Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

    xiom vega europe sau butterfly tenergy 05 fx?
    eu joc acum cu un lemn xiom jazz si fete vega europe. nu am avut foarte multe palete profi dar paleta asta mi se potriveste cel mai bine. totusi, as vrea sa schimb fata de pe bh cu una cu mai mult control, bineinteles coroborata cu lemnul xiom jazz. nu sunt aparator dar nici nu sunt foarte ofensiv, am tendinta sa trag destul de mult, dar pe bh nu mi se pare ca am un control deosebit, o fi mana vinovata?
    ce sfat imi dati? ce fata ar fi mai buna, pt un control mai mare. vega europe care le am acum sunt de 2.0
    mutumesc
    lemn Primorac off-
    fh xiom sigma euro 2.0
    bh xiom yanus df 1.5

  • #2
    Re: ce fata are control mai mare....................

    VEGA ELITE. DONIC BARACUDA. Doua fete foarte bune pentru BH.

    Comentariu


    • #3
      Re: ce fata are control mai mare....................

      Vega europe mi se pare mie ca are control mai bun dar si tenergy 05fx sunt fete super...nici eu nu pot juca cu vega europe pe bh din cauza ca au buretele mediu-soft ....tenergy 05fx mi se par mult mai de atac fata de vega europe dar si la control pierd un pic...
      DHS Hurricane Long 5
      FH: Tenergy 05
      BH: Giant Dragon Talon

      Comentariu


      • #4
        Re: ce fata are control mai mare....................

        eu am jucat cu tenergy 05 fx, pusa pe un lemn primorac off, daca mai tin bine minte, si mie mi s-a parut ca are un control mai bun decat vega europe. am jucat si cu tenergy 64, care mi se par extraordinare.............doar cand atac eu si doar pe fh.
        mai astept pareri.
        multumesc
        P.S. oare de ce in banat xiom-ul nu este asa de cunoscut/apreciat? am jucat cu destui jucatori, unii participa in turneele de amatori, care fie nu au auzit de xiom, fie sunt reticienti cand aud de acest brand (e adevarat ca marea majoritate sunt fani butterfly)
        lemn Primorac off-
        fh xiom sigma euro 2.0
        bh xiom yanus df 1.5

        Comentariu


        • #5
          Re: ce fata are control mai mare....................

          Pe principiul: "Si Porsche e masina, nu doar Volkswagen...". Produsele XIOM sunt de o calitate excelenta atat lemne cat si fete. De exemplu, la finisari si aspect, stau putin mai bine chiar decat BTY. Stiu ca o sa-mi sara lumea in cap acum, pentru ca la tenis de masă nu prea te ajuta finisarile. Asa e. Dar si asta spune multe despre ceea ce se intampla la o companie/brand. Poti sa cauti si pe forumuri straine, si vei vedea putin si parerile altora despre XIOM. Bineinteles, datorita istoriei si unui marketing agresiv, BTY are o cota de piata destul de insemnata. Vei vedea insa (chiar si pe acest forum) sunt jucatori care au migrat de la BTY catre alte branduri, si se declara multumiti de asta (chiar daca la inceput acesta schimbare s-a datorat ridicarii exagerate a preturilor BTY). Cunosc situatii in care unii au renuntat la Butterfly in favoarea XIOM, cu mult timp inainte de explozia preturilor.

          Comentariu


          • #6
            Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

            Eu iti recomand cu caldura Xiom Vega Europe
            PS : Si mai sunt oameni care inca de la bun inceput, de cand s-au apucat de tenis de masă nu au apreciat marketing-ul facut de Butterfly si faptul ca li s-a urcat la cap ca au fost multa vreme lider de piata...si au preferat Donic sau Xiom
            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

            Comentariu


            • #7
              Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

              cum spuneam, si eu sunt incantat de xiom (ma mira faptul ca in banat, TM ca sa fiu mai exact, nu folosesc prea multi acest brand, de fapt nu am mai intalnit pe nimeni care sa detina o paleta xiom), de aceea nici nu doresc sa o schimb, doar ca as dori alta fata pe bh.
              ca sa explic mai pe larg ce nu imi place pe bh. daca joc cu parteneri care dau serve cu foarte mult efect, sau la mingile scurte, ma refer la jucatori legitimati la cluburi, care stiu sa isi foloseasca paleta, daca vreau sa atac mingea din scurt am impresia ca nu o controlez foarte bine. trebuie sa las mingea sa se inalte ca sa o trimit unde vreau, astfel ca nu pot sa imi surprind adversarul. cred ca este si problema de mana dar am jucat cu alte palete si nu am avut aceasta problema, de aceea va cer sfatul, ce sa imi pun pe bh pt un control mai bun?
              multumesc
              lemn Primorac off-
              fh xiom sigma euro 2.0
              bh xiom yanus df 1.5

              Comentariu


              • #8
                Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                Postat în original de Kobalt
                Eu iti recomand cu caldura Xiom Vega Europe
                PS : Si mai sunt oameni care inca de la bun inceput, de cand s-au apucat de tenis de masă nu au apreciat marketing-ul facut de Butterfly si faptul ca li s-a urcat la cap ca au fost multa vreme lider de piata...si au preferat Donic sau Xiom
                Eu ma numar printre ei Client al domnului "Tibi"

                Comentariu


                • #9
                  Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                  Postat în original de nicuB
                  cum spuneam, si eu sunt incantat de xiom (ma mira faptul ca in banat, TM ca sa fiu mai exact, nu folosesc prea multi acest brand, de fapt nu am mai intalnit pe nimeni care sa detina o paleta xiom), de aceea nici nu doresc sa o schimb, doar ca as dori alta fata pe bh.
                  ca sa explic mai pe larg ce nu imi place pe bh. daca joc cu parteneri care dau serve cu foarte mult efect, sau la mingile scurte, ma refer la jucatori legitimati la cluburi, care stiu sa isi foloseasca paleta, daca vreau sa atac mingea din scurt am impresia ca nu o controlez foarte bine. trebuie sa las mingea sa se inalte ca sa o trimit unde vreau, astfel ca nu pot sa imi surprind adversarul. cred ca este si problema de mana dar am jucat cu alte palete si nu am avut aceasta problema, de aceea va cer sfatul, ce sa imi pun pe bh pt un control mai bun?
                  multumesc
                  Eu am avut exact aceeasi problema cu Vega Europa. Din acest punct de vedere Donic Baracuda mi s-au parut mai potrivite pentru mine, motiv pentru care am renuntat la Vega. Recent insa am avut ocazia sa probez Vega Elite, si mi-au placut foaaaarte mult cum se comporta pe BH. Foarte mult control.

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                    Postat în original de nicuB
                    xiom vega europe sau butterfly tenergy 05 fx?
                    eu joc acum cu un lemn xiom jazz si fete vega europe. nu am avut foarte multe palete profi dar paleta asta mi se potriveste cel mai bine. totusi, as vrea sa schimb fata de pe bh cu una cu mai mult control, bineinteles coroborata cu lemnul xiom jazz. nu sunt aparator dar nici nu sunt foarte ofensiv, am tendinta sa trag destul de mult, dar pe bh nu mi se pare ca am un control deosebit, o fi mana vinovata?
                    ce sfat imi dati? ce fata ar fi mai buna, pt un control mai mare. vega europe care le am acum sunt de 2.0
                    mutumesc
                    Si eu am aceeasi problema.
                    Poate ca este mai frig acum, sau s-a uzat fata, dar Xiom Vega Europe de 2.0 pe bh mi se pare ca nu mai lucreaza ca inainte vreme. In comparatie cu Sriver G3FX de 1,9 care-si pastreaza calitatile in timp, consider ca marketingul Xiom-ului este exagerat. Si chiar inteleg de ce sunt jumatate din pretul BTY-Tenergy.
                    In alta ordine de idei, orice fata este buna daca ai destula rabdare sa te inveti sa joci cu ea, si ai rabdare sa practici mult. Pentru cei care sunt EJ, nici o fata nu este suficient de buna.
                    TsE

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                      Postat în original de TsE
                      Si eu am aceeasi problema.
                      Poate ca este mai frig acum, sau s-a uzat fata, dar Xiom Vega Europe de 2.0 pe bh mi se pare ca nu mai lucreaza ca inainte vreme. In comparatie cu Sriver G3FX de 1,9 care-si pastreaza calitatile in timp, consider ca marketingul Xiom-ului este exagerat. Si chiar inteleg de ce sunt jumatate din pretul BTY-Tenergy.
                      In alta ordine de idei, orice fata este buna daca ai destula rabdare sa te inveti sa joci cu ea, si ai rabdare sa practici mult. Pentru cei care sunt EJ, nici o fata nu este suficient de buna.
                      Hmmmmm. E o chestiune subiectiva cred. Am un coleg care are o pereche de Vega Europa din noiembrie sau decembrie 2009 (aproape un an!!!) si inca mai joaca cu ele. Au suficient spin in ele. Si chiar joaca (de trei-patru ori pe saptamana). In ceea ce priveste durata de viata nu i se poate reprosa nimic acestei fețe.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                        ..conteaza foarte mult cu ce o lipesti, de cate ori o lipesti, si conditiile din sala de joc..

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                          Postat în original de nicuB
                          ...........daca joc cu parteneri care dau serve cu foarte mult efect, sau la mingile scurte, ma refer la jucatori legitimati la cluburi, care stiu sa isi foloseasca paleta, daca vreau sa atac mingea din scurt am impresia ca nu o controlez foarte bine. trebuie sa las mingea sa se inalte ca sa o trimit unde vreau, astfel ca nu pot sa imi surprind adversarul.........
                          Teoretic, cel mai bine e sa ataci mingea cand ajunge pe traiectoria parcursa in punctul ei maxim, asa ca nu trebuie sa te ingrijoreze faptul ca o lasi sa se inalte...chiar e bine sa faci asta...problema intervine ca punctul maxim respectiv are o fractiune de secunda numai in care poate fi atacat...daca te infigi prea devreme in minge o iei in urcare si pierzi control, daca o ataci prea tarziu ea incepe deja sa coboare si pierzi la capitolul viteza, astfel trebuind sa compensezi macar printr-un spin foarte puternic (ceea ce uneori poate fi destul de greu).
                          La serve cu foarte mult efect ai doua optiuni :
                          1) Cea mai simpla e sa faci joc de mijloc, fie prin amortizarea loviturii si efectului tinand mana moale, paleta inclinata in asa fel incat sa anuleze efectul si lasand lemnul sa absoarba forta loviturii in caz ca vine un pic mai lunga (dar cade totusi de 2 ori pe masa si nu poti da direct topspin in ea)
                          2) A doua optiune, dar asta cere un antrenament nitel mai riguros e sa faci preluare rapida (flick) la mingile foarte scurte. Se poate realiza pe orice fel de efect indiferent de natura lui (backspin, topspin sau nospin). Poti cauta niste filmulete pe google in legatura cu asta...si in rest antrenament asiduu
                          Parerea mea ar fi sa ramai la setup-ul actual...si lemnul si fetele sunt foarte bune, tot ceea ce trebuie sa faci e sa incerci mai multe tipuri de preluari pana cand te obisnuiesti (sau cum imi place mie sa zic : "loveste si incearca pana iti cade mana" )
                          --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                          --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                            anomis, tot de la dl tibi am cumparat si eu, calitate la superlativ, nu am ce sa-i reprosesz, si nu sunt vorbe goale.
                            kobalt, multumesc de sfaturi, am sa incerc sa le urmez. am multe "scapari" in tenis, pe langa perioada foarte lunga de inactivitate, cum spuneam cand m-am inscris pe acest forum, am o pauza de vreo 15 ani in care nu am pus mana DELOC pe paleta, serviciu nu imi permite sa stau prea mult in sala de tenis, lucrez de la 8 la 18.30 - 19.00, dar ajung la sala cel putin o zi pe saptamana, cam putin pt a ma antrena si a juca si meciuri, dar incerc sa recuperez, cat mai pot
                            lemn Primorac off-
                            fh xiom sigma euro 2.0
                            bh xiom yanus df 1.5

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                              Succes mult cu antrenamentele. Peste toate, antrenamentul ramane baza unui setup ideal

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: ce fata are control mai mare 05fx sau vega europe

                                munca inobileaza pe om !
                                dar daca nu ai cu ce munci ?
                                dar tu chiar ai !
                                Butterfly Viscaria fl
                                Butterfly tenergy05

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X