Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

    Va rog sa comentati urmatoarele subiecte:
    1. Cum influenteaza grosimea fetelor tehnica loviturii, care lovituri sunt mai usor de executat si care mai greu cu o anumita grosime, ce se schimba? Care alti factori influenteaza lovitura?
    2. Acelasi lucru pentru duritatea buretelui.
    Stilul de joc abordat este allround pana la ofensiv, cu fete soft care fac efect (nu intra la socoteala fete cu pips si anti).
    Referitor la intrebarea 1, as spune ca putem considera 3 grosimi: subtire (1.5-1.7), mediu (1.9-2.1) si max (2.2-2.6?).
    Referitor la intrebarea 2, as vrea sa consideram fete care au acelasi topsheet, dar burete diferit - exemple sunt destule, nu specific nimic.
    Multumesc.
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

    daca buretele este mai soft controlul este mai bun cu cat este mai subtire buretele control mai bun cam 1.8 are cel mai mare control este bun pt capace pleznit taiat, si topspin, daca este aderent topsheetul

    Comentariu


    • #3
      Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

      Ca o exceptie la afirmatia de mai sus, as mentiona DHS Hurrican III care la 45 grade duritate are un control extraordinar, cum multe softuri nu au.
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

        posibil, dar daca ar avea 40 de grade h3 ar fi si mai controlabil

        Comentariu


        • #5
          Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

          Daca inteleg bine buretele mai gros pierde din control - la aceeasi duritate vorbind? Nu am experienta unor palete profi dar la cele de gata mai ieftine care au buretele subtire cand dai mai tare simti ca dai cu lemnul si nu prea e placut zic eu.
          Cum se comporta la aceeasi duritate un burete de 1,8-2,1 fata de 2,4-2,6?
          Lemn: Maze OFF
          Fete: in cautare...

          Comentariu


          • #6
            Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

            Postat în original de grasomega
            Va rog sa comentati urmatoarele subiecte:
            1. Cum influenteaza grosimea fetelor tehnica loviturii, care lovituri sunt mai usor de executat si care mai greu cu o anumita grosime, ce se schimba? Care alti factori influenteaza lovitura?
            2. Acelasi lucru pentru duritatea buretelui.
            Stilul de joc abordat este allround pana la ofensiv, cu fete soft care fac efect (nu intra la socoteala fete cu pips si anti).
            Referitor la intrebarea 1, as spune ca putem considera 3 grosimi: subtire (1.5-1.7), mediu (1.9-2.1) si max (2.2-2.6?).
            Referitor la intrebarea 2, as vrea sa consideram fete care au acelasi topsheet, dar burete diferit - exemple sunt destule, nu specific nimic.
            Multumesc.
            parerea mea:
            1. probabil cu o fata max si un lemn ofensiv..sa mai aive si carbon..tre sa ai tehnica buna.. sare destul de tare paleta..si normal la loviturile de finete mai greu de controlat..preluari,flip..etc., depinde de tehnica fiecaruia si cum ii place..dar de la semidistanta si distanta ai mai multa forta in cele cu burete mai gros simti cum "intra" mingea mai mult in fata..sta mai mult..fata de ceva mai subtire .. e vorba si de simt,jocul practicat..si cu ce s-a obisnuit fiecare
            2. un burete mai dur da o forta si o stabilitate mai mare pe lovitura daca detii tehnica poti sa lovesti si sa se duca mult mai tare... un burete mai moale te mai ajuta cand nu esti bine asezat pe lovitura cand nu ai o tehnica foarte buna..
            - eu unul joc cu un burete mai dur pe rever ca am siguranta mai mare si o tehnica bunicica si ma descurc si cu ceva mai dur, la fh..cu ceva mai moale de control..
            bh - xiom zeta 2.0 euro version
            fh - donic j.o. silver 2.0
            si un lemn as zice moale..dar depinde si de fete si tehnica - tibhar samsonov alpha
            -am vazut un polonez la un concurs de ziceai ca are un setup off++ dadea foarte tare si top de la distanta mare si forta mare..si de fapt avea lemn la fel ca al meu si fete tibhar nimbus dar tehnica f buna
            Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
            Fh: Xiom Omega II euro black
            Bh: Xiom Omega I euro max red
            Glue: Xiom i-bond
            http://www.okclub.lx.ro

            Comentariu


            • #7
              Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

              Postat în original de jhonyqz
              posibil, dar daca ar avea 40 de grade h3 ar fi si mai controlabil
              burete moale si cauciuc lipicios = control scazut
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #8
                Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

                Postat în original de jhonyqz
                posibil, dar daca ar avea 40 de grade h3 ar fi si mai controlabil
                Exista DHS Hurrican 3 sponge no.19, care are 37 grade duritate. Am citit foarte multe lucruri frumoase despre aceasta fața. Are un control superior, viteza foarte buna si un spin devastator. Are acelasi topsheet de la hurrican 3(care are o aderenta extraordinara) combinata cu un burete mai moale creste semnificativ spinul.Pretul e cam 10 E pe presport, merita incercat..
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

                  Postat în original de vali
                  Postat în original de jhonyqz
                  posibil, dar daca ar avea 40 de grade h3 ar fi si mai controlabil
                  burete moale si cauciuc lipicios = control scazut
                  Nu e o regula. Eu am folosit o vreme o fața LKT XP, foarte tacky cu un burete de 36 de grade, avand un control foarte, foarte bun. Sunt din noua generatie cu efect speed glue incorporat, si impreuna cu LKT XT,TORNADO le recomand cu caldura celor care vor niste fețe noi foarte bune, la pret de mizilic(7-8 E+transport).Si mai rar fețe moi(sub 30 de grade) si tacky.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

                    Cred ca ai vrut sa spui, "sub 40 de grade".
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

                      ...daca ma gandesc bine sub 35 grade ar fi cele moi, intre 35-40 fiind cele medii. Oricum nu am vazut inca o clasificare univoca a fețelor dupa duritate.Ceea ce dupa unii e o fața tare, in comparatie cu alte foarte tari ar parea moi....
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

                        da,dupa cum se precizeaza si mai sus cu cat este mai moale chiar daca este lipicios topseetul controlul este mai bun ,insa nici prea moale adica fleasca nu i bine sa fie, minim 28 de grade atat prcizeaza ca ar avea solcion si maxim 38 cam atata ar avea un tenergy chiar da zice ca este 36 ,deci daca vrei control bun o fata cu duriatea buretelui intre 28 si 38 este potrivita

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Influenta grosimii si duritatii buretelui - discutie

                          cat despre grosime,intre1.8 si 2.1 ar fi cel mai echilibrat control+spin+speed

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X