Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

care e mai bun? speed glue sau cel pe baza de apa?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • care e mai bun? speed glue sau cel pe baza de apa?

    cel mai bun e pana la urma cel aprobat...dar noi ca amatori putem alege...eu vreau sa folosesc speed glue-ul ca lipici definitiv...pt.simplul motiv ca e mai ieftin,mai scurta lipirea si fetele cica se dezlipesc mai usor...pe unele forumuri am citit ca multi jucatori inca prefera si folosesc speed glue dar isi lipesc fetele cu 4-5 zile inainte de competitii ca sa se evapore toate substantele alea volatile ( VOC )...ca aparatele de control asta cauta...substantele volatile...ce parere aveti?...va multumesc
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

  • #2
    Efectul produs de speed glue tine cateva ore..de ce as lipi cu speed glue si sa joc peste 5 zile?
    Apropo care e cel mai puternic adeziv pe baza de apa?
    Cine are kreanga carbon ce lipici foloseste ca sa tine fetele lipite pe el?
    Primorac Carbon
    FH Dignics 09C
    BH JOOLA MAXX

    Comentariu


    • #3
      La kreanga carbon incearca folie dublu adeziva, 100% sigura.
      TsE

      Comentariu


      • #4
        tycutz...astia lipesc cu speed glue nu pt.efect...ci pt.ca e mai bun,lipeste si de dezlipeste mai usor...cel putin asa zic...si probabil ca mai au 1 litru prin camara...
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de bubu ruz Vezi post
          tycutz...astia lipesc cu speed glue nu pt.efect...ci pt.ca e mai bun,lipeste si de dezlipeste mai usor...cel putin asa zic...si probabil ca mai au 1 litru prin camara...
          Hai ca esti simpatic !
          T05-ALC-T05
          Adrian Gorum

          Comentariu


          • #6
            care e cel mai bun? speed glue

            Nu numai ca e simpatic, dar din intamplare are dreptate! Ia incearca sa dezlipesti o fața lipita cu apa, dupa vreo trei patru dezlipiri arata ca dupa varsat de vant. Eu am lipit Andro Roxon de vreo 20 de ori si buretele arata ca nou. Acesta este motivul pentru care eu folosesc in continuare speed glue.
            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

            Comentariu


            • #7
              Eu cred in continuare ca este doar simpatic nu si ca are dreptate si mai cred ca nu
              a lipit niciodata cu speed glue !
              ---------- Post added 07 feb 11 at 21:44 ----------
              Efectul de speed glue , este doar o expresie (nu se refera strict la efect sau spin) iar in spatele acestei expresii sta faptul ca respectivul lipici
              confera fetelor anumite caracteristici, inmoaie buretele , i-i da elasticitate ,viteza ,un sound specific si dureaza aproximativ 4-5 ore ,dar a apus vremea speed glue, asa ca cel mai bine este sa lipesti cu apa (fetele din noua generatie au din fabrica asa zisul efect de speed glue)
              T05-ALC-T05
              Adrian Gorum

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de kdt123 Vezi post
                Eu cred in continuare ca este doar simpatic nu si ca are dreptate si mai cred ca nu
                a lipit niciodata cu speed glue !
                draga ktd123...si baiatul ala mic al lui Prigoana si-ar fi dat seama ca nu am mai lipit niciodata cu speed glue...da fapt, n-am lipit nici o fata pana acum...am scris ca as vrea sa folosesc speed glue...tu inca mai deliberezi...esti comic...iar despre treaba dreptatea mea ,am impresia ca nu stii sa interpretezi un text...daca faci cumva liceul la seral, ai fi printre cei 30% dintre elevii ce nu stiu asta...am scris in topic parerea altora de pe alte forumuri si am cerut si parerile voastre...decat sa intri pe forum doar ca sa-mi arati ce multe x-uri in paleta mai bine ai reflecta putin la x-urile din aurora ta boreala...

                referitor la topic: la inceput am crezut ca e praf in ochi dar se pare ca este cel putin un sambure de adevar...
                tibhar def plus jumulita
                gambler reflectoid 1,0
                dawei 388 D-1 ox

                Comentariu


                • #9
                  OK ! Multumesc pentru aprecieri ... draga
                  T05-ALC-T05
                  Adrian Gorum

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu stiu ce inseamna "mai bun" pentru ca nu exista nicaieri un adevar absolut. Pot sa iti spun de diferentele dintre ele, daca vrei.Dupa cum s-a mai scris pe forum, unul e format din guma arabica sau cine stie ce alt polimer si un solvent volatil (ca toti adezivii de tip prenadez) iar celalalt din guma arabica/alt polimer si un solvent non-volatil, numit si apa (ca toti adezivii de tip acetat-polivinil/aracet).
                    Dupa cum ai vazut, cand lipesti 2 lemne cu aracet, si vrei sa le dezlipesti dupa aceea, cu siguranta o bucata din cele doua se va exfolia si va lasa aschii in aracet (structura atomica a fibrei de lemn e mai putin rezistenta decat cea a aracetului). Cam acelasi lucru se intampla si la paleta. Adezivul pe baza de apa intra in denivelarile lemnului, se itareste, si exista riscul de aschiere la dezlipire. Din acest motiv se da cu lac lemnul paletei, pentru a nu mai exista denivelari/gauri ale lemnului in care sa intre adezivul.
                    Pe cealalta parte lemnele cu straturi poroase tind sa se exfolieze chiar si la lipitul cu adezivi VOC. Din nefericire chiar posed un asemenea lemn, si nu stiu daca e mai bine sa folosesti fete pentru voc si sa lipesti cu voc stiind ca la fiecare joc trebuie relipit, si aschierea continua nestingherita chiar si dupa un strat subtire de lac, sau sa lipesti fete pentru apa, cu adeziv cu apa, o singura data, si sa risti O singura aschiere atunci cand ti se tocesc fetele si vrei sa le schimbi
                    Eu inca mai am adezivi vechi, volatili. Inainte aveam si fete care necesitau inmuierea cu acesti adezivi. Acum majoritatea sunt tensor si folosesc adezivul volatil doar pnetru faptul ca mai am vreo juma' de kil si nu pentru calitatile sale
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      eu nu vreau sa lipesc fetele inaintea fiecarui joc...nu ma intereseaza efectele pe care le poate da super glue-ul in cele cateva ore...eu vreau sa se lipeasca bine...sau acest voc lipeste superficial?...oricum am sa-mi lacuiesc lemnul inainte...deci asta vreau sa fac...vreau sa lacuiesc lemnul si apoi sa lipesc fetele cu speed glue...lipire definitiva sau cel putin pentru o perioada mai lunga...e bine asa?...se preteaza?...aaa,si altceva...cat timp isi pastreaza calitatile de lipire speed glue-ul dupa ce-am deschis capacul?are vreun termen de valabilitate?...si cam cat speed glue trebuie consumat pentru o fata?...multumesc
                      tibhar def plus jumulita
                      gambler reflectoid 1,0
                      dawei 388 D-1 ox

                      Comentariu


                      • #12
                        Ai sa vezi ca nici prea "bine", nu e bine sa fie lipite fetele. Am lipit candva o fata "Donic Desto F3 Big Slam" (care este un tensor foarte moale), cu "Butterfly Free Chack" si cand a trebuit sa o dau jos de pe lemn, a iesit....bucati. Parerea mea este ca e un non-sens sa faci o fata atat de moale, care se lipeste cu adeziv pe baza de apa, dar nu rezista la deslipire.
                        Referitor la Speed Glue, daca are capac care se inchide etans, se poate folosi optim si dupa ani de zile. La o lipire se foloseste o pata cu diametrul de 35-40 mm pt fata si una cu diametrul de 20-25mm pt lemn. Daca exista pensula pt aplicat, atunci doua inmuieri pt fata si una pt lemn la adezivul mai fluid sau cu 1-2 mai mult la adezivul mai vascos.
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          "Parerea mea este ca e un non-sens sa faci o fata atat de moale, care se lipeste cu adeziv pe baza de apa, dar nu rezista la deslipire", am citat din dl. Aurel. E un non-sens pentru noi utilizatorii, pentru producatori are un mareeeee sens! Am un prieten care asa a facut bucatele o fata solcion!
                          Blade-Darker speed 90
                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                          Bh- Testing

                          Comentariu


                          • #14
                            Ceea ce vreau sa va impartasesc, din experienta personala, vis a vis de aceasta discutie, este folosirea cu randament foarte bun a adezivului pe baza de apa de la Tulpe, dar nu in starea in care se primeste, ci prin diluarea lui in proportie de 1/1 cu apa. In starea normala, este destul de gros, si se usuca aproape instantaneu, aplicarea lui fara a se forma mici "puricei" pe lemn sau pe paleta fiind imposibila. Astfel ca am diluat intai in proportie de 1/2, rezultand un adeziv cu o durata de uscare ok, in jur de 3-4 minute, insa daca esti un pic neindemanatic s-ar putea sa nu ajunga. Astfel l-am diluat la proportia de 1/1 si a iesit f bine. Ceea ce vreau sa sublinez nu este durata de uscare, ci faptul ca la dezlipirea fetelor, se comporta ca si Speedglue-ul, adica se dezlipeste foarte usor, se curata de pe burete prin aceeasi tehnica, incat daca nu ai sti ca ai lipit cu adeziv pe baza de apa ai jura ca a fost lipita cu speed glue. pana si cauciucul rezultat din curatire este identic cu cel rezultat atunci cand se foloseste speed glue. Recomand din toate punctele de vedere! Insa este utilizabil doar daca este diluat. Parerea mea!

                            Comentariu


                            • #15
                              poate metoda pe care-ai folosit-o tu ar merge si pentru celelalte glue-uri...deci ai pus jumatele glue,jumatate apa si a iesit ok...si adeziv tulpe unde ai gasit?
                              tibhar def plus jumulita
                              gambler reflectoid 1,0
                              dawei 388 D-1 ox

                              Comentariu


                              • #16
                                De la domnul Coroian! Era 25 sau 30 lei 100 ml! (adica 200ml )

                                Comentariu


                                • #17
                                  nu stiu cine este d.coroian...oare asta ar fi o solutie pentru glue pe baza de apa?...sa se dezlipeasca mai bine?...sa pui 1/2 glue si 1/2 apa...a mai incercat cineva metoda asta?
                                  tibhar def plus jumulita
                                  gambler reflectoid 1,0
                                  dawei 388 D-1 ox

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Va rog nu generalizati! Aceasta metoda o recomand numai in cazul Adezivului Tulpe. Nu recomand folosirea acestui "procedeu" pentru alti adezivi! Aici este topicul unde gasesti adezivul tulpe: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ete+chinezesti

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      aha...ok...dar n-am generalizat...poate si altii au indoit cu apa alte glue-uri...ar fi o treaba tare buna...
                                      tibhar def plus jumulita
                                      gambler reflectoid 1,0
                                      dawei 388 D-1 ox

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        omega iv-pro........e vreo problema daca as lipi-o cu speed glue si nu cu de ala pe baza de apa?......se va deteriora?
                                        blade:
                                        fh:
                                        bh:

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Nu se va deteriora. Numai sa nu dai mai multe straturi, 1 este de ajuns. Daca lipiciul este prea subtire, poti aplica 2. daca nu vrei sa lipesti fetele pe lemn imediat, pt a evita intinderea, le poti lasa 4-5 ore dupa ce ai aplicat speed glue-ul si apoi sa lipesti de lemn

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X