Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A+ Gura Humorului 29.04.2017

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Comentariu


    • Am vazut ca au fost declarate in anuntul turneului 24 de mese. Se stie ca un turneu poate avea loc in conditii optime doar daca numarul celor inscrisi in sesiunea de dimineata nu depaseste numarul de mese inmultit cu 6 jucatori pe fiecare masa, adica 24x6=144 iar numarul celor din sesiunea de dupa amiaza nu depaseste jumatatea celor inscrisi dimineata, adica 144/2=72. Cu acest algoritm se joaca sigur inferioare, superioare si eliminatorii la toate categoriile si acestea se termina la ore rezonabile. La acest turneu au fost inscrisi dimineata 153 de participanti, cu 9 mai mult decat 144, asta inseamna 9 grupe de cate 7, grupe care intarzie cu cel putin o ora jumate inferioarele, am inteles ca openistii au inceput dupa orele 17. Apoi openisti inscrisi au fost 100, cu mult peste cei 72 cum ar fi fost normal. Era clar ca va urma un macel, o japca. De ce nimeni din conducerea Amatur nu a oprit acest macel? Zice Gelu ca el l-a avertizat pe organizator ca va iesi rau dar nu a fost ascultat. Eu zic ca trebuia intervenit mult mai energic fiind vorba de un A+ cu concurenti veniti de foarte departe si multi bani cheltuiti. Probabil organizatorul fiind si coordonator Amatur in aceea zona, adica propriul lui sef, si-a permis sa faca ce vrea muschiu lui. Poate ca ar trebui sa i se retraga aceasta functie de coordonator Amatur pe acea zona.

      Comentariu


      • Vad ca totul a fost perfect: organizare, sala, masa, etc.
        Deci inca odata m-am convins, cand totul este perfect, nu merita sa te duci, pentru ca tu o sa te simti aiurea.
        Pacat de oras!!!
        Bay GURA HUMORULUI!
        Nicu Sisca

        Comentariu


        • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
          Am vazut ca au fost declarate in anuntul turneului 24 de mese. Se stie ca un turneu poate avea loc in conditii optime doar daca numarul celor inscrisi in sesiunea de dimineata nu depaseste numarul de mese inmultit cu 6 jucatori pe fiecare masa, adica 24x6=144 iar numarul celor din sesiunea de dupa amiaza nu depaseste jumatatea celor inscrisi dimineata, adica 144/2=72. Cu acest algoritm se joaca sigur inferioare, superioare si eliminatorii la toate categoriile si acestea se termina la ore rezonabile. La acest turneu au fost inscrisi dimineata 153 de participanti, cu 9 mai mult decat 144, asta inseamna 9 grupe de cate 7, grupe care intarzie cu cel putin o ora jumate inferioarele, am inteles ca openistii au inceput dupa orele 17. Apoi openisti inscrisi au fost 100, cu mult peste cei 72 cum ar fi fost normal. Era clar ca va urma un macel, o japca. De ce nimeni din conducerea Amatur nu a oprit acest macel? Zice Gelu ca el l-a avertizat pe organizator ca va iesi rau dar nu a fost ascultat. Eu zic ca trebuia intervenit mult mai energic fiind vorba de un A+ cu concurenti veniti de foarte departe si multi bani cheltuiti. Probabil organizatorul fiind si coordonator Amatur in aceea zona, adica propriul lui sef, si-a permis sa faca ce vrea muschiu lui. Poate ca ar trebui sa i se retraga aceasta functie de coordonator Amatur pe acea zona.
          Prima dată trebuie să răspundă Dan, care este așteptat să spună de ce a supra-aglomerat turneul. Ai dreptate, nu putem ramane indiferenți față de cele întâmplate, dar ca de obicei ai folosit "mușchii lui" în context si nu este normal.

          (Revin)Vorba lui Mihai, consensul este la mama lui acolo si nu se invata minte Dan Chirap , dar nici participanții. Adevarul este ca prezentarea turneului are publicitate pozitivă și e greu să te abți, numai ca pentru cunoscători sau pentru cei ce citesc mai atent nu e greu sa-ti dai seama cum decurge un turneu.

          într-adevăr, la toate acestea se adaugă și asa numita "țeapă", adică dacă în anunț spui grupe superioare a'păi grupe superioare să fie, sau daca zici grupe de 6 inf, nu bagi 7 în grupă, si tot asa.

          Are dreptate Liviu P sau Dan Ț că oamenii au facut si peste 1000 km, păi cine decontează asa numita"țeapa"!?

          Dane, păcat că nu ai respectat regulile AmaTur, păcat că nu ?ți asumi eșecul, si sincer iti spun, chiar dacă sunt dur, eu mi-aș da demisia , bineinteles dacă aș face asa ceva!
          Hobby: Motoare si ski !
          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

          Comentariu


          • Domnilor nemultumiti de la acest turneu!
            Organizarea acestui turneu a durat aproximativ o saptamana, o saptamana in care s-a alergat poentru a fi totul pus la punct: cupe ,diplome, medalii, asigurarea salii, programarea unui asistent medical, inchiriere mese, banci, asigurarea mancarii( 2 zile de fuga continua), nu mai spun de munca depusa in program pentru inscrieri si retrageri , 14 oameni au muncit pentru desfasurarea turneului si le multumim! Domnilor nemultumiti, de a calomnia este foarte usor, da este foarte adevarat ca s-a format condens in sala dar au muncit 3 oameni pentru dumneavoastra, au luat traverse, au sters cu mopul NON STOP si au curatat dupa dumneavoastra dar oare, a venit vreunul dintre domniile voastre sa intrebe daca poate ajuta cu ceva, pana la urma asta inseamna OMENIA. Domnilor ati spus ca mancarea a fost subtire, dar a venit cineva sa intrebe daca mai poate sa fie servit cu 2, 3 linguri de mancare in plus? Am ramas intr-o ora fara 30 de paini, imediat am trimis om in oras sa mai achizitioneze paine. NU acuzati pe nedrept. Acuzati faptul ca nu ati avut cafea, au fost facuti 60 l cafea si se putea servi si la ora 19. Au fost aduse 500 kg apa. Au fost angajati oameni pentru asistenta medicala, bucatarie, curatenie, cararea meselor, instalator, paznic, etc. Oameni care au muncit pentru desfasurarea concursului: Dan, Sorin, Catalin, Emi, Mihai, Ionut, Ilinca, Nica, Iulian, Andreea, Florin, domnii bucatari, doamna asistenta medicala SMURD si cu mine le multumim tuturor participantilor! Domnilor nemultumiti care ati "suferit" atat de mult dupa deplasarea la Gura Humorului nu pot decat sa imi cer scuze pentru faptul ca ati venit!! Va rog doar odata sa trimiteti conturile dumneavoastra pentru a va putea inapoia taxele pentru inscrierea la acest turneu. Majoritatea jucatorilor de tenis de masă care au venit la Gura Humorului, au venit cu drag si au jucat chiar daca vremea a fost capricioasa ,le multumim si ii asteptam cu drag la urmatorul, pentru ca vor mai fi destule.CHEPEAU! Dan Chirap iubeste tenisul de masa , si nu renunta, chiar daca asa doriti! STATI LINISTITI DOMNILOR NU SUNTEM AHTIATI DUPA BANI, CUM BINE STIU MAJORITATEA, AVEM AFACEREA NOASTRA IAR BANII RAMASI DE LA ACEST TURNEU S-AU DUS PE ACHIZITIONAREA A 20 DE MANTINELE SI 2 MESE DE TENIS, SPRE BUCURIA DUMNEAVOASTRA!
            Tin in mod special sa multumesc oamenilor care ne-au ajutat la acest turneu si tuturor participantilor, care au venit sa se simta bine la Gura Humorului!

            Comentariu


            • Din pacate, asa cum au spus deja multi dintre cei care s-au prezentat la Gura Humorului, nimic din ceea ce s-a intamplat acolo nu are legatura cu o organizare adecvata a unui turneu... Poate cu (dez)organizarea acceptata anticipat de (dez)organizatori, contra unei sume de bani. Cred ca asta e si adevarata problema, cel putin a mea: desi se stia din experientele anterioare ca sala respectiva nu poate suporta un asemenea numar de participanti, organizatorul si cei care i-au permis sa tina turneul in astfel de conditii au acceptat, in numele si pe sacrificiul nostru, dar in propriul profit ( aici ma refer la organizatorii turneului ), ca merge si asa... Mai mult, printre asa-numitii organizatori mai sunt si unii care isi permit sa se rasteasca la participanti, sa ii jigneasca, aratand astfel care este impresia lor despre relatia organizator - participant. Iar atunci cand unul isi mai permite sa spuna ca lucrurile nu au fost ok, i se spune sa se duca sa joace la ma-sa acasa sau in garajul lui de masochist, daca nu ii convine... Nu mi s-au spus mie cuvintele astea, dar le-am auzit cu urechile mele si le-am vazut cu ochii mei. O astfel de atitudine arata cat de mult suntem pretuiti de UNII dintre organizatori si, totodata, o intelegere gresita ( este putin spus ) a rolului si pozitiei asumate de fiecare. Nu organizatorii au creat Amaturul, ci Amaturul i-a creat pe ei. Iar, in lipsa unor astfel de organizatori, Amaturul, contrar unei prime impresii, va avea de castigat in cele din urma. Si, asa cum i-a creat pe ei, Amaturul ii va crea pe altii, care chiar vor si pot sa isi asume acest rol si II VA PASTRA ( poate ) PE ORGANIZATORII VALOROSI si apreciati. Din pacate (sau, dintr-o alta perspectiva, din fericire ) pentru noi, clientii sunt multi si putin pretentiosi, asa ca unul-doi participanti nu conteaza si nu merita atentia si respectul cuvenit pentru eforturile pe care le fac. Nimeni nu obliga pe nimeni sa organizeze turnee...E adevarat si ca nimeni nu obliga pe nimeni sa participe, insa se profita de pe pe urma unei pasiuni comune si se dau informatii voit gresite cu privire la conditiile in care se va desfasura turneul, tocmai pentru a ne determina sa participam.
              Ca si in alte situatii, si in acest caz a existat intentia de a trece usor peste ce ni s-a oferit la Gura Humorului, de a nega realitatea, prin deformarea realitatii si minimalizarea deficientelor. De aceasta data, insa, nu au fost voci izolate care si-au exprimat nemultumirea, ci a existat o nemultumire generala. Cu exceptii... Pe care nu pot sa le leg decat de prietenia cu organizatorii sau de euforia inceputului in Amatur...
              Spre deosebire de unii dintre prietenii mei, eu nu am avut puterea sa trec peste sacrificiile pe care le-am facut ca sa particip la acest turneu, asa ca am decis sa particip chiar si in conditiile oferite. Asta nu inseamna ca as mai veni a doua oara aici... si nici nu inseamna ca aceste conditii au fost acceptabile. Din punctul meu de vedere, au fost total inadecvate. Si spun asta desi, spre deosebire de alti participanti, eu nu vin numai pentru a juca tenis. Vin pentru pasiunea mea pentru tenis, vin pentru a lasa deoparte problemele de zi cu zi, pentru a ma intalni cu prieteni, pentru a vedea locuri si oameni noi, pentru a ma destinde si a ma distra. Sigur ca, daca pot, vreau sa castig, dar mai important e ca am revazut prieteni pe care ii apreciez si care, poate, ma apreciaza, sa stau la o masa cu ei ( inclusiv de tenis, dar, nu numai ), sa glumim, sa depanam amintiri, sa bem o bere impreuna si sa ne bucuram ca ne vom revedea...
              Inteleg de la unii prieteni - care au participat sau care au vrut sa participe dar au renuntat - ca un organizator a incercat sa ofere sau chiar a oferit o sticla-doua de bere pentru cei care vor juca. ASTA E CEA MAI MARE MIZERIE PE CARE O POATE FACE UN ORGANIZATOR SI ARATA CE GANDESTE ACESTA DESPRE PARTICIPANTI SI CAM CUM II APRECIAZA EL. DACA sunt persoane care au acceptat sau care pentru asta au decis sa continue, inseamna ca asta este valoarea lor ca oameni si asa trebuie apreciati. Si la fel trebuie apreciat si caracterizat organizatorul respectiv...
              Sustin parerea lui Dan Tigau ca, pe viitor, salile in care se vor desfasura turneele importante sa fie avizate/omologate de Amatur. Din pacate, organizatorii nu prea iau decizii unii contra altora, asa cum ar trebui sa se intample daca acest lucru ar fi in interesul Amatur.
              Din pacate, pe langa faptul ca organizatorii au incercat, intr-o prima faza, sa nege iar realitatea, nu vad scuzele de rigoare... Care, oricum, nu ar ajuta si nici nu ar fi sincere, din moment ce SE STIA DINAINTE CA NU SE POATE ORGANIZA UN ASTFEL DE TURNEU IN ACESTE CONDITII si, cu toate acestea, in folosul unora, s-a stabilit ca noi, participantii, putem fi indusi in eroare si putem sacrifica timpul, banii nostri si multe altele. Nu am de ce sa felicit organizatorii pe motiv ca atatia oameni presupun un efort urias, pentru ca tocmai asta nu trebuia sa se intample. Si, in plus, nu a facut-o pentru noi...

              Comentariu


              • Felicitări participanților și celor ce au câștigat locuri fruntașe!

                Felicitări bucureștenilor, pentru efortul extraordinar de a vă deplasa sute de km., cu siguranță m?nați de pasiunea pentru tenis de masă!..
                Am fost tentat până în ultimul moment să particip.. Poate data viitoare..

                Să nu-mi fie luat în nume de rău, dar poate că ar fi mai bine să se opteze, acolo unde participarea e numeroasă, la o organizare a turneului în două zile. Așa cum s-a experimentat cu succes la TT Arena București.

                Totodată, îmi dau seama cât de greu a fost pentru organizatori să facă față acestei provocări de la Gura Humorului..

                Cu respect!

                Comentariu


                • ...am postat mesajul inainte de a vedea ce a postat d-na Chirap... Si nu imi retrag mesajul, ci il sustin in continuare, cu tot respectul pentru familia Chirap...

                  Comentariu


                  • Postat în original de - Marcel - Vezi post
                    Felicitări participanților și celor ce au câștigat locuri fruntașe!

                    Felicitări bucureștenilor, pentru efortul extraordinar de a vă deplasa sute de km., cu siguranță m?nați de pasiunea pentru tenis de masă!..
                    Am fost tentat până în ultimul moment să particip.. Poate data viitoare..

                    Să nu-mi fie luat în nume de rău, dar poate că ar fi mai bine să se opteze, acolo unde participarea e numeroasă, la o organizare a turneului în două zile. Așa cum s-a experimentat cu succes la TT Arena București.

                    Totodată, îmi dau seama cât de greu a fost pentru organizatori să facă față acestei provocări de la Gura Humorului..

                    Cu respect!
                    Asa e...dk se tinea turneul in 2 zile, se rezolvau din pb..si cum 1 mai e liber, s.ar fi putut face ...
                    Pacat ca zona e frumoasa...trebuia gandit mai bn ..cu aglomeratia, condensul...


                    Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                    Comentariu


                    • Felicitari, Marin Bada ! Excelente fotografii !

                      Comentariu


                      • In conditiile anuntate, turneul nu se putea desfasura normal, iar coordonatorii i-au sesizat aceasta. Din pacate, Dan le-a raspuns cu superioritate celor care l-au sfatuit , taxata de Gelu ceva mai sus.

                        Dupa doua turnee A+ in 2017, cred ca ar fi necesare doua decizii ale coordonatorilor pentru a evita situatii similare:
                        - Desfasurarea turneelor A+ sa fie coordonata tehnic de un coordonator neutru si avizat.
                        - Utilizarea unui desfasurator de turneu precum cele de mai jos, in care fiecare joc sa fie programat la masa si ora dinainte stabilite (+timpi de rezerva intre faze).


                        Postat în original de Dan2
                        Draga Dane, in tabelul alaturat sunt ordonate jocurile asa cum iti doresti. Iar calculul arata realitatea: Chiar daca organizarea va fi perfecta, Openul va putea incepe la ora 15,30 si pot juca o gr/masa; finalele la amatori si incepatori se vor juca dupa ora 21,30, iar finalele la Open si Elite dupa ora 24.
                        Te rog ca prieten, urmareste desfasurarea din tabelul alaturat si nu ai cum sa gresesti.
                        Cea mai buna varianta, cu modificari minime fata de varianta anuntata ar fi sa limitezi numarul de jucatori incepatori la 48 si sa-i aranjezi (doar pe incepatori) in cate 3 grupe de 4 la 2 mese; ar fi doar 8 mese rezervate incepatorilor, asa incat sa se desfasoare mai repede celelalte categorii. Ar micsora timpul total cu ~ 2 ore


                        Postat în original de Dan2
                        Programul propus de Dan nu are nici o sansa sa iasa. Ca si la Arad, numarul de jucatori este prea mare si turneul nu se poate termina pana la ora 24.
                        Postat în original de Dan2
                        Dane, ca sa fii convins ca iese, aseaza fiecare joc la masa si la ora pe care le programezi si poti vedea incarcarea meselor.
                        Iti propun o varianta de joc in care pot participa 96+48+48+36-228 jucatori.


                        Ultima editare de Dan2; 01.mai.2017, 11:30.

                        Comentariu


                        • Postat în original de Raluca Chirap Vezi post
                          Domnilor nemultumiti de la acest turneu!
                          Organizarea acestui turneu a durat aproximativ o saptamana, o saptamana in care s-a alergat poentru a fi totul pus la punct: cupe ,diplome, medalii, asigurarea salii, programarea unui asistent medical, inchiriere mese, banci, asigurarea mancarii( 2 zile de fuga continua), nu mai spun de munca depusa in program pentru inscrieri si retrageri , 14 oameni au muncit pentru desfasurarea turneului si le multumim! Domnilor nemultumiti, de a calomnia este foarte usor, da este foarte adevarat ca s-a format condens in sala dar au muncit 3 oameni pentru dumneavoastra, au luat traverse, au sters cu mopul NON STOP si au curatat dupa dumneavoastra dar oare, a venit vreunul dintre domniile voastre sa intrebe daca poate ajuta cu ceva, pana la urma asta inseamna OMENIA. Domnilor ati spus ca mancarea a fost subtire, dar a venit cineva sa intrebe daca mai poate sa fie servit cu 2, 3 linguri de mancare in plus? Am ramas intr-o ora fara 30 de paini, imediat am trimis om in oras sa mai achizitioneze paine. NU acuzati pe nedrept. Acuzati faptul ca nu ati avut cafea, au fost facuti 60 l cafea si se putea servi si la ora 19. Au fost aduse 500 kg apa. Au fost angajati oameni pentru asistenta medicala, bucatarie, curatenie, cararea meselor, instalator, paznic, etc. Oameni care au muncit pentru desfasurarea concursului: Dan, Sorin, Catalin, Emi, Mihai, Ionut, Ilinca, Nica, Iulian, Andreea, Florin, domnii bucatari, doamna asistenta medicala SMURD si cu mine le multumim tuturor participantilor! !
                          Stimata Doamna,
                          Pacat ca eforturile extraordinare depuse de echipa condusa de D-vs au sustinut un turneu al carui esec era usor previzibil.Oferta nu a fost corect dimensionata, iar cererea a depasit-o categoric. Aveati varianta turneului in doua sali sau in doua zile. In ambele variante ati fi avut de castigat si d-vs si invitatii d-vs.

                          Comentariu


                          • Postat în original de Dan2 Vezi post
                            Stimata Doamna,
                            Pacat ca eforturile extraordinare depuse de echipa condusa de D-vs au sustinut un turneu al carui esec era usor previzibil.Oferta nu a fost corect dimensionata, iar cererea a depasit-o categoric. Aveati varianta turneului in doua sali sau in doua zile. In ambele variante ati fi avut de castigat si d-vs si invitatii d-vs.
                            CORECT !!!! SI INCA O MICA SUGESTIE " NU UITATI DE MANTINELE SI PE LUNGIMEA SALII INTRE MESE" FACE MULT IN BUNA DESFASURARE A JOCULUI SI A LINISTII PSIHICULUI ORICUI .NU CREDETI ? INCERCATI MACAR O DATA.....

                            Trimis de pe al meu SM-G388F folosind Tapatalk
                            LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

                            Comentariu


                            • Pentru ca e "tocat marunt" fiind prins la inghesuiala, pe buna dreptate acum, si pentru a mai indulci situatia organizatorilor, le mai sar inca odata in ajutor.
                              Fara acesti organizatori mercantilisti ori impatimiti (consider ca doar aceste doua categorii exista in Amatur, cu oarece mix intre ele), miscarea asta sportiva n-ar fi fost ce e azi.
                              Eu consider ca avem nevoie de ambele categorii de organizatori, inca multi ani. Sigur ar fi de preferat sa-i avem mai mult pe cei la care prevaleaza patima tenisului de masa, dar in lipsa lor sunt buni si cei care doresc mai mult obtinerea de castiguri.
                              Cred ca cei din zona de nord-est ar trebui sa-l sustina pe domnul Chirap, chiar daca a gresit cam rau. Ar fi pacat pentru amaturistii zonei sa ramana cu un organizator mai putin.
                              Va spun lucrul asta din perspectiva unui amaturist poate din zona cea mai inactiva in tenisul de masa amator. Fara organizatorii din Argeș, ar cam bate vantul pe aici... De ce? Pentru ca nu suntem atat de impatimiti sau mercantilisti incat sa ne inhamam la o asemenea treaba.
                              Bucureștiul si judetele din centrul tarii, datorita numarului mare de jucatori, pot ridica stacheta pretentiilor si au toate argumentele. Insa judetele de granita vor avea intotdeauna un handicap organizatoric din cauza numarului mic de participanti.
                              Totusi solutii sunt, iar propunerea domnul Tigau cu doua turnee A+ simultan este o optiune buna.

                              Se pare ca a fost nevoie de aceasta intamplare nefericita pentru a face lucrurile mai bune, asa cum spune si cantecul :
                              "Ploaia care va veni
                              Le va potopi pe toate.
                              Să-ncercăm să facem noi
                              Un 'turneu' fără păcate."
                              Rudius

                              Comentariu


                              • buna seara tuturor amaturistilor.acest concept ii apartine dumnului tigau.cine nu crede sau nu stie sa se intereseze unde se disputau primele turnee si mai ales ce sume erau in joc si ce jucatori participau.am mai spus candva ca sunt prea multi specialisti in acest sport:toata lumea stie cum se lipeste ,cum sare cum cade,si fiecare are carnetelul in care contabilizeaza pe cine a invins nu batut ! ii dau dreptate prietenului petrov.

                                Comentariu


                                • Sa nu judecam pe cineva pana nu simtim si durerea sa. Unii gresesc din teama de a nu gresi dar erorile in cazul acesta pot fi portalurile descoperirilor.
                                  Majoritatea tanjesc dupa amintiri legate de Mangalia si Galați: Spuneti-mi va rog, aceste amintiri au legatura cu masa de joc? Nici nu ati verificat vreodata fileul ori apa din tavan. Iar daca singurele dvs. amintiri sunt legate de faima obtinuta si victimele care le-ati facut acolo, atunci nu aveti toate canile in dulap.
                                  La Targoviște nu-i bine, la Focșani, Pitești, in curand si la Reghin nu-i bine, dar oare nu cumva noi ne schimbam si devenim mai pretentiOsi?
                                  Nu vreau sa lezez pe nimeni, insa eu cred ca spiritul amaturului moare odata "cu taLentul".
                                  Usa Amaturului este inchisa de cei care refuza sa joace in orice conditii. Se juca in conditii mult mai proaste si nu se supara nimeni de ce trebuie sa facem o tragedie acum? Una e sa corectezi alta sa boicotezi iar aici il felicit pe Roman B. Apropous, ce set-up ai folosit?
                                  Ati vrut sa pastram diferenta dintre Divizia Nationala si AmaTur, atunci asa sa ramana! Ei cu bananele noi cu fasolea.
                                  Chiar daca suntem impartiti in 4 categorii trebuie sa recunoastem ca suntem in aceeasi clasa iar daca esti cel mai bun de aici inseamna ca nu esti in clasa care trebuie.
                                  Stima!
                                  Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de BGD Vezi post
                                    Pentru ca e "tocat marunt" fiind prins la inghesuiala, pe buna dreptate acum, si pentru a mai indulci situatia organizatorilor, le mai sar inca odata in ajutor.
                                    Fara acesti organizatori mercantilisti ori impatimiti (consider ca doar aceste doua categorii exista in Amatur, cu oarece mix intre ele), miscarea asta sportiva n-ar fi fost ce e azi.
                                    Eu consider ca avem nevoie de ambele categorii de organizatori, inca multi ani. Sigur ar fi de preferat sa-i avem mai mult pe cei la care prevaleaza patima tenisului de masa, dar in lipsa lor sunt buni si cei care doresc mai mult obtinerea de castiguri.
                                    Cred ca cei din zona de nord-est ar trebui sa-l sustina pe domnul Chirap, chiar daca a gresit cam rau. Ar fi pacat pentru amaturistii zonei sa ramana cu un organizator mai putin.
                                    Va spun lucrul asta din perspectiva unui amaturist poate din zona cea mai inactiva in tenisul de masa amator. Fara organizatorii din Argeș, ar cam bate vantul pe aici... De ce? Pentru ca nu suntem atat de impatimiti sau mercantilisti incat sa ne inhamam la o asemenea treaba.
                                    Bucureștiul si judetele din centrul tarii, datorita numarului mare de jucatori, pot ridica stacheta pretentiilor si au toate argumentele. Insa judetele de granita vor avea intotdeauna un handicap organizatoric din cauza numarului mic de participanti.
                                    Totusi solutii sunt, iar propunerea domnul Tigau cu doua turnee A+ simultan este o optiune buna.

                                    Se pare ca a fost nevoie de aceasta intamplare nefericita pentru a face lucrurile mai bune, asa cum spune si cantecul :
                                    "Ploaia care va veni
                                    Le va potopi pe toate.
                                    Să-ncercăm să facem noi
                                    Un 'turneu' fără păcate."
                                    Nu-l toaca nimeni pe organizator, stati linistit...orice turneu cu inscrieri peste numarul maxim de participanti, poate cadea in aceasta capcana...ce nu inteleg stimatii domni e acest adevar simplu : pentru cativa arginti in plus, sacrifici confortul, linistea si distractia celor o suta si ceva de jucatori, acceptand suplimentarea numarului de jucatori fara ca sala, numarul de mese, spatiul sa fie suficient...va dau un exemplu : maine organizez intr-un oras mare un mega turneu A++, cu premii banoase si primesc pe liste 300 de oameni...intr-o sala obisnuita. Cum credeti ca va iesi ?? Am cerut acum un an analizarea posibilitatii desfasurarii de turnee in doua zile ...stiti ce s-a raspuns ? Nu se poate ! Pana cand cei din București au demonstrat ca e posibil...Mai multe sali in aceeasi zi competitionala inseamna impartirea castigului ( chirie, oameni alocati, etc ), lucru cu care se pare ca unii organizatori nu sunt de acord...ii anunt ca amatorii de tenis de masă sunt in numar din ce in ce mai mare si va fi o adevarata provocare in urmatorii ani, sa-i primim si pe ei cu bratele deschise asa cum si pe noi ne-au primit altii la randul nostru...
                                    TRUST NO ONE !

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                      este pacat ca ati renuntat domnule Petrescu, chiar erati unul dintre jucatorii pe care vroiam sa-i vad jucand live( si alti amici de-ai mei asteptau asta).Intradevar, a fost condens dar dupa pauza a fost super-ok suprafata de joc. Pe jucatorii buni din zona ii vedem relativ frecvent dar multi dintre cei de la Elite din celelalte zone nu prea avem ocazia, de aceea a fost destul de dezamagitor ca nu ati ramas. Noi cei mai novici in ale tenisului ne hranim cu meciurile vazute live cu jucatorii buni ai Amaturului...
                                      FRumos si adevarat spus Aline. Eu personal abia asteptam sa il vad la treaba pe Bogdan Roman si finala cu Sebi Vasilache a satisfacut dorintele mele, desi Sebi e iesean de-al meu sim mi-as fi dorit altceva . dar..........
                                      Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                      FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                      BH : Spinlord Sternenfall OX

                                      Comentariu


                                      • Daca se doreste cu adevarat o schimbare majora, trebuie luate masuri drastice si persoana/ele vinovate sa fie trase la raspundere si/sau penalizate altfel este vorbarie goala sau Cancan! Trebuie neaparat facute schimbarile necesare, altfel se va duce si circuitul nostru in deriva. Este nevoie de niste persoane neutre care sa fie responsabile pentru turneele A+ si in curand si la turneele A, care sa fie trase la raspundere in cazul in care starea salilor sa fie mult sub cele mentionate de aceste persoane..altfel toate se vor repeta mai devreme sau mai tarziu.

                                        Chiar sunt dispus sa pun in plus taxei de participare 1-2 lei cat ar fi necesar pentru a fi rasplatite astfel de persoane care sunt responsabile de evaluarea cat mai corecta si buna a unui turneu A+.Asa suntem 4000 de Amaturisti, dar cand ii vorba de asumarea unui esec dam vina unii pe altii..sa se ridice in picioare care are demnitate, dorinta si curaj sa faca acest lucru.

                                        Si Amaturul a ajuns ca si in politica romaneasca, toata lumea arunca cu noroi in stanga si dreapta si discuta mult si prost iar in final nimeni nu isi asuma vreo responsabilitate.De asta ne meritam soarta noi romanii pentru ca suntem un popor de lasi.
                                        Ultima editare de victor.arad; 02.mai.2017, 15:38.

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de sorin_client Vezi post
                                          La A+-ul de la Pitești am stat 8 ore dupa inferioare pentru a juca superioarele mult spre seara/noapte, n-a fost lumina buna dar nici condens (in partea de sala unde am jucat) si nici ospitalitate sincer nu prea am vazut.

                                          La Humor, ceaunele cu bunatati si-au asteptat oaspetii, gustarea de dimineata, cafeaua, ceva licori pe ici pe colo prezente, chiar si ploaia de primavara a avut farmecul ei, toate acestea sunt parte din amintiri pe care ar trebui sa le retineti, impreuna cu reintalnirea cu prietenii din toata tara.
                                          Stimate D-le Sorin,

                                          Am fost plecat din tara si nu am putut sa raspund la postarea dvs,...
                                          De obicei, odata cu trecerea timpului, amintirile se estompeaza, pe cind la dv vad ca se inmultesc.
                                          Sunt tare curios cum socotiti dv cele 8h pe care le-ati asteptat, atita timp cit inferioarele s-au terminat intre orele 13h-14h, la 14h30 a inceput prima serie de grupe superioare, la ora 17h a doua serie de grupe superioare, iar eliminatoriile au inceput la ora 20h...
                                          Din moment ce spuneti ca ati asteptat destul de mult intre inferioare si superioare, banuiesc ca ati fost in seria a doua, ce a inceput la ora 17h...deci unde sunt cele 8h?

                                          Al doilea lucru deranjant este expresia dvs: "nici ospitalitate sincer nu prea am vazut".....adica vroiati sa va asteptam cu flori in gara, sau sa intindem covorul rosu?
                                          Atita timp cit asiguram conditii deosebite de joc pentru tenisul de masa (doar e Sala Polivalenta, nu o sala de sport gen Nastase sau Udrea) si va oferim pentru hidratare apa de calitate ( nu de 0.7 lei sticla, cum se plingea cineva ) , consider ca e mai important decit sa anunti ca oferi cafea ce se dilueaza cu trecerea timpului pina dispare, sau te lauzi ca ai nu stiu cite ceuane cu mincare, dar asa cum spunea Roman Bogdan, sunt jucatori ce ramin fara.....si atunci unde este ospitalitatea?

                                          Mai bine hai sa vedem birna din ochiul nostru, si nu paiul din ochiul celuilalt!!

                                          Comentariu


                                          • Prezentare turneu .

                                            Am sa fac o prezentare a turneului pentru toti ce vor sa analizeze acest lucru, participanti sau cei care nu au fost in sala.
                                            Am folosit 25 de mese, masa nr. 10 fiind de rezerva.
                                            Am folosit o camera ip pentru a imortaliza concursul si puteti verifica.



                                            Turneul a inceput la ora 09.00 cu 16 grupe de Avansati. Dimineata la 05.00 au fost deschise geamurile pentru o buna ventilatie. La ora 8.30 a fost pornit sistemul de ventilatie . Pot confirma si grupele de la mesele 19- 25 care au auzit zgomotul. Fiecare masa din cele 25 a avut spatiu egal de joc. Fiecare masa a avut in spate pana la mantinele 2,85 m , fiecare distanta fiind masurata cu precizie . In tot timpul acesta Catalin , Sorin si eu m-am plimbat printre mese pentru a verifica ritmul meciurilor. In legatura cu masa de pranz :



                                            Au fost 3 ceaune de mancare, 2 cu fasole si 1 cu gulas , fiecare de 60 litri ,deci 180 litri pentru 250 participanti si 50 insotitori . Deasemenea a fost si aperitiv , cafea si apa. Masa a fost servita pana la ora 18.00
                                            Turneul s- a desfasurat in conditii bune cu o jumatate de ora intarziere din mai multe motive pana la prima pana de curent datorata unui fulger care a stins cateva becuri. Pentru a reveni la normal a trebuit sa sting toata lumina in sala pentru a se raci becurile cu incandescenta pentru 10 min. Motivele intarzierii au fost mai multe : intarzierea trenurilor, neprezenta la masa de joc, etc.

                                            https://www.youtube.com/watch?v=_-hMoTO0MeQ&t=28s

                                            Din pacate conditiile atmosferice din aceasta zi nu au fost favorabile. Condensul ce sa produs datorat indeosebi din urma ploii, intrarea in sala a multor participanti si insotitori cu incaltaminte umeda a facut opresc turneul cu 1 ora si 10 min . Cu Dumnezeu nu se poate negocia...
                                            Din aceasta cauza jucatorii au facut pauza de masa , iar sala a fost aerisita si stearsa de condens. Programul turneului s-a decalat cu cel putin 2 ore pauze + incalzire+ revenire la mese .

                                            https://www.youtube.com/watch?v=-IM7...ature=youtu.be

                                            Turneul a continuat cu ultimile meciuri la superioare pentru Avansati si eliminatorii la Incepatori. In acest timp am aflat ca jucatorii de la Elite au facut o sedinta si un proces verbal , unde au semnat mai multi participanti, de a se retrage de la concurs datorita conditiilor din sala. Am discutat cu dansii si am fost deacord cu orice doresc ei. S-a vehiculat si ideea de a pleca la Fălticeni sa desfasoare jocurile intr-o alta sala si am fost si cu acest lucru de acord.

                                            Tot sistemul de joc a fost dat peste cap, nu am putut da inca o data pauzele programate si am hotarat ca pentru terminarea la ore rezonabile a concursului sa renunt la superioare la Elite, Open, si Incepatori.
                                            Sunt cauze de forta majora cand trebuie sa iei o asemenea decizie pentru binele majoritatii. Consider ca am facut acest lucru pe buna dreptate.
                                            Daca nu exista acea pauza de condens tot turneul putea teoretic sa se desfasoare in acelasi timp, poate cu 1/2 de ora mai tarziu. 26 de grupe superioare ( 6 Elite, 10 Incepatori, 10 Open ) X 5 meciuri (scadem un tur de eliminatorii ) = 130 meciuri X 15 min = 1950 min impartit la 24 de mese = 81, 25 min

                                            Turneul de Open si Elite s- a desfasurat in conditii normale , fara condens. De la categoria Elite s- au retras 3 jucatori si al 4- lea din cauza folosirii mingii de celuloid.
                                            Fazele eliminatorii s-au desfasurat simultan pe toate mesele.



                                            O prezentare de la Finala Elite si Open.





                                            Multumesc prezentei tuturor participantilor, felicitari castigatorilor. Scuze pentru intarziere din motive obiective a turneului. Consider ca pana acum aceste nemultumiri au fost datorate stresului si oboselii venirii in Bucovina de la mare distanta. Echipa organizatorilor a depus mari eforturi in a decurge coerent turneul si sa va simtiti bine. Nu am jignit pe nimeni si va rog de acum incolo sa nu o faceti nici Dvs. , in schimb comentariile pertinente si adevarate sunt de real folos. De acum inainte am sa consider comentariile jignitoare ca un afront personal, mie, familiei si colaboratorilor. Am filmarile de la turneu pe toata ziua , precum si pe cea dinainte, nu numai din sala, pe care le pun la dispozitia orisicui .
                                            Dan Chirap
                                            www.sportdakiro.com
                                            email: contact@sportdakiro.com

                                            Comentariu


                                            • Deci....singurul vinovat....Dumnezeu.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Player Vezi post
                                                Deci....singurul vinovat....Dumnezeu.
                                                Dk nu ploua...nu era condens..si...poate mergea totul ok.sunt doar la inceput si nu ma pot pronunta in privinta nr mare de jucatori...pauzele si asteptarea, tot de la ploaie au intervenit..personal n.am auzit ca organizatorii sa vb urat..asa ca...
                                                Mult succes organizatorilor, pe viitor! ..de prevedere, ar fi bn (doar o parere) sa fie mai putini participanti..

                                                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                                                Comentariu


                                                • Ce frumos era prin 2006 -2007 cand la inceputurile Amaturului nu erau conditii de joc ..lumina, caldura, mese etc...Nimeni nu se plangea pentru ca eram constienti ca astea erau posibilitatile la momentul respectiv. Si am jucat in sali si in conditii cu siguranta mult mai proaste decat ceea ce exista in prezent. Desi si pe vremea aia erau anumite nemultumiri legate de conditii la final tot ramaneai cu senzatia ca a fost un turneu frumos, unde am jucat tenis cu prietenii. Nu stiu cati mai pot spune asta si in prezent. E adevarat ca , comunitatea s-a dezvoltat f mult , sunt f multi membrii , multe orgolii, o sete teribila dupa PUNCTE pentru o clasare cat mai in fata ( ceea nu e neaparat rau atata timp cat nu apare lipsa bunului simt la masa de joc). Imi aduc aminte si acum de un turneu de prin 2008 daca nu ma insel organizat la Zalău (concurs pe echipe) unde noi (bucurestiul) trebuia sa jucam finala cu Deva la ora 3:30 duminica dimineata ( concursul incepuse sambata la ora 10 dimineata). Finala nu s-a mai jucat pentru ca am fi riscat sa ne culeaga Smurdul de pe jos ... Dar nu s-a suparat nimeni pe nimeni pentru ca eram constienti ca nu a fost o rea intentie din partea organizatorilor, ca poate oamenii nu aveau inca experienta in organizarea de turnee, ca poate nu aveau sustinerea autoritatilor locale , etc...Amaturul era la inceput si toata lumea era constienta ca evolutia vine in timp iar noi nu puteam decat sa ne bucuram ca ne revedeam la masa de joc ca si prieteni.

                                                  E pacat si urat ce s-a intamplat la Gura Humorului dar daca intr-adevar s-a ajuns ca pentru organizatori sa primeze profitul unui turneu si nu buna desfasurare si crearea de conditii optime pentru jucatori ....e f trist ...si trebuiesc luate masuri...

                                                  Zi buna tuturor !!!
                                                  Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                                  Comentariu


                                                  • Dezamagitor daca Dumnezeu e de vina pentru tot si noi, astia care am fost si am vazut organizarea si am stat atatea ore degeaba suntem doar stresati si obositi datorita drumului.

                                                    E trist ca dupa un asa esec nici macar nu se considera ca s-a gresit ceva, ci ca a fost totul normal si ca organizarea a fost exemplara. Felicitari atunci!

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X