Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

    Postat în original de Aurel Fratea
    Fiecare turneu organizat este o mare reu?it? Claudiu.Pu?ini cunosc amploarea organiz?rii unui turneu.Felicit?ri pentru ajutorul dat organiz?rii.
    Trebuie să ?tii că de ceva timp la turneele AMATuR,tabloul de eliminatoriu se face astfel - c??tig?tori de grupe superioare se a?eaz? pe gril? în funcție de clasamentul la zi AMATuR( cel mai bine clasat ocup? locul 1,urm?torul clasat locul 2 ?i tot a?a pân? la locul 8,apoi locurile 2 din superioare trag la sor?i locurile 9-16 în grila de eliminatoriu).De aceea cred că ?i Florescu ?i al?i au fost nemulțumi?i de tine,pentru că ultimile lor turnee a?a s-au desfășurat.
    Cele bune.
    Pai nu l-a deranjat pe Florescu ci pe Farkas si fiecare organizator are dreptul sa organizeze turneul cum crede de cuviinta atata timp cat sistemul este echitabil si nu favorizeaza nici un jucator anume in defavoarea altora. Daca tineti minte erau in paralel 3 sisteme :al meu bazat pe repartizare al lui Cipri din Cluj basat pe tragere la sorti si al lui Dan Bodeanu care era undeva intre cele 2. Eu la cate turnee am fost nu am contestat niciodata sistemul chiar daca era diferit de cel propus de mine. Faptul ca acum majoritatea organizatorilor au adoptat un anume sistem nu inseamna ca acest sistem se poate aplica in fiecare caz si nu sunt obligat ca organizator sa il respect ad-literam. S-au facut turnee si fara grupe superioare si cu grupa finala si cu 6 grupe si cu 5 si multe variante diferite in functie de posibilitatile locale.
    Eu am adoptat sistemul de repartizare pentru ca este cel mai rapid si nu se pierde timp.
    Eu va propun ca toti jucatorii scandalagii sa fie trecuti pe o lista (dupa niste criterii clare si fara de echivoc) si fiecare organizator sa aibe dreptul sa le refuze sau sa le accepte participarea la turneele organizate de ei. Daca veti da prioritate scandalagiilor in defavoarea organizatorilor numarul de turnee se va micsora si mai mult.

    Comentariu


    • #52
      Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

      Faptul ca Filo este cel care a pus bazele circuitului Amatur este un lucru de necontestat si datorita in mare masura lui ne adunam pe la diverse competitii.
      Faptul ca anul acesta a reinceput organizarea de turnee Amatur in vestul tarii(TM,AR,BH si in curand si BM) este un lucru extrem de imbucurator deoarece e probabil ca celor 2200 de participanti actuali li se vor mai adauga destui entuziasti.
      Daca Filo vrea sa organizeze un turneu dupa niste criterii care ies din tiparul programelor folosite pt grupele inferioare si superioare, e ok,fiindca e Filo,numa sa spuna data viitoare pe forum ,ca sa stie participantii la ce sa se astepte.
      Dar programul "sarpe"dupa care se alcatuiesc grupele inferioare si tabloul grupelor superioare trebuie respectat in orice alt concurs,de abia am inceput sa punem ordine in haosul creat de repartizarea manuala ,nu e cazul sa o luam de la capat.
      Ii inteleg pe Farkas,Bauer,Florescu si altii care nu s-au dumirit ce si cum e cu capii de serie,etc.
      Daca un fost jucator de competitie vrea sa participe la o competitie Amatur,poate sa fie repartizat si pe ultimul loc in grupa,conform clasamentului,el va ajunge oricum sus de tot(vezi cazul Gorgeny la M Ciuc)
      In ceea ce priveste participarea fostilor legitimati,regulamentul initiat chiar de Filo spune clar ca si fostii legitimati au dreptul sa participe dupa doi ani de inactivitate competitionala.
      Si in nici un caz nu cred ca Farkas sau altii ca el,care bat tara in lung si in lat pentru a participa la concursurile Amatur doar din placere,pot fi catalogati drept"scandalagii"
      Una peste alta,mai mult calm si mai putina incrancenare din partea tutror ar fi benefica.
      of all the things i lost i miss my mind the most

      Comentariu


      • #53
        Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

        Restrictiile impuse de regulamentul Amatur scot in afara circuitului multe turnee care pot aduce lumea la sala de tenis. Pana la urma asta e scopul, sa joace amatorii, nu sa le fie mai usor capilor de serie.
        Iar cand vine filo, parintele Amatur, si incearca alt fel de organizare, dar care nu le mai asigura trasa ideala favoritilor, acestia incep sa faca valuri.
        Sa nu se mire nimeni daca vor prolifera turnee exclusiv de amatori, la care sa nu fie primiti jucatorii de open din Amatur.
        Filo, sa nu te lasi impresionat de cativa egoisti.
        TsE

        Comentariu


        • #54
          Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

          Postat în original de TsE
          ... Sa nu se mire nimeni daca vor prolifera turnee exclusiv de amatori, la care sa nu fie primiti jucatorii de open din Amatur ...
          Au fost deja vreo doua si nu s-a smiorcait nici un openist ca nu este lasat sa joace
          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #55
            Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

            De acord cu propunerea f?cut?.S-au luat unele m?suri contra unora ( vezi cazul Maresi ) ?i este în folosul tuturor ca turneele să se desf??oare f?r? evenimenre deosebite.
            Eu personal am fost la un turneu organizat de tine la Ale?d,foarte reu?it,f?r? probleme.
            Consider că dac? organizatorul, anun?? de la început cum se va desfășura turneul, totul este ok.

            Comentariu


            • #56
              Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

              Postat în original de FlorinBN
              Postat în original de TsE
              ... Sa nu se mire nimeni daca vor prolifera turnee exclusiv de amatori, la care sa nu fie primiti jucatorii de open din Amatur ...
              Au fost deja vreo doua si nu s-a smiorcait nici un openist ca nu este lasat sa joace
              Deci se pare ca nu sunt singurul care crede ca postul tau e total.
              Ca sa dau un exemplu chiar eu il mai incurajam pe Florescu sa mearga la unele turnee de prin zona noastra care nu se anuntau puternice pentru a le castiga si a urca in clasament.
              Replica a fost simpla:Nu ii plac turneele de genul asta si mai ales pe timp de criza nu ar cheltui bani pentru un turneu unde nu sunt oponenti redutabili unde sa traga de el
              Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
              Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

              Comentariu


              • #57
                Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

                Postat în original de TsE
                Restrictiile impuse de regulamentul Amatur scot in afara circuitului multe turnee care pot aduce lumea la sala de tenis. Pana la urma asta e scopul, sa joace amatorii, nu sa le fie mai usor capilor de serie.
                Iar cand vine filo, parintele Amatur, si incearca alt fel de organizare, dar care nu le mai asigura trasa ideala favoritilor, acestia incep sa faca valuri.
                Sa nu se mire nimeni daca vor prolifera turnee exclusiv de amatori, la care sa nu fie primiti jucatorii de open din Amatur.
                Filo, sa nu te lasi impresionat de cativa egoisti.
                Domnule, nu vreau sa te superi pe mine, dar, exceptand ultima fraza, in tot paragraful asta nu exista nici o alta in care sa nu razbata frustrarea si demagogia.

                Comentariu


                • #58
                  Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

                  Cata pasiune trezeste in noi mingea aia mica !!!
                  Mor de ciuda ca n-am mers la Salonta...dar daca dl. Catalin a zis ca in curand ii vine si la Baia Mare randul...stie dumnealui ceva si io ma bucur mult sa fie asa!
                  Inteleg ca s-a jucat "old style"...felicitari organizatorului ca a schimbat putin calculele...sunt convins ca au fost meciuri tari si ca pana la urma fair-play-ul a triumfat...finalistii sunt doi oameni onorabili, atat Doru cat si dl. Farkas, cum sa ii faci scandalagii??? Eu merg la turnee ca sa ii vad pe ei si de fiecare data ii aplaud, atata bun simt si asa obraz subtire ...numai in Ardeal afli (si la Bogdanel Trifu) ...chiar la noi in Ardeal sa fie pasiuni si nervi, unde toti sunteti oameni unul si unul?
                  lemn Dr. Neubauer Barricade DEF
                  FH Donic Slice 1.5 mm
                  BH TT Master Insider 0.6 mm

                  Comentariu


                  • #59
                    Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

                    N-ar trebui sa se supere nimeni cind se isca niste discutii din cauza unor idei contradictorii cu privire la sistemul de joc. Ele trebuie sa fie constructive si sa acceptam cu totii ca dreptatea nu poate fi un monopol, nici al meu , nici al altuia.
                    Trebuie sa fim multumiti ca, inca, mai exista oameni care se sacrifica si indura cu stoicism toate criticile noastre si duc mai departe activitatea AMATUR-ului.
                    Si, nu va suparati ca va spun, dar, la 2200 de oameni si tot atitea pretentii, trebuie sa ai curajul sa alegi si sa aplici ceea ce crezi ca este mai bine pentru majoritatea.
                    MULTUMIM ORGANIZATORILOR DE TURNEE !!!

                    Comentariu


                    • #60
                      Re: CUPA SALONTA - 05.06.2010 Turneu A

                      Dl. Iacob nu uitati de dictonul care salasuiaste sportul.
                      Ai invins continua,ai pierdut continua !
                      Va doresc succes pe mai departe.

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X