Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn sau fete

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn sau fete

    Salut si bine v-am gasit;
    Sunt sa zicem incepator dat fiind faptul ca nu am mai jucat de vreo 10 ani, am cam pierdut din indemanare si de aceea am zis ca poate sa fie devina si paleta (am o "ciunga" de vreo 40 lei marca LIBAPAI) deci:
    Din pacate am o situatie financiara cam precara ceea ce face sa nu-mi permit achizitionarea de lemn si fete de aceea as vrea sa stiu cat de important e lemnul vis-a-vis de fete sau invers.
    Sper sa nu radeti de mine daca intreb, chiar se simte diferenta intre placaje (lemn) de tot se comenteaza pe tema lor, sau pentru un novice nu exista diferente !
    Fetele cred ca conteaza cel mai mult (parerea mea) eu zic ~ 80%, parca as investi pentru inceput in ele.
    In consecinta m-am gandit sa desfac fetele de pe chinezaria mea si sa cumpar fete noi, chestia asta m-ar scuti de cel putin 100 lei asta daca voi considerati pentru inceput ca este bine, daca e bine ce fete merita sa cumpar pentru lemnul meu no-name.
    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

  • #2
    Re: Lemn sau fete

    Pana la urma m-am strans la curea pana mi-au iesit ochii si am mai stors ceva bani pentru un lemn made in China, sper sa iasa ceva mai bun fata de achizitionarea unei palete hobby gen Donic 700, deci am ales urmatoarea combinatie:
    Lemn: Friendship 729 8030
    Fata 729-3 Japaneze Sponge 2mm
    Fata 729 Geospin Tacky 2mm
    O parere ceva ?
    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

    Comentariu


    • #3
      Re: Lemn sau fete

      Pt. inceput e bine, avand in vedere si bugetul care te constrange, dar eu ti-as recomanda sa cumperi totusi fete second, si de preferat sa nu fie chinezesti( la pret cam cat una noua chinezeasca), "chinezariile" sunt in marea majoritate facute pt. lipirea ccu speed-glue, au buretele foarte dur si au un spin mare ce te poate incurca daca nu esti obisnuit cu acest tip de fete. Dar daca e pasiune te poti obisnui si juca foarte bine si cu fete chinezesti! Succes la antrenamente!
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Re: Lemn sau fete

        Am facut rost de un lemn, (pe maner scrie LB-1002), l-am cantarit si are 104 grame, as vrea sa stiu cate staturi are acest lemn, 5 sau 7?
        Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
        LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
        LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

        Comentariu


        • #5
          Re: Lemn sau fete

          are 7 straturi, e cam greu, de obicei un lemn "normal" ca si greutate are 85-95g!
          Pe lemn nu scrie nimic?
          Blade-Darker speed 90
          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
          Bh- Testing

          Comentariu


          • #6
            Re: Lemn sau fete

            Nu scrie nimic pe lemn, in schimb are in capatul manerului o tablita prinsa in doua nituri pe care scrie International LB-1002.
            Ps. cred ca daca scot tablita si cele doua nituri mai scad cu 10g greutatea paletei !
            Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
            LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
            LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

            Comentariu


            • #7
              Re: Lemn sau fete

              mai mult decat 2 grame nu cred ca au impreuna!
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #8
                Re: Lemn sau fete

                Si nici nu rezolvi nimic. Echilibrarea este mai importanta decat greutatea in sine. Daca un lemn are 104 grame din cauza ca praselele sunt mai grele, pare mai usor decat unul de 90 gr care "trage in fata" din cauza ca are manerul prea usor.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Re: Lemn sau fete

                  Ieri am lipit fetele (cu adeziv "moment" de lipit pantofi) si am jucat putin cu paleta, vreau sa spun ca mi-a amortit mana cat de tare trebuie sa dau cu ea ca sa sara mingea si asta pe amandoua fetele (cele din postul 2).
                  Acum asta e, o fi de la adeziv, lemn, fete sau asa trebuie sa se comporte ea, nu stiu ce sa zic, nu am mai avut asa ceva si de aceea nu ma pronunt, treaba e ca sunt putin dezamagit de ce a iesit.
                  Ps. Paleta "Libapai" e parfum pe langa asta de acum.
                  Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                  LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                  LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Lemn sau fete

                    Traian ne omori! Cum sa lipesti cu "moment" de pantofi? Trebuie lipici special pt. fete, mai citeste pe forum!
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Lemn sau fete

                      Postat în original de Dado.daniel
                      Traian ne omori! Cum sa lipesti cu "moment" de pantofi? Trebuie lipici special pt. fete, mai citeste pe forum!
                      Din punctul meu de vedere.. nu e o mare tragedie... Primele mele fețe le lipeam cu adeziv de lipit petice de camera de bicicleta... se numea "Red Sun" cred.... si din cate imi amintesc, se comporta la fel ca toluenul. In ceea ce priveste partea cu dezlipitul, nu exista nici un inconvenient, se dezlipeau f usor de pe lemn. La curatat era un pic mai greu, dar cu putina rabdare se curata f bine! Stiu solutia asta de la niste prieteni mult mai in varsta decat mine care lipeau asa cand nu aveau cu ce... ... Acum... nu stiu cum se comporta adezivul acesta... daca este similar cu prenandezul... nu cred ca este o idee f buna...insa daca are vascozitatea si caracteristicile adezivului de lipit petice.... cred ca este un substitut bun atunci cand nu ai cu ce....

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Lemn sau fete

                        Postat în original de Claudiu84
                        Postat în original de Dado.daniel
                        Traian ne omori! Cum sa lipesti cu "moment" de pantofi? Trebuie lipici special pt. fete, mai citeste pe forum!
                        Din punctul meu de vedere.. nu e o mare tragedie... Primele mele fețe le lipeam cu adeziv de lipit petice de camera de bicicleta... se numea "Red Sun" cred.... si din cate imi amintesc, se comporta la fel ca toluenul. In ceea ce priveste partea cu dezlipitul, nu exista nici un inconvenient, se dezlipeau f usor de pe lemn. La curatat era un pic mai greu, dar cu putina rabdare se curata f bine! Stiu solutia asta de la niste prieteni mult mai in varsta decat mine care lipeau asa cand nu aveau cu ce... ... Acum... nu stiu cum se comporta adezivul acesta... daca este similar cu prenandezul... nu cred ca este o idee f buna...insa daca are vascozitatea si caracteristicile adezivului de lipit petice.... cred ca este un substitut bun atunci cand nu ai cu ce....
                        Cum se mai comporta xiom-ul vega al tau dupa ce l-ai tratat cu toluen(sau parafina nu mai stiu exact ce ai dat)? Doi prieteni ai mei au stricat 2 fete vega cu toluen+speedglue, s-a desprins topsheet-ul de burete, si au aparur si crapaturi de 2-3 cm in topsheet!
                        Blade-Darker speed 90
                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                        Bh- Testing

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Lemn sau fete

                          da si eu am dat cu toluen pe xiom vega pro si le-am spart avea niste crapaturi pe ea de numa numa le-am aruncat de nervi

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Lemn sau fete

                            M-am enervat pe paleta si am desfacut fetele, le-am curatat impecabil inclusiv lemnul (am facut si basici la degete, 2 bucati), am cautat un adeziv pe baza de apa si ce credeti ca am gasit; MOMENT Carpet & PVC adeziv http://materiale-constructii.blogspo...-linoleum.html 1Kg 15,3 lei, am lipit fetele cu el si e alta treaba. Adezivul e pe baza de apa si are culoarea laptelui, am dat un strat pe lemn si unul pe cauciuc, am lasat cam 20 minute sa se usuce si pe urma le-am lipit, a iesit super. Am probat paleta si mingea sare muuult mai bine (mai tare, mult), se aude si altfel sunetul la contactul mingii cu paleta, nici nu am crezut ca un adeziv poate influenta asa de mult o paleta.
                            Ps. Am diluat adezivul cu apa, cam 1/1 sa fie mai fluid si pe urma l-am aplicat cu pensula, deci cu 15 lei am acum ~2Kg de adeziv
                            Rezultatul;
                            Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                            LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                            LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Lemn sau fete

                              Nu stiu sigur, dar e posibil sa fi descoperit o alternativa viabila la "Water Glue", asa cum unii au descoperit uleiul de parafina, ca substitut pt booster. Mai exista acel "Tear Mender" care se comporta minunat, dar nu am reusit sa-l procur de pe la noi si am renuntat. Sa ne tii la curent, cu modul cum se desprind fetele de pe lemn, atunci cand ai sa vrei sa le deslipesti.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Lemn sau fete

                                Postat în original de VISCO
                                Sa ne tii la curent, cu modul cum se desprind fetele de pe lemn, atunci cand ai sa vrei sa le deslipesti.
                                Ieri am lipit bucatile ramase de la taierea fetelor pe o bucata de placaj de traforaj si azi le-am dezlipit sa vad ce si cum si sau dezlipit relativ usor, mai greu a fost cand am incercat sa curat lemnul de adeziv, nu prea am reusit 100% dar am dat cu putina apa si s-a curatat complet, in schimb fata se curata impecabil doar cu ajutorul degetelor, zici ca e o pelicula fina de "celofan".
                                Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                                LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                                LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Lemn sau fete

                                  "Celofan" sau "latex" ? Pelicula nu este oarecum elastica?
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Lemn sau fete

                                    Nu e chiar elastica dar nici rigida, se intinde cam 30% pe urma se rupe. Am zis ca seamana cu celofanul, dar naiba stie ce natie o fi.
                                    Daca vrea cineva sa testeze adezivul sa-mi spuna si vedem noi unde ne intalnim sa-i dau putin din "zmacolina".
                                    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                                    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                                    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Lemn sau fete

                                      [quote=Dado.daniel]
                                      Postat în original de Claudiu84
                                      Postat în original de "Dado.daniel":34o4px6t
                                      Traian ne omori! Cum sa lipesti cu "moment" de pantofi? Trebuie lipici special pt. fete, mai citeste pe forum!
                                      Cum se mai comporta xiom-ul vega al tau dupa ce l-ai tratat cu toluen(sau parafina nu mai stiu exact ce ai dat)? Doi prieteni ai mei au stricat 2 fete vega cu toluen+speedglue, s-a desprins topsheet-ul de burete, si au aparur si crapaturi de 2-3 cm in topsheet!
                                      [/quote:34o4px6t]
                                      Se comporta extraordinar de bine! Sunt deja la "tratamentul" nr. 3! , si nu am avut nici o problema. Absolut nici una! Tin sa mentionez ca nu am exagerat cand le-am aplicat stratul de ulei, am intins foarte bine, si daca mi s-a parut ca s-a absorbit repede, am mai dat unul, la fel de subtire! Si mai tin sa precizez ca dupa ce le-am "tratat", am lipit si cu speed glue! (din lipsa de adeziv pe baza de apa) Si nu s-a intamplat nimic. Fetele se comporta magnific, ceea ce imi place f mult acum este controlul pe care il ai.... viteza si spinul nu mi se pare ca au crescut considerabil, dar destul incat sa se simta o diferenta! Cred ca problema lor este (a prietenilor tai) este faptul ca au folosit prea mult booster, acesta a penetrat tot buretele , dilatandu-l, a ajuns si la zimtii paletei, iar acestia din urma, dilatandu-se si ei, s-au dezlipit de pe burete! Toata "smecheria" este sa nu exagerezi.... astepti o zi dupa ce ai aplicat primul strat.... vezi cat de mult s-a bombat buretele, daca esti multumit o lasi asa, o probezi... daca nu... o cureti si mai aplici un strat... pana cand ajungi la rezultatul scontat!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Lemn sau fete

                                        Traian.. se vede ca esti destul de pasionat in ceea ce vrei sa faci, dar cred ca te-ai cam aruncat cu capul inainte... trebuia sa citesti ceva mai multe topicuri pe forum ca sa vezi ce importante sunt detaliile...
                                        acum, pentru paleta asta se pare ca e deja tarziu, dar cand te hotarasti sa o schimbi si faci si rost de ceva bani cere niste sfaturi inainte... si ai rabdare!!! (eu am citit vreo 3 saptamani topicuri si o groaza de situri de echipamente pana sa imi iau paleta...)

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Lemn sau fete

                                          Sincer sa fiu nu cred ca as investi mai mult de 200 lei intr-o paleta si sa va spun de ce, pentru ca eu joc tenis de masă la nivelul "in fata blocului" si cu diferite persoane care joaca cu palete din "carton".
                                          Deja cand le-am spus ca paleta cu care joc e facuta din bucati si ca a costat cam 100 lei au zis ca sunt nebun.
                                          Am citit si eu destul de mult despre palete, dar nu am aflat decat ca X lemn/fata e mai bun/buna ca Y lemn/fata si cam atat, nimic concret si asta pentru ca fiecare jucator are stilul lui de joc.
                                          Singura modalitate sa-mi dau seama de diferentele intre palete e sa ma duc la o sala unde se joaca tenis de masă la un nivel mai ridicat si sa-i rog pe sportivi sa-mi imprumute paleta lor pentru cateva mingii (e putin "tiganie" din partea mea, dar e singura solutie sa vad ce si cum).
                                          As incerca totusi alt lemn dar tot chinezesc, ceva de la Tulpe sau 729 ca sa vad pe pielea mea ce diferente majore exista intre ele si daca o sa existe atunci am sa investesc si eu intr-un lemn de calitate medie < 200 lei.
                                          Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                                          LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                                          LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Lemn sau fete

                                            Postat în original de traian
                                            Sincer sa fiu nu cred ca as investi mai mult de 200 lei intr-o paleta si sa va spun de ce, pentru ca eu joc tenis de masă la nivelul "in fata blocului" si cu diferite persoane care joaca cu palete din "carton".
                                            Deja cand le-am spus ca paleta cu care joc e facuta din bucati si ca a costat cam 100 lei au zis ca sunt nebun.
                                            Am citit si eu destul de mult despre palete, dar nu am aflat decat ca X lemn/fata e mai bun/buna ca Y lemn/fata si cam atat, nimic concret si asta pentru ca fiecare jucator are stilul lui de joc.
                                            Singura modalitate sa-mi dau seama de diferentele intre palete e sa ma duc la o sala unde se joaca tenis de masă la un nivel mai ridicat si sa-i rog pe sportivi sa-mi imprumute paleta lor pentru cateva mingii (e putin "tiganie" din partea mea, dar e singura solutie sa vad ce si cum).
                                            As incerca totusi alt lemn dar tot chinezesc, ceva de la Tulpe sau 729 ca sa vad pe pielea mea ce diferente majore exista intre ele si daca o sa existe atunci am sa investesc si eu intr-un lemn de calitate medie < 200 lei.
                                            Exista mare diferenta intre paletele "de carton" si cele profi. Ideea ta de a merge la o sala unde se joaca la nivel mai avansat e foarte buna. Si poti fi linistit, nu cred ca va considera cineva "tiganie" lucrul asta. Sunt multi forumisti din București (am vazut ca tu esti din Buftea) care te pot ajuta in sensul asta.
                                            Mult succes

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X