Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

echipament Xiom

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • echipament Xiom

    doresc sa aflu ceva informatii despre echipamentul de joc Xiom. As vrea sa.mi schimb paleta cu una noua si m-am informat despre xiom, totusi am nevoie de cateva pareri.
    1. opinii despre lemnul xiom amadeus
    2. opinii despre xiom omega 2- spin viteza, control si chiar durabilitatea in timp
    3 opinii yanus df hibrid-idem omega 2
    va multumesc anticipat

  • #2
    Re: echipament Xiom

    Cu siguranta sunt persoane mai avizate care sa iti raspunda, totusi, o sa iti spun si eu ceea ce stiu.
    1. XIOM AMADEUS. Am jucat de cateva ori cu el. E un lemn foarte bun. Control foarte bun, viteza buna, priza confortabila. Lemn Hinoki, relativ usor.
    2. Am jucat si cu OMEGA II. Nu prea m-am impacat cu ele. Mie mi se pareau cam greu de controlat. In schimb am un coleg care le considera "the best". Si lui ii merg foarte bine. Bineinteles, e un jucator mult mai bun decat mine. In ceea ce priveste durabilitatea, el le are cam de 4-5 luni (cred ca joaca 8-10 ore / saptamana), si inca merg foarte bine, chiar daca in zona de joc s-au cam matuit.
    3. Yanus DF- incurci adversarul. Mingea merge foarte ciudat din ea.

    Comentariu


    • #3
      Re: echipament Xiom

      multumesc, dar mai astept ceva pareri de la jucatori cu experienta

      Comentariu


      • #4
        Re: echipament Xiom

        Amadeus nu este din hinoki, straturile centrale sunt ayous, omega 2 dupa o luna de joc pierde mult din spinul initial, depinde cum joci cu ele iar yanus nu incurca deloc e identica cu F3 BigSlam, o fata moale cu mult control si spin mic
        spune ce paleta ai acum si o sa iti dau referinte mai clare pentru ca o sa pot face o comparatie
        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

        Comentariu


        • #5
          Re: echipament Xiom

          Ma vad nevoit sa intervin
          mi-ar fi placut sa scriu eu pe AMADEUS-HISO HINOKI

          CATEVA INFORMATII DESPRE XIOM-YANUS,AM PUS SI O POZA POATE NU VORBIM DE ACEEASI FATA
          LE TRADUCETI DVS.
          YANUS DF is a very special pimples-in rubber developed for modern defensive players. TENSOR technology could also create new paradigm for hybrid rubbers. Modern hybrid players can effectively combine cut defense and topspin attack with YANUS DF.
          Top sheet and sponge are extremely soft. Stability and precision at cut defense are better than those of sticky defensive rubbers. The effect of speed glue has been permanently incorporated for topspin attack. YANUS DF can create heavy topspin with high speed beyond your imagination.
          VITEZA: 82
          CONTROL: 98
          EFECT: 103
          CATAPULT: 95

          DAR PARERILE SUNT IMPARTITE,DEPINDE CUM TAIE FIECARE MINGEA,DE STILUL DE JOC
          MULTUMESC
          www.tenismasa.ro

          Comentariu


          • #6
            Re: echipament Xiom

            doar stratul de la suprafata este hinoki, celelalte 5 sunt ayous, puteti sa intrebati pe cei de la xiom daca nu ma credeti pe mine, comparati amadeus cu un septear si o sa intelegeti
            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

            Comentariu


            • #7
              Re: echipament Xiom

              omega 2 e cea mai rapida dintre fetele omega iar yanus cel mai mare control din gama xiom
              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

              Comentariu


              • #8
                Re: echipament Xiom

                sunt de acord cu descrierea generala de catalog si anume ca poti face aparare moderna si anume poti taia si poti ataca cu ea, dar anomis a spus ca "incurca" ori cred ca nu se poate compara cu un donic slice sau super defense 40
                nu inteleg ce nu va place din ce am zis
                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                Comentariu


                • #9
                  Re: echipament Xiom

                  FATA DE DONIC SLICE SI TIBHAR-SUPER DEFENCE,XIOM-YANUS ESTE SINGURA FATA CU CARE PUTETI DA TOPSPIN......MA INSEL ?
                  www.tenismasa.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: echipament Xiom

                    nu va inselati, se poate da topspin lejer, depinde ce cauta domnul, daca vrea control si joc de langa masa e foarte buna
                    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: echipament Xiom

                      apreciez raspunsurile date, si se observa clar faptul ca parerile sunt impartite. tibi a oferit un raspuns bun dar ati jucat fetele omega 2 si yanus. as dori un raspuns din experienta de joc daca sa poate.
                      din ceea ce am citit (reviews) pe site-uri straine gama xiom este destul de apreciata si calitatea ridicata dar nu am gasit nimic despre durabilitatea in timp a fetelor omega 2 si yanus df.
                      va multumesc

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: echipament Xiom

                        din experienta de joc, omega 2 are spin si viteza mai mari decat yanus, yanus este mai moale, control mai bun, un sunet mai puternic la topspin
                        durabilitatea variaza in functie de stilul de joc, felul in care loviti mingea
                        Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                        FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                        BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: echipament Xiom

                          Eu personal am dat slice-ul pe yanus DF si nu imi pare rau. La ce lemn usor am eu, imi trebuia o fața cu care sa pot trage pe fh, cu topspin sau fara. Slice avea spin mai mare dar viteza si control mai mici. Acum am un setup echilibrat in care exceleaza controlul.
                          lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
                          FH Donic Slice 1.5 mm
                          BH TT Master Insider 0.6 mm

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: echipament Xiom

                            "Amadeus nu este din hinoki, straturile centrale sunt ayous, omega 2 dupa o luna de joc pierde mult din spinul initial, depinde cum joci cu ele iar yanus nu incurca deloc e identica cu F3 BigSlam, o fata moale cu mult control si spin mic"
                            Scuze dl. manyaku88, dar nu cred ca ai incercat fața Xiom yanus def-hibrid.
                            lemn:HML -carbon, hinoki
                            fetze; Victas V>01 Limber
                            si echipament Xiom

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: echipament Xiom

                              bun, mi-am format o idee despre fetele in discutie dar, poate pare obesesiva intrebarea, chiar cicalitoare, cum se comporta ca si durabilitate in timp? sunt rezistente la eventuale lovituri ?
                              multumesc

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: echipament Xiom

                                ca rezistenta fizica la eventuale contacte din pacate toate fetele din gama tensor ESN sunt fragile, si aici intra majoritatea fetelor aparute pentru lipiciul pe baza de apa, exceptie stiga, butterfly si desigur DHS si toate chinezariile in general
                                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: echipament Xiom

                                  Postat în original de luc
                                  doresc sa aflu ceva informatii despre echipamentul de joc Xiom. As vrea sa.mi schimb paleta cu una noua si m-am informat despre xiom, totusi am nevoie de cateva pareri.
                                  1. opinii despre lemnul xiom amadeus
                                  2. opinii despre xiom omega 2- spin viteza, control si chiar durabilitatea in timp
                                  3 opinii yanus df hibrid-idem omega 2
                                  va multumesc anticipat
                                  In primul rand te-as sfatui sa-i dai credit d-lui Gelu (Tibi pe forum) care este unic importator Xiom in Romania.
                                  Nu are cine sa-ti dea mai multe info decat importatorul gamei.
                                  Nu am jucat cu Amadeus, dar am jucat cu alte 5 lemne de la Xiom, printre care si Aria (5 straturi lemn, fata de 7 Amadeus + Kiso Hinoki) care are conf. urmatorului site distribuitor Xiom caract v=7 , c=7 pe cand Amadeus are v=4, c=4.
                                  http://www.tabletennisstore.us/c-119-sh ... =15&list=1
                                  Cu alte cuvinte, ambele sunt echilibrate, dar Aria e mai rapida.
                                  Lemnele de la Xiom sunt de o calitate deosebita, trebuie doar sa alegi ce ti se potriveste.
                                  Referitor la fete:
                                  Xiom Omega 2-varianta europeana mi-a placut in mod deosebit-nu este cea mai rapida de la Xiom (mai rapida este Omega III), dupa cum s-a spus mai sus, dar este controlabila, simti ce faci cu ea. In plus, duritatea de 40 este foarte convenabila.
                                  Omega II are lovitura un pic mai arcuita, pe cand Omega III mai rapida si ceva mai dreapta din cauza vitezei.
                                  Yanus este o fata de aparare foarte controlabila si usoara, care aduce posibilitati de alternare a apararii cu atacul, permitand topspinul, ceea ce alte fete defensive nu fac.
                                  Pe site-ul de mai sus poti gasi si fetele Xiom unde poti constata viteza, controlul si duritatea buretelui.
                                  Cat priveste intrebarea cu durabilitatea, pe langa modul de lovire mai conteaza si intretinerea fetei, dar o recomandare pt. fete normale, europene sau stilul european, unde se incadreaza si Xiom este:
                                  N=12/h, unde N este nr. de luni la care se recomanda sa schimbi fetele, iar h nr de ore jucate in medie saptamanal.
                                  Daca faci primul calcul, vei obtine ca ar trebui sa schimbi fetele la 48 de ore jucate, ceea ce nu se verifica pt. orice fete.
                                  Totusi, adevarul cred ca este undeva pe la 70 ore
                                  HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
                                  HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
                                  Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: echipament Xiom

                                    ok multumesc pt raspunsuri
                                    exista asemanari intre produsele xiom si butterfly sau donic din pct de vedere al calitatii
                                    multumesc

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: echipament Xiom

                                      Butterfly > Xiom > > > Donic
                                      Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                      FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                      BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: echipament Xiom

                                        Ok
                                        pentru un joc nici ofensiv dar nici defensiv, cu ruperi de ritm pe rever, taiat pe rever, ce s-ar potrivi mai bine din punct de vedere al fetelor (viteza, spin etc) si lemnul (viteza control etc).
                                        As prefera o combinatie cu un control ridicat.
                                        Astept sugestii
                                        Multumesc

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: echipament Xiom

                                          ai putea incerca lejer Amadeus-ul ca lemn, Xiom Hybrid pe rever si Xiom Vega Europe pe forehand.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: echipament Xiom

                                            Da,intradevar AMADEUS-ul indeplineste atacul combinat(aparare-atac),am cele 3 variante de maner
                                            Fete Omega II sau VEGA EUROPE pe FH-varianta 2,O
                                            Pentru BH-YANUS DF sau DONIC SLICE,VARIANTA 1,5
                                            multumesc
                                            0728747067
                                            www.tenismasa.ro

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: echipament Xiom

                                              Postat în original de manyaku88
                                              Butterfly > Xiom > > > Donic
                                              Tibhar si Stiga sunt mai slab calitativ ca astea ce le-ai zis tu ?

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: echipament Xiom

                                                pentru luc, sfatul dat de domnul tibi in legatura cu fetele se potriveste cerintelor tale dar lemnul e posibil sa fie prea rapid, nu imi pot da seama daca nu te vad jucand sau daca nu ne spui ce paleta ai acum
                                                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: echipament Xiom

                                                  paleta Appelgren Dotec Control BH-Mark V GPS FH-Solcion (cam rapid dar merge mai bine acum)
                                                  multumesc

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X