Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • "CHOOOOOtiție" pentru Fair Play în Competițiile de Tenis de Masă Amatori
    "tenisul de masa este un sport de atentie și concentrare"- Viorel Filimon
    Cand pui pasiune in ceea ce faci invetitabil vei fi implicat emotional dar, emotiile pe care le simtim din timpul meciurilor sunt exteriorizare diferit de noi toti uneori chiar prin urlete si tipete ) .... dar ce ne facem cu unii jucatori care cu lipsa de sportivitate abuzeaza constient de tipete repetate ( inainte de serviciu , dupa punct castigat , greseala nefortata etc ), în special cele de tipul "choo!" sau orice alte expresii zgomotoase. Deoarece aceste manifestari afectează în mod negativ experiența generală a participanților și creează un mediu nesportiv și tensiune neplăcută între jucători, concentrarea este perturbata si experiența fair play pe care sportul ar trebui să-l promoveze, dispare.
    Impactul Asupra Comunității prin interzicerea tipetelor repetitive, ar îmbunătăți calitatea experienței sportive pentru toți participanții. Astfel, competițiile vor deveni mai plăcute, mai concentrate și vor promova un mediu competitiv sănătos și respectuos.​
    Propunere de Soluție:
    ​Limitarea exteriorizarilor de tip “choo” sau expresi zgomotoase la maxim 3 "iesiri" pe set, iar ca sanctiune pierderea partidei cu 3-0 si descalificarea din competitie.


    ..... asadar ... mai e cineva care ma sustine ?​​

    Comentariu


    • Am fost zilele trecute la top 10 youth europe, turneu international de tenis de masa. Am avut ocazia sa fiu spectator la unul din meciurile pierdute de un roman de al nostru, Chirile in meciul cu un adversar italian. Parerea mea e ca jumatate din meci e fost pierdut din cauza strigatelor de auto-incurajare ale adversarului sau, care efectiv stiga inainte de punct si dupa terminarea sa/ La fiecare punct!! Daca la nivel sportiv se poate, cred ca nu are mari sanse aceasta initiativa, chiar daca intradevar poate fi deconcertant.
      Numai bine/

      Comentariu


      • Postat în original de VELULA AIHAN Vezi post
        "CHOOOOOtiție" pentru Fair Play în Competițiile de Tenis de Masă Amatori
        "tenisul de masa este un sport de atentie și concentrare"- Viorel Filimon
        Cand pui pasiune in ceea ce faci invetitabil vei fi implicat emotional dar, emotiile pe care le simtim din timpul meciurilor sunt exteriorizare diferit de noi toti uneori chiar prin urlete si tipete ) .... dar ce ne facem cu unii jucatori care cu lipsa de sportivitate abuzeaza constient de tipete repetate ( inainte de serviciu , dupa punct castigat , greseala nefortata etc ), în special cele de tipul "choo!" sau orice alte expresii zgomotoase. Deoarece aceste manifestari afectează în mod negativ experiența generală a participanților și creează un mediu nesportiv și tensiune neplăcută între jucători, concentrarea este perturbata si experiența fair play pe care sportul ar trebui să-l promoveze, dispare.
        Impactul Asupra Comunității prin interzicerea tipetelor repetitive, ar îmbunătăți calitatea experienței sportive pentru toți participanții. Astfel, competițiile vor deveni mai plăcute, mai concentrate și vor promova un mediu competitiv sănătos și respectuos.​
        Propunere de Soluție:
        ​Limitarea exteriorizarilor de tip “choo” sau expresi zgomotoase la maxim 3 "iesiri" pe set, iar ca sanctiune pierderea partidei cu 3-0 si descalificarea din competitie.


        ..... asadar ... mai e cineva care ma sustine ?​​
        ce inseamna excesiv? care e nivelul de decibeli peste care nu mai e permis zgomotul? cum masuram?

        e adevarat ca manifestarile zgomotoase pot fi deranjante dar atata timp cat sunt sunt in timpul punctului este imposibil de aplicat o masura care sa fie 100% obiectiva

        Comentariu


        • Postat în original de VELULA AIHAN Vezi post
          "CHOOOOOtiție" pentru Fair Play în Competițiile de Tenis de Masă Amatori
          "tenisul de masa este un sport de atentie și concentrare"- Viorel Filimon
          Cand pui pasiune in ceea ce faci invetitabil vei fi implicat emotional dar, emotiile pe care le simtim din timpul meciurilor sunt exteriorizare diferit de noi toti uneori chiar prin urlete si tipete ) .... dar ce ne facem cu unii jucatori care cu lipsa de sportivitate abuzeaza constient de tipete repetate ( inainte de serviciu , dupa punct castigat , greseala nefortata etc ), în special cele de tipul "choo!" sau orice alte expresii zgomotoase. Deoarece aceste manifestari afectează în mod negativ experiența generală a participanților și creează un mediu nesportiv și tensiune neplăcută între jucători, concentrarea este perturbata si experiența fair play pe care sportul ar trebui să-l promoveze, dispare.
          Impactul Asupra Comunității prin interzicerea tipetelor repetitive, ar îmbunătăți calitatea experienței sportive pentru toți participanții. Astfel, competițiile vor deveni mai plăcute, mai concentrate și vor promova un mediu competitiv sănătos și respectuos.​
          Propunere de Soluție:
          ​Limitarea exteriorizarilor de tip “choo” sau expresi zgomotoase la maxim 3 "iesiri" pe set, iar sanctiune pierderea partidei cu 3-0 si descalificarea din competitie.


          ..... asadar ... mai e cineva care ma sustine ?​​
          Din păcate, asemenea manifestări zgomotoase sunt încurajate de unii antrenori, care îi învață pe copii să se folosească de asemenea strategii, pentru a-și enerva adversarul, că apoi să devină victimă sigură. Deci, acest comportament ține de educație și de respectarea adversarului. Trebuie, totuși, acceptate anumite ieșiri necontrolate, datorate tensiunii nervoase rezultate din unele momente mai intens jucate și trăite.

          Comentariu


          • Postat în original de Tofenfor Vezi post

            ce inseamna excesiv? care e nivelul de decibeli peste care nu mai e permis zgomotul? cum masuram?

            e adevarat ca manifestarile zgomotoase pot fi deranjante dar atata timp cat sunt sunt in timpul punctului este imposibil de aplicat o masura care sa fie 100% obiectiva
            *nu sunt in timpul punctului

            Comentariu


            • Postat în original de VELULA AIHAN Vezi post
              "CHOOOOOtiție" pentru Fair Play în Competițiile de Tenis de Masă Amatori
              "tenisul de masa este un sport de atentie și concentrare"- Viorel Filimon
              Cand pui pasiune in ceea ce faci invetitabil vei fi implicat emotional dar, emotiile pe care le simtim din timpul meciurilor sunt exteriorizare diferit de noi toti uneori chiar prin urlete si tipete ) .... dar ce ne facem cu unii jucatori care cu lipsa de sportivitate abuzeaza constient de tipete repetate ( inainte de serviciu , dupa punct castigat , greseala nefortata etc ), în special cele de tipul "choo!" sau orice alte expresii zgomotoase. Deoarece aceste manifestari afectează în mod negativ experiența generală a participanților și creează un mediu nesportiv și tensiune neplăcută între jucători, concentrarea este perturbata si experiența fair play pe care sportul ar trebui să-l promoveze, dispare.
              Impactul Asupra Comunității prin interzicerea tipetelor repetitive, ar îmbunătăți calitatea experienței sportive pentru toți participanții. Astfel, competițiile vor deveni mai plăcute, mai concentrate și vor promova un mediu competitiv sănătos și respectuos.​
              Propunere de Soluție:
              ​Limitarea exteriorizarilor de tip “choo” sau expresi zgomotoase la maxim 3 "iesiri" pe set, iar ca sanctiune pierderea partidei cu 3-0 si descalificarea din competitie.


              ..... asadar ... mai e cineva care ma sustine ?​​
              O susținere de la mine .

              Comentariu


              • M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..

                Comentariu


                • Că sa fie simplu excesiv înseamnă mai mult de 3 pe set. Am văzut și experimentat la turneele din zona Constanta jucători care striga choo înainte de serviciul personal , înainte de serviciul adversarului , după punct câștigat, după greșeală neforțată ... in total peste 20 de strigăte pe set. E prea mult. Nu e sportiv.

                  Comentariu


                  • Partea proasta e ca am văzut și oameni in toată firea disperați de viața care striga după fiecare punct

                    Comentariu


                    • Postat în original de mateidumitru Vezi post

                      Din păcate, asemenea manifestări zgomotoase sunt încurajate de unii antrenori, care îi învață pe copii să se folosească de asemenea strategii, pentru a-și enerva adversarul, că apoi să devină victimă sigură. Deci, acest comportament ține de educație și de respectarea adversarului. Trebuie, totuși, acceptate anumite ieșiri necontrolate, datorate tensiunii nervoase rezultate din unele momente mai intens jucate și trăite.
                      Ma Long povestea intr-un interviu ca el este o persoana rezervata si linistita in general si asa era si cand era copil, dar antrenorul de la juniori il punea sa strige cho pentru a intimida adversarul, dar si pentru a capata incredere in el dupa puncte bune; deci este ceva incurajat la nivel de elita...
                      Butterfly Zhang Jike ALC
                      FH: Yasaka Rakza Z
                      BH: Butterfly Dignics 64

                      Comentariu


                      • Postat în original de Eltibi Vezi post
                        M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..
                        Cred ca am arbitrat meciul ala ) luna trecuta a fost?

                        Comentariu


                        • Postat în original de Costin1892 Vezi post

                          Ma Long povestea intr-un interviu ca el este o persoana rezervata si linistita in general si asa era si cand era copil, dar antrenorul de la juniori il punea sa strige cho pentru a intimida adversarul, dar si pentru a capata incredere in el dupa puncte bune; deci este ceva incurajat la nivel de elita...
                          Dar la Amatori...acolo unde venim după 1 sau 2 luni de munca să ne relaxam ce să facem ....? Să urlăm ca disperații cu toții? Nu vorbim de profesioniști care din punctul meu de vedere pot să-și arunce cu sare în ochi ca'n Sport Sângeros cu Jean Claude Van Dame.... vorbim de Amatori...la Amatori intre noi să păstrăm măcar o fărâmă de fair-play.

                          Comentariu


                          • Postat în original de Tofenfor Vezi post

                            Cred ca am arbitrat meciul ala ) luna trecuta a fost?
                            https://youtu.be/yVYFbMGdedE?si=hPYXLI_TcKqvvjLp

                            Comentariu


                            • Postat în original de Eltibi Vezi post
                              M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..
                              Domnisoara Anca chiar era în limita bunului simt......Nicolae sa ma scapa 😉😉😉😉😉😉
                              lemn Primorac carbon
                              fete Andro Rasanter R42 ultramax

                              Comentariu


                              • Postat în original de Eltibi Vezi post
                                M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..
                                Sa nu faci și tu ca nea Titi ,a strigat odată la Rackoczi Patrik de ii era frica la copil sa se apropie la 20 m de el la un concurs la Dej😁😁😁😁😁
                                lemn Primorac carbon
                                fete Andro Rasanter R42 ultramax

                                Comentariu


                                • Postat în original de VELULA AIHAN Vezi post

                                  Dar la Amatori...acolo unde venim după 1 sau 2 luni de munca să ne relaxam ce să facem ....? Să urlăm ca disperații cu toții? Nu vorbim de profesioniști care din punctul meu de vedere pot să-și arunce cu sare în ochi ca'n Sport Sângeros cu Jean Claude Van Dame.... vorbim de Amatori...la Amatori intre noi să păstrăm măcar o fărâmă de fair-play.
                                  Eu nu sustin chestia asta, nici mie nu imi place, doar l-am citat pe domnul care spunea ca antrenorii incurajeaza asta, are dreptate.
                                  Butterfly Zhang Jike ALC
                                  FH: Yasaka Rakza Z
                                  BH: Butterfly Dignics 64

                                  Comentariu


                                  • Yeps... io-s ala

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de patraulea1980 Vezi post

                                      Sa nu faci și tu ca nea Titi ,a strigat odată la Rackoczi Patrik de ii era frica la copil sa se apropaie la 20 m de el la un concurs la Dej😁😁😁😁😁
                                      Mă scuzați că m-a enervat 🤗

                                      Comentariu


                                      • https://youtu.be/Z-hNZx_PZo0?si=RIZw82nXwusy6m8R

                                        Trimis de pe al meu 2107113SG folosind Tapatalk

                                        Comentariu


                                        • Vizionați aceasta finala și abia după sa ne dam cu părerea. Sa limitezi la 3 cho-uri pe set, mi se pare o aberație, înseamnă că o faci intenționat.Inseamna că aceasta finala trebuia să se termine înainte de a incepe.

                                          Trimis de pe al meu 2107113SG folosind Tapatalk

                                          Comentariu


                                          • Nu va supărați pe mine dar e finala jocurilor europene , e putin diferit de finala de la open de la Gherla 🥹

                                            Comentariu


                                            • Buna dimineata!Discutii interesante mai ales cele in sau din directia arbitrajului.Eu nu ma pricep la arbitraj dar parca la Gherla se practica altceva.Va las si eu ceva aici...sper sa fie convingator..

                                              Distractie placuta....

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
                                                Buna dimineata!Discutii interesante mai ales cele in sau din directia arbitrajului.Eu nu ma pricep la arbitraj dar parca la Gherla se practica altceva.Va las si eu ceva aici...sper sa fie convingator..

                                                Distractie placuta....
                                                Cred că cel puțin 90% dintre jucătorii din Amatur (printre care și eu) nu servesc corect sau cum se spune, servesc "din mână". De aceea se numește Amatur...nu? (Pentru amatori)
                                                De aceea mă distrează cei care atrag atenția altora să arunce mingea mai sus pentru că nu e corect cum servesc...🤔✌️

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
                                                  Buna dimineata!Discutii interesante mai ales cele in sau din directia arbitrajului.Eu nu ma pricep la arbitraj dar parca la Gherla se practica altceva.Va las si eu ceva aici...sper sa fie convingator..

                                                  Distractie placuta....
                                                  Aici este vorba despre efectuarea servelor și intransigenta arbitrilor în cazul unor meciuri între profesioniști. Dacă ne uităm la meciurile din Amatur categoria Elite postate pe YouTube, putem spune că nu are rost nicio discuție la acest capitol. În legătură cu tema discuției, manifestarea sonoră, văd că aproape nimeni nu face diferența dintre aplauzele pentru un punct reușit și cele pentru greșeala adversarului. Aici este granița dintre entuziasm și lipsa de bun simț.
                                                  Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                                  FH: Butterfly - Dignics 80
                                                  BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                                  Comentariu


                                                  • "Nea Mihai"!Jucai ping pong atunci cand Batorfi servea pe sub picior?Sau cu spatele la masa?Ca oricum arunca mingea la 4-8 metrii!Sport la activitate.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X