Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

timo ball

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de marcbarbu Vezi post
    Prieteni dragi, bineinteles ca (spre exemplu) Primera Division are echipe cu mult mai bune decat trei sferturi din Champions League, dar scopul unui concurs EUROPEAN sau MONDIAL, e sa participe fiecare tara care se incadreaza geografic in zona vizata de competitie si care are un nivel decent. Daca vrei sa ii vezi doar pe cei mai buni si consideri ca cei mai buni jucatori de tenis de masă sunt chinezii, n-ai decat sa te uiti la campionatul chinez
    Mai mult de atat Boll joaca si in superliga chineza unde il puteti vedea facand fata cum poate dansul mai bine frontului asiatic
    Prin urmare, la fel ca si in alte sporturi, daca nu s-ar impune o limita de participanti din fiecare tara, ar participa doar jucatori din 3-4 tari si 95% din populatie nu ar gasi nici un motiv intemeiat sa cumpere bilete sau sa priveasca la tv acele meciuri
    Boll a fost invitat in liga chineza in perioada verii, cand era pauza in campionatul germaniei. Acum s-a intors cu succes acolo unde ii e locul.
    Trebuie sa existe o limita dar chiar doi jucatori e foarte putin. O inclestare intre jucatorii chinezi intotdeauna e foarte spectaculoasa. Nu e normal sa vezi un singur meci fabulos, in finala unui campionat mondial si atat.
    Ultima editare de Kralizec; 16.sep.2011, 08:20.

    Comentariu


    • #27
      Evident o limita este absolut normala, totusi eu as prefera sa vad top 10 mondial participand indiferent de nationalitate.
      Doar 2 jucatori / tara este foarte putin si totul trebuie pus in contextul sesiunilor pe care tre sa platesti sa le vezi. Totul e spart in bucatele mici iar biletele costa 20 / 35 / 55 / 85 de lire sterline pe sesiune, cu exceptia finalelor unde sunt chiar mai scumpe. La banii astia eu nu vreau sa vad 2 necunoscuti din cine stie ce colt de lume care joaca la nivelul superligii noastre.
      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

      Comentariu


      • #28
        Pai daca ar fi 6 chinezi, Boll, Schlager, Samsonov, Creanga, Joo Se Hyuk si Maze, ar fi DOAR bilete mai scumpe de 85 de lire pentru cafiecare meci ar fi considerat ca aduce public ca o posibila finala. In plus, nu s-ar mai ridica tineret niciodata, si mai rau daca sunt numai cei mai buni, toti vor avea meciuri grele si putine. Deci e posibil ca Boll sa piarda din primul meci si vei vedea doar un meci cu el, in loc sa vezi minim 4-5. Cu siguranta eu nu sunt organizator de Campionat mondial dar cei care fac asta in mod frecvent s-au gandit mult si bine ca sa ajunga la sistemul asta, si varianta actuala nu are nici o legatura directa cu "subminarea suprematiei chineze" ci e formula care aduce cei mai multi (tele)spectatori si implicit bani in casierii.
        Pentru tine, daca nu vrei sa vezi 2 jucatori obscuri cu nivel mai slab, ia atunci bilete la meciuri de dupa grupe
        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

        Comentariu


        • #29
          1. Tineretul nu se ridica la Mondiale sau Olimpiade.
          2. Cred ca am fost foarte clar, o crestere de la 70 la 96 de participanti ar permite si participarea geografica si participarea celor mai buni ... cei care vin sa faca doar act de prezenta oricum joaca un meci sau maxim doua ... indiferent daca sunt 2 chinezi pe tablou sau 20 e clar ca ei n-o sa pupe in veci o medalie.
          3. Preturile la bilete sunt cele pe care le-am zis la toate sesiunile cu exceptia finalelor, iar diferentele sunt date evident de pozitia in sala, una e sa stai la cucurigu si alta e sa stai la 15-20 m de masa.

          Nu ca i-as plange prea tare pe cei din lotul Chinei, dar mi se pare anormal ca Ma Lin sa nu-si poata apara totlul de campion olimpic, Liqin Wang sa nu aiba o sansa oricat de mica la aur si implicit sa devina jucatorul cu cel mai bun palmares, Ma Long si Xu Xin sa fie pur si simplu disconsiderati.
          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

          Comentariu


          • #30
            nu cred k îmi pot imagina un campionat mondial fara cei mai buni jucatori!ganditi-va

            cum ar fi sa ramana acasa un jucator ca ma long sau ma lin,sau xiu xin!bn k se fac trieri!s-a vazut de ex k ma lin daq are o forma buna îl poate bate atat pe w.hao,pe zike cat si pe ma long!si sa ma ?ntorc la timo boll s-a descurcat destul de bn în liga a castigat în fata lui wang jianjun,fang bo de ex jucatori de profil ofensiv si a pierdut destul de surprinzator zic eu în fata lui joo se hyuk!
            tb alc t05/t05 fx

            Comentariu


            • #31
              j.o.[olimpiada] au fost si sunt gandite pentru promovarea sportului in toate colturile lumi
              Unde un jucator cotat mediu il poate intalni si vedea la lucru pe cei mai buni calificati in domeniu .
              Cum ar fi sa vedem numai jucatori asiatici la Londra ?
              Cum ar fi un C.M.s-au J.O. la biatlon numai cu sportivi nordici ?
              Un C.M. s-au J.O. la sarituri cu schiurile numai cu austrieci si germani ?
              Ex. pot continua ,dar pentru acestea sunt alte competiti si turnee unde pot sa-si etaleze cei mai buni jucatori .
              Cine ar mai cumpara drepturile de tv si cati spectatori s-ar deplasa din lume la un C.M. de fotbal numai cu echipe braziliene !
              Cum ar promova sportul pe glob ?

              Comentariu


              • #32
                V-as ruga sa puneti un link unde apar aceste noi reglementari.
                Multumesc.

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de rflash Vezi post
                  1. Tineretul nu se ridica la Mondiale sau Olimpiade.
                  2. Cred ca am fost foarte clar, o crestere de la 70 la 96 de participanti ar permite si participarea geografica si participarea celor mai buni ... cei care vin sa faca doar act de prezenta oricum joaca un meci sau maxim doua ... indiferent daca sunt 2 chinezi pe tablou sau 20 e clar ca ei n-o sa pupe in veci o medalie.
                  3. Preturile la bilete sunt cele pe care le-am zis la toate sesiunile cu exceptia finalelor, iar diferentele sunt date evident de pozitia in sala, una e sa stai la cucurigu si alta e sa stai la 15-20 m de masa.

                  Nu ca i-as plange prea tare pe cei din lotul Chinei, dar mi se pare anormal ca Ma Lin sa nu-si poata apara totlul de campion olimpic, Liqin Wang sa nu aiba o sansa oricat de mica la aur si implicit sa devina jucatorul cu cel mai bun palmares, Ma Long si Xu Xin sa fie pur si simplu disconsiderati.
                  1. Nu se ridica pentru ca (banuiesc) nu vreti dumneavoastra, nu? Adica atunci cand au valoare de mondiale sau olimpiada or sa se dea deoparte si vor ceda locul unor sexagenari cumva, nu?
                  2. Daca aduci 12 chinezi, oricum se vor elimina intre ei, si tot 3 raman. In plus, trebuie sa existe un criteriu de egalitate de n? de participanti. Cum China ar avea 12 participanti, si Uganda poate ar dori macar vreo 10.
                  3. Imi pare rau, vad legartura dintre ce am spus eu, si ce spuneti dumneavoastra.

                  Exista tot felul de competitii. Cu siguranta ca campionatul chinez e cam cea ma tare competitie de tenis de masă, si lumea cam stie asta. Dar totusi exista in fiecare an multe evenimente sportive in care pot concura foarte multi chinezi. Sportul (prin definitie) nu se face pentru castig/pozitionare/medalii/cupe ci din pasiune, deci la fiecare turneu, sunt macar 2 chinezi care pot castiga acea competitie. Ma Lin a castigat si si-a facut datoria de sportiv. Federatia chineza cred ca trebuie sa dea sanse si altor jucatori valorosi sa ii egaleze performantele lui Ma Lin si il plaseaza pe Ma Lin la niste competitii pe care nu le-a castigat.
                  Oricum, e irelevanta discutia noastra. E ca si cum as spune eu ca ar fi mai bine daca toata lumea ar umbla in chiloti pe strada. Sunt foarte multe argumente si pro si contra, dar lumea va umbla tot cum se simte mai bine.
                  Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                  Comentariu


                  • #34
                    Timo ball m-a dat pe spate =]]]]
                    Blade : Dr.Alehandro
                    Forehand : Donic Bluefire M2 2.0
                    Backhand : Yasaka Rakza 7 Soft 2.0

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X