Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Korbel SK7 cu Tenergy 05

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Korbel SK7 cu Tenergy 05

    Ce parere aveti de combinatia Krobel SK7 cu Tenergy 05? Am vazut destui jucatori pe situl BTY cu setupul asta. A jucat cineva cu ele?

    Am jucat cu Tenergy 05 2.1 puse pe un Kreanga Powerspin si mi s-au parut foarte okay fetele. De asta as vrea sa le pun pe un lemn all wood pentru cat mai mult control. Recomandati-mi va rog unul care sa corespunda.

    Eu joc cu un setup mai lemn de vre 3 ani (Cayman cu Solcion 1.9) si ar merge ceva mai rapid.
    ---------- Post added 17-Feb-2011 at 12:06 ----------
    *setup mai lent, sorry
    Jun Mizutani
    Tenergy 05 FX

  • #2
    Cam mare saltul... incearca sa tii Solcionul si schimba intai lemnul.
    TsE

    Comentariu


    • #3
      Sunt de acceeasi parere. Lemnul este unul excelent. Nu sunt fan BTY, dar lemnul asta mi-a ramas la inima (singura lui problema, cel putin pana te obisnuiesti) e greutatea lui, undeva peste 90g. In rest e foarte stabil, controlabil... Daca treci de la Cayman la SK7, si de la Solcion la T05, cred ca este intr-adevar un salt mare. Pune Solcionul pe SK7 si vezi cum simti paleta.
      Succes
      ---------- Post added 17-Feb-2011 at 18:53 ----------
      Pe de alta parte, daca ai jucat cu T05 si ti se par in regula... Go for it

      Comentariu


      • #4
        Merci de pareri.
        Pai dorinta de schimbare a plecat de la faptul ca mi-au placut Tenergyurile si as vrea sa joc cu ele. Cum nu cred ca s-ar potrivi deloc pe Cayman trebuie si lemn nou. Carbon nu vreau, vreau all wood pentru control cat mai bun. SK7 e okay pentru Tenergy? Gasesc si altceva cu un control mai mare sau similar?
        Pe situl BTY am vazut cativa jucatori cu setupul asta (SK7 cu T05) dar as prefera sa aud si cateva pareri de la jucatori care au incercat combinatia asta sau ceva asemanator.
        Jun Mizutani
        Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          Merge T05 pe Cayman. Problema e ca devine mult mai grea paleta cu T05.
          Incearca substitutele lui T05. S-a mai discutat pe aici, unele sunt chiar usoare. Si mult mai ieftine.
          TsE

          Comentariu


          • #6
            SK7-ul meu are fix 98 gr. T05 nu e nici ea o fata usoara. Daca faci miscarile corect si nu irosesti energie inutil, atunci greutatea te ajuta. Daca insa faci miscari prea ample, sau strangi manerul in m?na iti va obosi m?na repede. Atentie insa la Tenergy 05; sunt niste fete foarte complexe si daca nu esti la nivelul lor, e posibil sa nu te lase sa evoluezi!
            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

            Comentariu


            • #7
              (at)Emil care sunt acele alternative? Nu prea am ocazia sa incerc multe combinatii si vreau sa cumpar una si buna.
              (at)Marc la mine e un paradox datorat faptului ca vin de la tenis de camp: pe de o parte fac miscari ample si s-ar putea sa-mi oboseasca mana cu un setup mai greu, pe de alta parte joc tenis fara probleme 2-3 ore cu o racheta de 370g. Ar fi o idee cred sa incerc sa joc o sedinta intreaga de 2 ore cu un setup mai greu sa vad cum raspunde mana. Si inca ceva, SK7 nu se gaseste si mai usor? In jur de 85g?
              Jun Mizutani
              Tenergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Eu am inteles ca toate au de la 90 de g in sus.
                Greutatea nu e insa o problema. Problema e la cum economisesti/risipesti energia, si la cat de serios faci incalzire
                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                Comentariu


                • #9
                  Corect.
                  Tu ce fete ai pus pe SK7? Si cum ti se pare comparativ cu alte lemne?
                  Jun Mizutani
                  Tenergy 05 FX

                  Comentariu


                  • #10
                    Acum joc cu Speedy PO si cu Xiom Vega Euro. Inafara de asta am mai jucat doar cu 4-5 alte lemne, deci nu pot comparara decât cu ce-am jucat. Eu m-am obisnuit repejor cu el si nu planuiesc sa il schimb curând.
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Pai, http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...ht=alternativa
                      si incearca si Yasaka Razka
                      TsE

                      Comentariu


                      • #12
                        As vrea eu dar n-am posibilitatea sa testez asa ca raman la ideea de Tenergy, singura care mi-a placut din cele rapide cu care am jucat (Bryce, G3).
                        Alte pareri de la cei care au incercat Korbel sau Tenergy sunt binevenite.
                        Jun Mizutani
                        Tenergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu am avut doua Korbel Sk7 ST si amandoua au avut in jur de 87 de grame...pe unul l-am dat unui prieten iar pe altul il mai am inca...la unul am cerut un gramaj anume dar al celalalt s-a nimerit sa fie asa...
                          Blade: Viscaria, FL
                          fh: T05, 2,1 mm, black
                          bh: T05, 2,1 mm, red

                          Comentariu


                          • #14
                            Ce fete ai incercat pe ele?
                            Jun Mizutani
                            Tenergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #15
                              sweet spotul cum e?sare diferit mijloc, margine?
                              timo boll zl
                              tenergy fx

                              Comentariu


                              • #16
                                End-Er: cred ca de fapt tu vrei sa afli pe ce lemn sa pui viitoarele Ternergy 05 , deoarece pe Cayman nu ar fi un setup care sa incante. Oferta mea de a testa Tenergy 05 pe Kreanga Powerspin e in continuare valabila, si sunt si eu curios de ce lemne ar mai face pereche buna cu Tenergy - Korbel SK7 cred ca e unul din cele mai ieftine lemne care eu cred ca ar face pereche buna.

                                Sunt si eu interesat de sugestii de lemne care fac pereche buna cu Tenergy 05 (si nu costa peste 500 RON ca un ALC), pentru ca simt ca in curand lemnul meu va trebui schimbat.
                                Butterfly custom blade: DMS Reflection 1.2 Red / Rakza 7 soft Black
                                Stiga Carbonado 190: DMS Megablock 1.5 Red / Donic Baracuda max Black
                                Dr. Neubauer Titan: Tibhar Grass D.Tecs OX Red / Tenergy 05fx 1.9 Black

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de cs971565 Vezi post
                                  End-Er: cred ca de fapt tu vrei sa afli pe ce lemn sa pui viitoarele Ternergy 05 , deoarece pe Cayman nu ar fi un setup care sa incante. Oferta mea de a testa Tenergy 05 pe Kreanga Powerspin e in continuare valabila, si sunt si eu curios de ce lemne ar mai face pereche buna cu Tenergy - Korbel SK7 cred ca e unul din cele mai ieftine lemne care eu cred ca ar face pereche buna.
                                  Sunt si eu interesat de sugestii de lemne care fac pereche buna cu Tenergy 05 (si nu costa peste 500 RON ca un ALC), pentru ca simt ca in curand lemnul meu va trebui schimbat.
                                  Cine ti-a spus ca numai lemnele scumpe se potrivesc cu Tenergy si neaparat trebuie sa fie ButterflY!!!.Cu Tenegy poat face pereche orice lemn.tie sa-ti pice bine.Schimbarea lemnului este cea mai mare greseala a tenisului de masa si inca ceva,scump nu inseamna si bun,ti-o spun din proprie experieta.Sunt lemne ieftine,ex. de la Stiga,care sunt 10 clase peste multe lemne scumpe,nu vreau sa dau nume,ca nu vreau sa starnesc polemici.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de cs971565 Vezi post
                                    End-Er: cred ca de fapt tu vrei sa afli pe ce lemn sa pui viitoarele Ternergy 05 , deoarece pe Cayman nu ar fi un setup care sa incante. Oferta mea de a testa Tenergy 05 pe Kreanga Powerspin e in continuare valabila, si sunt si eu curios de ce lemne ar mai face pereche buna cu Tenergy - Korbel SK7 cred ca e unul din cele mai ieftine lemne care eu cred ca ar face pereche buna.
                                    Sunt si eu interesat de sugestii de lemne care fac pereche buna cu Tenergy 05 (si nu costa peste 500 RON ca un ALC), pentru ca simt ca in curand lemnul meu va trebui schimbat.
                                    Am jucat, mi-a placut si mai vreau, merci
                                    Daca mai e cineva din Iași dispus sa ma ajute cu un setup similar de test (ma intereseaza sa fie fete Tenergy), ofer setupul meu in schimb (Donic Cayman cu Butterfly Solcion 1,9). De jucat joc la Iașitex dar pot veni si la alta sala.
                                    Jun Mizutani
                                    Tenergy 05 FX

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X