Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tabela corespondenta pentru duritatea buretelui

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tabela corespondenta pentru duritatea buretelui


    In stanga scala folosita de ESN (toate fetele Tensor), in dreapta scala folosita de Butterfly, DHS, Stiga, Nittaku si altii.
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Si Nittaku au fete tensor, e foarte buna corespondenta.
    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

    Comentariu


    • #3
      Xiom ce scala foloseste?
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Xiom are scala ESN, deci pe stanga tabelului.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          Deci Tenergy Fx care au duritatea 32 cum sustine Butterfly,ar corespunde unei unitati intre 36-38 pe scala ESN,daca nu ma insel aceeasi duritate o au rakza 7 soft,donic vario big slam si acuda s2,din ce am incercat-care se incadreaza intre 36-38 grade duritate pe scala ESN
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            Rakza 7 soft si Acuda S2 au 42 grade = 34 sau 35 pe cealalta scala.
            Acuda S3 si Samba+ sunt pe la 37 grade ESN, adica 32 grade (in afara tabelului) pe scala din dreapta. Totusi, Tenergy FX ar fi, parca, mai tari decat Samba+, dar o fi si diferenta dintre topsheet-uri. Samba+ are topsheet mai elastic.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de grasomega Vezi post
              Rakza 7 soft si Acuda S2 au 42 grade = 34 sau 35 pe cealalta scala.
              Acuda S3 si Samba+ sunt pe la 37 grade ESN, adica 32 grade (in afara tabelului) pe scala din dreapta. Totusi, Tenergy FX ar fi, parca, mai tari decat Samba+, dar o fi si diferenta dintre topsheet-uri. Samba+ are topsheet mai elastic.
              Intradevar conteaza si topsheet-ul pe langa burete... Eu joc cu Roundell (densitate burete 35) si cu tenergy 05FX (densitate 32) ambele scara Butterfly si totusi Roundell este mai usoara si mai moale per ansamblu...
              Andro Rasanter 48
              Butterfly Timo ALC
              Andro Rasanter 48​

              Comentariu


              • #8
                ups! deci fata mea de la xiom e mai dura decat tenergy 05? si-mi recomanda cineva sa nu trec pe tenergy ca e de fitze...
                DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                Comentariu


                • #9
                  Producatorii de fete specifica doar duritatea buretelui, dar asta nu este mereu relevant.
                  De exemplu: Joola Rhyzm are burete de 48 grade, dar se simte mai moale ca Xiom Vega Pro, cu burete de 47,5.
                  Simtul de moale-tare este dat mai ales de topsheet, care nu are specificatii clare de la producator.
                  In cazul Tenergy, buretele are 36 grade pe acea scala, dar topsheetul este moale - rezulta o fata care face de toate si de aceea este foarte pretuita de jucatori.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Am gasit un tabel din pacate incomplet cu informatii utile despre duritatea buretelui raportat la grosimea fetei.
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Sponge Hardness Sheet-1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	126,4 KB 
ID:	766043
                    enjoy
                    cristake
                    Mizutani ZLC | MX-S

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de cristake Vezi post
                      Am gasit un tabel din pacate incomplet cu informatii utile despre duritatea buretelui raportat la grosimea fetei.
                      [ATTACH=CONFIG]2440[/ATTACH]
                      enjoy
                      cristake
                      de curiozitate, unde ati gasit tabelul asta? e una din cele mai mari tampenii pe care le-am vazut.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de adp Vezi post
                        de curiozitate, unde ati gasit tabelul asta? e una din cele mai mari tampenii pe care le-am vazut.
                        Ne-ar fi fost mai util postul daca era insotit si de o explicatie.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de adp Vezi post
                          de curiozitate, unde ati gasit tabelul asta? e una din cele mai mari tampenii pe care le-am vazut.
                          Sa inteleg ca daca eu scriam tabelul ala eram luat si la palme ... Noroc ca nu l-am scris eu .
                          Am gasit niste informatii scrise sau culese de cineva , candva, eram interesat de niste fete si informatii suplimentare, am gasit un tabel si m-am gandit sa il pun aici pe forum. Daca vrei sa faci ceva constructiv, pune mana si corecteza sau construieste un NOU tabel cu informatiile pe care le detii, asa putem invata cu totii din vasta experienta virtuala.

                          Cat despre aruncatul cu "cacao" stiu ca e sport national.

                          enjoy
                          cristake

                          P.S Multumesc Cristi pt post ... si eu astept noi informatii... nu ma pretind GGA
                          Mizutani ZLC | MX-S

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X