Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

BTY ALC / BTY M. MAZE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • BTY ALC / BTY M. MAZE

    Ma intereseaza pareri despre aceste doua lemne. Daca cineva a jucat cu ambele si poate face o comparatie in ce priveste viteza, controlul si simtul. Ce tip de fete merg pe ele...
    Multumesc

  • #2
    Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

    Am jucat perioade de timp destul de lungi cu ambele lemne...Ce pot sa spun, sunt doua lemne f bune, similare ca si constructie, feeling. Forma lamei este identica, manerul este putin mai gros si mai patratos la Alc in varianta ST (personal prefer forma manerului de la Maze, e un pic mai mic si mai rotunjit - cel de la alc pe mine ma cam obosea la articulatie). M Maze este parca o idee mai gros (0,1 - 0,2 mm), amandoua au flexibilitate f buna si prin urmare sunt execelente pentru topspin si cam tot ce inseamna un allround ofensiv. Alc este ceva mai rapid, ceva mai puternic si stabil si parca si un pic mai moale ca feeling. Ambele se preteaza la jocul de semidistanta cel mai bine dar se descurca onorabil si aproape de masa sau de la distanta. Ambele sunt f versatile din punct de vedere al fetelor pe care le poti folosi (merge aproape orice, mai putin ierburi si alte "leacuri" din astea ) dar cred ca cel mai bine merg pt fh fetele medium, medium-hard iar pt bh ceva medium, medium-soft (oricum e si o chestiune de gust). Ca simt amandoua sunt niste lemne f precise dar din cauza arylate/carbonului trebuie sa stii sa dai, nu prea e indicat sa incepi cu ele tenisul...parca Maze e un pic mai allwood...mai "domestic". Ca o concluzie sunt doua lemne asemanatoare, alegerea cred ca e o chestiune de preferinta personala. Bafta!
    Blade: Viscaria, FL
    fh: T05, 2,1 mm, black
    bh: T05, 2,1 mm, red

    Comentariu


    • #3
      Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

      Imi cer scuze, am gresit, forma lamei nu este identica (confundam cu Tbs). La Alc lama e putin mai mica (mai scurta cu aprox 1mm).
      Blade: Viscaria, FL
      fh: T05, 2,1 mm, black
      bh: T05, 2,1 mm, red

      Comentariu


      • #4
        Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

        Multumesc frumos.
        Intre timp mi-am luat un TBS.

        Comentariu


        • #5
          Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

          Postat în original de anomis
          Multumesc frumos.
          Intre timp mi-am luat un TBS.
          Rau ai facut,ALC-ul are si viteza mai mare si culmea si control mai bun...este un pic mai moale dar este si mai scump
          DHS Hurricane Long 5
          FH: Tenergy 05
          BH: Giant Dragon Talon

          Comentariu


          • #6
            Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

            Postat în original de adelin27
            Postat în original de anomis
            Multumesc frumos.
            Intre timp mi-am luat un TBS.
            Rau ai facut,ALC-ul are si viteza mai mare si culmea si control mai bun...este un pic mai moale dar este si mai scump
            Nu mai rasuci cutitul in rana...
            ALC am vrut sa-mi iau. Mi-am vandut paleta, si pe cand sa-mi iau lemnul, nimeni nu mai aveaALC in tara (exact perioada in care s-a scumpit BTY). Iar cand am vrut sa-mi comand afara, l-au scumpit si acolo. Cam prea mult - zic eu. Asa ca mi-a rezolvat un prieten un TBS la pretul vechi, adus din Germania.

            Comentariu


            • #7
              Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

              Stai linistit nici TBS nu-i rau
              Eu nu mai inteleg nimic pe criza asta cei de la BTY scumpesc preturile...unde vor sa ajunga???
              DHS Hurricane Long 5
              FH: Tenergy 05
              BH: Giant Dragon Talon

              Comentariu


              • #8
                Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

                Au pus txe pe produsele de export....
                Pai, daca o sa-si permita sa joace doar japonezii cu BTY, poate obtin si ei cite o medalie....
                TsE

                Comentariu


                • #9
                  Re: BTY ALC / BTY M. MAZE

                  Postat în original de TsE
                  Au pus txe pe produsele de export....
                  Pai, daca o sa-si permita sa joace doar japonezii cu BTY, poate obtin si ei cite o medalie....
                  ..curios ca doar la BTY au sarit preturile atat de mult, de Nittaku, Yasaka. TSP sau celelalte japoneze mai putin cunoscute te mai poti apropia, probabil contractele cu vedetele costa..

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X