Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

ce parere aveti despre butterfly raystorm si friendship 802-40?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ce parere aveti despre butterfly raystorm si friendship 802-40?

    butterfly raystorm 27$ versus friendship 802-40 10$....care e mai buna?
    cu ce ma ajuta in joc iarba scurta ( short pips ) ?...as vrea sa-mi pun o fata din cele doua pe fh fiindca folosesc f.des chopurile si uneori topspinul...multumesc
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

  • #2
    Nu exista iarba scurta. La noi se numesc sendvisuri. Nu am dat cu 802 asa ca nu pot sa le compar, dar daca dai topspin senvisul nu te ajuta prea tare. E foarte bun la pleznite in schimb. Pentru chopuri nu iti trebuie neaparat fete cu zimti. Una din fetele cu care fac chop cel mai bine e Tenergy 05, asa ca poti sa te gandesti la o fata lisa cu burete moale si spin bun gen Xiom Vega Euro pentru chop si topspin.
    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

    Comentariu


    • #3
      am incercat pe fh si donic slice care ar fi o fata buna de taiat...nu m-am inteles cu ea...eu atac incomodand adversarul...ma bazez pe plasamentul mingii,mingi cu viteze diferite...si as mai vrea sa anihilez spinul adversarului (din serva,din loopuri)...fetele europene, groase nu-mi plac fiindca parca nu le pot controla viteza...
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        daca te bazezi pe plasament poti sa incerci ori (cam orice) sandwich ori o europeana cu burete subtire... de 1.5 ceva
        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de marcbarbu Vezi post
          Nu exista iarba scurta. La noi se numesc sendvisuri. Nu am dat cu 802 asa ca nu pot sa le compar, dar daca dai topspin senvisul nu te ajuta prea tare. E foarte bun la pleznite in schimb. Pentru chopuri nu iti trebuie neaparat fete cu zimti. Una din fetele cu care fac chop cel mai bine e Tenergy 05, asa ca poti sa te gandesti la o fata lisa cu burete moale si spin bun gen Xiom Vega Euro pentru chop si topspin.
          E interesant ca se numesc sendvisuri la noi, cand in mod normal, sendvis ar fi orice cauciuc+burete. Poti sa joci short pips si fara burete sau iarba lunga cu burete. Nu te contraziceam, stiu ca asa se zice la noi, dar nu e foarte logic...
          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

          Comentariu


          • #6
            Ba cam e, pentru ca initial fetele aveau zimti scurti, dar nu aveau burete. Dupa care a venit un baiat destept si a adaugat buretele, si i-a ramas numele sandwich. Abia mai tarziu au aparut si cele lise (inverted) sau iarba (long pips)
            Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

            Comentariu


            • #7
              Denumirile de "iarba" sau "sandwich" se refera strict la forma "pips"-urilor si nu au nimic comun cu buretii feteor, la fel cum nu au nici "long pips" sau "short pips". Deci "sandwich" nu vine de la faptul ca fata are topsheet si burete, ci pt. ca forma pips-urilor in sectiune, este ca a unui dreptunghi cu laturile mari, orizontale. La "iarba" este invers, laturile mari sunt verticale.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                Denumirile de "iarba" sau "sandwich" se refera strict la forma "pips"-urilor si nu au nimic comun cu buretii feteor, la fel cum nu au nici "long pips" sau "short pips". Deci "sandwich" nu vine de la faptul ca fata are topsheet si burete, ci pt. ca forma pips-urilor in sectiune, este ca a unui dreptunghi cu laturile mari, orizontale. La "iarba" este invers, laturile mari sunt verticale.
                In engleza sandwich rubber se refera la orice cauciuc cu burete. Pips sunt short, long, medium cu sau fara burete. Explicatia asta cu sectiunea nu mi se pare prea grozava. Cred ca se putea gasi orice alt nume mult mai reprezentativ pt o sectiune dreptunghiulara cu laturile mari orizontale, decat sandwich.
                Denumirea e probabil preluata gresit din engleza...
                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de bubu ruz Vezi post
                  butterfly raystorm 27$ versus friendship 802-40 10$....care e mai buna?
                  cu ce ma ajuta in joc iarba scurta ( short pips ) ?...as vrea sa-mi pun o fata din cele doua pe fh fiindca folosesc f.des chopurile si uneori topspinul...multumesc
                  Raystorm de comporta aproape la fel ca Challenger Attack, cu Friendship 802-40 nu am jucat. Te ajuta sa ataci aproape orice mingie taiata, iti ofera un bun control, dar despre topspin pot sa spun ca se poate executa dar eforturile sunt foarte mari. Atacul cu aceasta fata este "plesnit", si mai are o calitate foarte buna este foarte eficienta la "capac" , derutanta pentru adversari.... In rest antrenament, rabdare.....
                  Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                  FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                  BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                  Comentariu


                  • #10
                    da...am jucat cu friendship 802-40 pe fh si fata asta e pentru putini...topspin cu paleta deschisa seamana cu un capac...e cu totul altceva...trebuie sa schimbi multe in jocul tau...dar pt cei ce sunt invatati cu asa ceva cred ca e o varianta buna...o cumpara cineva?e 40 lei...
                    tibhar def plus jumulita
                    gambler reflectoid 1,0
                    dawei 388 D-1 ox

                    Comentariu


                    • #11
                      o mai ai?ce culoare e?are burete sau nu?

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X