Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Buzău - amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Buzău - amatur

    Buna ziua,

    Pentru inceput doresc raspuns la o singura intrebare:

    De ce nu exista turneul AMATUR si in BUZAU ?


    Multumesc anticipat.

    George
    Petr Korbel OFF/ Sriver FX

  • #2
    Ma inscriu si eu .... pe lista posibilor participanti.
    Hai, curaj, ca se poate.
    Daca exista sala libera intr-o sambata dimineata vin eu cu laptop, imprimanta, soft pentru grupe inferioare, lista cu cotizatiile la zi, colectez si virez on-line cotizatiile. fac si poze.
    Hai cu organizarea locala.
    TsE

    Comentariu


    • #3
      chiar asa, sa lovim cu un turneu amatur acasa la FRTM
      BLADE: NITTAKU SEPTEAR
      FF: XIOM VEGA EUROPE MAX
      BH: XIOM VEGA EUROPE MAX

      jucam tenis ... si asta ne ocupa tot timpul

      Comentariu


      • #4
        Numai organizatori de turnee stiu cat de greu se obtine o sala pe durata unei zile in localitatile in care nu exista sala speciala de tenis de masă , este greu si unde sunt asemenea sali , cu stima .

        Comentariu


        • #5
          Pai in Buzău sunt sali. Ce surpriza ar fi sa gasim o sala tocmai cu sprijinul unor persoane influente din FRTM?
          Asta da spirit de cooperare.
          TsE

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Emil Tudor Vezi post
            Pai in Buzău sunt sali. Ce surpriza ar fi sa gasim o sala tocmai cu sprijinul unor persoane influente din FRTM?
            Asta da spirit de cooperare.
            Dl. Emil T. multa lume din amatur ar vrea sa aibe intreare in salile F.R.T.M. DAR PUTINI AU SI ACCES .

            Comentariu


            • #7
              Domnule Antal, toate sunt cu putinta celor ce doresc! Si asta o stiti bine .

              Comentariu


              • #8
                Dragilor,
                Ma bucur sa vad ca exista interes pentru acest sport "marunt", dar care odata intrat in sange, chiar si uitat/ nepracticat multa vreme, revine, se resimte, si revine intr-un final la suprafata, cel putin la fel de intens ca la inceput.
                Prin intrebarea mea, si cum am fost si continui sa fiu buzoian, doream sa aflu de ce un concurs al amatorilor nu poate fi tinut la Buzău.
                Raspunsul pertinent al d-lui Antal poate fi cauza reala.
                Abia m-am inregistrat pe acest site, abia am aflat de un astfel de turneu. Nu sunt un fost jucator legitimat, nici nu am beneficiat macar de o ora de antrenament cu profesor. Totul s-a derulat la nivel de amator "profesionist" )). Cu toate acestea, nu sunt incepator, ci un nivel mediu-avansat fiindu-mi mai caracteristic.
                Mi-am propus totusi ca anul acesta sa joc mai mult. In Buzău joc deocamdata ocazional, si in conditii anormale, la Clubul Arizona (vizavi de Sala Sproturilor). Anormal insemnand jocul la lumina de neon agatat la 1 m deasupra mesei. Neavand alternative, pentru ca Sala sporturilor ar castiga prea putin din orele de tenis de masă .... m-am gandit ca poate unul din voi ar cunoaste locuri publice intr-adevar potrivite acestui sport.
                Sa presupunem ca dl. Antal are dreptate, desi inteleg ca Liceul Sportiv s-a dotat in ultima vreme cu o sala specifica pentru tenis de masă, vom fi totusi atat de multi, astfel incat sa putem cotiza pentru inchirierea acestei sali in vederea desfasurarii turneului ?
                Pentru ca pasii aferenti organizarii incep cu simpla numaratoare a celor care formeaza nucleul. E greu sa te aduni, sa dai sfoara in tara pentru ca si ceilalti sa se ralieze.
                Iata, nici eu nu am stiut pana ieri de asa ceva (vorba ceea sunt amator, nu un fost profesionist care are relatii cu oameni din domeniu).
                De aceea, va intreb asa:
                1. CINE ESTE PENTRU PARTICIPAREA LA ACEST TURNEU LA BUZAU ? (aici se pot inscrie cei care doresc DOAR SA PARTICIPE)
                (poate suntem mai putin de 10 ... si atunci gandim prea departe ...)
                2. CINE VREA SA FACA PARTE DIN NUCLEUL ORGANIZATORIC ? (e o treaba care nu se face de unul singur)
                Astept raspunsurile voastre. Daca trebuie sa ne si intalnim in Buzău si sa discutam astfel de lucruri, sunt disponibil.
                Si cum spun atat Dl. Lazaroiu cat si Emil, spun si eu: HAI BAIETI, CA SE POATE. IMPORTANT E SA VREM !
                George
                Petr Korbel OFF/ Sriver FX

                Comentariu


                • #9
                  Hai sa gasim persoana de contact de la centrul de copii de la Stadionul Crang, sau de la sala Scolii Sportive. Ceva informatii?
                  TsE

                  Comentariu


                  • #10
                    eu as venii la buzau pt un turneu B ! si as mai lua cativa dupa mine.
                    Lemn : Yasaka Sweeden Classic
                    Fh : Butterfly bryce
                    Bh : Butterfly bryce

                    Comentariu


                    • #11
                      Draga George,
                      Numele meu este Dan Bodeanu si sunt unul dintre organizatorii circuitului AmaTuR si al catorva turnee din București si imprejurimi.
                      Ma bucur ca au aparut oameni noi in orase si judete care pana acum nu au fost pe harta AmaTuR.
                      Este usor sa organizezi un turneu in AmaTuR, daca poti rezolva doua conditii:
                      1 sala de sport
                      2 mese de tenis.
                      In momentul in care vei gasi (tu sau alt buzoian) solutia la cele doua conditii, celelalte intrebari se vor rezolva de la sine.
                      1 Cine participa? Un anunt pe site si vei avea 10-20 de amatori din orasele apropiate, pe langa cei din Buzău pe care ii cunosti sau pe care ii vei cunoaste foarte curand; dupa cum vezi, unii sunt deja inscrisi
                      2 Cine organizeaza? Un posibil organizator deja ti s-a prezentat si, chiar ti-l recomand, Emil Tudor.
                      In afara de el, pot veni si altii, chiar si eu, asa incat primele turnee care se vor desfasura la Buzău sa profite de experienta organizarii AmaTuR.
                      3 Cat de multi? Depinde cat de mare e sala, cat de bine reusiti sa prezentati turneul, asa incat sa atraga ama-turistii. Un turneu poate avea 10-200 de participanti; pentru inceput, insa, ar fi de preferat 20-50 de participanti, adica 3-6 mese si un turneu de categoria B.
                      4. O recomandare pentru oricine doreste sa se ocupe de organizarea unui turneu: mai intai participati la cateva turnee, asa incat sa vedeti cum se desfasoara, ce inseamna organizarea turneelor. Iar primele turnee sunt chiar saptaman aceasta: Turneele B de la Bacău, Galați, București sunt chiar accesibile pentru buzoieni, iar saptamana viitoare un turneu de categoria A se va desfasura la Targoviște. Draga George, daca te hotarasti sa participi, putem discuta mai mult pe aceasta tema, chiar la unul din turnee.

                      Comentariu


                      • #12
                        Salut George! Te astept la Targoviște pe 26 .Discuti cu mai multe pers.jucatori-organizatori si apoi decizi .

                        Comentariu


                        • #13
                          Thank you guys !
                          I will join the club soon. Din pacate nu pot sa vin la Targoviște pe 26. O sa parcurg calendarele turneului din orasele apropiate de Buzău si le voi alege pe cele convenabile, pentru a vedea modul de organizare dar si nivelul celor inscrisi.
                          Entuziasmul vostru chiar ma determina sa ma alatur unor oameni cu aceeasi pasiune sportiva pe cat de repede posibil.
                          Emil, o sa incerc sa aflu referintele celor care se ocupa de sala de la stadionul Crang si respectiv Liceul Sportiv.
                          Multumesc tuturor pentru incurajare si abia astept sa ne intalnim!
                          George
                          Petr Korbel OFF/ Sriver FX

                          Comentariu


                          • #14
                            George da-i bataie cu cautarile , candidati o sa fie peste asteptari !

                            Comentariu


                            • #15
                              Dragilor,
                              Am o veste buna. Azi am reusit sa aflu numerele de telefon ale celor cu care se poate discuta in legatura cu potentiala organizare a unui turneu de amatori in Buzău. Ma refer aici la Sala de la Stadionul Crang si respectiv Sala de la Liceul Sportiv.
                              Inainte de a discuta problema cu cei in cauza, am vorbit cu Dan Bodeanu, unul dintre organizatorii AmaTur, relativ la minimul de mese, de oameni, de cotizatii, suma pt inchiriere, etc.
                              Inteleg ca se plateste in functie de numarul de mese puse la dispozitie. Ca urmare, daca cotizatia individuala a celor care se inscriu e de min. 15 lei si sa presupunem ca vom fi cu totii 30 de oameni, rezulta o suma totala de 450 lei. Din care 400 se duc pe inchirierea meselor (ma rog, a salii).
                              Intrebarea mea e una fireasca ... nu e prea putin pentru ca cei in cazul Buzău care tin de structuri de stat in ce priveste sportul (Ministerul Sporturilor/ Educatiei, etc) sa se omoare cu justificari in ce priveste acesti putini bani incasati ? Stiti doar ca romanul e al naibii de comod, care mai bine nu actioneaza decat sa se complice. Se intocmeste vreun contract cu ei ? Cum incaseaza suma ?
                              Toate ca toate, fiind o discutie telefonica rapida, as dori totusi sa imi descrie cineva, poate chiar tu Dan (din nou), mai structurat tot ce tine de organizare, inclusiv estimarea bugetului pe sectiuni (inchiriere, protocol: sandvisuri, etc, diplome, si ce mai e ....)
                              Dupa ce am datele astea, voi lua legatura cu cei mentionati pentru a putea sustine cauza organizarii Amatur la Buzău.
                              Astept cat mai multe detalii legate de organizare, de timpul necesar scurs de la anuntul datei de desfasurare pana la desfasurarea propriu-zisa, etc (aici inteleg ca informarea se face doar prin forum sau din gura in gura ...)
                              Toate bune !!!
                              George
                              Petr Korbel OFF/ Sriver FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Cel mai calificat sa va dea aceste detalii este domnul Dan Bodeanu.
                                In principiu, bugetul se bazeaza pe 1/2 din cotizatii pentru chiria salii, 1/2 la premii, mingii, apa, sandwich-uri.
                                In functie de cati participanti vor fi, se calculeaza cam 6-10 participanti la o masa. Asa poti stabili de cate mese e nevoie.
                                Pentru primul turneu e bine sa fie un turneu de tip B, pentru cei din zona. Daca sunt "abonati" la sala vreo 20 de jucatori (frecventa saptamanala), poti estima prezenta de 50% = 10 jucatori. La acestia se adauga, in functie de data aleasa si de referinte, 5-15 jucatori. Deci 3-4 mese ar fi suficiente pentru un prim turneu.
                                Daca turneul este o reusita (si de obicei este), data viitoare or sa vina mai multi participanti. Cand atingi 40-60 participanti la un turneu B, dispui de minim 8 mese, te poti gandi sa organizezi un turneu de tip A, unde or sa vina mai multi oameni din afara localitatii.
                                Uite extrase din regulamentul Amatur privind turneele de tip B http://www.tenisdemasa.amatur.ro/Grile.php - butonul de download:
                                "- Se organizeaza de catre unul din jucatori sau o persoana considerata organizator si care isi asuma raspunderea pentru organizare.
                                - Scopul turneelor B este de a atrage participanti noi din localitate si din zonele apropiate, de familiarizare cu fenomenul AmaTuR, de initiere pentru incepatori, de antrenament pentru cei experimentati. Pot participa jucatori din toata tara, dar in mod prioritar trebuie urmarita participarea jucatorilor locali.
                                - Datele de disputare ale turneelor de tip B se stabilesc si se anunta public cu o saptamana inainte de disputarea lor.
                                -
                                -
                                Numarul minim de participanti la un turneu tip B este de 10; Daca numarul jucatorilor depaseste 20 se vor lua in considerare doua turnee concomitente; daca numarul jucatorilor depaseste 40, se vor lua in considerare 4 turnee concomitente, daca numarul participantilor depaseste 60 se vor considera 8 turnee concomitente, chiar daca turneul se continua pana se stabileste un singur invingator. Numarul de puncte care se acorda unui turneu B este intre 10 p pentru castigator si 2 p pentru ultimul clasat; repartizarea punctelor se stabileste prin anexa."
                                Ultima editare de Emil Tudor; 24.feb.2011, 12:41.
                                TsE

                                Comentariu


                                • #17
                                  Din centrul tarii i-ti uram succes in ceea ce intreprinzi la Buzău.Nu te lasa,.nu va lasati baieti!Hai BUZAUL!
                                  I love table tennis !

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    nu prea renteaza turneu B , taxa de participare e mica , nr de participanti mic . cheltuielile vor depasi cotizatia de la participanti,pina la un mic cistig macar sa nu bagi mina adinc in buzunar ca dupa aceea iti piere cheful de organizat turnee. daca sala e mare si nr de mese minim 8 ar trebuie un A , buzaul fiind un nod rutier vei avea minim 60 de participanti (daca sala e gen nastase si nu e iarna ca acum poate chiar si peste 100) . intre 80 si 150 km nu reprezinta o problema ptr multi amatori chiar criza fiind. mai mult ca sigur conducerea Amaturului te va ajuta , poate si cu ceva mese. oricum , mult succes si asteptam si buzaul pe harta pasionatilor de ping-pong!
                                    0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                    G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Hello guys again !
                                      Azi am chiar o veste si mai buna !
                                      Tocmai ce am vorbit cu directorul de la CSM (dl. Mircea DINU, un om extrem de amabil si foarte deschis) care mi-a aratat sala pe care o poate pune la dispozitie pentru potentialul turneu Amatur organizat la Buzău. Sala are 7 mese si este destinata special tenisului de masa, astfel ca nu e nevoie sa aducem mese cine stie de pe unde.
                                      Dupa discutia avuta, am vorbit cu Dan Bodeanu, care reprezinta un sprijin real in ce priveste organizarea acestui prim turneu dar si pe viitor (sper) si a ramas sa stabilim o data convenabila desfasurarii tuneului de la Buzău.
                                      O sa revin cu confirmarea acestei date, dupa ce aceasta va fi in prealabil convenita si cu directorul CSM Buzău.
                                      Sa ne auzim si sper sa ne si vedem cu bine !!
                                      George
                                      Petr Korbel OFF/ Sriver FX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Felicitari ,speram sa fim si noi prezenti .

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Buzău - amatur 2011

                                          Dragi pasionati ai tenisului de masa, amatori, profesionisti sau ex-profesionisti, voua celor care participati cu interes la competiile organizate in circuitul AMATUR, va aduc la cunostinta faptul ca in curand, se va organiza in premiera la BUZAU un turneu AMATUR.

                                          Acest turneu va avea loc intr-o sala profesionala din Buzău, destinata special acestui sport, cu sprijinul sustinut al domnului director al CSM Buzău.

                                          Ii multumesc si pe aceasta cale domnului director Mircea Dinu si ca urmare, tineti aproape pentru a afla detalii si bineinteles va asteptam in numar cat mai mare aici la Buzău.

                                          Deci, nu uitati ! Stati pe forum pentru vesti proaspete !

                                          Toate bune tuturor !


                                          George
                                          Petr Korbel OFF/ Sriver FX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Buzău - amatur 2011
                                            Dragi pasionati ai tenisului de masa, amatori, profesionisti sau ex-profesionisti, voua celor care participati cu interes la competiile organizate in circuitul AMATUR, va aduc la cunostinta faptul ca in curand, se va organiza in premiera la BUZAU un turneu AMATUR.
                                            Acest turneu va avea loc intr-o sala profesionala din Buzău, destinata special acestui sport, cu sprijinul sustinut al domnului director al CSM Buzău.
                                            Ii multumesc si pe aceasta cale domnului director Mircea Dinu si ca urmare, tineti aproape pentru a afla detalii si bineinteles va asteptam in numar cat mai mare aici la Buzău.
                                            Deci, nu uitati ! Stati pe forum pentru vesti proaspete !
                                            Toate bune tuturor !
                                            George
                                            Petr Korbel OFF/ Sriver FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Data de 2 aprilie ar fi foarte potrivita pentru turneul preconizat. Daca sala este libera in acea data, vei avea oaspeti de seama la Buzău! Sa ne vedem cu bine!

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Da, datele cele mai apropiate disponibile sunt 2 sau 30 aprilie.
                                                George, ai tel mele pe privat, pentru detalii de organizare.
                                                TsE

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Data de 2 aprilie 2011 e ok !!! Tinem legatura !!!
                                                  ---------- Post added 02-Mar-2011 at 10:08 ----------
                                                  Emil, nu am telefonul tau. Poti te rog sa mi-l scrii ? Thx !
                                                  ---------- Post added 02-Mar-2011 at 10:08 ----------
                                                  Emil, te rog sa imi transmiti telefonul tau !
                                                  Petr Korbel OFF/ Sriver FX

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X