Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemne cu dwell time ridicat

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemne cu dwell time ridicat

    Salut! Propun deschiderea acestui post, si astept parerile dvs personale in legatura cu dwell time-ul lemnelor. Mentionez ca doresc sa achizitionez un lemn cu dwell time ridicat din categoria all+ - off-. M-am documentat un pic si am aflat ca lemnele cu dwell time ridicat pot fi rigide si elastice, sau soft, cu destul simt si vibratii. De aceea apelez la cunostintele dvs, pentru a gasi un potential castigator. Dupa cum am spus, vreau un lemn din categoria all+ - off-, cu un dwell time foarte ridicat, de preferinta soft, cu un control "fenomenal", pe care am sa il "imperechez" cu desto f3 big slam pe BH si o fata aproape la fel de moale pe FH(inca nu m-am decis, ma gandeam la joola energy extra, x-soft, baracuda big slam, caracteristicile decisive pe care le caut fiind: duritatea buretelui redusa, spin, viteza, in aceasta ordine).
    Citind un pic pe forumurile straine am vazut ca se recomanda urmatoarele variante:
    1. Yasaka extra 3D - (cea mai soft din seria 3D, care toate sunt recomandate ca fiind foarte elastice)
    2. Andro Kinetic supreme All+
    3. Timo boll all
    4. Petr Korbel
    5. Galaxy W6
    6. Stiga allround classic
    7. Primorac off-
    8. Andro Super Core Cell OFF-
    9. Yasaka sweden classic
    10. Nu in ultimul rand lemnele marca Mizzone.
    Avand in vedere optiunea cu nr.10, (mizzone) as dor sa imi recomandati, un furnir pentru exterior, elastic, cu simt soft, pentru a produce acel "kick" elastic, specific lemnelor de balsa.
    Orice parere este binevenita si daca se poate sa fie insotita de cateva cuvinte despre lemnul respectiv. Va multumesc!
    Ultima editare de Claudiu84; 18.apr.2011, 07:20.

  • #2
    Lemne elastice:
    Stiga: Offensive Classic, Offensive CR, Allround NCT (ALL+)
    BTY Timo Boll Forte Off
    Banda Pegasus
    Kokutaku: Cremrtop (Off), Beseic V3
    Furnir cu simt soft: limba, hinoki
    Daca vrei o paleta cu simt extraordinar, relativ usoara, spin mult, control foarte bun - Stiga Allround NCT cu Donic Baracuda. Singura problema e viteza. Paleta nu te mai ajuta la distanta, e buna doar langa masa si la semi-distanta.
    Primorac Off- poate inlocui Stiga Allround NCT in combinatia de mai sus.
    Korbel este din categoria Off, s-ar putea sa fie mai rapid decat ai vrea tu.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      BTY Timo Boll Spark
      Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
      "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

      Comentariu


      • #4
        Dupa ce am mai studiat un pic forumurile straine, m-am hotarat sa incerc yasaka extra 3D si un lemn handmade de la mizzone. A jucat cineva cu yasaka extra 3D? imi puteti furniza niste detalii?

        Comentariu


        • #5
          A fost primul meu lemn profesional, dupa care am mai avut...sute. Nu a fost rau pentru nivelul la care ma aflam atunci, dar conceptul 3D, este o mare graseala, lucru pe care l-am semnalat la Yasaka head quarter si la Yasaka.se, neprimind din pacate nici un raspuns. Ar fi fost probabil rusinos sa recunoasca graseala, dupa ce au prezentat acest concept, ca pe o "descoperire epocala".
          3D, inseamna trei taieturi strapunse prin lama, care se afla chiar in locul de stres maxim, adica acolo unde se termina praselele si incepe lama.
          Una exact pe ax si doua orientate lateral. In timp destul de scurt, cele doua din urma, incep sa se prelungeasca catre margini, pana cand lemnul se rupe de tot. Parerea mea este ca daca vrei sa faci un lemn mai elastic, trebuie sa folosesti esentele si calibrarea lor potrivita, nu sa slabesti materialul, artificial. Exista si "Yasaka Extra" simplu, fara 3D, dar acela iese probabil din discutie, nefiind suficient de elastic.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Multumesc pentru raspuns dl Onut. Dvs ce lemn mi-ati recomanda, din vasta dvs experienta?

            Comentariu


            • #7
              In afara de cele 3 taieturi strapunse mai are si 3 gauri in maner.

              ---------- Post added 28-Apr-2011 at 11:10 ----------
              Sa-i zicem variata WRB de la Yasaka

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                Multumesc pentru raspuns dl Onut. Dvs ce lemn mi-ati recomanda, din vasta dvs experienta?
                Asa cum a recomandat Grasomega: Stiga Allround NCT. Si mult antrenament.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  xiom magelan este un lemn all+, are în compunere lemn hinoki.
                  are un control si feling foarte bun
                  Blade: TBS Old Tag
                  Fh:XIOM Vega Pro
                  Bh:XIOM Vega Pro

                  Comentariu


                  • #10
                    Dar nu este elastic.
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Xiom acro All+ Control 10 viteza 4
                      sau Bty Schlager Precision off- Control 7.9 viteza 7.8
                      FH/Butterfly Tenergy 05
                      Blade/DHS Hurricane King
                      BH/Butterfly Tenergy 05

                      Comentariu


                      • #12
                        nu este elastic, îmi place totuși cum vine din el, lemnele cu hinoki îmi plac.
                        am sa încerc și eu stiga ntc.
                        Blade: TBS Old Tag
                        Fh:XIOM Vega Pro
                        Bh:XIOM Vega Pro

                        Comentariu


                        • #13
                          Ca lemn elastic poti lua in calcul si Kokutaku Stay Sher...
                          Blade: Viscaria, FL
                          fh: T05, 2,1 mm, black
                          bh: T05, 2,1 mm, red

                          Comentariu


                          • #14
                            Cu scuzele de rigoare daca ma insel, Donic Cayman nu s-ar incadra si el in categoria asta? Joc cu el in combinatie cu fete Solcion de aproape 3 ani si mi se pare un setup cu foarte mult control. Si foarte usor.
                            Jun Mizutani
                            Tenergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #15
                              Va multumesc pentru pareri... insa fiind "fortat" de situatie si de imprejurari, am achizitionat urmatoarele lemne:
                              1. Xiom Jazz (82g), l-am probat 2 antrenamente, sare un pic cam tare decat speram eu, dar nu exagerat, impreuna cu Baracuda big slam si desto F3 big slam,
                              2. Un lemn marca mizzone (60g) 4mm balsa, carbon, wallnut, cu destul feeling .Inca nu am reusit sa dau cu el, insa din ce m-am jucat un pic cu o mingie pare mai potolit decat jazz-ul,
                              3. Am mai comandat un Andro super core system CL All+ (70g, momentan detin varianta off+) care il astept sa vina
                              Daca nici unul din aceste lemnu nu are sa ma multumeasca am sa recurg la Stiga allround NCT-ul recomadat cu atata amabilitate de dl. Aurel Onut.
                              ---------- Post added 07-May-2011 at 20:39 ----------
                              Postat în original de end-er Vezi post
                              Cu scuzele de rigoare daca ma insel, Donic Cayman nu s-ar incadra si el in categoria asta? Joc cu el in combinatie cu fete Solcion de aproape 3 ani si mi se pare un setup cu foarte mult control. Si foarte usor.
                              Nu cred ca este elastic

                              Comentariu


                              • #16
                                Din ce simt eu aici, exista o nevoie mare de "dwell time". Asta vine in doua feluri: ori din elasticitatea generala a paletei (asa cum sa gandit initiatorul topicului), ori din compozitia materialelor. Al doilea caz se refera la lemne rigide ca elasticitate generala, dar moi la suprafata, in care mingia se "afunda". Lemnele "all hinoki" au aceasta caracteristica. A existat chiar si un "all hinoki" elastic si moale la suprafata, dar nu se mai face, acesta fiind "Butterfly Jonyer Hinoki". Predecesorul sau, "Jonyer Hinoki Special" nu mai este elastic.
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X