Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Donic Baracuda Vs Yasaka Rakza 7

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Donic Baracuda Vs Yasaka Rakza 7

    Joc de aprozimativ 3 ani cu Stiga Almana Sound max, si cred ca a venit timpul sa incerc cv nou ce se lipeste pe baza de apa....
    As vrea si eu niste pareri despre fetele pe care le-am mentionat mai sus....ele fiind cv apropiat de ce am jucat pana acum.
    Multumesc anticipat
    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
    BH : Tenergy 05Fx
    FH : Tenergy 05Fx

  • #2
    Salut,
    Le am eu pe amindoua pe un lemn Timo Boll ALL+. Fetele sint amindoua varianta soft, (Baracuda Big Slam si Rakza 7 Soft).
    Control excelent cu amindoua, evident aici intervine si lemnul care e foarte moale. Jocul de mijloc si serviciul sint foarte usor de executat.
    Ca si greutate mi se par putin cam grele, mai ales Rakza 7 Soft care e mult mai grea decit Baracuda Big Slam. Spun asta comparindu-le cu SRiver G3 FX care sint mult, mult mai usoare. De aici rezulta putin modificarea centrului de greutate a paletei spre nasul ei, ceea ce nu e un lucru rau, te ajuta la atacuri. Oricum, ma asteptam sa fie mai usurele, e putin deranjant, dar putem trai cu asta.
    La spin e nebunie, intra niste efecte ceva de speriat. Mai ales la noi amatorii care nu avem miscarea corecta si nu stim sa generam spin din miscare si ne bazam destul de mult pe fete. Buretele fiind gros si moale, mingea sta mult pe paleta (daca ai dat si cu carboane cu fete rapide si burete tare diferenta e uriasa, simti efectiv ca se ingroapa mingea in burete si sta acolo). De aici ies un spin si un control al mingii de vis.
    La viteza nu mai e asa bine, fetele fiind lente, lente, lente. De la distanta esti cam victima sigura. Trebuie sa dai tare din mina ca sa ia mingea o viteza decenta. Oricum, daca joci cu un adversar bun care stie sa joace cu carboane si rachete de fete poti sa faci ce vrei tu, nu ai nici o sansa. Nu vei prea reusi sa ataci decisiv. Orice atac pe care il faci are viteza mica si adversarul iti da retopspinu' sau chiar plesnita simplu de tot. Are timp si de o tigara. Dar cum noi nu prea ajungem sa jucam cu adversari care chiar stiu sa joace jocul asta, eu zic ca viteza scazuta nu e problema. Faptul ca ataci cu viteza relativ mica + mult spin + plasarea mingii exact unde vrei tu e mai mult decit suficient pentru nivelul nostru. Daca mai dai si un efect lateral (care intra perfect) e al tau punctul.
    Rakza 7 Soft mi se pare putin mai tare decit Baracuda Big Slam. Cred ca e de la burete, nu stiu ... dar e ceva mai tare - nu cu mult. Se simte mai clar cind esti obosit si trebuie sa plesnesti mingea. D'asta recomand Rakza 7 pe FH si Baracuda pe BH. Oricum diferenta e destul de mica, chiar insesizabila, dar e acolo - fetele sint 90% identice.
    Fetele astea sint pentru noi, amatorii, incepatorii. Oamenii care stiu sa joace nu joaca cu fete moi. Daca treci prin București, ne putem vedea pe la o sala sa-ti dau sa joci cu ele si sa te convingi.
    Gata, m-am aberat destul - sper sa nu ma fi facut de rusine pe aici, asta e parerea mea despre fetele astea.
    Timo Boll ALC
    FH: DHS 3 NEO 2.2
    BH: DHS 3 NEO 2.2

    Comentariu


    • #3
      Nu va faceti de rusine, din contra, postul dumneavoastra va ajuta pe foarte multi, dintre cei care vor sa cumoasca diferentele intre "Baracuda Big Slam" si "Rakza 7 soft". Ar fi foarte bine daca ar mai scrie si altii, din experienta personala, despre diferentele intre "Baracuda" si "Rakza 7".
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        O sa incerc si eu. Joc de ceva timp cu Baracuda, si recent am incercat (putin, e drept) si Rakza 7. Ca prima impresie, trebuie sa spun ca Rakza 7 am simtit-o total diferit fata de ceea ce ma asteptam de la ea, in urma comentariilor de pe net.
        Ca si diferenta, as sublinia aici saritura: arunca mult mai jos decat Baracuda.
        Ca si viteza, Rakza mi se pare putin mai inceata.
        Despre spin as spune cu certitudine ca Baracuda sta muuult mai bine.
        Mentionez ca lemnul utilizat e acelasi pentru ambele fețe: Donic Dotec Carbon.
        Poate fi un post subiectiv din doua motive: 1- sunt un fan Baracuda, si 2 - am jucat foarte putin cu Rakza 7. Dar probabil comantariul meu va fi de folos unora.
        Succes tuturor

        Comentariu


        • #5
          Ca o mica confirmare, corect, Rakza 7 arunca mai jos decat Baracuda. Cred ca e de la burete, care mi s-a parut ceva mai tare ca la Baracuda. La spin nu am simtit mari diferente.
          Timo Boll ALC
          FH: DHS 3 NEO 2.2
          BH: DHS 3 NEO 2.2

          Comentariu


          • #6
            As mai vrea sa stiu un aspect...ca rezistenta e adevarat ca fetele Baracuda stau foarte prost la acest capitol?
            Astept si eu un raspuns la aceasta intrebare

            Multumesc anticipat
            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
            BH : Tenergy 05Fx
            FH : Tenergy 05Fx

            Comentariu


            • #7
              Nu stiu, imi pare rau. Conteaza ?
              Timo Boll ALC
              FH: DHS 3 NEO 2.2
              BH: DHS 3 NEO 2.2

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de anomis Vezi post
                O sa incerc si eu. Joc de ceva timp cu Baracuda, si recent am incercat (putin, e drept) si Rakza 7. Ca prima impresie, trebuie sa spun ca Rakza 7 am simtit-o total diferit fata de ceea ce ma asteptam de la ea, in urma comentariilor de pe net.
                Ca si diferenta, as sublinia aici saritura: arunca mult mai jos decat Baracuda.
                Ca si viteza, Rakza mi se pare putin mai inceata.
                Despre spin as spune cu certitudine ca Baracuda sta muuult mai bine.
                Mentionez ca lemnul utilizat e acelasi pentru ambele fețe: Donic Dotec Carbon.

                Poate fi un post subiectiv din doua motive: 1- sunt un fan Baracuda, si 2 - am jucat foarte putin cu Rakza 7. Dar probabil comantariul meu va fi de folos unora.

                Succes tuturor
                Daca Baracuda are spin mai bun, atunci e normal sa "arunce mai sus". Filoteanuadrian spune ca el nu a simtit diferente mari la spin, vorbind probabil de variantele soft, pe care le are. La variantele normale, poate fi altfel, poate ne mai confirma si altcineva acest lucru. De asemenea, ar fi bine de stiut cam ce duritate au variantele "normale", comparandu-le intre ele si poate cu alte fete, gen "Vega Europe", "T05 FX" sau alte fete similare.
                ---------- Post added 13-May-2011 at 09:24 ----------
                Postat în original de filoteanuadrian Vezi post
                Nu stiu, imi pare rau. Conteaza ?
                Pentru mine de exemplu, conteaza, pentru ca daca "Tenergy" costa dublu fata de alte fete din aceiasi generatie si nu au fiabilitate dubla, atunci s-ar putea sa renunt la putin spin in plus, care oricum, poate fi "toxic", in anumite situatii.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Despre Baracuda, nu as zice ca stau prost la capitolul rezistenta.
                  Eu am avut pana acum doua perechi. Prima pereche am tinut-o un an. Cand am vandut fetele, mai aveau inca suficient spin in ele. La a doua pereche, fata neagra, intr-adevar s-a 'oxidat' putin pe mijloc. Tehnic nu a fost afectata. Agata bine. Era doar un efect vizual. Acum am a treia generatie, insa doar pe FH, si e destul de noua. Deci inca nu stiu ce se va intampla cu ea.

                  Comentariu


                  • #10
                    si eu am o parere buna despre baracuda chiar are un spin fantastic viteza buna pe un lemn of si control bunicel,la pret e ok dar totusi omega IV pro le are pe toate......
                    Blade: kiso hinoki VII
                    Fete:BH Joola samba+ FH Tibhar nimbus sound
                    tel.0741118700

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X