Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Echipament STIGA

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Echipament STIGA

    Am observat atat la semnaturile forumistilor (cei care isi publica setup-ul folosit), cat si la jucatorii cu care joc, ca destul de putini folosesc echipamente STIGA, indiferent ca vorbim de fete, sau de lemne. Totusi Stiga e o firma cu renume si traditie in tenisul de masa. Care o fi motivul? O fi calitatea scazuta a acestora (desi nu cred), sau marketing mai putin agresiv?
    In general am observat ca majoritatea folosesc aceleasi branduri: BTY, Donic, Xiom.
    Care este parerea voastra?

  • #2
    Re: Echipament STIGA

    Chestie de preferinte si poate marketingul e mai puternic la celelalte.
    Pe de alta parte lemnele Stiga au un feeling aparte si poate la stilul de joc al majoritatii nu prind.
    Personal , am 2 lemne Stiga : Clipper despre care pot zice dupa indelunga experienta cu el ca e "ciudatel" si nu e pe mana mea si Tube Aluminium care imi place la joc , dar avand WRB si maner FL este temporar in dizgratie
    Despre fete nu stiu , dar am vazut un Neos Tacky dupa care mi s-au aprins calcaiele. Am o gramada de fete asa incat incerc sa rezist.
    Blade DHS PG 2
    FH: DHS Hurricane 3
    BH: Stiga Airoc Astro M

    Comentariu


    • #3
      Re: Echipament STIGA

      Sunt foarte multe lemne si fete foarte bune dar de..romanul e la moda.
      Blade : Michael Maze Arylate Carbon
      BARACUDA
      TENERGY 64

      Comentariu


      • #4
        Re: Echipament STIGA

        sau in cazul meu, cu buzunarul mic si gol ..
        Blade: Donic Baum Exclusive OFF
        FH: LKT RAPID SOFT 2.2mm
        BH: LKT RAPID SOUND 2.2mm

        Comentariu


        • #5
          Re: Echipament STIGA

          Folosesc STIGA de cand am inceput sa joc pt. prima data cu o paleta profesionala(2000-2001) si sunt foarte muiltumit de prod. lor.Lemnul din semnatura fiind si cel mai scump obiect cumparat vreodata de mine dintre toate materialele pe care le-am incercat.
          Xi En Ting-X828
          Pryde 30
          Calibra LT Sound

          Comentariu


          • #6
            Re: Echipament STIGA

            Postat în original de vali
            Chestie de preferinte si poate marketingul e mai puternic la celelalte.
            Pe de alta parte lemnele Stiga au un feeling aparte si poate la stilul de joc al majoritatii nu prind.
            Personal , am 2 lemne Stiga : Clipper despre care pot zice dupa indelunga experienta cu el ca e "ciudatel" si nu e pe mana mea si Tube Aluminium care imi place la joc , dar avand WRB si maner FL este temporar in dizgratie
            Despre fete nu stiu , dar am vazut un Neos Tacky dupa care mi s-au aprins calcaiele. Am o gramada de fete asa incat incerc sa rezist.
            Cum se comporta un lemn WRB? Care este punctul forte sau punctul slab?

            Comentariu


            • #7
              Re: Echipament STIGA

              nu e vorba de calitate,poate oarecum de marketing ...dar numai verbal,pe acest forum,altfel recunostinta mea pentru gestul benevol al unei persoane cum rar intalnesti azi,de a promova o marca ( Stiga in speta) pe acest forum,este si va fi pusa la loc de cinste,pentru totdeauna
              ...si gestul,dar mai ales omul.
              apoi..
              este vorba in primul rand de marca,eu cand jucam la 8-9 ani ping-pong,pe treptele blocului,cum se intampla pe vremuri ( cine este din generatia mea sau pe acolo...) stim bine cum am inceput cu totii acest hobby care ne uneste ( sau nu ),aveam palete chinezesti/tocatoare le ziceam,dar tanjeam dupa un "butterfly"...habar n-aveam ce-i aia ,credeam ca arata altfel ,erau povesti despre asa ceva...in fine.
              Butterfly inseamna peste 50 % din piata mondiala de tenis masa.
              eu m-am "nascut" cu butterfly ...ma rog,dupa paletele pioneer si celebra meteor.
              Toata lumea a preluat o mosternire,chiar si "auditiva" si o duce mai departe;Stiga,pentru marea masa a jucatorilor amatori,cu acces la acest forum,este mai putin cunoscuta,poate si datorita faptului ca nu interactionez zi de zi cu cei de aici.
              Toti dealerii din Romania,mici sau mari,platitori de tva sau nu,vand mai multe marci,cu exceptia noastra si probabil Andro ( aici nu cunosc,doar banui,este vorba cred de cei de la andro.ro) la fel probabil si Dr Neubauer,prin Dl Leorda,pe care n-am avut inca placerea sa-l cunosc personal.
              Daca observam cu atentie,fiecare dintre cei care aduc prin propriile eforturi echipamente tm. ,dupa un timp,se axeaza pe o anumita marca - sufleteste ...fie ca este vorba de Xiom,fie ca este vorba de Donic...de ce nu si de Joola .
              ( tibhar nu se pune,ca aduce "federatia" si se "distribuie" prin firma de la buzau,a presedintelui frtm )
              bref...probabil si marketing deficitar pe acest forum ,in sensul ca nu-mi promovez regulat noutatile,produsele si nu in ultimul rand promotiile,dar nu asta conteaza,pana la urma vindem Stiga...marca de prestigiu ,foarte apreciata pentru lemnele ei de un feeling aparte ,iar mai nou ,dar fara sa fi avut o mare traditie ...cel putin de imagine,daca nu si de promovare,la fete de paleta,acum fiind insa o problema rezolvata,dar nu de foarte multi ani si care se va consolida in timp prin calitatea constant buna ,dar mai ales prin gradul de acceptabilitate al generatiilor care vin din urma si carora daca nu le vei da un produs de top si in acelasi timp cu o plaja mare de exprimare in joc,vor cauta mereu altceva,iar procentul va fi desigur cel binecunoscut,adica bty > 50 %,restul de 7-8 marci,la bataie
              www.stiga-tenis.ro

              Comentariu


              • #8
                Re: Echipament STIGA

                Postat în original de Dragos Balanescu
                Toti dealerii din Romania, ... vand mai multe marci, cu exceptia noastra si probabil Andro ( aici nu cunosc, doar banui ...
                Da, asa este.
                Pt. ANDRO avem exclusivitate.
                Dar cum vedeti si in semnatura, ANDRO se impaca f. bine cu Stiga.
                Sunt un mare fan (dar si colectionar) al lemnelor Stiga.
                AVX a-si mai putea compara ca feeling.
                STIGA OFFENSIVE CR
                Hexer HD. // T-64

                Comentariu


                • #9
                  Re: Echipament STIGA

                  nu pot sa nu remarc alegerea de exceptie pe care ati facut-o
                  www.stiga-tenis.ro

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Echipament STIGA

                    Am uitat sa mentionez marca Avalox creata tot in colaborare cu Stiga. Am un Avalox P700 cu care am jucat luni bune. Cei de prin sali se uitau la lemnul meu ca la ceva exotic , gen Meteor sau Hanoi.
                    In general lemnele Stiga merg foarte , foarte bine cu fetele chinezesti mai putin folosite in Romania.
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Echipament STIGA

                      Chiar asteptam interventia domnului Balanescu, si apreciez ca a facut-o. Motivul pentru care am deschis acest topic, este tocmai pentru ca TENIS DE MASA nu inseamna Butterfly. Nu vreau sa se inteleaga, totusi, ca as contesta calitatea BTY. Dar este deja obsedanta ideea raspandita (intr-o forma sau alta) ca daca nu joci cu Butterfly, nu ai paleta. Si cred ca ceea ce fac ceilalti dealeri din romania, pe forum, este foarte bine. Astfel se promoveaza si alte produse de calitate (din fericire exista si altceva in afara de BTY). Si cred ca o implicare mai mare si a domnului Balanescu ar fi binevenita.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Echipament STIGA

                        si eu sunt fan stiga
                        si cred ca e totul de publicitate
                        nitaku septear
                        Joola Energy

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Echipament STIGA

                          asa este cu stiga, pe vremea mea in tinerete in anii 1978-83 care avea un lemn johanson stiga era tare pe care o am inca in colectie cu paleta asta am iesit in pensie de la frtm.

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Echipament STIGA

                            Cu siguranta nu exista pe piata numai firma Butterfly...sunt o gramada de alte firme care au produse de tenis de masă f bune...dar oricum, marketingul pe care il practica e unul dintre cele mai eficiente si agresive de pe piata la momentul actual. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa recunoastem meritele firmei respective in promovarea pe piata a unor produse de calitate...Si eu am inceput cu lemn si fete Bty pentru ca, deh..., asta era ultimul racnet Stateam in ultimele zile si ma gandeam la profilul unei palete ideale pt mine si tragand linie, de la Bty as pastra numai forma lamei de 157 pe 150 pe care ei o folosesc la mai multe lemne din categoria off si off+...De la Stiga as lua fara sa ezit manerul drept(Peter) care mi se pare cel mai reusit din tot ce am probat pana acum iar ca feeling as lua lama de la Nittaku acoustic care se produce acum in ultima perioada. La categoria fete pana acum, din cele euro, firma Donic mi se pare ca are cea mai variata gama de produse cu adevarat reusite...
                            Blade: Viscaria, FL
                            fh: T05, 2,1 mm, black
                            bh: T05, 2,1 mm, red

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Echipament STIGA

                              Am scris un e-mail la Stiga, intreband despre compozitia catorva lemne care mi se pareau interesante.
                              Raspunsul lor a fost cat se poate de sec: "this information is top secret".
                              In contextul in care fiecare producator incearca sa-si argumenteze calitatile produselor (facand parte, in oarecare masura, din marketing), ma surprinde aceasta atitudine "top secret" a lor.
                              Inteleg sa nu dai multe detalii despre tehnologie, despre grosimea fiecarui strat, despre tratamentul fiecarui strat si despre alte detalii, care intr-adevar pot fi considerate secrete. Dar niste informatii, cat de vagi ar fi ele, cred ca ar fi in avantajul lor sa le ofere. De exemplu, lemnul X, are in compozitie Carbon si Hinoki. Sau Balsa. Sau altele...
                              Prin comparatie, Xiom este foarte 'transparenta' la acest capitol, oferind detalii despre compozitia lemnelor. La fel si Donic.

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Echipament STIGA

                                Este alegerea lor,pe care nu pot decat sa o respect.
                                Va doresc un Paste Fericit tuturor
                                www.stiga-tenis.ro

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Echipament STIGA

                                  Postat în original de NICOVALA CUGIR
                                  asa este cu stiga, pe vremea mea in tinerete in anii 1978-83 care avea un lemn johanson stiga era tare pe care o am inca in colectie cu paleta asta am iesit in pensie de la frtm.
                                  Salutare!si eu sunt fan Stiga si am un lemn alsser mai batrin decit mine.......nu l-as da pt.nimic in lume........

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Echipament STIGA

                                    Da, este alegerea lor, si o respect si eu. Doar ca o si comentez putin. Mi-am spus punctul meu de vedere doar. Nu intelegeti ca am ceva impotriva Stiga. Imi place ca si marca. Tocmai de aceea ma interesa compozitia la acele lemne. Dar... asta e...

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Echipament STIGA

                                      Stiga Allround Classic: limba-ayous-ayous-ayous-limba
                                      Stiga Allround Evolution: limba-ayous-ayous-ayous-limba
                                      Stiga Clipper: limba-ayous-ayous-ayous-ayous-ayous-limba
                                      Stiga Energy Wood: limba-ayous-ayous-ayous-limba
                                      Stiga NCT V: ebony-spruce-ayous-spruce-ebony
                                      Stiga Offensive Classic Old: koto-spruce-ayous-spruce-koto
                                      Stiga Offensive Classic New: limba-spruce-ayous-spruce-limba
                                      poate te ajuta

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Echipament STIGA

                                        de pe ooak table tennis forum presupun ca sunt preluate datele,interesante.
                                        presupun ca dezbaterea abia incepe ,mai ales ca sunt "dezvelite " multe lemne cunoscute
                                        www.stiga-tenis.ro

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Echipament STIGA

                                          Informatzia http://forum.tt-news.de/forumdisplay.php?f=496
                                          Alte lemne
                                          Avalox P500: koto-spruce-ayous-spruce-koto
                                          Avalox P700: limba-meranti-ayous-ayous-ayous-meranti-limba
                                          Butterfly Adolescen: limba-limba-ayous-limba-limba
                                          Butterfly Jonyer-Hinoki: 5 ply all hinoki
                                          Butterfly Kazan: hinoki-walnut-balsa-walnut-hinoki
                                          Butterfly Kong Ling Hui: koto-spruce-ayous-spruce-koto
                                          Butterfly M. Maze: limba-arylate/carbon-limba-ayous-limba-arylate/carbon-limba
                                          Butterfly Primorac: limba-limba-ayous-limba-limba
                                          Butterfly Pter Korbel: limba-limba-ayous-limba-limba
                                          Butterfly Photino: hinoki-zylon-kiri-zylon-hinoki
                                          Butterfly Timo Boll Spirit: koto-arylate/carbon-limba-kiri-limb-arylate/carbon-koto
                                          Butterfly Zhang Yining: limba-limba-ayous-limba-limba
                                          Dawei GTS: hinoki-arylate/carbon-ayous-arylate/carbon-hinoki
                                          Dawei Wavestone: limba-arylate/carbon-ayous-arylate/carbon-limba
                                          Donic Persson Exclusive Off: limba-koto-balsa-koto-limba
                                          DHS H-WL: limba-meranti-ayous-meranti-limba
                                          DHS Hurricane Hao: koto-spruce-ayous-spruce-koto
                                          DHS Hurricane King: koto-spruce-ayous-spruce-koto
                                          Galaxy/Yinhe T11: limba-carbon-balsa-carbon-limba
                                          Galaxy/Yinhe M-4: limba-limba-ayous-limba-limba
                                          Joola Chen Weixing: limba-koto-black cloth-kiri-black cloth-koto-limba
                                          Joola Fever: limba-carbon meliorate-ayous-kiri-ayous-carbon meliorate-limba
                                          Joola Rosskopf Force: hinoki-carbon-kiri-carbon-hinoki
                                          Joola Trix Fast: cypress-spruce-x (balsa/carbon)-spruce-cypress
                                          Joola Trix Medium: samba-enzo-lilac-samba-enzo-samba
                                          Joola Wing Fast: hinoki-ayous-kiri-ayous-hinoki
                                          Joola Wing Medium: koto-ayous-kiri-ayous-koto
                                          Nittaku Acoustic: limba-limba-tung tree-limba-limba
                                          Nittaku Ludeack: limba-ayous-ayous-ayous-ayous-ayous-limba
                                          Nittaku Septear: 7 ply all hinoki
                                          Nittaku Violin: white ash-white ash-kiri-white ash-white ash
                                          Nittaku Wang Nan: koto-spruce-ayous-spruce-koto
                                          TSP Break 9: 9 ply all hinoki
                                          TSP Break 11: 11 ply all hinoki
                                          Xiom Amadeus: hinoki-limba-ayous- ayous-ayous-limba-hinoki
                                          Xiom Aria: limba-spruce-ayous-spruce-limba
                                          Xiom Control: hinoki-aramid carbon-kiri-aramid carbon-hinoki
                                          Xiom Fuga: koto-spruce-ayous-spruce-koto
                                          Xiom Ignito: hinoki-energy/zeta carbon-kiri-energy/zeta carbon-hinoki
                                          Xiom Jazz: hinoki-koto-ayous-koto-hinoki
                                          Xiom Maximus: limba-limba-ayous-limba-limba
                                          Xiom Stradivarius: koto-aramid carbon-ayous-kiri-ayous-aramid carbon-koto
                                          Yasaka Extra: anegre-limba-ayous-limba-anegre
                                          Yasaka Extra Offensive: walnut-spruce-ayous-spruce-walnut

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Echipament STIGA

                                            iata cum pana la urma o problema secreta poate fi descoperita cu google.
                                            http://ooakforum.com/viewtopic.php?f=43&t=7194
                                            sigur,sub rezerva autenticitatii informatiilor de acolo
                                            www.stiga-tenis.ro

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Echipament STIGA

                                              Pentru nostalgici :
                                              http://picasaweb.google.com/teodorus29

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Echipament STIGA

                                                Postat în original de anomis
                                                Da, este alegerea lor, si o respect si eu. Doar ca o si comentez putin. Mi-am spus punctul meu de vedere doar. Nu intelegeti ca am ceva impotriva Stiga. Imi place ca si marca. Tocmai de aceea ma interesa compozitia la acele lemne. Dar... asta e...
                                                ..mai degraba din cauza imitatorilor isi protejeaza compozitiile, mai ales ca au fost printre cele mai copiate..

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Echipament STIGA

                                                  Postat în original de victor0987
                                                  Postat în original de anomis
                                                  Da, este alegerea lor, si o respect si eu. Doar ca o si comentez putin. Mi-am spus punctul meu de vedere doar. Nu intelegeti ca am ceva impotriva Stiga. Imi place ca si marca. Tocmai de aceea ma interesa compozitia la acele lemne. Dar... asta e...
                                                  ..mai degraba din cauza imitatorilor isi protejeaza compozitiile, mai ales ca au fost printre cele mai copiate..
                                                  si sunt in continuare.
                                                  acum cateva luni,cineva de toata increderea de pe acest forum,mi-a pus "in fata" un lemn de peste 90 usd - achizitionat de peste mari si tari,de la DHS parca( scuze daca fac o confuzie - totusi nu cred),copie fidela a unui lemn STIGA ...CR de felul lui :P si mai nustiucum ( glumesc,stiu despre ce e vorba,dar ma abtin de la alte comentarii),de 2 ori mai ieftin si de 50 de ori mai original...daca-mi permiteti "fortarea" limbii romane
                                                  www.stiga-tenis.ro

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X