Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

balada amaturistului

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sunt surprins...dar n-am înțeles prea bine despre ce este vorba.
    sper ca nu ai avut probleme cu oasele carpiene și metacarpiene, SENSEI...?

    Comentariu


    • Postat în original de adimucu Vezi post
      sunt surprins...dar n-am înțeles prea bine despre ce este vorba.
      sper ca nu ai avut probleme cu oasele carpiene și metacarpiene, SENSEI...?
      Maestre,cu oasele am probleme de cand practicam fotbalul,acum incerc sa (mi) le asez la loc practicand tenisul de masa!
      Ti-am dedicat tie, si colegilor amatur-isti de pretutindeni,"Saptamana Amatur".O gasesti pe fereastra General !Sunt convins ca te vei regasi si tu printre acele randuri!
      I love table tennis !

      Comentariu


      • Vin anii studentiei, vin vremuri de iubire-
        Tu vei avea chiar doua si ambele “fatale” :
        Una bruneta-nalta si agera-n privire,
        Alta rotunda, plata, elastica si moale.
        Maestre!Unde sunt zilele cand aceste doua mari iubiri se....bateau pentru sufletul nostru!!
        La mine,ca si la multi altii de varsta mea,a mai ramas doar una dintre ele..oare care sa fie??!!??
        Te asteptam acasa luna asta,sa nu ratezi si turneul asta!See you soon!
        I love table tennis !

        Comentariu


        • stimate profesor în ale sportului, eu sper sa nu renunți la nici una din ele, ca mie cel puțin îmi dai impresia ca faci fața la amândoua înca destul de bine!!!

          Comentariu


          • Maestrul ADIMUCU s-a repatriat si a inceput o noua aventura in orasul Sibiu.Cele cateva tentative pe taram nemtesc i-au intarit convingerea ca nu conteaza locul daca provocarea este pe masura ambitiei si a valorii fiecaruia.Sper ca activitatea profesionala pe malurile Cibinului sa nu-i rapeasca tot timpul si,in momentele de relax si profunda de inspiratie,sa ne mai delecteze cu alte creatii literare!Te asteptam cu interes,Maestre!
            I love table tennis !

            Comentariu


            • timpul nu, dar neuronii.....cam da
              - - - Actualizat - - -
              m-oi chinui daca "consumatorii" cer, da nu stiu cand o fi ziua aia...

              Comentariu


              • Postat în original de adimucu Vezi post
                timpul nu, dar neuronii.....cam da
                - - - Actualizat - - -
                m-oi chinui daca "consumatorii" cer, da nu stiu cand o fi ziua aia...
                Bine ai revenit si te asteptam cu noutati !

                Comentariu


                • Super tare! Felicitari pentru cine a compus balada)

                  Comentariu


                  • Postat în original de adimucu Vezi post
                    COLINDUL AMATORISTULUI

                    Aho, aho, mai mingicari!!! Unii micuți, alții mai mari...
                    Opriți odata țacaneala și scoateți din camara oala
                    Aia de tuci, cu toarte arse. Și-o umpleți cu sarmale grase,
                    Stropite bine cu smântâna-sa stea lejer paleta-n m?na!

                    Aho, aho și leru-i ler!!! Arunca mingea pân’ la cer,
                    Rotește șoldurile bine-sa iasa servele mai fine...
                    Dar, pân’ s-ajunga mingea jos, ia caltaboșul cel mai gros
                    Și taie-l fin cu priza toc, ca pe „ierbar” sa-l scoți din joc!

                    Aho, aho! Luați calea dreapta spre masa 1 ce v-așteapta
                    Cu bunatați numai de soi: o șunculița din Baicoi,
                    De la Galați poate-un lipan, Sibiu-rachiul de cazan,
                    De la Mangalia baclavale-te ți cu m?inile de foale!

                    Aho, aho, gata tocmeala!!! La masa 2 semifinala:
                    O bere Ursus din Ardeal, de la Buzău un cașcaval,
                    Din Bistrița vine-o palinca-sa-ți rupi calc?iu’ la opinca...
                    Din Mediaș un salam de soi-fara muștar e vai de noi...!!!

                    Aho, aho, tenișii jos!!! Ciorapii sa-i spalați frumos,
                    Sa-i puneți lânga foc, pe-o sfoara, ca Moș Craciun musai s-apara.
                    Sa nu va vada suparați ca unii n-ați fost premiați....,
                    Ca nici un premiu n-are preț mai mult ca omul cel glumeț...!

                    Aho, aho!!! Luați un sac și-l at?rnați de prepeleac...
                    Puneți în el mingile toate, sa stea așa o zi și-o noapte...
                    Și puneți lacatul la sala și s-o lasați în rânduiala,
                    Și stați domol o saptam?na, sa nu faceți scurta la m?na!

                    Nu mai plecați sâmbata asta-stați cu copiii și nevasta!
                    Luați-o lin dupa mijloc și danțuiți pe lânga foc,
                    Lichior, halva, castane coapte....iubiți-va târziu în noapte,
                    Iar sarbatorile divine va fie albe și senine!!!
                    Apropierea Sfintelor sarbatori de Craciun ne indeamna sa REdescoperim latura umana din noi toti,amaturisti pasionati de viata si sport.Creatia Maestrului Adimucu sa ne serveasca drept impacare pentru toate cele "rele" din acest an!"Sarbatori Fericite" tuturor!
                    I love table tennis !

                    Comentariu


                    • foarte frumos - multumim pentru aceste cuvinte si urari minunate - atat balada cat si colindul nu fac altceva decat sa ne dam seama ca acest sport este parte a vietii noastre.
                      "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                      Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                      BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                      Comentariu


                      • dedicata tuturor „c?rcotașilor” cu motive reale sau închipuite din circuitul AMATUR:
                        NIMIC NU CONTEAZ?
                        Ai fost numai pe drumuri vreo trei zile, o noapte-ntreag-ai aranjat la mese,
                        Iar dimineața, chiar de la intrare, câțiva nemulțumiți mai comenteaza.
                        ?ți faci de lucru cu vreo cinci tabele, sa uiți de toate și sa nu-ți mai pese.
                        Nu-i loc destul pentru vreo doua grupe...? ...E sâmbata și chiar nu mai conteaza.
                        E setul cinci și mingea decisiva...Servești abil și totul merge bine,
                        Aștepți flexat pe ambele picioare, returul ?nsa-n tușa deviaza...!
                        Și-ți ,,sufla” meciu-n ultima secunda...Aaaahh! Azi a fost mai ,,ager” decât tine...!
                        Dar mai e timp, mai vin și alte meciuri... E sâmbata și nici nu mai conteaza.
                        Ai energie cât o legiune-gladiator cu gesturi de felina.
                        I-ai biruit pe toți pâna la urma...te strâng în brațe și te gratuleaza!
                        Se-aduna-n jurul tau sa-ți faca poze, de diplome și cupe masa-i plina.
                        Vreo doi strâmba din nas, c-ai avut ,,iarba“...da-i sâmbata, iar asta nu conteaza.
                        Un geam ce nu se mai închide bine și-o nevralgie ce se agraveaza,
                        Un adversar ce-ntr-una-ți r?de-n fața și c-un salbatic ,,cho!” te agaseaza...
                        Lumina care vine dintr-o parte și sandviciul cam rece și sleit,
                        Ierbarul ce te scoate din sarite cu jocu-i monoton și chinuit...
                        O plasa care nu mai sta întinsa și-o minge care sare...cum vrea ea,
                        Te-au scos din minți, dar le vei duce dorul în orice sâmbata din viața ta...!
                        ?n ziua asta chiar nu mai conteaza daca nu-s toate fara de cusur...
                        Asta-i o zi când totul e posibil și-i spunem simplu ,,sâmbata din AMATUR”

                        Comentariu


                        • Maestre,
                          se vede treaba ca taramurile natale te inspira in creatiile tale!Aceasta pledoarie in favoarea ierbarilor va servi tuturor frustratilor din circuit care ,poate,vor reusi sa inteleaga ca singura "arma" letala impotriva ierbarilor este....antrenamentul!Danke!
                          I love table tennis !

                          Comentariu


                          • Multumim, domnule Adimucu si mai asteptam...Se pare ca Amaturul este ca arca lui Noe.... Diversitate in unitate...Dupa ce am avut neplacuta surpriza sa intalnim ,,oameni'' care injura [inclusiv copii] ne bucuram sa gasium poeti...
                            Inca o data multumim si mai asteptam cu nadejdea ca nu a-ti schimbat paleta cu stiloul...Stima, fratiii Gavrilovici.

                            Comentariu


                            • La sala de tenis din Bistrița, dl. profesor, ca si apreciere pentru elevul sau Adimucu, poarta tricoul cu numele acestuia . .
                              lemn: Waldner Dotec Carbon
                              fețe: Dignics 05/Dignics 05

                              Comentariu


                              • domnule, mi-ai facut o surpriza-șoc!!! te rog sa ma crezi ca așa ceva nu mi s-a întâmplat demult.
                                ce am scris e valabil pentru cel care a scris pe forum, dar și pentru al din fotografie. n-am cuvinte sa va mulțumesc...
                                domnule de pe forum, ce ai scris nu e departe de adevar. prima paleta „serioasa” mi-a pus-o în m?na chiar cel pe care îl numești profesor al meu...

                                Comentariu


                                • Postat în original de clau Vezi post
                                  La sala de tenis din Bistrița, dl. profesor, ca si apreciere pentru elevul sau Adimucu, poarta tricoul cu numele acestuia . .
                                  încearca te rog sa-i transmiți domnului profesor, prin mijloacele pe care le ai la dispoziție, doar atât :„profesore, strofa dedicata ție și care va face parte din Epopeea Amatur exista deja, doar ca nu am postat-o aici. iar daca vrei sa o vezi, lasa-mi de știre prin ce modalitate ți-o pot face cunoscuta”

                                  Comentariu


                                  • SUPERB!!! Ma regasesc in aceasta poezie la categoria liceean

                                    Comentariu


                                    • ?ți urez să răm?i „?n poezie” cât mai mult, dar nu chiar așa... adică să ai grijă puțin și de examene

                                      Comentariu


                                      • Scuze, Nu mai aveti spatiu la m.p. cu stima Timotei Gavrilovici.

                                        Comentariu


                                        • Poate reusesti pana la urma sa scapi o strofa si cu mine aici pe forum ca imi tot imi prelugesti suspans-ul (tot mi-ai spus ca am loc in istoria amturului scrisa de tine )

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Vali 100% Vezi post
                                            Poate reusesti pana la urma sa scapi o strofa si cu mine aici pe forum ca imi tot imi prelugesti suspans-ul (tot mi-ai spus ca am loc in istoria amturului scrisa de tine )

                                            Omul care-a speriat Anglia

                                            Comentariu


                                            • balada amaturistului

                                              Bai, fantastiiiic !!! Cum ai reusit figura ... sa-ti apara umbra pe usa ?

                                              Comentariu


                                              • balada amaturistului

                                                Postat în original de iuliu zedler Vezi post

                                                Bai, fantastiiiic !!! Cum ai reusit figura ... sa-ti apara umbra pe usa ?


                                                Batea soarele din rever

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Vali 100% Vezi post
                                                  Poate reusesti pana la urma sa scapi o strofa si cu mine aici pe forum ca imi tot imi prelugesti suspans-ul (tot mi-ai spus ca am loc in istoria amturului scrisa de tine )

                                                  Dar cine te urmarea cu o asa indrjire,de te-a facut sa apelezi Vali la noaptea vrajitoarelor ?
                                                  Reusita poza.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de adimucu Vezi post
                                                    Dedicata jucatorilor de tenis de masă amatori, mai ales celui care m-a determinat sa-mi placa foarte mult tenisul de masa, desi nu stiu sa joc deloc?


                                                    PING-PONG

                                                    Esti un copil zburdalnic, abia-n a patra clasa.
                                                    Colegii tai, in pauza, se bucura într-una:
                                                    Le-a spus ?nvatatoarea de-un carnaval, se pare,
                                                    Ce-a fost tinut în taina cam toata saptam?na.
                                                    Dar pentru tine asta nu-i ?marea bucurie??
                                                    Astepti si tu, desigur, o sâmbata de gala,
                                                    Doar ca în loc de carnaval sau drumetie
                                                    Vei vrea paleta, mingea si-o masa într-o sala!

                                                    Mai trece-o vreme lunga, esti liceean acuma?
                                                    ?Tupeul?, îndrazneala, în suflet își fac loc.
                                                    Vrei sa c?stigi trofee, sa ?ti masori talentul,
                                                    Cu jucatori puternici te-av?nti mereu în joc.
                                                    Ai luat la scoala-un premiu, iar tata si bunicul
                                                    Vor sa te rasplateasca, sa-ti dea o bicicleta,
                                                    Dar tu ?i rogi în soapta sa-ti dea mai bine banii
                                                    ?i fugi într-o suflare sa-ti cumperi o paleta!

                                                    Vin anii studentiei, vin vremuri de iubire-
                                                    Tu vei avea chiar doua si ambele ?fatale? :
                                                    Una bruneta-nalta si agera-n privire,
                                                    Alta rotunda, plata, elastica si moale.
                                                    Calvarul sesiunii la tine-i mult mai greu,
                                                    Restantele-s cu grija demult planificate,
                                                    Caci tu de la turnee nu vei lipsi vreodata-
                                                    Examenele ?open? nu sunt nicicând ratate!

                                                    ?i trec într-una anii, acum esti sot si tata,
                                                    Dar marea ta iubire nu vrei s-o uiti nicicum.
                                                    Copiii se-ntristeaza, nevasta iar te cearta,
                                                    Ca-i sâmbata si iara ?i lasi si pleci la drum.
                                                    Baicoi, Mangalia, Sibiu, Pitești, Sovata,
                                                    Pe toate le-ai vazut ca ?navetist?,
                                                    Dar n-ai oprit s-admiri la ele frumusetea,
                                                    Caci aveai multa treaba?erai ?AMA-turist?!

                                                    Dar timpul nu te iarta, din urma vin ?c?rlanii?,
                                                    începi sa dai ?rateuri?, nu mai ajungi în fata,
                                                    Pierzi meciuri prea usoare, ori nu mai treci de ?grupe?
                                                    ?i simti cum pasiunea ti-a luat prea mult din viata.
                                                    Nu vrei sa lasi destinul sa-ti ?fure? nemurirea?.
                                                    Mai pui pe lemn o ?iarba?, mai faci o smecherie,
                                                    Sa smulgi, daca se poate, macar înca o cupa
                                                    Sau sa mai faci cinci puncte în falsa ?ierarhie?!

                                                    Un topspin mult prea amplu, un lift si o fandare?
                                                    Muschiul din nou se-ntinde, durerea-i ascutita.
                                                    Cu greu ?ndoi genunchii, ?ti pregatesti o serva,
                                                    Dar ceilalti si-au dat seama?partida e oprita.
                                                    Arbitrii, adversarii, chibitii deopotriva
                                                    Te-aclama, ?ti strâng m?na, te fac sa uiti de scor
                                                    ?i sa te simti acuma, dupa atâta vreme,
                                                    Din nou mai t?nar, parca, si chiar?învingator!

                                                    Ajungi din nou acasa, noaptea e iar prea scurta?
                                                    Rapus de oboseala te-ntinzi într-un sezlong.
                                                    Se-aude numai ceasul ce ticaie într-una,
                                                    Dar tie ti se pare c-o minge face ?PONG!?
                                                    încet, pe nesimtite, ochii se-ascund sub pleoape
                                                    ?i gîndurile toate în minte ti se sting,
                                                    Iar visul care creste rotund si te cuprinde
                                                    E-o minge mare, alba, care tot face ?PING!?
                                                    ....iata un "tonic" ieftin si bun pentru toti cei ce simt nevoia unei doze mari de ambitie si speranta .........
                                                    .......si un adevarat "supozitor" sufletesc pentru cei care se "recunosc" printre aceste randuri!!!
                                                    I love table tennis !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X