Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

lemn stiga

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • lemn stiga

    Cineva (care a mai jucat)mi poate recomanda un lenm stiga?
    Lemnul (din semnatura) cu care joc e putin cam rigid si as vrea unul mai elastic putin (tot OFF). ms
    BL-ANDRO Super core carbon light OFF
    FH-QUAD 450 2.0
    BH-QUAD 450 2.0

  • #2
    Re: lemn stiga

    Eu am jucat cu Stiga energy wood WRB
    are o priza extraordinara si e foarte comod la mana si extrem de usor!
    E off
    L-am dat doar pentru ca am trecut pe ceva mai tare(vezi semnatura)
    Deabia mi l-au luat din mana,a fost si primul lemn al meu
    til recomand cu caldura
    Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
    Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

    Comentariu


    • #3
      Re: lemn stiga

      eu iti recomand tibhar,au control mai bun, gama samsonov...
      Gionis Def
      Palio CK531A
      Rakza 7 soft

      Comentariu


      • #4
        Re: lemn stiga

        Stiga in general au control foarte bun si sunt destul de elastice. Vezi un Stiga Offensive CR .
        Eu joc cu un lemn foarte rapid dar cu un control deosebit - nu am mai intalnit ceva similar.
        Blade DHS PG 2
        FH: DHS Hurricane 3
        BH: Stiga Airoc Astro M

        Comentariu


        • #5
          Re: lemn stiga

          ..am tot incercat lemne de la mai multi producatori dar am revenit mereu la lemnul din semnatura pe care l-am achizitionat la inceputuri, imi ofera cel mai bun control atat la jocul de pe masa cat si de la distanta, la inceput senzatia este complet diferita fata de celelalte lemne datorita sistemului WRB din maner care iti lasa impresia ca lama este mai grea dar dupa ce te obisnuiesti tocmai asta confera viteza si precizie cand ai nevoie, fetele usoare gen Nimbus merg bine pentru cine cauta control in primul rand..

          Comentariu


          • #6
            Re: lemn stiga

            Eu joc acum cu Stiga Allround NCT, care imi ofera control si suficienta viteza, fara vibratii prea multe. Vibreaza, dar nu ca si cele cu maner WRB (manerul este gol pe dinauntru).
            Depinde de ce stil de joc ai - Stiga are o paleta larga de lemne: all wood, carbon, kevlar, aluminium si cred ca si alte combinatii. Unul dintre cele mai apreciate este Clipper Wood, daca joci ofensiv.
            Allround NCT este destul de elastic, dar nu e prea rapid. Exista si Offensive Wood NCT, care e pe linia lui Offensive Classic, dar putin mai rapid si cu vibratii ceva mai mici. Tratamentul il face ideal pentru lipirea cu adeziv pe baza de apa.
            Daca vrei ceva foarte rapid, Hybrid Wood este elastic si rapid, dar trebuie sa ai mana. Are un sweet-spot mare si senzatia este de all-wood.
            Cele din seria Ebenholz sunt prea scumpe pentru moment (cel putin pentru mine), dar ar putea fi interesante. Oricum, cel cu 5 straturi este elastic, cel putin asa sustine Stiga in pdf-ul de prezentare.
            P.S. Daca vrei, am disponibil un Hybrid Wood, vezi detalii aici: http://www.tenisdemasa.ro/forum/view...hp?f=14&t=2574 si un Banda Pegasus (echivalent cu Stiga Offensive Classic - nu NCT, dar usor - cam 72g) aici: http://tenisdemasa.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=2577. Cel din urma este foarte elastic.
            EDIT: lemnele nu mai sunt disponibile.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Re: lemn stiga

              .. am si Offensive NCT si Tube Light WRB si nici unul nu vibreaza, chiar deloc..

              Comentariu


              • #8
                Re: lemn stiga

                Dupa cum spunea si grasomega, Clipper Wood e unul dintre cele mai apreciate lemne de la Stiga.
                Este ultimul lemn la care m-am oprit si sunt foarte multumit. Exact combinatia cautata de majoritate: control + viteza (cand ai nevoie). Poti sa faci cam ce vrei cu el, de la taiate deasupra mesei si pana la topspinuri de la distanta. Vorba ceea: are o multime de viteze. Si ca o dovada ca nu sunt subiectiv, sau ca nu m-am luat dupa povestile altora, eu eram fan Andro la capitolul lemne. Intr-adevar, Andro s-au ocupat sa inventeze o gramada de tehnologii care sa fie " pe mana " tuturor.
                Insa, cam acum vreo 6 saptamani, dorind sa probez o fața Tibhar Nimbus Soft, un prieten de la sala mi-a dat o paleta, care avea un Tibhar lipit pe un lemn Clipper Wood. Vreau sa zic ca am dat niste "shtachii" de topsinuri pe forehand si drive-uri in forta pe rever de au ramas Paf! 2 colegi de-ai mei vazand ca aprox. 6 din 7 intrau pe masa. Trebuie sa mentionez ca eu sunt un jucator mediocru. La un moment dat dadeam asa, la nimereala si tot intra pe masa. La momentul respectiv am crezut ca e de la fața Tibhar, dar dupa ce m-am interesat un pic de Clipper Wood am realizat ca in cea mai mare masura e meritul lemnului. In final am cumparat si lemnul. Chiar miercurea asta a dat cu paleta un coleg mai "vitezist" de la sala si a ramas placut surprins sa vada ce control are la lovituri in forta.
                Daca vii maine la Bistrița poate ne intalnim sa probezi lemnul. Eu ma numesc Timoc Bogdan.
                Numai bine!
                Lemn: Xiom Solo
                FH: Joola Rhyzm-P
                BH: Joola Maxxx-P

                Comentariu


                • #9
                  Re: lemn stiga

                  Bogdy , e si meritul lemnului Clipper e un lemn exceptional intr-adevar (am si eu unul la colectie) dar si potrivirea cu fetele Nimbus Soft. Chiar throw-ul Clipperului (low) merge la fix cu throw-ul Nimbusului(medium high ) astfel incat iese ceva pe la mijloc, numa bine.
                  Blade DHS PG 2
                  FH: DHS Hurricane 3
                  BH: Stiga Airoc Astro M

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: lemn stiga

                    stica clipper vechi este unul dintre cele mai bune lemne poate chiar cel mai bun ,pana si j. persson joaca cu el

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: lemn stiga

                      Salut,
                      Eu folosesc un Stiga Clipper CR si sincer sa fiu il iubesc. Inainte aveam un Bty BollTricarbon, dar mi s-a parut si mie prea tare datorita carbonului. Clipper CR este all-wood, deci fara fibre artificiale si la topspin merge foarte bine, cat si de la semi-distanta si aproape de masa, la capace. Eu zic ca merita incercat mai ales ca nici nu-i tare scump.
                      Succes in a-ti gasi lemnul potrivit!

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: lemn stiga

                        Poate cineva sa faca o comparatie intre Clipper Wood(non WRB) si Clipper CR(non WRB), in ce consta d.p.d.v. practic diferenta dintre ele, carui stil de joc se potriveste fiecare si eventual sugestii pentru fete care fac pereche buna cu ele.Multumesc.
                        Blade: Viscaria, FL
                        fh: T05, 2,1 mm, black
                        bh: T05, 2,1 mm, red

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: lemn stiga

                          Poate ca va ajuta linkul asta:
                          http://www.tabletennis.gr/index.php?opt ... start54=10
                          Sunt o multime de review-uri de la jucatori din toata lumea.
                          Lemn: Xiom Solo
                          FH: Joola Rhyzm-P
                          BH: Joola Maxxx-P

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: lemn stiga

                            Merci dar pe forumul asta ma uit si eu de ceva timp.Ma interesa cineva care sa fi dat cu ele sau cu una dintre ele efectiv(in afara de ce s-a postat deja ).
                            Blade: Viscaria, FL
                            fh: T05, 2,1 mm, black
                            bh: T05, 2,1 mm, red

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: lemn stiga

                              Postat în original de jhonyqz
                              stica clipper vechi este unul dintre cele mai bune lemne poate chiar cel mai bun ,pana si j. persson joaca cu el
                              Persson joaca cu Clipper si maner de Donic Powerplay. De unde stii tu Gioni ca e Clipper veki ? Clipperu veki e maciuca pe langa astea noi. Nu cred ca Persson face un salt asa de la Persson Powerplay la un Clipper 9-ply veki.
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: lemn stiga

                                am vazut eu o poza in care se vedea clar poate am s-o gasesc

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: lemn stiga

                                  Postat în original de jhonyqz
                                  am vazut eu o poza in care se vedea clar poate am s-o gasesc
                                  sau poate nu
                                  Blade DHS PG 2
                                  FH: DHS Hurricane 3
                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: lemn stiga

                                    De unde sunt luate pozele Vali ? Prima poza e probabil cu setupul lui Persson ... dar a doua ?
                                    Blade: Viscaria, FL
                                    fh: T05, 2,1 mm, black
                                    bh: T05, 2,1 mm, red

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: lemn stiga

                                      Postat în original de flash
                                      De unde sunt luate pozele Vali ? Prima poza e probabil cu setupul lui Persson ... dar a doua ?
                                      Si in a doua se vede setupul lui Persson , cel de la mijloc
                                      http://www.fotop.net/rxng/cntt/
                                      Blade DHS PG 2
                                      FH: DHS Hurricane 3
                                      BH: Stiga Airoc Astro M

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: lemn stiga

                                        Eram curios cui apartin celealte doua... mai ales ALC-ul cu T05...probabil chiar lui Timo Boll.Tare link-ul. Mai vazusem ceva dar adunate asa...
                                        Blade: Viscaria, FL
                                        fh: T05, 2,1 mm, black
                                        bh: T05, 2,1 mm, red

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X