Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Intrebare paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Intrebare paleta

    Salut!
    Sunt nou pe forum(azi mi-am facut cont) si tot nou in acest sport. Joc de placere... nimic ambitios... intelegeti voi... amator. Ieri mi-am luat o paleta Butterfly silver.Ieri seara cand am fost sa joc mi-a zis tipu de la sala de acolo ca plaeta e facatura si ca alea Butterfly sunt sute de euro(a mea fusese sute de mii lei vechi-cam 900 asa). Am zis ca e nebun(cum sa fie niste lemn si ceva cauciuc sute de euro ma gandeam eu) Acum voi care va pricepeti probabil radeti,dar eu incepator 100% nu aveam treaba cu palete de firma etc. Asa de curios am intrat la butterfly pe site sa vad si eu cat e o plaeta din aia... Si chiar asa era) unele erau 200 $ doar lemnul,sau carbon sau ce...
    Intrebarea mea este: Paleta aia chiar e facatura ordinara pe care doar scrie butterfly? Sau e facuta de firma asta doar ca e cea meai cea mai slaba? Si e cu ceva mai buna decat una de 30 de lei a mea de 90?
    Si inca o intrebare: De ce sunt asa de scumpe acele palete(in afara de numele pe care le au) Ce mari avantaje au?
    Va multumesc!

  • #2
    Re: Intrebare paleta

    Au exact avantajele pe care le are un Mercedes fata de un Trabant. Si apoi daca mai vorbim si de pilotaj...
    Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
    FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
    BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

    Comentariu


    • #3
      Re: Intrebare paleta

      Mi-ai dat exact cel mai prost raspuns. Te rog sa nu te superi. Se poate ceva mai concret?

      Comentariu


      • #4
        Re: Intrebare paleta

        Probabil nu te pricepi la masini.?
        Dar de o pereche de pantofi sport [Adidas,Puma,] original de la mama ei,comparat cu o copie din piata.
        Una costa 200-300 E iar copia doar 10-20 E
        Poate ai inteles diferenta.

        Comentariu


        • #5
          Re: Intrebare paleta

          Poi paletele "gata facute" din fabrica sunt mai slabe,fata de cele profesionale(lemn+fete),cea mai buna paleta gata facuta nu cred ca se ridica la standardele celei mai ieftine palete profi,avantajul la cele profi e ca le poti da jos fetele,le relipesti si merg iarasi,sau pui altele tot pe acelasi lemn...paleta ta e una hobby,e buna pentru incepatori dar inutila daca vrei sa progresezi
          BLADE: PRIMORAC CARBON OFF+
          FH:TENERGY 05
          BH:TIBHAR TORPEDO

          Comentariu


          • #6
            Re: Intrebare paleta

            Inainte de a intreba ceva, pe care pe multi dintre noi ii face sa zambeasca, cauta cu multa atentie pe forum... Pentru ca la 22 de ani nu pari sa doresti totul "mura in gura", ca cei de 12-16 ani, care vor totul deodata. Inainte de a intreba cauta sa epuizezi bibliografia, dupa aceea, daca mai ai nedumeriri ai sa vezi ce raspunsuri pertinente si documentate ai sa primesti si cand spun asta nu ma refer la mine, sunt pe acest forum baieti TOBA de TENIS, mai ales teoretic ( sic. la teoreticieni).
            Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
            FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
            BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

            Comentariu


            • #7
              Re: Intrebare paleta

              Am fost surprins sa vad ca serginh0 care are 13 ani!!!!! e mai intelept decat o persoana de peste 40. Eu am intrebat ceva si el mi-a raspuns ce a stiut. Multumesc mult pentru raspuns. Ai de la mine un sfat: Esti prea inteligent pt Romania,asa ca dupa ce o sa faci o facultate pleaca de aici de la toti "desteptii" care in loc sa raspunda la intrebare scurt si la obiect intr-un singur post, prefera sa scrie 10 posturi inutile in care sa imi spuna ba ca nu ma pricep la masini,ba ca e diferenta intre palete ca intre adidasii originali si facaturi,ba ca vreau totu mura in gura. Domunle de 40 si ceva de ani sunteti romanul tipic domne`. Sunt dezamagit ca si pe un forum dedicat sportului se gasesc acesti oameni care au numai de contradictii chef si astept cu nerabdare ziua cand,pe un forum romanesc,o sa fie in general oameni care raspund si ei la intrebari frumos si la obiect,gandind inainte de a spune ceva. Imi spuneti sa citesc?!pai daca aveam timp de citit carti de tenis de masă mai stateam eu sa va intreb pe dumneavoastra? Tocmai asta e rolul unor oameni cu experienta pe un forum bun. Sa ajute un nestiutor al domeniului care poate nu are timpul necesar sa caute informatia. Si spunand aceste lucruri o sa imi inchei activitatea aici pe forumul asta ca prea sunteti voi destepti pentru unul ca mine.
              Va doresc toate cele bune si sa jucati cat mai frumos.

              Comentariu


              • #8
                Re: Intrebare paleta

                De aia nu sunt concursuri Amatur la Craiova, de dastepti ce va aflati.
                Scuze, dar nu puteam sa ma abtin...
                TsE

                Comentariu


                • #9
                  Re: Intrebare paleta

                  Postat în original de soryn22
                  Am fost surprins sa vad ca serginh0 care are 13 ani!!!!! e mai intelept decat o persoana de peste 40. Eu am intrebat ceva si el mi-a raspuns ce a stiut. Multumesc mult pentru raspuns. Ai de la mine un sfat: Esti prea inteligent pt Romania,asa ca dupa ce o sa faci o facultate pleaca de aici de la toti "desteptii" care in loc sa raspunda la intrebare scurt si la obiect intr-un singur post, prefera sa scrie 10 posturi inutile in care sa imi spuna ba ca nu ma pricep la masini,ba ca e diferenta intre palete ca intre adidasii originali si facaturi,ba ca vreau totu mura in gura. Domunle de 40 si ceva de ani sunteti romanul tipic domne`. Sunt dezamagit ca si pe un forum dedicat sportului se gasesc acesti oameni care au numai de contradictii chef si astept cu nerabdare ziua cand,pe un forum romanesc,o sa fie in general oameni care raspund si ei la intrebari frumos si la obiect,gandind inainte de a spune ceva. Imi spuneti sa citesc?!pai daca aveam timp de citit carti de tenis de masă mai stateam eu sa va intreb pe dumneavoastra? Tocmai asta e rolul unor oameni cu experienta pe un forum bun. Sa ajute un nestiutor al domeniului care poate nu are timpul necesar sa caute informatia. Si spunand aceste lucruri o sa imi inchei activitatea aici pe forumul asta ca prea sunteti voi destepti pentru unul ca mine.
                  Va doresc toate cele bune si sa jucati cat mai frumos.
                  Ok , am sa-ti explic pe intelesul tau.
                  Ana are mere.
                  Parvule, mananca incet!
                  Iarba nu-i ca softu.
                  Iarna nu-i ca vara.
                  Paleta hobby nu-i ca paleta profi.
                  PALETA HOBBY E DE JUCARIE !!!!
                  Si sa stii ca marius nu te-a pus sa citesti carti, mai sunt topicuri deschise pe aceeasi tema.
                  Blade:O chinezarie
                  FH:TG2 (No 19)
                  BH:Super Anti

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Intrebare paleta

                    am si yo o rugaminte!
                    Imi puteti zice niste detalii despre Yaping3stele!
                    pLeaSe! mS anticipat:P


                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Intrebare paleta

                      Paleta hobby, pret in jur de 30 de lei.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Intrebare paleta

                        mersi da imi poti zice o paleta mai profi?? da sa fie intre 200-300lei


                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Intrebare paleta

                          Pai m-am folosit anunturile de pe forum si am ajuns la urmatoarea concluzie:
                          Lemn:
                          http://www.ttsport.ro/lemne-35.html/joo ... a-156.html
                          Fete:
                          http://www.ttsport.ro/fete-de-paleta-36 ... l-152.html
                          sau
                          viewtopic.php?f=14&t=3754
                          Acum de tine depinde, poti sa pui 1 Gold si 1 Joola sau pereche Joola.In ambele situatii te incadrezi in buget.

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Intrebare paleta

                            http://www.ttsport.ro/fete-de-paleta-36 ... p-627.html

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Intrebare paleta

                              multumesc mult


                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Intrebare paleta

                                Cu scuzele de rigoare, dar Yasaka Zap sunt de toata jena in comparatie cu Yasaka Mark V...daca ar fi sa aleg din toata gama de fete Yasaka, as alege Mark V fara sa stau pe ganduri (cu un kil de speed glue pus pe ele ==> impossible rubber!! )
                                --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Intrebare paleta

                                  Corect dar nu uita ca el juca cu paleta hobby yaping

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Intrebare paleta

                                    La lemnul ala pui doua fete LKT Pro XP sau XT si zic eu ,iese o paleta buna.
                                    Xi En Ting-X828
                                    Pryde 30
                                    Calibra LT Sound

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Intrebare paleta

                                      Postat în original de Kobalt
                                      Cu scuzele de rigoare, dar Yasaka Zap sunt de toata jena in comparatie cu Yasaka Mark V...daca ar fi sa aleg din toata gama de fete Yasaka, as alege Mark V fara sa stau pe ganduri (cu un kil de speed glue pus pe ele ==> impossible rubber!! )
                                      cu scuzele de rigoare, compari mere cu pere. Sigur ca Zap nu sunt MarkV, si cred ca de aici si diferenta de pret. Incearca insa si Zap cu un kil de speed glue pe ele, cum spui tu, si o sa vezi ca la banii respectivi (50 Ron fața) sunt o altenativa excelenta. Sunt fețe foarte moi si foarte bune, insa trebuie insa lipite cu speed glue, asta e tot.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Intrebare paleta

                                        ZAP sunt de multe feluri, si tari si mai moi. Sunt insa varianta economica a tenisului de masa, fata de Mark V care este un stalp de rezistenta, asa cum este Sriver FX de la Bty. Cumparam pe vremuri pt colegi nepretentiosi. Cand insa am descoperit Butterfly Flextra, cu toti, au uitat de ZAP.
                                        Lemn- Bty Viscaria
                                        FH - TENERGY 05
                                        BH - TENERGY 80

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Intrebare paleta

                                          Postat în original de Cipi
                                          La lemnul ala pui doua fete LKT Pro XP sau XT si zic eu ,iese o paleta buna.
                                          Subscriu la cele de mai sus. LKT XP pe departe cel mai bun raport pret/calitate.O spun ca unul care a jucat(nu numai a probat!) cu XP pe FH.
                                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X