Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce tip de maner preferati ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Nu e de fapt o nou? moda chestia cu banda pe maner? Oricum mana-ti transpira, dar intre 2 mingii jucate te stergi o data pe tricou sau pe prosop, zic eu.
    In plus acum manerele au porii aceia care mai absorb si nu mai aluneca chiar asa cum alunecau cele cu maner lacuit.
    Pe de alta parte daca vrei un maner anatomic pur si simpu ti-l cumperi, eu am si un "flared" si ma inteleg aproape la fel de bine. Asta probabil ptr. ca n-am platfus in "talpa mainii" nu stiu.

    Comentariu


    • #52
      prefer maner drept

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de FUN
        Nu e de fapt o nou? moda chestia cu banda pe maner? Oricum mana-ti transpira, dar intre 2 mingii jucate te stergi o data pe tricou sau pe prosop, zic eu.
        In plus acum manerele au porii aceia care mai absorb si nu mai aluneca chiar asa cum alunecau cele cu maner lacuit.
        Pe de alta parte daca vrei un maner anatomic pur si simpu ti-l cumperi, eu am si un "flared" si ma inteleg aproape la fel de bine. Asta probabil ptr. ca n-am platfus in "talpa mainii" nu stiu.
        Nu este o noua moda. Este chestie de preferinte. Daca te simti mai bine cu overgrip il pui daca nu, lasi manerul simplu. Overgripul absoarbe transpiratia mai bine decat lemnul manerului fie el chiar si poros. In privinta "anatomiei", eu am un lemn cu astfel de priza, cu care nu ma inteleg foarte bine dar cu priza flared transformata usor in anatomic cu overgrip ma simt minunat.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de Andrei
          Mai vali da vad ca schimbi paletele ca pe coirapi... Ai reusit sa te inveti macar cu una?
          Am un forehand-loop mortal
          Blade DHS PG 2
          FH: DHS Hurricane 3
          BH: Stiga Airoc Astro M

          Comentariu


          • #55
            Vii la Adjud?Poate imi faceai o demonstratie...

            Comentariu


            • #56
              Postat în original de Andrei
              Vii la Adjud?Poate imi faceai o demonstratie...
              Sorry man , nu prea imi permit sa calatoresc pe la turnee , poate daca o sa se faca mai aproape la mine in zona . Sincer as vrea tare mult sa intalnesc forumisti ...

              Oricum combinatia asta ce o am acuma e de vis daca joci ofensiv . Gallardo Tension parca e mai rapida decat Desto desi in specificatii e invers.
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #57
                ce tip de miner preferati

                Atunci cind s-a deschis topicul, am votat priza anatomica. De ce de la
                ANDRO? . Pentru ca are o constructie unica urmarind perfect profilul palmei. Poate doar cei de la DONIC au creat ceva asemanator! In principiu minerul este mai gros, si da o impresie fantastica de finete si fluiditate a liniilor! Sunt curios daca cineva mai joaca cu asa ceva. Daca da, astept opinii pe aceasta tema.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #58
                  Re: Ce tip de maner preferati ?

                  salut...sh eu inainte jukam stilul normal(shakehand)....pana am inceput stilul penhold......vreau sa zic k m`am mirat ......am tinut paleta in mana cu manerul in sus sh am inceput sa joc.....eu sunt amator da vreau sa zic k din orice pozitie trageam plus acuratete kt de kt.......e o problema cu reverul dar in 2 3 luni m`am invatat.....

                  Comentariu


                  • #59
                    Re: Ce tip de maner preferati ?

                    Mesajul de sus e in romana?
                    Primorac Carbon
                    FH Dignics 09C
                    BH JOOLA MAXX

                    Comentariu


                    • #60
                      Re: Ce tip de maner preferati ?

                      Postat în original de tycutz
                      Mesajul de sus e in romana?
                      ...smechereasca de balta !
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #61
                        Re: Ce tip de maner preferati ?

                        Prefer manerul st deoarece mi se pare cel mai verastil, prmitand atat loviturile de fh/bh cu aceiasi intensitate cat si returul corect al mingilor rapide care vin atat pe partea de rever cat si pe cea de fh. E adevarat ca pe partea de fh trebuie sa ai o tehnica de lovire destul de buna dar se compenseaza cu avantajele pe care le capeti la topspinul de rever, care astfel poate fi executat corect si in forta.
                        Blade: Viscaria, FL
                        fh: T05, 2,1 mm, black
                        bh: T05, 2,1 mm, red

                        Comentariu


                        • #62
                          Re: Ce tip de maner preferati ?

                          Hai, ca daca tot ati scos topicul asta de la naftalina, am zis ca sa scriu si eu ceva.
                          Prefer manerul concav sau FL, fie el FL-M sau FL-L (vezi prima pagina). Totusi, am jucat si cu un maner ST si mi-a placut. Am si unul anatomic care imi place. Nu am incercat niciodata PH pentru ca nu am avut nici o tentativa de a juca PH.
                          As zice ca e mai important cum se simte paleta ca un tot si nu conteaza prea mult manerul. Daca ai un maner FL si vrei AN, poti sa-i pui un grip in partea de sus. Daca ai AN si vrei FL, pui grip jos. Pentru trecerea la AN, pui un grip mic si sus. Practic, cu un grip poti sa schimbi de la o forma la alta foarte usor.
                          Cu grip, apare problema greutatii acestuia, care poate dezechilibra lemnul suficient de mult incat sa apara disconfort.
                          Acum am un lemn FL cu manerul foarte subtire si cam plat. E cam mic pentru mana mea. Am pus un grip pe el si luni ma duc sa-i fac o proba.
                          Sunt curios daca o sa ma deranjeze greutatea gripului asa cum am mai patit cu un lemn acum vreo 3 luni care mi s-a parut complet dezechilibrat cu gripul pe maner, in timp ce avea un echilibru perfect fara grip.
                          In orice caz, cu grip aveam o priza mult mai buna si nu imi transpira mana aproape deloc.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #63
                            Re: Ce tip de maner preferati ?

                            Priza Dotec mi se pare net superioara celorlalte .... mult mai naturala.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #64
                              Re: Ce tip de maner preferati ?

                              Eu prefer lemnele cu maner drept pentru a putea intoarce paleta in mana cu usurinta

                              Comentariu


                              • #65
                                Re: Ce tip de maner preferati ?

                                Hehe, ce subiect antic !
                                Acu pot spune sigur : prefer FL Master, e suficient de evazat pt a nu scapa priza (cu cele drepte am inceput sa am dureri de degete de la cum strangeam de maner) si e mai comod decat cel Legend care e prea evazat si impieteaza la flexibilitatea incheieturii
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #66
                                  Re: Ce tip de maner preferati ?

                                  Priza AN este f rar facuta bine, din motive estetice. Daca tineti o paleta in pozitia corecta si va uitati unde pica centrul palmei, acolo ar trebui sa fie maxim de grosime. Asa cum gresit le fac majoritatea fabricantilor, grosimea maxima se afla in zona degetelor inelar si mic. Pana acum nu am vazut AN corect, decat la Xiom!
                                  Priza ST este foarte comoda dar cand transpira mana exista pericolul la anumite lovituri sa scapam paleta. Mie mi-a scapat de doua ori la smash de BH, incat am fost la un pas sa accidentez grav oponentul .
                                  La FL nu se poate intampla acest lucru datorita conicitatii inverse care "impinge" mana catre in fata. Daca manerul nu este mai lung decat trebuie, nu sunt probleme nici la loviturile care necesita indoirea articulatiei pumnului. Un alt avantaj este faptul ca acest tip de priza, trage centrul de greutate putin mai in spate, ceea ce este bine la paletele mai grele.
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Re: Ce tip de maner preferati ?

                                    Cel mai frumos si mai bun maner AN, ANDRO J.M.Saive KINETIC!!! Candva am crezut ca nu voi putea juca cu altceva. dar iata ca de vreo doi ani joc si cu ST si cu FL, si nu e nici un bai! Te obisnuiesti...
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Re: Ce tip de maner preferati ?

                                      Ups! Am zbarcit-o cu mai mult de o luna de zile !Sorry pentru oportunitate!!
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Re: Ce tip de maner preferati ?

                                        Manerul anatomic de la Donic Cayman sta foarte bine in mana... cel putin pentru mine Combinat cu un overgrip subtire (cel mai subtire pe care l-am gasit) de la o racheta de tenis de camp.
                                        Jun Mizutani
                                        Tenergy 05 FX

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Re: Ce tip de maner preferati ?

                                          Pentru cei care au zis ca penholdul nu are viitor in tenisul de masa, va rog sa va uitati la Xu Xin, intr-un an, doi, va deveni numaru 1

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Re: Ce tip de maner preferati ?

                                            Postat în original de Mihai_Banu
                                            Pentru cei care au zis ca penholdul nu are viitor in tenisul de masa, va rog sa va uitati la Xu Xin, intr-un an, doi, va deveni numaru 1
                                            Intr-un an, doi Ma Long va fi nr 1.
                                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Re: Ce tip de maner preferati ?

                                              E prea inflorat...

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Re: Ce tip de maner preferati ?

                                                Postat în original de rflash
                                                Postat în original de Mihai_Banu
                                                Pentru cei care au zis ca penholdul nu are viitor in tenisul de masa, va rog sa va uitati la Xu Xin, intr-un an, doi, va deveni numaru 1
                                                Intr-un an, doi Ma Long va fi nr 1.
                                                Ma long are cea mai frumoasa tehnica si probabil unul din cele mai puternice topspinuri!
                                                La anu va fi locul 1 clar
                                                Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                                Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Re: Ce tip de maner preferati ?

                                                  ST - e singurul lemn care nu-mi provoaca bataturi la ultimele doua degete
                                                  FL - doar cu grip subtire (ofera si o priza mult mai buna)
                                                  strang cam tare lemnul in mana
                                                  Cristi
                                                  ---------------------
                                                  Blade: Photino / Hurricane Hao / Primorac carbon
                                                  Fh: H2 NEO / H3 NEO / H3 Provincial
                                                  Bh: H3 NEO Provincial / H3 NEO / Bomb Mopha pro

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Re: Ce tip de maner preferati ?

                                                    De multe ori, manerele ST sunt mai rectangulare in sectiune si asta ofera prin senzatie, o ideie mai buna despre unghiul de inclinare al paletei, fara sa trebuiasca sa te uiti des la ea pt eventuale corectii. Xiom face prize ST excelente. Mai nou mi-am comandat un Bty M. Maze ST, tocmai datorita prizei extrem de confortabile dupa parerea mea. Unii fabricanti, aplica tesirea "dorso-ventrala" de la ST si la priza FL ceea ce este f bine. Un exemplu este Bty Gergely sau Nittaku Rutis (unul vazut recent, nu din seriile vechi).
                                                    Lemn- Bty Viscaria
                                                    FH - TENERGY 05
                                                    BH - TENERGY 80

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X