Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Timo Boll ALC + H3Neo

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Timo Boll ALC + H3Neo

    Ce parere aveti despre aceasta combinatie?Ar fi o fata buna pentru FH?
    Fh: Rakza X
    Blade: Bty Innerforce ULC
    Bh: Rakza X Soft

  • #2
    Daca stii sa folosesti fete chinezesti merge binishor! Dar de ce nu-i dai un call lui Ma Long el folosea setupul asta din cate retin eu
    Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

    Comentariu


    • #3
      Am inteles ca are Skyline 3 Neo acum... Si in legatura cu topicul cred ca merge bine avand in vedere ca e un lemn rapid iar H3 o fata destul de inceata... Daca te ajuta cu ceva eu am H3 Neo pe un bty tricarbon si merge foarte bine... si e mai putin controlabil decat boll alc...

      Comentariu


      • #4
        N-as caracteriza H3 neo ca o fata "destul de inceata"...are control dar pe un ALC sare f rapid... fiind destul de tare trebuie sa fii acolo tot timpul ca sa dai ceea ce trbuie din ea...
        Blade: Viscaria, FL
        fh: T05, 2,1 mm, black
        bh: T05, 2,1 mm, red

        Comentariu


        • #5
          H3 neo inceata? Doar daca `pui`paleta in calea mingii,altfel,daca dai tare...se duce tare!
          Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
          "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

          Comentariu


          • #6
            Momentan am Omega IV PRO pe fh si mi se pare cam tare...ar fi o solutie H3 neo? Si fata e destul de uzata sa fie si acesta un factor pentru care dau pe afara? Multumesc anticipat
            Fh: Rakza X
            Blade: Bty Innerforce ULC
            Bh: Rakza X Soft

            Comentariu


            • #7
              Nimeni? Nimică
              Fh: Rakza X
              Blade: Bty Innerforce ULC
              Bh: Rakza X Soft

              Comentariu


              • #8
                Daca Omega 4 pro vi se pare cam tare, nu H3 neo e solutia. Poate Omega 4 Europe sau Elite.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Domnule Aurel ati putea detalia putin parerea dvs? De ce nu ar fi o solutie H3 neo? Omega nu e foarte tare doar ca nu ma ajuta foarte mult la topspinul din taiat...si retopspinul nu intra mereu pe masa. Stiu ca ati fost pana mai decurand posesor de ALC! Multumesc anticipat!
                  Fh: Rakza X
                  Blade: Bty Innerforce ULC
                  Bh: Rakza X Soft

                  Comentariu


                  • #10
                    Poti incerca DHS Skyline 2,(control+spin)
                    ---------- Post added 15-Sep-2011 at 23:01 ----------
                    Si vis-a-vis de topspinul din taiat,te va ajuta cu siguranta;e f lipicioasa si te ajuta sa ridici mingea
                    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                    Comentariu


                    • #11
                      (at)jhon Skyline 2 simplu sau NEO? Cateva caracteristici? Multumesc anticipat!
                      Fh: Rakza X
                      Blade: Bty Innerforce ULC
                      Bh: Rakza X Soft

                      Comentariu


                      • #12
                        Poti da top spin si retopspin cu orice fața... mana sa ai. As spune ca e mai usor cu alte fețe decat cu dhs la inceput, pentru ca efectul adversarului nu influenteaza la fel de mult cum sare mingea din paleta ta.
                        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                        Comentariu


                        • #13
                          am jucat eu cu ALC si H3NEO (national) pe forhand...a mers super o vreme.....acum tgy05fx pe ALC e fantastic
                          TB SPIRIT
                          TGY 05
                          TGY 05 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Ashes Vezi post
                            Poti da top spin si retopspin cu orice fața... mana sa ai. As spune ca e mai usor cu alte fețe decat cu dhs la inceput, pentru ca efectul adversarului nu influenteaza la fel de mult cum sare mingea din paleta ta.
                            Nu sunt chiar la inceput! Inainte aveam Septear cu Omega IV Pro pe fh si Vega Europe pe bh si era Ok poate era nevoie de putina mai multa viteza! Am luat ALC si lucrurile s-au schimbat , am prea multa viteza! A intervenit si factorul financiar avand in vedere pretul unei chinezoaice...
                            ---------- Post added 18-Sep-2011 at 16:36 ----------
                            Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                            Daca Omega 4 pro vi se pare cam tare, nu H3 neo e solutia. Poate Omega 4 Europe sau Elite.
                            Cand am spus cam tare ma refeream la viteza destul de mare si nu la duritatea buretelui...
                            Fh: Rakza X
                            Blade: Bty Innerforce ULC
                            Bh: Rakza X Soft

                            Comentariu


                            • #15
                              Daca "mi se pare cam tare" inseamna "prea rapid", atunci se schimba datele problemei. H3 Neo poate fi solutia problemei.
                              Despre H3 Neo, pe ALC dar si pe alte lemne, am trei lucruri de subliniat:
                              1. Topspinul (orice tip) merge f bine.
                              2. Loviturile drepte duc uneori lipsa de "vlaga".
                              3. Omogenitate slaba in productie (nu au intotdeauna caracteristici identice).
                              Daca topspinul din taiat si retopspinul nu merge cu Omega 4 Pro, mai trebuie antrenament, sunt probleme cu unghiurile.

                              Mai am si acum ALC, doar ca nu mai este setupul principal.
                              Ultima editare de Visco; 19.sep.2011, 11:00.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Septear este un lemn relativ lent, cu cel putin doua viteze sub ALC. Pentru a da top spin din taiat cu ALC, trebuie sa ai finetze mai mare si sa misti mana mai repede pentru a "prinde" mingea in paleta. La lemne exista parametrul asta - "dwell time" care se refera la cat timp sta mingea in contact cu paleta cand lovesti. Cu cat sta mai mult, cu atat poti pune mai mult spin cu miscari mai lente ale mainii. ALC-ul are dwell time mai mic decat Septear. Dupa parerea mea, daca nu esti foarte bun si nu joci tenis de minim 4-5 ani nu vei folosi ALC-ul nici la 50% din potentialul lui.
                                TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                Comentariu


                                • #17
                                  Tocmai din aceasta cauza m-am gandit sa suplinesc lipsa dwel time-ului cu "lipiciul" de pe aceste fete! E o idee buna?
                                  Fh: Rakza X
                                  Blade: Bty Innerforce ULC
                                  Bh: Rakza X Soft

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu zic sa pui ce fețe vrei si sa faci cateva antrenamente. Dai o ora, doua si te ajustezi. Daca nu stii sa te ajustezi, treaba e simpla... daca sare peste masa, probabil cobori mana prea mult cand te pregatesti sa lovesti. Daca dai in fileu, cu fortza, inseamna ca nu o cobori suficient. Daca dai balonat in fileu, inseamna ca nu dai destul de tare si trebuie sa impingi mai mult. Ajustarile astea se fac daca lovesti mingea in urcare sau la punctul maxim. Daca o lovesti in coborare e alta discutie.
                                    In ce priveste suplinirea dwel time-ului cu o fața tacky sau mai lenta... merge dar e mica diferenta. Cand judeci o paleta, cred ca lemnul da cam 70-80% din proprietatile ei. Lemnele rapide constituie un avantaj daca joci cu adversari la nivelul tau sau sub. Daca joci cu adversari peste nivelul tau, lemnele rapide sunt un dezavantaj.
                                    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri!
                                      Fh: Rakza X
                                      Blade: Bty Innerforce ULC
                                      Bh: Rakza X Soft

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        eu joc cu H3 NEO de ceva vreme si-am invatat ca trebuie sa lovesti tare cu ea,altfel mingea se opreste-n fileu,oricum imi place mult fața,mai ales c-am boostarit-o

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X