Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitionare paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat achizitionare paleta

    Buna. Am 16 ani si joc de 5-6 ani tenis. Am o paleta : FH : stiga drive ; BH : butterfly sriver fx si un lemn usor no name...Mentionez ca paleta este foarte veche. Niste detalii despre stilul meu : In primul rand sa incep cu inceputul si sa mentionez ca sunt jucator de mana dreapta. Stau in stanga mesei si pot spune....(nu vreau sa ma laud sau altceva) ca joc foarte bine cu FH.....atac 95% dintre mingi ( taiate sau cum o fi ele ) si rar cand ratez.....dar...paleta mea e veche si as vrea ceva nou...fata stiga drive nu mai taie asa de bine...am inceput sa fiu nemultumit de ea....Sa spun cateva cuvinte si despre BH....cu BH nu sunt foarte agresiv...ba dimpotriva...cu BH pun 70% dintre mingi frumos pe masa ...si doar cand mi se iveste ocazia trag cu BH....Mentionez ca , cateodata ma mai departez la 2-3 metri de masa si joc ca un aparator.... ( mai rar ..... ) ....dar nu prea sunt multumit pt ca la distanta aceea trebuie sa dau mult mai tare in minge si nu pot sa bag efect cum trb pt ca e ff veche paleta....Am jucat cu destui jucatori ff buni si am ajuns la concluzia ca atacul mie ff bn dezvoltat dar reverul mai putin....vreau sa stiu si eu ce paleta imi recomandati? Ce parere aveti despre combinatia urmatoare : Lemn Joola carbon BH : Butterfly Feint Long III FH: Joola Samba plus...??

    Astept cat mai multe sfaturi !!!
    Va multumesc!
    Lemn : Nitaku Septear FL
    FH: Yasaka Rakza 7 2.0
    BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

  • #2
    O sa fie diferente mari intre combinatia pe care o ai acum si ce ai scris ca vrei sa-ti iei. Stiga drive e o fata semi lipicioasa cu burete mai tare, iar samba plus e nelipicioasa cu burete mai moale. Ultima e mai potrivita pentru schimburi de topspin si retopspin. Daca vrei ceva pentru atac rapid de langa masa mai bine incerci un DHS H3 Neo, DHS TG3 Skyline sau Joola Drum (seamana cu DHS Skyline, lipicios, burete mai tare).
    H3 Neo avand burete mai tare, nu merge asa bine cu carbon, mai bine iti iei un lemn OFF fara materiale compozite (sau arilat carbon daca vrei).
    Daca vrei iarba pe rever, mai bine iti iei una chinezeasca, deoarece e mult mai usor de jucat cu ele, si sunt si mai deranjante pentru adversar decat Feint Long. Feint Long e doar pentru taiat (nu prea inverseaza efectul de la adversar) si trebuie sa stii bine sa tai cu ea si sa manipulezi spinul ca sa o folosesti cu succes. Pogo sau Palio CK531A sunt mai bune pentru jocul tau si mai usor de folosit. Daca vrei totusi Butterfly poti sa-ti iei Feint OX (e fara burete, e mai usor de controlat si deranjeaza mai mult) sau Feint Soft (burete moale, control mai bun decat Feint Long).
    Ultima editare de RBlade; 28.aug.2011, 12:21.
    www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
    http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

    Comentariu


    • #3
      RBlade pe rever miar trebui o fata care sa pun mingea frumos pe masa si de langa masa si de la 2-3 metri de ea....si cateodata sa mai si atac cu ea...Ce fata imi recomanzi? Iar pe FH ....miar place buretele sa nu fie nici prea tare nici prea moale...cu care sa pot trage mingile puternic cand sunt langa masa....si sa pot scoate mingine ( cu umpic de efect ) cand joc de la distanta . Iar ca lemn .... nu stiu ce pot sa zic nu ma prea pricep .... un lemn cu control mare si rapid mi s-ar potrivi?
      Lemn : Nitaku Septear FL
      FH: Yasaka Rakza 7 2.0
      BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

      Comentariu


      • #4
        Eu zic sa cauti o paleta la un partener si sa o probezi putin sa vezi daca iti place sau nu. O alta chestie: daca ai acum doua fete lise, cu una cu zimti vei avea probleme la inceput, iar jocul tau va avea de suferit pe termen lung. Daca joci ofensiv cu FH, iti recomand sa iei doua fete la fel, de grosime 1.8mm sau 2.0mm si sa nu le iei pe cele mai rapide.
        Daca vrei spin mare si control bun, incearca Donic Baracuda sau Acuda S2, Joola Xplode Sensitive, Yasaka Rakza 7 soft sau Xiom Omega IV Euro sau Vega Euro.
        Exerseaza apoi sa aduci si BH la nivelul FH-ului sau aproape. Daca totusi vrei ceva mai defensiv, cauta un Donic Slice sau Tibhar Superdefense, fete lise pentru aparare, cu spin mare.
        Joola Samba + este moale, dar rapida si nu e tocmai usor de stapanit, insa o poti incerca la BH, daca vrei sa inveti sa joci ofensiv cu BH.
        Cat despre lemn, eu as lua un lemn nu mai rapid de Off-. De exemplu BTY Grubba Carbon All+, Stiga Allround Clasic sau NCT, Donic Burn All+, Yasaka Sweden Clasic, BTY Primorac Off-.
        Oricum, eu raman la parerea ca ar trebui sa probezi 1-2 palete sa vezi ce-ti place si ce poti stapani.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          Am probat paleta FH: joola nu mai stiu ce tip de joola....BH butterfly feint long III si lemn butterfly....si pot sa spun ca mia placut foarte foarte mult fata cu zimti.
          Am mai jucat si cu alte palete profi cu BH cu zimti si ....pot spune ca zimti imi plac mai mult ...decat fetele lise....
          Lemn : Nitaku Septear FL
          FH: Yasaka Rakza 7 2.0
          BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

          Comentariu


          • #6
            Atunci ia-ti Feint Long III daca vrei doar aparare la BH sau Feint Long II daca vrei si ceva posibilitati de atac.
            La FH eu as pune Xiom Omega IV Pro sau Asia sau DHS Hurricane III Neo Provincial.
            Totusi, cred ca un lemn din gama All-Off ar trebui sa fie suficient.
            JOOLA Carbon OFF+ e prea rapid pentru a fi eficient cu iarba la BH, zic eu.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Da, nu prea merge lemn OFF+ cu carbon cu iarba (zimti lungi).
              Sunt destule fete defensive lise, dar daca ti-a placut iarba, ia-ti iarba.
              Eu pentru forehand pot sa-ti recomand 729 Cream Transcend sau LKT Red Diamond (2 fete semi lipicioase cu burete mediu, bune si pentru atac de langa masa si pentru topspin de la distanta).
              Iar pentru lemn, ar fi bun si un 729 Bomb - un OFF cu control foarte bun.
              Subscriu si la recomandarile lui grasomega.
              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

              Comentariu


              • #8
                pare ca imi cam semeni...
                -ca lemn iti recomand ceva flexibil...bun pt topspin pe fh si chopuri pe bh....
                -pe fh poti sa-ti pui ce vrei...eu am fata lenta ca sa ma descurc in aparare...
                -pe bh iti trebuie o iarba mai moale,controlabila care sa-ti dea siguranta...
                tibhar def plus jumulita
                gambler reflectoid 1,0
                dawei 388 D-1 ox

                Comentariu


                • #9
                  FH : LTK Red Diamond BH: Double Fish 1615 de 1.0 mm si lemn : 729 Bomb . Ce parere aveti? e buna combinatia pentru stilul meu de joc? Ce alte combinatii ar fi mai bune sau la fel de bune?
                  Lemn : Nitaku Septear FL
                  FH: Yasaka Rakza 7 2.0
                  BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

                  Comentariu


                  • #10
                    Donic Baracuda ,Acuda S2, Joola Xplode Sensitive, Yasaka Rakza 7 soft Xiom Omega IV Euro Vega Euro. Dintre astea e adevarat ca Rakza 7 e cea mai buna?

                    Comentariu


                    • #11
                      Ceapa, usturoi, praz. Dintre astea, e adevarat ca ceapa e cea mai buna? :P

                      Comentariu


                      • #12
                        Va rog frumos fara mistouri sau deastea in topicul meu !!!

                        Vreau niste sfaturi nu mistocarii !!!

                        Astept in continuare sfaturi! Multumesc .
                        Lemn : Nitaku Septear FL
                        FH: Yasaka Rakza 7 2.0
                        BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

                        Comentariu


                        • #13
                          Era raspuns la intrebarea lui Raul. Am facut o analogie ca sa nu zic "nu exista cea mai buna fata, depinde de stitul de joc si de nivelul fiecaruia".

                          Comentariu


                          • #14
                            Astept in continuare sfaturi !!!

                            Va multumesc !
                            Lemn : Nitaku Septear FL
                            FH: Yasaka Rakza 7 2.0
                            BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

                            Comentariu


                            • #15
                              Ia-ti un lemn all cu control mare care te avantajeaza atat pe fh/bh ,daca pui pe un lemn rapid o fata de aparare la-i anihilat si ai pierdut controlul cat si efectul invers al fetei respective,ti-as propune pe bh feiht long II cu III e mai greu de controlat ,poate dupa 2-4 luni cu jocuri cel putin 2/3 zile pe saptamana .

                              Comentariu


                              • #16
                                Am de vanzare un lemn all+ apreciat pentru controlul sau deosebit.
                                http://www.tabletennisdb.com/blade/a...-all-plus.htmlhttp://tenisdemasa.ro/forum/showthre...0932#post90932
                                Daca te intereseaza trimite-mi un mp.
                                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Antal Denes .....am jucat cu feint long III si mia placut cum merge....Ce lemne i sar potrivi acestei fete?
                                  Lemn : Nitaku Septear FL
                                  FH: Yasaka Rakza 7 2.0
                                  BH: Yasaka Rakza 7 2.0 Soft

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Daca ai la indemana un Bty spirit all cred ca ar merge f. bine, mie cu lemnul acesta am simtit cel mai mult randament , dar la fel il poti folosi la gama de lemne def. s-au all.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Pana te lamuresti ce ti se potriveste cu adevarat merita sa-incerci o combinatie care nu-ti face gaura-n buget. Jocul meu seamana cu al tau in mare masura. Sunt poate o idee mai agresiv pe BH.

                                      Imi place fff mult lemnul Xi Enting Flying Dragon, pe care-l gasesti la doar 16 USD (+transportul inca vreo 7) pe eBay. Atat controlul cat si viteza sunt la nivelul unui lemn care s-ar vinde poate la vreo 150 USD de-ar scrie Butterfly pe el. E destul de rapid (cotat la Off de producator), medium-hard, si cu vibratii putine dar suficiente pt a simti bine lovitura.

                                      Pe FH sunt foarte multumit cu Palio Blitz (27 USD), iar pe BH am Palio CK531A in OX, care costa doar 4 USD. Are peri tari, deci poti sa si tragi cu ea. Merge bine si pt chop si bloc si se-ntelege excelent cu lemnul (ca si Palio Blitz dealtfel). Are si aprecieri foarte bune pe forumuri, fiind considerata de nivelul multora ce se vand la preturi intr 30-50 USD. Un jucator foarte bun din Cluj a fost gata sa-mi dea la schimb pentru una noua al lui TSP Curl P1R, care costase de 7 ori mai mult

                                      Blitz-ul are presa cam la nivelul Tenergy-urilor si-ti marturisesc ca singura diferenta ce-am remarcat-o cand le-am comparat a fost controlul mult mai bun pt Blitz. Si Palio Thor's e foarte buna, dar ceva mai greu de stapanit, avand burete mai tare decat Blitz si fiind destul de lipicioasa. Poti opta si pentru Palio Macro Era (24 USD), care e foarte rapida si cu burete mai moale decat Blitz. Are si durabilitate sub a celorlalte doua. Thor's are cel mai tare burete dintre cele 3.

                                      Nu stiu ce alta combinatie de valoarea asta gasesti la 47 USD + vreo 13-14 transportul... Ia-ti marci mai populare si dai de 2-3 ori mai mult pe calitate egala sau inferioara. Exista produse de foarte buna calitate-n China la preturi mai mult decat de bun simt. Totul e sa stii cum sa le cauti

                                      Daca vii la Cluj la turneul A+ din 1 Octombrie, poti da cateva mingi cu a mea sa te convingi.

                                      Linkuri:
                                      http://ttnpp.com - pentru fete Palio (cel mai bun pret, transport ieftin, se poate plati prin PayPal)
                                      http://www.ebay.com/itm/Xi-EnTing-Fl...item2567272183 - pentru lemn
                                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X