Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

daca folosesc speed glue,mai e necesar sa lacuiesc lemnul?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • daca folosesc speed glue,mai e necesar sa lacuiesc lemnul?

    am un donic cayman nou si o sa lipesc fetele pe el cu speed glue...merita sa cumpar si sa dau lemnul cu lac?...din ce-am citit,lemnul se da cu lac in special cand lipesti cu adeziv pe baza de apa...
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

  • #2
    Din cate lemne donic am avut,8 sau 9, toate au avut probleme cu desprinderea aschiilor de pe lemn daca nu la prima dezlipire atunci la urmatoarele! Daca lemnul de la suprafata este unul de esenta moale se va deteriora chiar daca lipesti cu speed glue, e adevarat mai putin decat daca ai folosi lipici pe baza de apa.
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      multumesc...si daca lacuiesc.sa lacuiesc toata lama (si pe cant si in zona de jos ramasa la vedere )?...ce lac mi-ati recomanda?...sau toate-s bune?
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        De la Xiom I-Sure sau de la Donic - Formula Wood Sealing, sunt f bune. Pt ca solventul lor e apa, recomand adaugarea de pana la un sfert din volum apa, pt o lacuire mai fina si pentru a schimba cat mai putin feelingul original al lemnului. Ar fi bine ca aplicatorul de burete sa treaca o singura data prin acelasi loc. Canturile se mai intaresc daca sunt si ele lacuite, acolo , ca si pe zonele neacoperite de fete (aripi), se pot da mai multe straturi.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          vineri imi vine lacul de la donic...deci imi recomandati sa dau un strat cat mai subtire si pt asta sa mai adaug un pic de apa...un strat subtire de lac e de ajuns?
          tibhar def plus jumulita
          gambler reflectoid 1,0
          dawei 388 D-1 ox

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X