vezi ca suntem o mana de oameni care ne batem gura degeaba!!!
                        Daca am respecta tot regulamentul ITTF ar fi vai de noi, jumatate ne lasam de tenis
                        Stiti ce-i mai dureros!! si am spus-o colegilor la multe turnee: MULTI SE LEAGA DE JUCATORI IN VARSTA CARE JOACA CU SUPERBLOK SI ALTE CIUDATENII, DAR NIMENI NU SE LEAGA FRATILOR, DE CEI TINERI? CARE HABAR NU AU CUM SE FOLOSESC FETELE ASTEA, ASTA ESTE PROBLEMA!!!

                        PS: CAZUL MEU: AM BURTA, SUNT GREU CA UN URS, OPERAT LA PICIOR CU TIJA DE TITAN SI SURUBURI SOLVABILE, UNDE SA MA MAI MISC? ASTA E MOTIVUL PT CARE JOC CU SUPERBLOK

                        HAIDETI SA FIM REALISTI SI SA NE TREZIM LA REALITATE UNII DINTRE NOI
                        Ultima editare de roman bogdan; 03.nov.2015, 11:49.
                        Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                        FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                        BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                        Comentariu


                        • Postat în original de roman bogdan Vezi post
                          Bai Liliane nu te dor degetele de atata scris, nu vezi ca suntem o mana de oameni care ne batem gura degeaba!!!
                          Daca am respecta tot regulamentul ITTF ar fi vai de noi, jumatate ne lasam de tenis
                          Stiti ce-i mai dureros!! si am spus-o colegilor la multe turnee: MULTI SE LEAGA DE JUCATORI IN VARSTA CARE JOACA CU SUPERBLOK SI ALTE CIUDATENII, DAR NIMENI NU SE LEAGA FRATILOR, DE CEI TINERI? CARE HABAR NU AU CUM SE FOLOSESC FETELE ASTEA, ASTA ESTE PROBLEMA!!!

                          PS: CAZUL MEU: AM BURTA, SUNT GREU CA UN URS, OPERAT LA PICIOR CU TIJA DE TITAN SI SURUBURI SOLVABILE, UNDE SA MA MAI MISC? ASTA E MOTIVUL PT CARE JOC CU SUPERBLOK

                          HAIDETI SA FIM REALISTI SI SA NE TREZIM LA REALITATE UNII DINTRE NOI
                          Eu as propune ca sa permitem anumite palete in functie de varsta amaturistului. Astfel, pana in 40 de ani combatantul sa joace doar cu soft-soft bine curatat cu solutie de firma. Intre 40-50 sa se permita o iarba, antispin etc dat sa fie aprobata ITTF. Intre 50-60 de ani materialul poate sa fie si neaprobat, dat cu ulei si copt la cuptor, eventual sa aiba pe ambele fete astfel de materiale special create pentru a oferi tot felul de senzatii tari partenerilor de masa, senzatii tari la modul de capete in pereti si pumni in gura administrati de ciuda ca n-o dai pe masa. Peste 70 de ani ar trebui sa le permitem sa joace cu orice, ca oricum nu mai conteaza, chiar sa prinda mingea cu mana si sa ti-o arunce cu putere pe masa.

                          Comentariu


                          • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                            Peste 70 de ani ar trebui sa le permitem sa joace cu orice, ca oricum nu mai conteaza, chiar sa prinda mingea cu mana si sa ti-o arunce cu putere pe masa.
                            Cine are "putere" la 70 de ani, nu vine in weekend la tenis.
                            Blade:O chinezarie
                            FH:TG2 (No 19)
                            BH:Super Anti

                            Comentariu


                            • Adevarul dupa parearea mea este undeva la mijloc.Unii se lasa de tenis de masă din cauza ca nu pot ajunge la un anumit nivel sa invinga un ierbar, iar mult mai multi se inscriu din astfel de motiv ca au voie sa joace cu orice. Este destul de evident ca odata cu introducerea acestei reguli, daca se va vota in octombrie 2017, ar scadea majoritatea pasionatilor de tenis de masă,care sunt in continua crestere si ar risca poate pana la urma sa dispara acel spirit de "Amaturist" ( aproape fieacare din noi cred eu ca a avut o paleta de metro,vrajita parca, cu care credea el ca bate pe oricine ).Nu vedeti cate fete din ce in ce mai performante au aparut,care fac mult mai usor jocul contra celor ce joaca cu fete interzise ( vine mai rapid mingea, genereaza mai mult efect). Intradevar pentru multi jucatori care nu stapanesc foarte bine topspinul si taiatele, un joc contra unui material interzis il va incurca foarte mult... dar ganditi-va atat, ca cel ce ataca ( topspin sau decisive are prima sansa ), sa nu cadem acum in derizoriu si sa lasam armele jos din cauza unor fete.. totul pararea mea este in mainile celui ce ataca. Daca nu ai reusit din prima, sigur va iesi din a 2a sau a 3a. Totul tine de antrenament pana la urma.

                              PS: va zic un "secret" dupa care ma ghidez eu, majoritatea sunt convins ca il stiu, contra celor ce joaca cu fete ce nu prind efect gen anti, ox ( super block ) trebuie sa sti ce efect i-ai bagat si sigur vei sti cum iti vine inapoi pentru ca ele efectiv intorc efectul inapoi cum i l-am dat. Ar trebui putin de tot gandit si sportul asta ca multi joaca legati la ochi. Asa ca nu va mai fie teama de fete de acest gen de fete pentru ca atacantul are prima sansa tot timpul. Sa ne uitam oameni buni la jocul nostru,sa vedem ce nu ii in regula si dupa aceea sa tragem concluzii. Sa lasam acuzele ca fata aia a fost nu stiu cum, si sa dam motive mereu... sa incercam sa gasim solutii in noi nu sa dam motive pe tot felul de lucruri.

                              PS2: Sa vedem si partea plina a paharului, si frumusetea acestui circuit si sport pana la urma, care aduna atat de multa lume de la an la an. In putine sporturi precum in acest circuit "AmaTur" a explodat asa de multi dornici sa practice sport.

                              PS3: In concluzie nu sunt de acord cu eliminarea fetelor interzise de ITTF si sper sa nu se ajunga la eliminarea lor ca pana la urma cu totii avem de pierdut
                              Ultima editare de victor.arad; 04.nov.2015, 00:36.

                              Comentariu


                              • Postat în original de Lilian Vezi post
                                ...Un trisor cu Speed glue ,cu Superblock si alte fete interzise NU poate juca in ITTF iar un trisor cu boost ARE voie sa joace in ITTF,in Amatur doar ultimul e considerat TRISOR de unii intelepti..
                                Eu stiu ca in Amatur joaca amatori si acum e voie sa joace TOTI si cei care triseaza cu preparatul fetelor ca si cei care triseaza cu cu fete fara frictiune ,toluen sau speed glue.Toate acele fete preparate cu boost au frictiune deci nu sunt interzise de ITTF nici de Amatur din cate stiu.Doar daca au denivelari pronuntate nu e voie,dar nici aici nu se specifica marimi exacte.
                                Cei care se plang de fete cu boost se mai plang si de pocnitul din picior si alte lucruri care se practica in ITTF...
                                Lilian, nu stiu de ce te incrancenezi asa cu tot felul de argumente si chiar jigniri (faza cu trisatul). Chiar ca nu te recunosc. Cand am jucat fata in fata mi-ai parut un baiat extraordinar. Mai ales ca, nu inteleg de ce ai intervenit in topicul acesta, avand in vedere ca tu chiar te sti contra ierbarilor. (Cand am jucat cu tine la concursurile din Oradea, intotdeauna m-ai pus pe tusa foarte elegant).
                                O sa-mi spui ca din principiu. Ma rog.
                                La fel si eu o sa-ti spun ca m-ai inteles gresit. Si eu "ma plang" de fete cu boost, sau speed glue -tot din principiu- ca o reactie la cei care vor sa aplice doar o parte din regulamentul ITTF. Deoarece -ca sa te parafrazez- se poate spune la fel despre cei care incearca sa impuna doar o parte din regulamentul ITTF, ca vor sa triseze. Nu e corect. Poti sa ma crezi ca nu ma deranjeaza catusi de putin sa joc impotriva oricarui material permis sau interzis, nu ca ma descurc nemaipomenirt contra oricarui material, ci deoarece mi se pare normal ca daca suntem AMATORI, sa jucam cu ce avem la indemana fara nici o impunere. Este ca si cand -daca ma duc in parc sa joc pe mesele de acolo, sa impun partenerului de acolo (amator de amator) cu ce palata sa joace. Este absurd.
                                Eu am inteles ca boost-eritul este interzis in cazul cand "umfla buretele" peste un anumit numar de mm. Ai impresia ca la noi in circuit se tine cont de asta? Nu stiu cum ai inteles tu, sau cum nu ai vrut sa intelegi.
                                In legatura "cu alte lucruri care..." vezi si aici nu cred ca ai inteles bine. Sau vrei tu din nou sa fortezi lucrurile.
                                Cum sa pui pe acelasi taler faptul ca iti vezi de joc normal (indiferent cu ce fete), sportiv, fara sa impietezi prin nici o actiune jocul adversarului - cu "alte lucruri care se practica in ITTF" si nu numai - ca de exemplu tragerea de timp, furatul intentionat la scor, servitul din mana etc- care sunt facute cu intentia clara de a impieta direct jocul adversarului. Unii pot sa interpreteze ca si aceste practici reprezinta o trisare. Chestie de interpretare.
                                Deci cine are dreptate? Se poate vorbi despre subiectul asta pana ne plictisim, asa ca eu zic sa il incheiem si sa nu mai venim cu exagerari.
                                Ultima editare de alandala; 04.nov.2015, 13:09.

                                Comentariu


                                • Postat în original de alandala Vezi post
                                  Lilian, nu stiu de ce te incrancenezi asa cu tot felul de argumente si chiar jigniri (faza cu trisatul). Chiar ca nu te recunosc. Cand am jucat fata in fata mi-ai parut un baiat extraordinar. Mai ales ca, nu inteleg de ce ai intervenit in topicul acesta, avand in vedere ca tu chiar te sti contra ierbarilor. (Cand am jucat cu tine la concursurile din Oradea, intotdeauna m-ai pus pe tusa foarte elegant).
                                  O sa-mi spui ca din principiu. Ma rog.
                                  La fel si eu o sa-ti spun ca m-ai inteles gresit. Si eu "ma plang" de fete cu boost, sau speed glue -tot din principiu- ca o reactie la cei care vor sa aplice doar o parte din regulamentul ITTF. Deoarece -ca sa te parafrazez- se poate spune la fel despre cei care incearca sa impuna doar o parte din regulamentul ITTF, ca vor sa triseze. Nu e corect. Poti sa ma crezi ca nu ma deranjeaza catusi de putin sa joc impotriva oricarui material permis sau interzis, nu ca ma descurc nemaipomenirt contra oricarui material, ci deoarece mi se pare normal ca daca suntem AMATORI, sa jucam cu ce avem la indemana fara nici o impunere. Este ca si cand -daca ma duc in parc sa joc pe mesele de acolo, sa impun partenerului de acolo (amator de amator) cu ce palata sa joace. Este absurd.
                                  Eu am inteles ca boost-eritul este interzis in cazul cand "umfla buretele" peste un anumit numar de mm. Ai impresia ca la noi in circuit se tine cont de asta? Nu stiu cum ai inteles tu, sau cum nu ai vrut sa intelegi.
                                  In legatura "cu alte lucruri care..." vezi si aici nu cred ca ai inteles bine. Sau vrei tu din nou sa fortezi lucrurile.
                                  Cum sa pui pe acelasi taler faptul ca iti vezi de joc normal (indiferent cu ce fete), sportiv, fara sa impietezi prin nici o actiune jocul adversarului - cu "alte lucruri care se practica in ITTF" si nu numai - ca de exemplu tragerea de timp, furatul intentionat la scor, servitul din mana etc- care sunt facute cu intentia clara de a impieta direct jocul adversarului. Unii pot sa interpreteze ca si aceste practici reprezinta o trisare. Chestie de interpretare.
                                  Deci cine are dreptate? Se poate vorbi despre subiectul asta pana ne plictisim, asa ca eu zic sa il incheiem si sa nu mai venim cu exagerari.
                                  ...Dorule ,eu zic sa nu-ti mai pierzi timpul degeaba....prima impresie este gresita.......tine cont de mottoul pe care-l ai scris.........si vei avea de castigat.....
                                  ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                  Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                  Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                  Comentariu


                                  • Imi cer scuze daca am jignit pe cineva.
                                    Bogdan,Doru vorbeam de un caz teoretic si judecand dupa regulamentul ITTF fara a mentiona pe cineva anume.
                                    Spunea cineva mai sus de cei ce folosesc boost ar fi trisori asta judecand dupa ITTF, in amatur nu poate fi considerat asa, pentru ca nu exista in regulament specificat asta si daca ar fi nu s-ar putea verifica pentru ca nici in ITTF nu se verica treaba asta deocamdata.
                                    O zi buna va doresc..si spor la joc.

                                    Aici gasiti cum se verifica o paleta
                                    https://www.facebook.com/ITTF.change...humbnail_video

                                    https://www.facebook.com/ITTF.change...apply/?fref=nf
                                    Ultima editare de Lilian; 05.nov.2015, 14:21.
                                    ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                    Comentariu


                                    • Nea Liliane ai probleme mari, nu te duci dumneata sa joci la ITTF si lasa-ne pe noi astia "ierbari" si "trisori" sa ne luptăm in anonimatul AMATuRului.

                                      Comentariu


                                      • Asadar, 113 (68,90%) au votat pentru eliminarea fetelor de pe lista ITTF, 51 de participanti insemand 31,10% nu doresc acest lucru.
                                        Imi place sa cred ca in mare parte cei ce au votat sunt mai "prezenti" pe forum precum si la concursuri , adica 164 voturi din cca 5-600 jucatori activi ceea ce inseamna un procent destul de bun. Marcel e bun la statistici .

                                        Cum s-a incheiat si sondajul nostru hai sa trecem putin in revista "doleantele generale":
                                        1. Jucatori care sunt pentru aplicarea regulamentului ITTF in ce priveste suprafetele fetelor si eliminarea celor interzise.
                                        2. Se doreste eliminarea fetelor care nu prezinta sigla ITTF si nu mai au nici o legatura cu originalul, adica fetele foarte uzate indiferent ca sunt ierburi sau soft.
                                        3. Fetele ce au sigla ITTF sa fie acceptate fie ca sunt "ierburi" sau softuri.
                                        4. Scoaterea din Amatur a fetelor interzise dupa o perioada mai lunga de timp.
                                        5. Interzicerea ierburilor va afecta participarea multora ce le folosesc.

                                        In principiu cred ca e bine ca s-a discutat pe tema ierburilor, daca va fi nevoie conducerea Amatur va decide daca se va modifica ceva pe tema asta in regulamentul de anul viitor, daca nu, nu.
                                        In mod normal ar trebui sa inchid acum acest subiect dar, propun sa ramana deschis pana duminica seara pentru a va putea exprima ultimele pareri pe aceasta tema dupa care subiectul va fi inchis.

                                        Multumesc tuturor pentru opinii si fair play chiar daca uneori discutiile au fost mai aprinse.

                                        Respect.
                                        Blade: lemn off...ce lemn !
                                        Bh: cu tepi
                                        Fh: fara tepi

                                        Comentariu


                                        • Cine are acest microb în s?nge, va achiziționa fete aprobate ITTF, cine nu va dori acest lucru este rău intenționat, exact ca politicienii noștri actuali, deci vor să distrugă!! P?nă la urmă se vor exclude singuri din competiție și nu cred că vom duce lipsă de noi jucători! Aici este vorba și de rea voința din partea unora, care chiar nu vor niciodată sa joace cu fete aprobate ITTF, deoarece se găsesc cele contrafăcute foarte ieftine!!
                                          Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                          FH - Xiom Sigma II Pro
                                          BH- Xiom Sigma II Pro

                                          Comentariu


                                          • Si acum URSU pune cireasa pe tort":

                                            AM OBSERVAT TARZIU, CHIAR TU SORINE AI DESCHIS ACEST TOPIC CU FLACARI?))
                                            PT ASTA LASA CA ITI DA URSU UN AVERTISMENT)) SA NU TE MAI PRIND CA VINZI SUPERBLOKURI PRIN TARA!!!!)))))))

                                            PS: MAI BINE FA UN SONDAJ DE GENUL " CATI URSI SUNT IN AMATUR CARE JOACA MAI BINE DECAT URSU ROMAN?"))))))))) ce modest sunt
                                            Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                            FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                            BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de roman bogdan Vezi post
                                              Si acum URSU pune cireasa pe tort":

                                              AM OBSERVAT TARZIU, CHIAR TU SORINE AI DESCHIS ACEST TOPIC CU FLACARI?))
                                              PT ASTA LASA CA ITI DA URSU UN AVERTISMENT)) SA NU TE MAI PRIND CA VINZI SUPERBLOKURI PRIN TARA!!!!)))))))

                                              PS: MAI BINE FA UN SONDAJ DE GENUL " CATI URSI SUNT IN AMATUR CARE JOACA MAI BINE DECAT URSU ROMAN?"))))))))) ce modest sunt
                                              Tu esti Ursule number one ))) Oricum tu o sa suferi cel mai mult dintre toti OX-arii cand se vor scoate...... tu si poate Dr. Neubauer ( maiestrul ) care nu o sa mai faca vanzari, ar trebui sa-ti dea un premiu la ce vanzari ai adus Ursule la acest tip de fete, o gramada s-au luat dupa tine cu aceasta fata

                                              Comentariu


                                              • Da Somalezule, ai dreptate, in loc sa fac un bine comunitatii de jucatori, am facut un rau fara voia mea dupa ce ma voi reprofila, voi face un amunt public cu ce rapciuga voi juca pe viitor))
                                                Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                                FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                                BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de victor.arad Vezi post
                                                  Tu esti Ursule number one ))) Oricum tu o sa suferi cel mai mult dintre toti OX-arii cand se vor scoate...... tu si poate Dr. Neubauer ( maiestrul ) care nu o sa mai faca vanzari, ar trebui sa-ti dea un premiu la ce vanzari ai adus Ursule la acest tip de fete, o gramada s-au luat dupa tine cu aceasta fata
                                                  Postat în original de roman bogdan Vezi post
                                                  Da Somalezule, ai dreptate, in loc sa fac un bine comunitatii de jucatori, am facut un rau fara voia mea dupa ce ma voi reprofila, voi face un amunt public cu ce rapciuga voi juca pe viitor))
                                                  ...mai oameni buni........(tot oameni sunt si ursii si somalezii....ca in fabula....)........voi n-aveti somn....la ora 2.00...............Sorine inchide repede subiectul asta....ca explodeaza....
                                                  ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                                  Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                                  Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                                  Comentariu


                                                  • Nu vreau sa pun paie pe foc...
                                                    Fiecare parte isi apara interesul si acest lucru este reflectat de procentele sondajului.
                                                    La prima vedere, respectarea a ceea ce se poate respecta cu usurinta ar trebui sa primeze si nu trebuie conditionat acest fapt de alte standarde pe care turneele AmaTur nu le pot avea sau ca, amatori fiind, trebuie sa se permita a se juca oricum si cu orice. Mai mult, ideea ca unii ierbari sunt oameni supraponderali, batrani sau cu cine stie ce alte betesuguri nu-si are rostul. Astfel de oameni exista si in tabara cealalta si acestia isi vad de joc conform posibilitatilor fizice proprii.
                                                    Pe de alta parte, este anormal sa-i pui in fata materialelor, fie si omologate, pe incepatori sau pe cei care nu pot depasi, valoric vorbind, aceasta categorie. La acest nivel, competitorii au ca principal obiectiv sa “lege” cat mai multe schimburi de mingii. Orice contact cu o minge venita dintr-un material inseamna finalul shimbului.
                                                    In contradictie, pentru cei interesati in a progresa in plan strict sportiv, openistii, prezenta jucatorilor cu iarba sau alte materiale, omologate sau interzise, este binevenita. Acestia sunt o bariera temporara in calea softistilor care se antreneaza si progreseaza constant.
                                                    A mai ramas categoria avansatilor. Nu stiu daca softistii de aici ar juca mai eficient impotriva unui material omologat decat impotriva altuia neomologat. Sau daca “materialistii” ar fi mai performanti cu un material interzis decat cu unul omologat. Probabil ca raspunsul este nu pentru ambele situatii, dar, pentru a se evita discutii sterile, prezenta doar a materialelor omologate ar fi solutia.
                                                    Si as mai avea o constatare: sa nu-i fericim prea mult pe cei cu materiale. Majoritatea, fie daca o recunosc sau nu, au ales aceasta cale pentru ca au descoperit ca reactiile atipice generate de material catre adversari fac victime sigure printre softistii neexperimentati. Si-au ridicat rapid MP-ul cu cateva puncte, dar doar cam atat. Putini materialisti amatori ajunsi la open se simt confortabil la categoria superioara. In schimb, sunt multe exemple de amatori softisti care si-au ridicat valoarea jocului, pas cu pas. Si nu ma refer doar la copiii antrenati profesionist.
                                                    Cu ani in urma, era un amator obisnuit, bucuresteanul Ionel Zamfir. Mai mult, aflat la varsta la care nu te mai gandesti la performanta. Nu cred ca atunci depasea cu mult MP-ul de 10. A promovat la open prin antrenament si joc soft. L-am mai apreciat intr-o alta imprejurare. Nu l-am mai vazut jucand de mult timp, dar am descoperit ca, la ora actuala, are un coeficient MP apropiat de 28. Este un exemplu de urmat...

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X