Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ce conteaza cel mai mult la o paleta?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

    fratiilor de ce va legati de niste clujeni si faceti misto de el?Chiar cind apare unul de-al vostru din capitala nu vorbiti asa cu el.Daca aveti ceva cu ardelenii trimiteti un mesaj privat mie si dupa aia mai povestim sau la primul turneu unde ne vom intilni.Nu este o amenintare.

    Comentariu


    • #27
      Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

      Postat în original de VISCO
      Postat în original de vali
      Postat în original de Dado.daniel
      vali cine e asiaticul din avatarul tau?
      Ma Long , dar trebe sa il skimb ca nu ma reprezinta
      Mie-mi pare a fi Ma Lin sau ai schimbat avatarul?
      Asa e .
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #28
        Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

        Postat în original de alandala
        Salutare la toata lumea! Bine v-am gasit, sunt nou pe aici si ma bucur ca exista un asemenea forum.
        Am dorit sa pun si eu aceasi intrebare ca (at)anomis la inceputul acestui topic. Si eu am jucat in copilarie, la mesele de beton de pe langa scoli, am intrerupt si acuma impreuna cu nepotul m-am apucat din nou de vechea dragoste si pot zice (subiectiv) ca sunt un jucator de nivel mediu (si ca stil - si de atac si de aparare) Nu prea stiu nimic despre paletele mai performante, decat din ce am citit de pe acest forum. Asa ca la raspunsul vostru - ca cea mai buna e paleta ce ti se potriveste, eu spun ca si daca as sti exact ce mi se potriveste, (cred ca ceva mediu- sa fie si de atac, dar si de aparare, sa pot scoate atacurile adversarului si sa si prinda efect - poate nici nu exista asa ceva), nu am de unde sa stiu care fete/lemne indeplinesc conditiile astea, cu atat mai mult, nu as avea de unde sa stiu care fete mi se potrivesc decat prin incercare, ori e clar ca nu am cum sa incerc mai multe feluri de palete. De aceea daca s-ar gasi cineva cu rabdare si un pic de timp, sa-mi explice niste amanunte despre fete si lemne, m-ar ajuta foarte mult, deoarece din ce am citit pe acest forum, eu ca necunoscator, mi-am cam prins urechile. De exemplu ?Metall? a aspus ?? Si eu sunt jucator ofensiv, dar am pierdut multe puncte din cauza controlului, ca aveam paleta cam ofensiva, si fetele cu spin mare si control mic ..?, - sa inteleg ca se poate sa fie paleta ofensiva si sa aiba spin(spin = efect?) bun? Si se poate ca o fata sa nu aiba control bun dar sa aiba spin bun? Chestiile astea nu le stiu despre fete, sau lemne.
        Daca imi poate spune cineva care sunt limitele minime si maxime la fete sau lemne (ex. control 9,5 ; viteza 8,5), ca sa-mi fac o idee.
        Sau care este deosebirea intre fete butterfly Sriver fx si Sriver G2 fx.
        In speranta ca nu v-am agasat prea tare cu problemele mele de nestiutor in ale teoriei, va multumesc si o sa mai pun intrebari legate de subiect tot aici.
        am mai scris aici
        La o paleta conteaza caracteristicile spin, viteza , rigiditate conforme cu ce vrea omul sa faca cu ea. Controlul e ceva relativ ce rezulta din combinatia respectiva. Daca ai un rever mai putin puternic degeaba iti pui o fata lenta (zice-se de control) si incerci sa inkei punctul cu un topspin pentru ca forta aditionala pe care o pui in lovitura iti va altera partea tehnica , miscarea corecta.
        Asa ca eu zic ca importante ar fi aspectele:
        1.Cat de rigid este lemnul (un lemn flexibil e mai bun la tops dar mai slab la jocul flat, invers la rigide)
        2.Cat de rapid este lemnul si fetele(vrei sa joci preponderent de pe masa sau de afara)
        3.Cat de moi sunt fetele (fiecare cum prefera - loveste mai tare sau mai cu efect)
        4.Fetele sunt lipicioase sau nu (depinde de felul fiecaruia de a genera efecte)
        5.Potrivirea lemn , fete
        In general cifrele referitoare la control sunt subiective si cred ca mai mult incurca decat ajuta.
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #29
          Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

          Anomis, putintica rabdare : la turneul din februarie anuntat la Cluj o sa ai ocazia sa cunosti amatorii, sa vezi cum joaca, cu ce joaca, vei putea proba pe larg echipamente ... se va deschide cutia Pandorei
          Se merge pe "trial and error" ... feelingul va dicta + stilul de joc dorit, nu neaparat cifrele din cataloagele producatorilor.
          Atentie insa : metoda e costisitoare daca te lasi prins in prea multe scenarii si cauti arma miracol. Nu ma intreba de unde stiu.

          Comentariu


          • #30
            Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

            Mersi de raspuns (at)vali.
            Poti sa-mi spui care este deosebirea intre fete Butterfly Sriver fx si Sriver G2 fx?

            Comentariu


            • #31
              Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

              Daca nu te superi am sa-ti raspund eu: FX inseamna varianta cu burete mai moale. Deci cand gasesti FX undeva, inseamna ca mai exista o fata care are topsheet (cauciucul cu zimti) atasat de un burete mai tare (ex. Bryce, Bryce FX, Sriver, Sriver FX, etc).
              Acum ramane de vazut care este diferenta intre Sriver si Sriver G2. Simplu, G2 inseamna generatia a doua, la care au fost modificati parametri de viteza si spin in sens pozitiv. Nu inseamna automat "mai bun". Depinde de compatibilitatea cu stilul si nivelul de joc al fiecaruia.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #32
                Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                Postat în original de VISCO
                Daca nu te superi am sa-ti raspund eu: .
                Nu ma supar, dimpotriva. Deoarece sunt constient ca pun intrebari poate elementare, dar cum spuneam am jucat tot cu parteneri ca mine, care nu am avut contact cu jucatori cu cunostinte si teoretice si practice, mai ales despre echipament. In trecut am jucat cu paleta cu burete si zimti, cum se zicea mai de mult "de 45 lei". De cateva luni joc cu o paleta second hand Butterfly, cu fete Sriver FX, cu care la inceput m-am obisnuit destul de greu. Acuma ma descurc binisor cu ea, pot sa dau si mingi mai rapide (bombe), dar si sa scot mingi rapide de la distanta. Ce nu mai reusesc foarte bine este efectul. Asa ca de aceea m-am interesat de Sriver G2 FX.
                Mersi.

                Comentariu


                • #33
                  Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                  G2 FX este mai rapida. Atentie ca efectul prea mare, daca nu-l poti manui, se intoarce ca si viteza, impotriva ta. Am vazut multi incepatori care si-au luat fete cu efect mare si dadeau 70-80% din retururile de serva in fileu.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                    Sriver G2 ca si Cermet (cu care am jucat) fac parte din familia "high-tension" de la Butterfly , adica cauciucul este lipit tensionat pe burete ca sa arunce fața mai tare. Sunt fete mai diferite ca feeling decat cele clasice .
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                      Mersi, o sa ma mai gandesc.

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                        Eu zic sa nu te gandesti prea mult. Pune mana pe ce fete gasesti si invata corect loviturile si apoi repeta repeta si iar repeta. Mai lasati vanatoarea asta de vrajitoare ca nu are rost.
                        Primorac Carbon
                        FH Dignics 09C
                        BH JOOLA MAXX

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                          Cel mai mult la o paleta conteaza mana

                          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                            unde se gaseste o mana buna, de calitate?
                            Blade-Darker speed 90
                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                            Bh- Testing

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                              Postat în original de gdurdun
                              Cel mai mult la o paleta conteaza mana
                              Bai fratilor, mult le mai place unora sa filozofeze!!! Daca te intreaba cineva ce conteaza cel mai mult la o masina, ii raspunzi ca piciorul??? Da-i lui Titi Aur o dacia1310 sa mearga la raliu, vezi ce randament da in fata la unul care nu are picorul chiar asa bun ca al lui, dar are un Lancer... Terminati mai cu impresiile astea. Eu nu zic ca antreamentul si coordonarea nu conteaza, dar aici discutia era despre PALETE. Repet: PALETE!!! daca ai ceva de spus in legatura cu asta spune, ne intereseaza, dar daca nu, nu te mai baga in seama cu astfel de filozofii.

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                Pai tocmai ca numai antrenamentul si coordonarea conteaza restul e can can.
                                PS Daca mergi la raliu cu un evo si aur cu o dacie il bati? Eu nu cred
                                Primorac Carbon
                                FH Dignics 09C
                                BH JOOLA MAXX

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                  eu am un lemn xiom - axelo si de curand i-am atasat fete andro plasma women (2.0 mm).este f rapida si o sa imi trebuiasca ceva timp sa ma adaptez cu ea.lemnul e bun , va intreb daca aceste fete sunt chiar potrivite acestui tip de lemn...multumesc.
                                  Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                    Postat în original de tycutz
                                    Pai tocmai ca numai antrenamentul si coordonarea conteaza restul e can can.
                                    PS Daca mergi la raliu cu un evo si aur cu o dacie il bati? Eu nu cred
                                    Pari putin penibil deja. Inca o data intreb, de ce atata tam-tam cu palete, fete, lemne, daca astea nu conteaza??? Nu ti se pare putin deplasata afirmatia ta? Cred ca aberezi putin. Iar la intrebarea ta, chiar nu ma obosesc sa-ti raspund. Ar insemna sa imi pun mintea cu tine...

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                      Eu zic sa pastram ofensele si jignirile intr-un colt al memoriei care se sterge. Omul si-a exprimat parerea asa cum crede el ca este mai bine. Nu-i obligatoriu sa-i urmam sugestiile daca nu credem la fel, dar nici sa-i atingem demnitatea. Sa pastram nivelul ridicat al acestui forum!
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                        Nu stiu de ce dar am impresia ca atunci cand unele persoane au intrat pe forum si-au adus si proasta crestere de acasa, cred ca trebuie luate anumite masuri pt. ca atacurile la persoana incep sa se imulteasca.Sau poate ma insel eu si nu am ce cauta pe un astfel de forum.
                                        Blade-Darker speed 90
                                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                        Bh- Testing

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                          De multe ori, cei care intra noi pe forumuri, au nevoie de o perioada de "rodare" pana se obisnuiesc cu userii mai vechi si pana invata disciplina limbajului in cadrul acestui tip de comunicare. Nu-i problema, cazurile "extreme" dispar iar cei care se adapteaza, raman si inteleg cat de frumos este sa fie respectati pt ca au invatat sa respecte.
                                          Netul asta este o scoala a vietii.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                            ..pana acum nu am vazut nici un topic care sa isi fi pastrat strict subiectul abordat si nimeni nu s-a suparat pe chestia asta, este firesc sa existe pareri diferite de unde si contrazicerile doar ca modul de exprimare este mult mai elevat fata de cotidian, tocmai de aceea acest forum este deosebit..

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                              Postat în original de anomis
                                              Postat în original de tycutz
                                              Pai tocmai ca numai antrenamentul si coordonarea conteaza restul e can can.
                                              PS Daca mergi la raliu cu un evo si aur cu o dacie il bati? Eu nu cred
                                              Pari putin penibil deja. Inca o data intreb, de ce atata tam-tam cu palete, fete, lemne, daca astea nu conteaza??? Nu ti se pare putin deplasata afirmatia ta? Cred ca aberezi putin. Iar la intrebarea ta, chiar nu ma obosesc sa-ti raspund. Ar insemna sa imi pun mintea cu tine...
                                              Nici o problema daca iti par penibil. Eu doar incerc pe incepatori sa i fac sa inteleaga ca nu echipamentul e cel care conteaza asa de mult si sa nu inceapa sa schimbe fetele ca pe ciorapi. E destul sa stii stilul care vrei sa il adopti si se gasesc rapid variante. Apoi urmeaza munca.
                                              Cine vrea intelege cine nu nu.
                                              Primorac Carbon
                                              FH Dignics 09C
                                              BH JOOLA MAXX

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                                OK, Nu am vrut nici sa fiu nesimtit, nici sa atac pe nimeni. Doar ca sa primesti acelasi raspuns de repetate ori, desi am spus ca altceva intrebam, e putin deranjant... Atat tot. Dar daca e cazul, imi cer scuze daca am suparat pe cineva. nu asta am vrut. SCUZE.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                                  Postat în original de tycutz
                                                  Nici o problema daca iti par penibil. Eu doar incerc pe incepatori sa i fac sa inteleaga ca nu echipamentul e cel care conteaza asa de mult si sa nu inceapa sa schimbe fetele ca pe ciorapi. E destul sa stii stilul care vrei sa il adopti si se gasesc rapid variante. Apoi urmeaza munca.
                                                  Cine vrea intelege cine nu nu.
                                                  Multumesc tare mult. Faptul ca am adresat o intrebare, nu inseamna ca sunt un incepator. Vreau sa-mi iau o paleta cu care sa fac mana sa joace mai bine. Atat tot. In ce priveste antrenamentul, stiu ca e nevoie. Si tocmai pentru ca nu vreau sa-mi tt schimb fetele (pentru ca nu sunt un profesionist impatimit, ci doar un amator pasionat de tenis de masă) vreau sa fac o alegere buna. Motiv pentru care am si cerut sprijinul celor mai experimentati. Iti multumesc de parerile tale, dar astept si sugestii legate de palete.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: ce conteaza cel mai mult la o paleta?

                                                    Postat în original de anomis
                                                    Vreau sa-mi iau o paleta cu care sa fac mana sa joace mai bine. Atat tot.
                                                    Palete bune sunt sute, mii (aici nu ma refer la cele gen metro,carrefour,etc) totul depinde de ce iti place si simti ca ti se potriveste, si foarte bine spus : o paleta buna face un joc mai bun
                                                    Anomis cel mai bine e sa te duci la o sala unde sunt mai multi jucatori si sa incerci diferite palete, trebuie sa existe acolo ceva care sa iti placa.
                                                    Eu unu aleg ceva doar dupa ce probez, nu iau ceva daca am auzit de la x y z de pe net sau de oriunde ca e bun.
                                                    Nu pot sa zic ca ti-ar fi bun un def/all-/all/all+/off-/off/off+ pentru ca asta doar tu poti sa sti ce iti place.
                                                    Aici toti isi dau cu parerea cu ce joaca ei sau de ce au auzit ca e bun.E foarte frumos pentru ca e un ajutor foarte mare pentru incepatorii care nu cunosc si trebuie sa fie recunoscatori si intelegatori pentru ce li se spune, nu cred ca cineva de aici dupa forum a indus in eroare un incepator vreodata.
                                                    P.S Scuza-mi gramatica (am stat prost cu lb.romana) ))
                                                    O zi buna

                                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X