Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cerere de derogare - Amatur

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Re: Cerere de derogare - Amatur

    dar ca invitat de ce nu ar trebui sa duca turneul pana la capat?de ce sa joace doar 5 meciuri in grupele inferioare??!!este corect?

    Comentariu


    • #77
      Re: Cerere de derogare - Amatur

      Postat în original de patrick
      dar daca peste 70% din amatori doresc ca el sa joace ce se intampla???din cauza a 10-15 persoane nu trebuie respectata opinia majoritatii?
      Faci un tabel nominal cu toti cei 70%, cu semnatura ca sa dovedesti ca sunt de acord si il depui la parlament.

      Comentariu


      • #78
        Re: Cerere de derogare - Amatur

        ATENTIE, TROLL!

        Comentariu


        • #79
          Re: Cerere de derogare - Amatur

          tu ai chef de caterinca....iei la misto dorinta sportivului.....si daca intr-adevar cei care doresc ca el sa joace sunt mult mai multi decat restul?

          Comentariu


          • #80
            Re: Cerere de derogare - Amatur

            daca am lasa jucatorii legitimati in amatur cred ca trebuie schimbat denumirea asociatiei in protur e o parere personala!
            Blade:Schalager off+
            FH:nittaku hammond 2.2mm
            BH:nittaku hammond 2.2mm

            Comentariu


            • #81
              Re: Cerere de derogare - Amatur

              pai el nu o sa mai fie legitimat si nici valoarea lui nu este mult peste cea a primilor 15 din amatour

              Comentariu


              • #82
                Re: Cerere de derogare - Amatur

                Postat în original de patrick
                tu ai chef de caterinca....iei la misto dorinta sportivului.....si daca intr-adevar cei care doresc ca el sa joace sunt mult mai multi decat restul?
                Atunci se duce dreaku Amaturu...
                Da cezici daca ma duc si eu la federatie ca vreau sa joc , da nu sunt legitimat, si ii iau si pe toti Amaturistii cu mine, ca sunt mai multi, ce zici, o sa schimbe federatia regulamentu?

                Comentariu


                • #83
                  Re: Cerere de derogare - Amatur

                  iti faci legitimatie si joci....si nu trebuie sa astepti 2 ani.....el nu o sa mai fie legitimat...nu intelegi?

                  Comentariu


                  • #84
                    Re: Cerere de derogare - Amatur

                    (at)patrick
                    Postat în original de patrick
                    ai dreptate....dar daca peste 70% din amatori doresc ca el sa joace ce se intampla???din cauza a 10-15 persoane nu trebuie respectata opinia majoritatii?
                    Dupa cum am zis si mai sus: majoritatea conteaza intr-o democratie. In Amatur conteaza majoritatea forului conducator, care este format din organizatori. Cu alte cuvinte: este jucaria lor, doar participarea este libera, in conditiile regulamentului.
                    Daca 70% (putem pune orice procent aici) dintre amatorii care participa la Amatur se hotarasc ca nu le mai place jucaria, pot sa renunte la participare si sa constituie Amatur2, cu regulamentul Amatur2 care sa aiba la baza democratia absoluta.
                    Asa inteleg eu ca functioneaza lucrurile, nu spun ca sunt sau nu de acord cu modul in care se intampla acest lucru.
                    PS Despre titlul topicului, doar am banuit ca tu l-ai schimbat, scuze de eroare.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #85
                      Re: Cerere de derogare - Amatur

                      Acu am intrat si cand am vazut am ramas
                      Am citit tot ceea ce s-a scris, am ras cu lacrimi )))
                      (at) dan
                      Cum sa faci ma asa topic, eu am zis ca glumesti, da' vad ca tu ai vorbit serios ))
                      (at) amatour
                      Eu nu cred ca voi juca prea curand in amatour pentru ca nu am de gand momentan sa stau pe banca 2 ani si inca m-ai vreau sa joc prin divizii , in rest ce sa zic, o sa particip pe unde pot multumesc tuturor celor care ma/m-au primit pe la concursuri.
                      Am uitat sa multumesc avocatului meu Dl. Oancea Dan, care se zbate pentru drepturile mele =))))))))) =))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                      Comentariu


                      • #86
                        Re: Cerere de derogare - Amatur

                        adica atata tam-tam degeaba?
                        Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                        Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                        Comentariu


                        • #87
                          Re: Cerere de derogare - Amatur

                          cred ca moderatoru a-r trebui sa inchida acest topic inutil
                          Blade:Schalager off+
                          FH:nittaku hammond 2.2mm
                          BH:nittaku hammond 2.2mm

                          Comentariu


                          • #88
                            Re: Cerere de derogare - Amatur

                            Postat în original de mandrubogdan
                            adica atata tam-tam degeaba?
                            Eu acum am vazut )))))))))
                            Noi vorbisem in masina cand veneam de la etapa, dupa ce mi-am dat "demisia" de la css spartac, ca as fi fost incantat sa joc in amatour, dar stiu ca nu am cum si el mi-a zis ca face topic, ca nu are cum sa nu se poata ) eu am luat-o in gluma.. dar ... =))))) oricum tare ))))) am ras si rad si acum )))))))

                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                            Comentariu


                            • #89
                              Re: Cerere de derogare - Amatur

                              Chiar daca Durdun a fost si colegul meu de echipa, nu voi interveni in favoarea lui, stiind ca-si doreste sa fie parte integranta din Amatour, ci pentru ca "majoritatea" cu drept de decizie nu intelege chintesenta (adica progresul, evolutia) sportului in general, in cazul nostru, tenisul de masa.
                              Am citit cu uimire ce au scris unii dintre voi si ma refer la cei care se agata cu disperare si indarjire de litera regulamentului facut de cineva candva, care nici macar nu mai este in miscarea Amatour acum.
                              Va scriu dintr-o pozitie neutra, sincer imi este indiferent daca se va lua sau nu o decizie favorabila participarii lui Durdun in competitia cu regulament de fier. De asemenea, nu voi intra in nicio polemica cu vreunul dintre voi, pentru ca nu asta ar fi ideea constructiva, astfel incat acesta este singurul text pe care-l voi scrie pe acest subiect. Poate pana la urma veti reusi sa indoiti fierul si sa va depasiti limitele, cine stie...
                              Prima intrebare care s-ar pune ar fi de ce veniti voi cata frunza si iarba la aceste concursuri Amatour? Raspunsul de dorit ar fi ca va prezentati datorita pasiunii pentru tenis de masă (nu veniti pentru caterinca, baute, sau alte activitati ascunse, ci, teoretic pentru a juca tenis; nici de socializare nu aveti nevoie, fiecare dintre voi avand, sunt convins, un cerc de prieteni in afara acestui hobby). Evident, pe parcurs s-au mai dezvoltat si orgolii, s-au adunat ceva revanse de luat, insa acestea s-au nascut tot din pasiunea pentru tenis de masă, ceea ce este de aplaudat. Tot de necontestat ar fi in opinia mea si ca nimeni nu vine la concurs sa piarda, toata lumea vine sa faca o "figura frumoasa", sperand sa joace mai bine ca data trecuta, cei care n-au iesit din grupe, isi doresc sa reuseasca, cei care au pierdut finala, vor s-o castige...
                              Am stabilit pana acum ca sunteti pasionati, va adunati cu sutele, stati uneori pana dimineata sa terminati un concurs. Cu totii vreti sa jucati mai bine. Pai atunci sa va spun un "secret": nu veti reusi niciodata sa jucati din ce in ce mai bine intr-o perioada scurta de timp scurt (pentru ca asta ar fi de preferat) daca tot ceea ce faceti intr-o astfel de situatie este sa omorati cresterea nivelului de tenis intr-un concurs Amatour, va complaceti in mediocritate si vreti cu orice pret sa ramaneti acolo. Ar trebui sa-i primiti cu bratele deschise pe legitimatii care vor sa joace cu voi, fara a fi ciudosi ca va iau premiile sau mai stiu eu ce aveti in cap. Numai asa veti juca mai bine, chiar si fara sa constientizati acest lucru. Chiar daca la inceput vor trece mingile pe langa voi ca TGV-urile, dupa ceva timp n-o sa vi se mai para totul SF, veti incepe sa fiti mai concentrati si mai motivati pentru a intelege ce se intampla de fapt, de ce nu mai seamana tenisul de masa cu sportul despre care credeati ca aveti habar.
                              Eu nu sint jucator, sa fie clar. Sa nu-mi sariti in cap ca am talente de jucator pentru ca gresiti. Vreau doar sa va spun ca, dupa un an de tenis nu ratam niciun ProTour unde era prezenta crema superligii, iar eu veneam direct de pe "strand". La unul dintre ProTour-uri, pentru ca nu au fost prea multe, am reusit sa ies din grupe si astfel am ajuns sa joc o grupa superioara cu Seni, Dadechin, Manescu si Grecu, toti jucand atunci in superliga, ca si acum. Chiar daca nu am luat decat trei seturi in total in acea grupa si in general se intamplau la masa lucruri inexplicabile, gen retopspin de pe masa si alte minuni la acea vreme, a fost o onoare pentru mine ca am reusit sa ies din grupe si sa joc cu ei. Pai cand naiba jucau ei cu mine vreodata in viata asta? Adica...de ce-ar fi jucat? Ca-i rugam frumos? Ei au investit practic o viata in sportul asta, mii de ore de antrenamente, pregatire fizica, etc. si voi veniti si-mi spuneti acum ca DACA AR DORI Cazacu, Seni, sau oricare altul din superliga sau div. A, sa joace la Amatour NU II LASATI SA JOACE? Asta e cel mai stupid si totodata amuzant lucru pe care l-am auzit. Ce persoane care iubesc tenisul de masa nu si-ar dori sa joace cu legitimati din A sau superliga?
                              Ar trebui sa le asterneti covorul rosu pana la masa, dar va asigur ca niciodata nu va veni vreunul dintre ei sa va fure articolele de tenis pe care le dati ca premiu si nici sa se plictiseasca aiurea cu voi, pentru ca au si alte treburi. In loc sa profitati ca unul din divizia A doreste moca, doar din placere, sa joace la Amatour, voi o tot dati cu regulamentul. Se schimba ea si constitutia, daramite un regulament amarat de Amatour. Daca ceva a fost conceput eronat, il lasati asa doar pentru ca se numeste regulament? Va chem la referendum!
                              Aceia dintre voi care vor sa joace tenis contra unora cat mai buni posibil pentru a progresa, se pare ca vor fi de acord cu cele scrise de mine. Un exemplu ar fi Marius, care scrie asa:
                              "Eu nu pot juca cu jucatori mai slabi cu mult ca mine (ma refer la antrenament , nu la concurs).
                              Exista insa jucatori care pot face asta si au toata stima si admiratia mea ( am exemple in sala in care ma antrenez ).
                              Daca George considera ca poate sa joace cu placere, si sa bata cu aceeasi placere 90% din Amatur, fie binevenit. Eu unul nu pot sa am aceasta placere.
                              De gustibus non disputandum!"
                              Poate sper prea mult, insa in viitor s-ar putea da premii in bani, in ideea de a atrage cat mai multi jucatori buni, ar fi bine pentru toata lumea sa joace contra lor si ar fi frumos si de privit pana la final. Un exemplu ar fi ca pentru un premiu de 500 euro (in vremurile bune) venea la Protour si Filimon Andrei...oare ar fi bine sa il vedem pe Filimon jucand printre noi, plebea? Poate asta e o ocazie de a reinvia tenisul de masa care e deja cu un picior in groapa de ceva ani si cica nu mai traieste mult.
                              Multumesc celor carora au avut rabdare sa citeasca cei doi km de mai sus si in incheiere va propun pentru inceput sa dati un anunt asap in care sa-i invitati pe toti legitimatii sa joace in cadrul Amatour. Va asigur ca nu va fi inghesuiala si unde-au mers trei sute de participanti, mai intra cativa. Dati-le verde in primul rand lui Costin Georgescu, D-nului Toma si lui Durdun, va asigur ca au sanse sa piarda pana la finalul oricarui concurs si veti avea numai de invatat de la ei, daca asta se vrea. Daca doriti altceva, multe "succesuri" in plafonarea pe care o propavaduieste conducerea.
                              P.S. Nu trebuie sa schimbati numele de Amatour (ca si cum aici ar fi problema), poate ramane asa, in fond, nu este vreo competitie oficiala de care se ocupa federatia.

                              Comentariu


                              • #90
                                Re: ANUNT FOARTE IMPORTANT

                                Postat în original de patrick
                                eu mi le cunosc...dar tu?
                                de la prima postare esti off topic

                                se pare ca tu,dinainte de prima postare erai mai mult decat off topic.
                                Dar nu-i nimic,deschide un topic nou in care sa-l convingem pe om sa joace in Amatur si dupa ce reusim,deschizi altul si o
                                luam de la cap !

                                Comentariu


                                • #91
                                  Re: Cerere de derogare - Amatur

                                  Cip_killerspin - merci pentru postul tau.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Re: Cerere de derogare - Amatur

                                    Cred ca ar fi buna ideea ca jucatorii sa fie in doua categorii: open si amatori. La open sa fie acceptati si legitimati...
                                    Si eu as vrea sa joc!
                                    Blade: Butterfly Schlager Carbon
                                    FH:TENERGY 05
                                    BH:TENERGY 05

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Re: Cerere de derogare - Amatur

                                      adica aia buni si prostimea
                                      Blade:Schalager off+
                                      FH:nittaku hammond 2.2mm
                                      BH:nittaku hammond 2.2mm

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Re: Cerere de derogare - Amatur

                                        Prietenul tau a incercat doar sa te ajute. Daca nu mai are rost sa discutam o sa rog un moderator sa inchida acest topic.
                                        TBS/T05

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Re: Cerere de derogare - Amatur

                                          Postat în original de Hades
                                          Cred ca ar fi buna ideea ca jucatorii sa fie in doua categorii: open si amatori. La open sa fie acceptati si legitimati...
                                          Si eu as vrea sa joc!
                                          Pana la urma se ajunge tot la vechiul subiect, mereu dezbatut si nerezolvat inca pe deplin! Este imperios necesar sa se faca macar doua categorii!... acest lucru s-a mai votat acum cca 18 luni pe forum si au fost vreo 80 voturi pt doua categorii si cca 40 pt o singura categorie... S-a tinut cont la vreo 3-4 turnee si apoi s-a revenit la vechile practici... nu stiu ce placere are cel de pe locul 457 sa nu vada mingea la masa de la locul 1-20... ce cunostinte de tenis acumulezi in acel meci?? asa cand ai meciuri echilibrate, cu jucatori putin mai buni si stiluri diferite, mai intelegi ceva!... acumularile nu le faci oricum in 5-6 meciuri din turnee, odata la luna, ci la antrenamentele de zi cu zi!
                                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Re: ANUNT FOARTE IMPORTANT

                                            Postat în original de patrick
                                            DAR DE CE NU SE RESPECTA OPINIA MAJORITATII????....POATE CA REGULAMENTIL AR TREBUI UN PIC MODIFICAT
                                            mai patrick, dupa nume nu pari a fi turc, dar datorita faptului ca nu intelegi ca tu singur nu reprezinti majoritatea in amatur si nu intelegi sensurile limbii romane, consider ca , totusi, ai ceva neamuri la istanbul.
                                            imi pare rau ca trebuie sa-ti traduc pe romaneste ceea ce colegii din amatur ti-au spus-o foarte clar: IN AMATUR SE RESPECTA REGULAMENTUL EXISTENT.
                                            PUNCT, NU PUNCT SI VIRGULA.
                                            poate asa vei intelege.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Re: Cerere de derogare - Amatur

                                              Postat în original de cip_killerspin
                                              Chiar daca Durdun a fost si colegul meu de echipa, nu voi interveni in favoarea lui, stiind ca-si doreste sa fie parte integranta din Amatour, ci pentru ca "majoritatea" cu drept de decizie nu intelege chintesenta (adica progresul, evolutia) sportului in general, in cazul nostru, tenisul de masa.
                                              Am citit cu uimire ce au scris unii dintre voi si ma refer la cei care se agata cu disperare si indarjire de litera regulamentului facut de cineva candva, care nici macar nu mai este in miscarea Amatour acum.
                                              Va scriu dintr-o pozitie neutra, sincer imi este indiferent daca se va lua sau nu o decizie favorabila participarii lui Durdun in competitia cu regulament de fier. De asemenea, nu voi intra in nicio polemica cu vreunul dintre voi, pentru ca nu asta ar fi ideea constructiva, astfel incat acesta este singurul text pe care-l voi scrie pe acest subiect. Poate pana la urma veti reusi sa indoiti fierul si sa va depasiti limitele, cine stie...
                                              Prima intrebare care s-ar pune ar fi de ce veniti voi cata frunza si iarba la aceste concursuri Amatour? Raspunsul de dorit ar fi ca va prezentati datorita pasiunii pentru tenis de masă (nu veniti pentru caterinca, baute, sau alte activitati ascunse, ci, teoretic pentru a juca tenis; nici de socializare nu aveti nevoie, fiecare dintre voi avand, sunt convins, un cerc de prieteni in afara acestui hobby). Evident, pe parcurs s-au mai dezvoltat si orgolii, s-au adunat ceva revanse de luat, insa acestea s-au nascut tot din pasiunea pentru tenis de masă, ceea ce este de aplaudat. Tot de necontestat ar fi in opinia mea si ca nimeni nu vine la concurs sa piarda, toata lumea vine sa faca o "figura frumoasa", sperand sa joace mai bine ca data trecuta, cei care n-au iesit din grupe, isi doresc sa reuseasca, cei care au pierdut finala, vor s-o castige...
                                              Am stabilit pana acum ca sunteti pasionati, va adunati cu sutele, stati uneori pana dimineata sa terminati un concurs. Cu totii vreti sa jucati mai bine. Pai atunci sa va spun un "secret": nu veti reusi niciodata sa jucati din ce in ce mai bine intr-o perioada scurta de timp scurt (pentru ca asta ar fi de preferat) daca tot ceea ce faceti intr-o astfel de situatie este sa omorati cresterea nivelului de tenis intr-un concurs Amatour, va complaceti in mediocritate si vreti cu orice pret sa ramaneti acolo. Ar trebui sa-i primiti cu bratele deschise pe legitimatii care vor sa joace cu voi, fara a fi ciudosi ca va iau premiile sau mai stiu eu ce aveti in cap. Numai asa veti juca mai bine, chiar si fara sa constientizati acest lucru. Chiar daca la inceput vor trece mingile pe langa voi ca TGV-urile, dupa ceva timp n-o sa vi se mai para totul SF, veti incepe sa fiti mai concentrati si mai motivati pentru a intelege ce se intampla de fapt, de ce nu mai seamana tenisul de masa cu sportul despre care credeati ca aveti habar.
                                              Eu nu sint jucator, sa fie clar. Sa nu-mi sariti in cap ca am talente de jucator pentru ca gresiti. Vreau doar sa va spun ca, dupa un an de tenis nu ratam niciun ProTour unde era prezenta crema superligii, iar eu veneam direct de pe "strand". La unul dintre ProTour-uri, pentru ca nu au fost prea multe, am reusit sa ies din grupe si astfel am ajuns sa joc o grupa superioara cu Seni, Dadechin, Manescu si Grecu, toti jucand atunci in superliga, ca si acum. Chiar daca nu am luat decat trei seturi in total in acea grupa si in general se intamplau la masa lucruri inexplicabile, gen retopspin de pe masa si alte minuni la acea vreme, a fost o onoare pentru mine ca am reusit sa ies din grupe si sa joc cu ei. Pai cand naiba jucau ei cu mine vreodata in viata asta? Adica...de ce-ar fi jucat? Ca-i rugam frumos? Ei au investit practic o viata in sportul asta, mii de ore de antrenamente, pregatire fizica, etc. si voi veniti si-mi spuneti acum ca DACA AR DORI Cazacu, Seni, sau oricare altul din superliga sau div. A, sa joace la Amatour NU II LASATI SA JOACE? Asta e cel mai stupid si totodata amuzant lucru pe care l-am auzit. Ce persoane care iubesc tenisul de masa nu si-ar dori sa joace cu legitimati din A sau superliga?
                                              Ar trebui sa le asterneti covorul rosu pana la masa, dar va asigur ca niciodata nu va veni vreunul dintre ei sa va fure articolele de tenis pe care le dati ca premiu si nici sa se plictiseasca aiurea cu voi, pentru ca au si alte treburi. In loc sa profitati ca unul din divizia A doreste moca, doar din placere, sa joace la Amatour, voi o tot dati cu regulamentul. Se schimba ea si constitutia, daramite un regulament amarat de Amatour. Daca ceva a fost conceput eronat, il lasati asa doar pentru ca se numeste regulament? Va chem la referendum!
                                              Aceia dintre voi care vor sa joace tenis contra unora cat mai buni posibil pentru a progresa, se pare ca vor fi de acord cu cele scrise de mine. Un exemplu ar fi Marius, care scrie asa:
                                              "Eu nu pot juca cu jucatori mai slabi cu mult ca mine (ma refer la antrenament , nu la concurs).
                                              Exista insa jucatori care pot face asta si au toata stima si admiratia mea ( am exemple in sala in care ma antrenez ).
                                              Daca George considera ca poate sa joace cu placere, si sa bata cu aceeasi placere 90% din Amatur, fie binevenit. Eu unul nu pot sa am aceasta placere.
                                              De gustibus non disputandum!"
                                              Poate sper prea mult, insa in viitor s-ar putea da premii in bani, in ideea de a atrage cat mai multi jucatori buni, ar fi bine pentru toata lumea sa joace contra lor si ar fi frumos si de privit pana la final. Un exemplu ar fi ca pentru un premiu de 500 euro (in vremurile bune) venea la Protour si Filimon Andrei...oare ar fi bine sa il vedem pe Filimon jucand printre noi, plebea? Poate asta e o ocazie de a reinvia tenisul de masa care e deja cu un picior in groapa de ceva ani si cica nu mai traieste mult.
                                              Multumesc celor carora au avut rabdare sa citeasca cei doi km de mai sus si in incheiere va propun pentru inceput sa dati un anunt asap in care sa-i invitati pe toti legitimatii sa joace in cadrul Amatour. Va asigur ca nu va fi inghesuiala si unde-au mers trei sute de participanti, mai intra cativa. Dati-le verde in primul rand lui Costin Georgescu, D-nului Toma si lui Durdun, va asigur ca au sanse sa piarda pana la finalul oricarui concurs si veti avea numai de invatat de la ei, daca asta se vrea. Daca doriti altceva, multe "succesuri" in plafonarea pe care o propavaduieste conducerea.
                                              P.S. Nu trebuie sa schimbati numele de Amatour (ca si cum aici ar fi problema), poate ramane asa, in fond, nu este vreo competitie oficiala de care se ocupa federatia.
                                              STIMATE DOMNULE ,,CIP"
                                              Imi pare rau ca trebuie sa te apelez asa,dar este din vina D-ta, fiindca nu ai atita curaj si atita consideratie pentru cei carora te adresezi, incit sa-ti dai numele real si sa-ti asumi responsabilitatea spuselor. ( este valabil si pentru altii care se ascund in spatele unor nick-name-uri ).
                                              Ai dreptate, suntem multi carora ne-ar face mare placere sa jucam cu jucatori profesionisti.
                                              Dar, ceea ce nu ne place, este sa-i vedem pe acesti jucatori dind ochii peste cap ( a lehamite ), cind trebuie sa joace cu un jucator mai slab din amatur.
                                              Din pacate, sunt jucatori profesionisti care cred ca singura calitate dupa care poate fi apreciat un om este aceea ca joaca tenis foarte bine.
                                              In amatur , ne-am adunat oameni de diverse profesii, toti avind un singur scop: sa ne simtim bine impreuna. Dar, cind vine o ,,VEDETA '' si-si da ochii peste cap, strica toata atmosfera amatur-ului.
                                              Ar trebui introdus un articol in regulament in care sa fie interzis oricarui participant sa strice dispozitia celorlalti.

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Re: Cerere de derogare - Amatur

                                                il stiu personal pe cip (daca este cine cred eu) si are mare dreptate in tot ce a spus
                                                respect si sper sa ajungi in sfarsit sa joci in superliga
                                                Butterfly Gergely OFF+
                                                BH. Buttefly Tenergy 05 FX 1.9
                                                FH. Buttefly Tenergy 05 FX 2.1

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Re: Cerere de derogare - Amatur

                                                  Draga Ciprian,
                                                  Desi mi-am propus sa nu mai contribui la mediatizarea acestui topic, mesajul tau m-a convins sa-ti dau un raspuns, de asemenea, unicul?
                                                  Mi-a placut modul in care ai expus ideile, cu un stil elevat? dar plecand de la premize gresite, datorate cu siguranta necunoasterii situatiei cu exactitate, ci doar superficial.
                                                  Mai intai,citind mesajul tau, m-a patruns un mic fior? imi ziceam ia uite ce incuiati si inchistati sunt cei despre care scrie Cip?. Pe urma mi-am zis, ia uite, vorbeste chiar despre mine si amicii mei?
                                                  Draga Ciprian, ca in orice colectivitate, si in AmaTuR sunt lideri de opinie, care au o anumita autoritate si pot directiona mersul lucrurilor in directia dorita. Acest for de conducere, chiar daca nu se bate cu pumnul in piept, urmareste ca sistemul sa functioneze, tinand cont de parerea majoritatii, dar tinand in acelasi timp si la respectarea unor regull (si a unui regulament) fara de care ar face fiecare ce doreste. Nu ai suficiente date sa acuzi ca nu intelegem chintesenta, evolutia, progresul sportului (cam mari cuvintele pentru a fi cu adevarat convingator!)
                                                  Aceasta tema a fost discutata si rediscutata de la inceputul miscarii, s-au facut incercari, s-au tras concluzii?
                                                  Crezi ca nu ne-ar conveni sa primim pe cei mai buni jucatori ai tarii? Ba chiar si pe Ma Lin l-am primi cu bratele deschise! Dar suntem obligati sa pastram un echilibru intre ceea ce dorim si ceea ce putem, si, mai ales, sa subordonam ideile noastre interesului primordial, acela de a atrage in miscarea noastra pe cei care nu au jucat niciodata sau, (tocmai pentru a creste nivelul de joc) nu au jucat in ultima perioada, tenis in mod organizat.
                                                  Printre participanti sunt, ar fi trebuit sa observi, si antrenori de valoare, unii dintre ei au chiar ?elevi maturi? care cresc de la un turneu la altul, sunt si fosti divizionari A sau B, sunt si actuali divizionari B (cat inca le mai permite hulitul regulament),. Toti joaca cu placere, ca obligat nu vine nimeni! Poate ca legalizarea inscrierii legitimatilor ar folosi catorva din primii 20-30 de participanti, dar ar aduce prejudicii majoritatii celorlalti nu pentru ca le ia premiile, (cred ca o parte din Amatur se poate simti jignita de o asemenea afirmatie) ci pentru ca vor simti ca nu mai e turneul lor?
                                                  Ne complacem in mediocritate? Ai participat macar o data la un turneu? Macar din tribune? Sunt printre noi participanti care ti-au luat seturi, meciuri, pe unii poate inca nu i-ai invins si poate ca nu-i vei invinge, cel putin fata de acestia ar trebui sa ceri ceva scuze pentru ca se pot simti jigniti! Unii dintre noi au parteneri de antrenament la nivel de superliga, stiu ce este acela un TGV si nu se sperie, chiar daca pierd cu 3-4 puncte in fata! Chiar colegul tau, Dan Oancea, joaca frecvent cu ei, din placere si nu pe bani?
                                                  Sub organizarea AmaTuR s-au facut turnee OPEN, la Topoloveni, la care puteai sa participi si tu, doar au participat colegi de-ai tai, chiar George a castigat unul?Acum o satamana ii spuneam colegului tau Patrick ca avem in vedere pentru anul viitor organizarea a doua turnee OPEN cu premii consistente si a fost incantat, deoarece spunea ca el nu participa la turnee AmaTuR fara sa aiba un motiv consistent?
                                                  Inchistati, incuiati? Parca incep si eu sa ma simt un pic jignit?Ne inviti a ne asezam in genunchi in fata ?marilor jucatori romani? Poate vom gasi, cat de curand, metode sa stam fata in fata, de la egal la egal cu ei, nu neaparat ca nivel de joc, dar ca nivel de organizare avem cu ce ne mandri! Amatur ar putea deveni piciorul de sprijin pentru piciorul in groapa de care spui?
                                                  Regulamentul invechit, facut de cineva candva? Conceput eronat?
                                                  Dragul meu, regulamentul este actual viu, m-am ocupat personal inca de la conceptia lui, acum 4 ani fara o luna, l-am revizuit de curand, a fost rediscutat si prezentat pe site, iar la ultimele turnee a fost ? si va fi si la cel de poimaine ? anuntat de organizatori ca fiind cel oficial. Nu ar fi normal sa ma simt jignit, vazand ca enunti judecati care se cred de valoare, dar fara sa ai idee despre fondul problemei?
                                                  In final, inteleg ca militezi sa organizam turnee si pentru profesionisti? Asa vom face, si la primul turneu de acest fel din 2010, pe care cpoate ca-l va organiza tot Sorin la Topoloveni, esti invitat de onoare, alaturi de Dan Oancea si de George Durdun. Poate ca de la fata locului vei vedea altfel lucrurile si vei evita pe viitor sa ne acuzi de plafonare?. PLAFONARE?P pai, AmaTuR este deocamdata pe o panta ascendenta, in 2009 aproape s-a dublat numarul participantilor! Facem turnee cu 250 de participanti pe 24 de mese de competitie Ai participat vreodata la un asemenea turne?? Te invit la Turneul final, peste 3 saptamani, si as fi recunoscator daca ai gasi un termen de comparatie cu turneele organizate de federatie.
                                                  Ultima idee ma nedumereste inca o data; Nu vrem sa schimbam numele de Amatour, deoarece miscarea nu se numeste asa? de un an si ceva numele este AmaTuR si a fost inregistrat astfel.. Nici pe acesta nu dorim sa-l schimbam? Ne place!
                                                  Oricum, multumim pentru atentia cu care ai abordat ?problema? si asteptam un mesaj (in alt topic), in care sa demonstrezi ca ai vazut si partea buna a lucrurilor care se intampla in AmaTuR
                                                  Sa auzim de bine!

                                                  Comentariu


                                                  • Re: Cerere de derogare - Amatur

                                                    mateidumitru scrie "ne-am adunat oameni de diverse profesii, toti avind un singur scop: sa ne simtim bine impreuna. dar, cind vine o ,,VEDETA '' si-si da ochii peste cap, strica toata atmosfera amatur-ului."
                                                    Pe langa faptul ca si Hitler punea la gramada oamenii pentru ca asa avea el parerea, va aigur ca nu toti
                                                    profesionistii sunt asa cum credeti dumneavoastra, eu am fost de cateva ori la Voluntari si am jucat cu baietii de acolo, sunt oameni super de treaba, gazde bune, nu "dau ochii peste cap", decat daca dau eu mingea in tavan!
                                                    E pacat si chiar periculos sa generalizam, poate dvs. nu ati intalnit oameni de treaba in randul profesionistilor, dar acordati-le prezumtia de nevinovatie, cred ca oricine merita asta, poate asa gandesc si despre dumneavoastra altii mult mai slabi in acest sport si nu cred ca v-ar placea sa fiti bagat "la gramada"!
                                                    Blade-Darker speed 90
                                                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                    Bh- Testing

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X