Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Tofenfor Vezi post

    Yeps... io-s ala
    Astea sunt meciurile la care e cel mai usor sa tii scorul. Nici nu trebuie sa te uiti la meci. Doar pui punctul in dreptul celui care striga

    Comentariu


    • In AmaTur (poate nu numai), atentia la "altceva" e mai acerba decat concetrarea pe meci, aproape tot timpul jucatorii sunt deranjati de... "altceva". Probabil ca daca la antrenamentele pe care le fac ar fi si un aparat de radio dat mai tare sau un zgomot de fond mai ciudat, n-ar mai fi atat de multa deconcentrare la un meci oficial. Pana la urma suntem toti laolalta intr-o sala, nu poti face liniste deplina in asemenea conditii.
      Pe mine, mai tare decat cho-ul ma deranjeaza stop-urile interminabile care nu mai stii de unde si din ce motiv sunt spuse. Opresti jocul la 2-3 mese ca sa-i dai mingea (chiar si cand se incalzesc) de parca nu poate astepta sa se termine punctul. Si bineinteles ca cel care pierde punctul vine cu: "dar n-ai auzit ca s-a strigat stop sau n-ai vazut ca mingea era in teren? (punctul practic terminandu-se). Oprirea jocului o poate stabili doar jucatorii de la masa la care se joaca sau arbitrul (daca exista), nu cei de pe margine sau jucatorii de la alte mese.

      Acum vad ca se propune sa numaram cho-urile. Banuiesc ca trebuie sa punem si un cho-uitor care sa numere strigatele pentru ca ele pot fi in diferite limbi, cu diferite mesaje. Pentru ca cuvantul tau n-are valoare impotriva celuilalt, trebuie arbitru care sa evidentieze aceste strigate.
      In ce priveste videoclipurile de mai sus, jucatorii "accepta" si respecta indicatiile si deciziile arbitrului. La noi, daca arbitrul sesizeaza si ia o decizie in urma unei nereguli ii sare imediat tandara jucatorului in cauza, discutiile sunt interminabile. Mai mai ca se si incaiera cateodata.
      Suntem amatori, avem reguli clare (nu perfecte), mergeti la un concurs ca la o distractie iar viata vi se va schimba. Chiar daca pierzi un meci, o calificare, castigi multe altele. Doar descoperiti-le.

      Respect.
      Blade: lemn off...ce lemn !
      Bh: cu tepi
      Fh: fara tepi

      Comentariu


      • Postat în original de Ciprian T Vezi post

        Cred că cel puțin 90% dintre jucătorii din Amatur (printre care și eu) nu servesc corect sau cum se spune, servesc "din mână". De aceea se numește Amatur...nu? (Pentru amatori)
        De aceea mă distrează cei care atrag atenția altora să arunce mingea mai sus pentru că nu e corect cum servesc...🤔✌️
        Foarte interesant pct. de vedere....l-am mai auzit....suntem la Amatur, deci amatori, deci nu trebuie sa respectam regula cu servitul.
        Pe cale de consecinta, suntem la Amatur, deci amatori, nu trebuie sa respectam nici alte reguli, nu? De ce numai regula aceasta - hotaraste cineva ce reguli se respecta si ce reguli nu?
        Asa ca, de ex, de ce sa repetam serva daca mingea loveste fileul? de ce sa nu ne sprijinim de masa cand lovim mingea? etc.....sau, prin reducere la absurd (asa cum ne invatau la scoala la matematica) de ce sa nu ne urcam oe masa cand jucam?
        Ca sa revin la servit, sigur ca nu va masura nimeni la ce distanta se arunca mingea in aer, dar sa fie totusi aruncata, nu aproape lipita de paleta....
        Nu stium sper ca ati inteles ideea generala!

        Comentariu


        • Postat în original de Ciprian T Vezi post

          Cred că cel puțin 90% dintre jucătorii din Amatur (printre care și eu) nu servesc corect sau cum se spune, servesc "din mână". De aceea se numește Amatur...nu? (Pentru amatori)
          De aceea mă distrează cei care atrag atenția altora să arunce mingea mai sus pentru că nu e corect cum servesc...🤔✌️
          Sau mai bine încerci sa servești corect

          Comentariu


          • Nu poți să-i pui pe toți să servească corect ... unii dacă aruncă mingea dau pe lângă ea, cade jos, dacă este parchet ajunge la masa vecină, apoi Stop, ăia urlă la tine, tu la ei ... mai bine servește cum poate și te rogi sa își dea peste degete
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • Pe mine ma amuza enorm atunci cand vad jucatori cu multi ani de experienta in Amatur si in afara acestuia, in special la Elite, care nu respecta de nicio culoare aceasta regula (fie nu arunca mingea deloc, fie si-o arunca direct in paleta).
              Imi este greu sa cred ca un astfel de jucator ar da pe langa minge daca ar incerca sa serveasca in litera regulamentului.
              Dar, din pacate, multi au vazut ca pot face 5-6 puncte pe set foarte usor, cu niste efecte pe care nu le poti obtine servind corect. Care ar mai fi sensul sa se complice?
              De ce oare sa manifestam un minim de bun simt fata de adversar si de acest sport, cand "merge si-asa"?

              Comentariu


              • Eu șint jucator de ping pong amator,nu ajung in fiecare saptamina la sala sa pot să învăț mai mult tenis de masa,dar am observat că majoritatea jucătorilor servesc incorect(chiar și eu)
                întrebarea mea esteare nu putem să lăsăm pe cei care servesc corect să servească tot meciul?
                p.s
                Am mai observat că adversarul e deranjat de serviciu doar cînd este condus,nu și cînd conduce!!

                Comentariu


                • L-am văzut pe durdun cum servește de după cap....are ceafa lata,ascunde mingea și te surprinde....e normal??

                  Comentariu


                  • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                    Nu poți să-i pui pe toți să servească corect ... unii dacă aruncă mingea dau pe lângă ea, cade jos, dacă este parchet ajunge la masa vecină, apoi Stop, ăia urlă la tine, tu la ei ... mai bine servește cum poate și te rogi sa își dea peste degete
                    Florine, în poză cum servești, regulamentar sau regulamentezi)))))

                    Comentariu


                    • Punctele trebuie câștigate corect, nu trișând. Raționamentul regulii privind serviciul este clar: mingea trebuie aruncată și nu trebuie ascunsă pentru ca adversarul să vadă contactul și să poată sa citească efectul. Servele din mână sau ascunse creează un avantaj necinstit pentru acel jucător.

                      Folosirea unui serviciu incorect este o totală lipsă de respect față de sport și lipsă de fair-play față de adversar.

                      Dar, la fel ca peste tot, și acest sport are trișorii lui.

                      Comentariu


                      • Postat în original de Dantim Vezi post

                        Florine, în poză cum servești, regulamentar sau regulamentezi)))))
                        Acolo doar mă uitam să văd dacă nu-i strâmbă mingea
                        TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                        Comentariu


                        • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                          Nu poți să-i pui pe toți să servească corect ... unii dacă aruncă mingea dau pe lângă ea, cade jos, dacă este parchet ajunge la masa vecină, apoi Stop, ăia urlă la tine, tu la ei ... mai bine servește cum poate și te rogi sa își dea peste degete
                          Propunere intarziata pentru imbunatatirea desfasurarii Circuitului Amatur.
                          Acest citat sa devina langa citatul lui "cian lu" deasemeni motto-ul reprezentativ al Circuitului Amatur



                          COMUNITATII AMATUR

                          Suntem prozelitii SPORTULUI, în forma cea mai pura. Suntem publicul ce joaca cu încrîncenarea campionilor, când acestia se afla în tribuna. Ne gasesti în arenele închise, rejucând finale demult apuse.
                          Suntem cei necuprinsi în statistici, nescrisi în ziare, neavenitii concursurilor, neprinsi în clasamente. Suntem platitorii de bilete la propriul spectacol, cei care își inseala consoartele cu paleta si își cresc copii în infamul spirit de fair-play.
                          Suntem cei care lupta pâna la epuizare cu armele lepadate de zei, gladiatori altruisti atât cu victorile cât si cu înfrângerile. Suntem jucatorii si antrenorii unei echipe unice, care nu are alt scop decât de a te initia, amatorule, în tainele cele mai sacre ale acelei performante singulare,in care tu esti si învingator si învins.
                          Suntem cei ce cladesc refugiile celor exilati în cenusa sportului, veghind apoi la renasterea lor. Suntem cei care dau totul, din putinul lor, suntem constiinta unitara si fantomatica pe care o surprinzi cu coada ochiului când, amestecati printre voi, propovaduim la mesele verzi, demult uitata credinta în sine.
                          Vei stii, amatorule, ca ai ajuns în locurile noastre sfinte, atunci când pasii iti vor aluneca pe podelele ude de sudoarea noastra, când te va umple de beatitudine mirosul aurolatic al toluenului iar resturile de celuloid iti vor calauzii cararea spre Golgota noastra.
                          Nu poți să-i pui pe toți să servească corect ... unii dacă aruncă mingea dau pe lângă ea, cade jos, dacă este parchet ajunge la masa vecină, apoi Stop, ăia urlă la tine, tu la ei ... mai bine servește cum poate și te rogi sa își dea peste degete​​

                          Comentariu


                          • No bine, am baut si eu o bere saptamana asta si deja ajung pe prima pagina
                            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                              No bine, am baut si eu o bere saptamana asta si deja ajung pe prima pagina
                              Imi imaginez ce se intampla daca te lua Dantim la o bere.

                              Comentariu


                            • Cand apare Regulamentul Amatur 2023 - 2024?
                              Ce se mai stie de propuneri....ca feedback ioc...sau nu am gasit eu....

                              Comentariu


                            • Postat în original de armani Vezi post
                              Cand apare Regulamentul Amatur 2023 - 2024?
                              Ce se mai stie de propuneri....ca feedback ioc...sau nu am gasit eu....
                              AM gasit feedback-ul....e in ordine, CD a gasit timpul si disponibilitatea necesare sa analizeze toate propunerile...E de remarcat!!
                              Dar am o mare nelamurire: de ce nu se ofera si o justificare acolo, cat de cat , la raspunsurile cu NU? Acel NU sec nu prea pare un dialog, ci o impunere....asa vreau eu asta e!.
                              De ex., eu am propus ca si treningurile sa aiba culoarea predominant alba (ca si tricourile), mai ales ca in regulament se face referire si la treninguri - raspunsul a fost NU!! Deci ai voie cu (haina de) trening doar alba si cu tricou doar alb nu?? Curios.
                              Si al doilea NU care ma depaseste este de ce nu se poate ca in pagina fiecarui jucator sa scrie cand expira pct. de penalizare? Ia mult timp sa contabilizeze cineva sau.....?
                              M-am referit doar la propunerile mele.
                              Oricum, remarc un pas inainte fata de modul de abordare de anii trecuti.
                              Astept noul regumalent!

                              Comentariu


                              • Iulian Gherasim
                                Iulian Gherasim comentat
                                Editarea unui comentariu
                                E foarte greu sa faci un rezumat la ce au avut de spus 13 persoane referitor la fiecare propunere în parte. Nu trebuie sa aglomeram Regulamentul foarte mult, el trebuie sa fie ușor de parcurs. Mai ales unde sunt chestiuni logice cum ar fi ca echipamentul de joc trebuie sa difere de culoarea mingii, iar aici se regăsesc centralizat penalizările https://www.amatur.ro/tenisdemasa/view_p

                            • Trebuia să scrieți nu,ms 😂

                              Comentariu


                              • Postat în original de Eltibi Vezi post
                                Trebuia să scrieți nu,ms 😂
                                Fiecare cu nivelul de ineligenta aferent....

                                Comentariu


                                • * inteligenta

                                  Comentariu


                                  • Te acceptăm și asa cu nivelul 1

                                    Comentariu


                                    • Nu inteleg de ce mi-ati sters postarea referitoare la regulamentul Amatur 2023 - 2024 ....este a doua oara cand imi stergeti postarile!
                                      Nu vorbesc uart, nu insult pe nimeni....oare ce va deranjeaza?? E forumul personal al cuiva si nu am voie eu sa scriu?
                                      Macar daca mutati postarile scrieti unde le mutati.
                                      Bine ca pastrati postari referitoare la macete etc.....halal!

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de armani Vezi post

                                        AM gasit feedback-ul....e in ordine, CD a gasit timpul si disponibilitatea necesare sa analizeze toate propunerile...E de remarcat!!
                                        Dar am o mare nelamurire: de ce nu se ofera si o justificare acolo, cat de cat , la raspunsurile cu NU? Acel NU sec nu prea pare un dialog, ci o impunere....asa vreau eu asta e!.
                                        De ex., eu am propus ca si treningurile sa aiba culoarea predominant alba (ca si tricourile), mai ales ca in regulament se face referire si la treninguri - raspunsul a fost NU!! Deci ai voie cu (haina de) trening doar alba si cu tricou doar alb nu?? Curios.
                                        Si al doilea NU care ma depaseste este de ce nu se poate ca in pagina fiecarui jucator sa scrie cand expira pct. de penalizare? Ia mult timp sa contabilizeze cineva sau.....?
                                        M-am referit doar la propunerile mele.
                                        Oricum, remarc un pas inainte fata de modul de abordare de anii trecuti.
                                        Astept noul regumalent!
                                        Mutat nu inseamna sters ... vi-i greu sa va cautati ultimele posturi?
                                        TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                        Comentariu


                                        • OK, greseala mea.....dar dupa ce mi s-a mai sters o postare, ma asteptam!
                                          O zi buna!

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Eltibi Vezi post
                                            Te acceptăm și asa cu nivelul 1
                                            E si normal .... daca acceptarea vine de la cineva cu nivelul sub zero!

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de armani Vezi post

                                              Fiecare cu nivelul de ineligenta aferent....
                                              Va rog sa pastrati un limbaj civilizat.

                                              Comentariu

                                              Procesare...
                                              X