Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Echipa Amatur am o propunere pentru regulament: dacă iei de 5 ori locul 5-8 la avansati după poți juca la hobby

    Comentariu


    • *daca ai 4 trofee

      Comentariu


      • Luați atitudine , nu mai susțineți trișorii !!

        Comentariu


        • Postat în original de Costin1892 Vezi post
          Salut,

          O postare a domnului Popescu legata de regulile nescrise din tenisul de masa mi-a adus aminte de ceva ce voiam sa aduc in discutie de ceva vreme:

          Nu am putea sa oprim practica de a spune "stop" atunci cand mingea sare la masa vecina?

          Se pot intrerupe multe puncte importante si asta poate fi evitat foarte usor. Alternativa ar fi ca atunci cand sare mingea la o masa alaturata, sa asteptam sa se termine punctul colegilor si abia apoi sa spunem "stop", iar ei sa ne dea mingea atunci. Putem astepta... nu e vina lor ca am dat noi mingea la ei...

          Pareri?
          Se spune stop,pentru a nu fie niciunul din jucatori defavorizat. Nu cred ca daca tu joci si vine o minge din tarcul vecin si tie iti pleacă ochi pe acea minge sau iti vine in picioare si esti gata sa o calci,sigur ai sa dai pe langa mingea ta.In cazul acesta ai pierdut un punct important. Deci STOP-ul este pentru cei care nu au nici o vina.Pentru cei ce au dat mingea acolo! Lucrul acesta este stipulat in regulamentul international de tenis de masa.
          Liviu Petrescu

          Comentariu


          • Postat în original de petrescu liviu Vezi post
            Se spune stop,pentru a nu fie niciunul din jucatori defavorizat. Nu cred ca daca tu joci si vine o minge din tarcul vecin si tie iti pleacă ochi pe acea minge sau iti vine in picioare si esti gata sa o calci,sigur ai sa dai pe langa mingea ta.In cazul acesta ai pierdut un punct important. Deci STOP-ul este pentru cei care nu au nici o vina.Pentru cei ce au dat mingea acolo! Lucrul acesta este stipulat in regulamentul international de tenis de masa.
            De acord, insa de multe ori se spune stop si se opreste un punct important atunci cand mingea este undeva in coltul "țarcului" fara sa influenteze in vreun fel jocul de la masa vecina... cu toate asta, colegii trebuie sa se opreasca si sa mearga dupa mingea data. In situatiile de genul asta ma refeream ca se poate astepta cateva secunde sa se termine punctul, evident ca nu vorbim de cazurile cand mingea incurca...
            Butterfly Zhang Jike ALC
            FH: Yasaka Rakza Z
            BH: Butterfly Dignics 64

            Comentariu


            • Postat în original de Costin1892 Vezi post

              De acord, insa de multe ori se spune stop si se opreste un punct important atunci cand mingea este undeva in coltul "țarcului" fara sa influenteze in vreun fel jocul de la masa vecina... cu toate asta, colegii trebuie sa se opreasca si sa mearga dupa mingea data. In situatiile de genul asta ma refeream ca se poate astepta cateva secunde sa se termine punctul, evident ca nu vorbim de cazurile cand mingea incurca...
              Dar până ajunge mingea în colțul tarcului, ea este în mișcare în câmpul vizual a, cel puțin, unuia dintre jucători, distragandu-i atenția de la jocul lui.

              Comentariu


              • Mai ales când nu sunt mantinele despărțitoare avem și 6-7 stopuri pe set, astfel se strica tot cursul jocului...ar trebui jucătorul evident deranjat sa oprească mingea la țimp..în japonia asa era, nu era cu stop

                Comentariu


                • Postat în original de mateidumitru Vezi post

                  Dar până ajunge mingea în colțul tarcului, ea este în mișcare în câmpul vizual a, cel puțin, unuia dintre jucători, distragandu-i atenția de la jocul lui.
                  Oamenii din jur care se misca si vorbesc nu deranjează? E chestie de obișnuință...ne-a intrat în cap ca mingea deranjează...eu fiind obișnuit fără stop mi-a fost greu sa ma obișnuiesc cu stop...

                  Comentariu


                  • Postat în original de Vije Vezi post

                    Oamenii din jur care se misca si vorbesc nu deranjează? E chestie de obișnuință...ne-a intrat în cap ca mingea deranjează...eu fiind obișnuit fără stop mi-a fost greu sa ma obișnuiesc cu stop...
                    Nu e asa o problema grava, te obisnuiesti cu orice... dar mie mi se pare ca ar fluidiza jocurile daca cei care decid daca se opreste punctul sunt cei de la masa unde a ajuns mingea. Daca ei isi joaca punctul si niciunul nu e deranjat, de ce sa strigi stop si sa ii intrerupi cand poti sa astepti cateva secunde...
                    Butterfly Zhang Jike ALC
                    FH: Yasaka Rakza Z
                    BH: Butterfly Dignics 64

                    Comentariu


                    • Postat în original de Costin1892 Vezi post

                      Nu e asa o problema grava, te obisnuiesti cu orice... dar mie mi se pare ca ar fluidiza jocurile daca cei care decid daca se opreste punctul sunt cei de la masa unde a ajuns mingea. Daca ei isi joaca punctul si niciunul nu e deranjat, de ce sa strigi stop si sa ii intrerupi cand poti sa astepti cateva secunde...
                      Asa este. Totuși hai sa nu ignoram obișnuința. E greu sa schimbi acum.Unii vor striga stop din obișnuință. Alții când vad mingea în vizor întra în panica. Ar ieși haos, balamuc, scandal. Dar ca principiu, da, eu sunt 100% contra stopurilor venite din exterior și de 3-4 ori pe minge.

                      Comentariu


                      • Buna seara
                        sper sa nu fie off topic ce scriu acum.
                        Vineri 11 august,bernadet a jucat cu o ucraineanca la un turneu important.
                        după primul set pierdut de berny a început în sala alt meci,nici nu se vedea în cadrul tv,dar era un vacarm ce se auzea.
                        fetele nu au avut ce spune și au jucat mai departe în zgomot,aplauza și urlete
                        ....
                        ....
                        Întrebarea mea este :cum se poate ca pe ele profesionistele sa nu l-e deranjeze zgomotul din sala,iar pe unii dintre noi amatorii să-i deranjeze că vorbește cineva in afara Țarcului!!sau că cineva nu sta pe băncuță!!??😄
                        Culmea este că cel deranjat este totdeauna cel care pierde puncte în momentul respectiv.
                        Dacă setul următor cîștiga.....nu-l mai deranjează nimic.
                        P.s
                        Din cite știu eu .....la tenisul de masa nu exista ...:SILENT PLEASE!!!

                        Comentariu


                        • Așa e , data viitoare sa aduceți și o goarna pt finala.

                          Comentariu


                          • Evidența jucatorilor care promoveaza in mod impus


                            Unde pot depune un cv ? As vrea sa ma ocup de secțiunea aceasta, văd ca nu se mai ocupa nimeni.

                            Comentariu


                            • Postat în original de jurescu sorin Vezi post
                              Buna seara
                              sper sa nu fie off topic ce scriu acum.
                              Vineri 11 august,bernadet a jucat cu o ucraineanca la un turneu important.
                              după primul set pierdut de berny a început în sala alt meci,nici nu se vedea în cadrul tv,dar era un vacarm ce se auzea.
                              fetele nu au avut ce spune și au jucat mai departe în zgomot,aplauza și urlete
                              ....
                              ....
                              Întrebarea mea este :cum se poate ca pe ele profesionistele sa nu l-e deranjeze zgomotul din sala,iar pe unii dintre noi amatorii să-i deranjeze că vorbește cineva in afara Țarcului!!sau că cineva nu sta pe băncuță!!??😄
                              Culmea este că cel deranjat este totdeauna cel care pierde puncte în momentul respectiv.
                              Dacă setul următor cîștiga.....nu-l mai deranjează nimic.
                              P.s
                              Din cite știu eu .....la tenisul de masa nu exista ...:SILENT PLEASE!!!
                              Profesionistele joacă pe bani, iar dacă alăturat se mai joacă și alte meciuri, asta e, înseamnă că nu se joacă la nivel de semifinale sau finala. La meciurile de superliga de la noi, nu se aude musca în timpul jocului unui punct. În ceea ce privește jocurile din Amatur, participanții joacă din plăcere, iar cei de pe margine sunt și ei jucători și ar trebui să aibă bunul simț să nu-i deranjeze pe competitori. Cine nu înțelege lucrurile astea, ce țin de cei 7 ani de acasă, mai bine s-ar apuca de atletism.
                              Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                              FH: Butterfly - Dignics 80
                              BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                              Comentariu


                              • Reduceri mari în septembrie pe litoral. Propun sa aibă acces la R + - ul de la malul marii orice turist-amaturist .

                                Comentariu


                                • buna ziua! rog respectuos Comitetul Director sa ne comunice unde am putea sa dezbatem aspectele legate de promovarile impuse avand in vedere ca la sectiunea dedicata topicul este inchis... va multumesc!
                                  BLADE: Yasaka Galaxya/FH: ANDRO Rasanter 42/BH: ANDRO Rasanter 37

                                  Comentariu


                                  • Faptic - dintre cei 8 "promovati" automat anul trecut (septembrie 2022) , 7 au obtinut cel putin 1 podium la noua categorie (ceea ce este meritul lor), iar unul dintre ei nu a mai participat la turnee. Restul e "cancan"
                                    Blade : Butterfly Omar Assar
                                    FH: Xiom Omega V Pro
                                    BH: Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • Faptic, sunt mult prea putini in lista asta. Daca tot se fac aceste "promovari obligate", sa se faca corect, nu pentru unii muma, iar pentru altii, ciuma ! Nu vreau sa supar pe nimeni, dar unii, si nu ma feresc sa dau nume, Dobanda Alexandru- Arad, (fiind din Arad, era lesne de inteles ca fac aluzie la cineva din judetul meu 😉) sta bine mersi "cocotat"pe locurile fruntase, la Avansati (cu exceptii, dar stim de ce au aparut aceste exceptii) de prin 2018-2019 si are o gramada de trofee, trofee care, culmea, in ultimii doi ani sau de cand a inceput aceasta "vanatoare de blatisti", nu se mai "lipesc" de el cum se "lipeau" inainte! (Si as ruga Comitetul Director, prin cei care se ocupa de aceasta "vanatoare", sa dea o "geana' pe rezultatele lui de la turneele din ultimul an, sa vada cat de oscilante sunt). Corect ar fi fost sa fie si el "promovat obligat" ca si Dusan Marcel sau, sa zic altfel, nu doar Dusan Marcel trebuia "promovat obligat". Cred ca si Dobanda Alexandru este in aceeasi "oala", ba mai mult, cred ca el ar fi trebuit sa fie primul in lista, inaintea lui Dusan Marcel. Ok, asta e regula, trebuie sa o acceptam, nu am o problema cu regula, sa nu fiu inteles gresit, dar macar Dusan Marcel onora turneele prin tara pe cand altii nici nu mergeau pe la turnee sau cand o faceau, faceau o si mai mare figuratie decat a facut Dusan ! Repet, nu am o problema cu regula, sunt de acord cu ea, insa nu sunt de acord cu modul in care este aplicata. Pitzi, cred ca esti si tu de acord cu ce scriu eu acum cum ca si Doabanda ar trebui promovat obligat ! Sau, ar trebui sa fii, ca stii bine situatia. P.S. Dobanda astept telefonul tau sa ma "spurci".... nu de alta dar....... stiu ca va veni ! 😎😎😎

                                      Comentariu


                                      • Inca ceva ! Stiu ca vor fi unii care vor spune ca am scris asta, cum ca Dobanda sa fie promovat obligat, ca sa raman eu nr. 1. ( Deja am mesaje in privat cu asta) ! Da, corect ! As profita si eu de asta ! Si da, sunt constient ca daca vreau sa-i iau locul ar trebui sa ma lupt, mergand la turnee ! Adica.... la MP-ul meu de 19.32, sa merg la nu stiu cate turnee si sa fac noncombat (adica acelasi cacat) si sa investesc bani, in nu stiu cate turnee in ultima luna, doar ca sa-l detronez pe "blatist" ?????????? Asta o sa mi se spuna ? Nu merci ! Nu de asta am scris ce am scris mai sus ! Motivul principal a fost frustrarea ca Dusan Marcel a avut singura ocazie sa-si ia si el Tricoul de Lider Judetean, si este privat de meritul asta, cu o luna inainte de a fi premiat, iar Dobanda, care face asta de ani buni...... ce sa vezi ? Tot el este "marele castigator" al acestui Tricou ! Sau altii, care au stat 4-5 ani la o categorie si au facut acelasi cacat pe care la facut Dusan,1 an de zile! Parerea mea e, ca putea fi lasat pana la TC, sa-si fi "incununat" "investitiile din turnee" cu acest Tricou, mai ales ca il merita, fiind cel mai valoros dintre toti de la aceasta categorie si, trecut obligat, imediat dupa TC. Repet, parerea mea ! Cum spuneam, nu regula e problema, ci modul de aplicare ! Se vede clar, ca pentru unii muma, iar pentru altii ciuma.
                                        P.S. Ca jucator si membru in comunitatea AMATUR, chiar astept o reconsiderare in ceea ce priveste decizia de pastrare a lui Dobanda Alexandru, la categoria Avansati. Stiu.....o sa primesc o gramada de HATE-uri, dar asta e !

                                        Comentariu


                                        • Va rugam sa nu mai faceti useri clone. Daca aveti ceva de obiectat, faceti-o in nume propriu, pe un ton civilizat. Toate mesajele de la useri clona si care nu au un limbaj decent, vor fi sterse!

                                          Comentariu


                                          • clau
                                            clau comentat
                                            Editarea unui comentariu
                                            Au fost banate 4 clone ale userului Migo.

                                        • Nu am nicio problema cu nimeni insa imi poate explica va rog cineva de ce este asa de important acest tricou de lider judetean? As merge maine sa-mi fac si eu unul in Decathlon daca ma ajuta sa joc mai bine

                                          Comentariu


                                          • E gratis 😃

                                            Trimis de pe al meu FNE-NX9 folosind Tapatalk

                                            T05-ALC-T05
                                            Adrian Gorum

                                            Comentariu


                                            • Atentie .... nu vreau sa ma cert cu cineva pe aici .... va stiti voi care ..... dar intreb de ce chiar impuneti unii dintre voi care nici macar nu cunoasteti regulamentul general de tenis de masa si nici nu stiti sa jucati tenis de masa, nici macar nu sunteti la elite sau jucatori de valoare ( cu bun simt ) si pe deasupra mai si impuneti trecerea unui jucator .... pentru ca asa vreti voi .... de la o categorie inferioara la una superioara .... asta denota ca voi dati valoare jucatorilor, nu valoarea in sine. Eu, nu sunt de categoria elite insa ma vreti la elite doar din cauza ca unii dintre voi considerati ca am stat prea mult la open si ca ma cunoasteti. ia uitati-va bine la participarile mele. Am trantit vreun meci? Am avut doar zile mai putin bune dar nu intelegeti, pur si simplu nu vreti sa intelegeti pentru ca va credeti superiori pe acest forum. Ca si numar de participari la turnee merit o statuie )) ( peste 200 de participari si sacrifii) dar sa vii sa impui ca cineva sa joace de la o categorie inferioara la una superioara deja e prea de tot. Nu cer nici o explicatie ca tot cum vreti voi faceti si decideti ..... am scris doar ca sa stiti ca multi citesc dar nu indraznesc sa scrie. Prea faceti ce vreti din jocul de tenis de masa. Pacat, mare pacat .....

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de mariomoro Vezi post
                                                Atentie .... nu vreau sa ma cert cu cineva pe aici .... va stiti voi care ..... dar intreb de ce chiar impuneti unii dintre voi care nici macar nu cunoasteti regulamentul general de tenis de masa si nici nu stiti sa jucati tenis de masa, nici macar nu sunteti la elite sau jucatori de valoare ( cu bun simt ) si pe deasupra mai si impuneti trecerea unui jucator .... pentru ca asa vreti voi .... de la o categorie inferioara la una superioara .... asta denota ca voi dati valoare jucatorilor, nu valoarea in sine. Eu, nu sunt de categoria elite insa ma vreti la elite doar din cauza ca unii dintre voi considerati ca am stat prea mult la open si ca ma cunoasteti. ia uitati-va bine la participarile mele. Am trantit vreun meci? Am avut doar zile mai putin bune dar nu intelegeti, pur si simplu nu vreti sa intelegeti pentru ca va credeti superiori pe acest forum. Ca si numar de participari la turnee merit o statuie )) ( peste 200 de participari si sacrifii) dar sa vii sa impui ca cineva sa joace de la o categorie inferioara la una superioara deja e prea de tot. Nu cer nici o explicatie ca tot cum vreti voi faceti si decideti ..... am scris doar ca sa stiti ca multi citesc dar nu indraznesc sa scrie. Prea faceti ce vreti din jocul de tenis de masa. Pacat, mare pacat .....
                                                bravo,bine punctat;MULTI CITESC DAR PUTINI AU CURAJ SA SCRIE!!!

                                                Comentariu


                                                • eu vreau sa rog Comitetul Director sa ne faca si dovada meciurilor "trucate" ... eu, unul, stiu ca am respectat intocmai si la virgula Regulamentul AmaTur si mi-am jucat corect sansele ... regulament care se presupune a nu se schimba in timpul anului cu un turneu inainte de incheierea anului competitional
                                                  BLADE: Yasaka Galaxya/FH: ANDRO Rasanter 42/BH: ANDRO Rasanter 37

                                                  Comentariu

                                                  Procesare...
                                                  X