Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri modificare regulament 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Domnilor, eu as propune ca taxa pentru turneele A si A+, sa scada de la 35 lei la 20 lei ,fara a se mai pune in calcul asa-zisa MANCARE!!!! De exemplu, eu ma deplasez de la Targoviște la Topoloveni impreuna cu elevii mei pe care ii iau pentru a capata experienta in competitie si dupa un calcul minimal 35 inscrierea + 15 drumul, s-a ajuns la 50 ron!!!!! Puptem salva un 10 ron pentru acestia, deoarece noi- profesorii de educatie fizica, depunem eforturi considerabile pentru a-i putea lua pe acesti copii la aceste competitii minunate, uneori fiind nevoiti sa le platim inscrierea si drumul, pentru ca nu tot timpul dispun de resurse financiare!!! Masa si-o poate lua fiecare de acasa, sau de la locul unde se desfasoara competitia!!! Va multumesc mult si va rog sa luati in calcul si aceasta propunere!!!
    ---------- Post added 30-Oct-2011 at 11:08 ----------
    Copii pana in 18 ani sa plateasca taxa de participare pe jumatate!!!! Cu aceasta ocazie incurajam participarea cat mai multor elevi la aceste turnee!! Ex. La A si A+ 10 ron si la turnee B 5 ron!!! Ar fi exceptional acest lucru!!! Va multumesc!!!
    Blade - Timo Boll ZLF - OFF
    FH - Xiom Sigma II Pro
    BH- Xiom Sigma II Pro

    Comentariu


    • #77
      In general elevii platesc o taxa redusa atat la A cat si la B.Fara mancare inscrierea va scadea sigur cu 10 ron.Poate nu 20 lei peste tot{sunt locatii unde inchirierea salilor e mai costisitoare},25 cel mult .Sa speram.
      Probabil va aparea un efect pozitiv colateral. La turneele desfasurate in localitatea X ,fie ele B,A,A+, vin multi jucatori din zona care ajung rar la alte concursuri.Majoritatea se opresc la grupele inferioare deci pe la orele 14.00-15.00 concursul se termina pentru ei,pot merge sa manance acasa si daca vor,sa revina la sala spre finalul competitiei.Numarul acestor concurenti va creste cu siguranta odata cu diminuarea taxei,zic eu
      of all the things i lost i miss my mind the most

      Comentariu


      • #78
        Draga Claudiu,
        In jurul orasului Targoviște sunt cateva centre care organizeaza turnee pentru copii, fara sa ceara taxa: Top Tenis București, Topoloveni, Baicoi.
        Chiar saptamana viitoare la Baicoi vom organiza un turneu gratuit destinat copiilor, la care te asteptam, impreuna cu copiii tai.
        Totusi, este important ca cei care ii coordoneaza pe copii sa inregistreze (in clasament) categoria la care acestia pot participa, asa incat si organizatorii de turnee sa poata lua in calcul aceste reduceri.
        De exemplu, in Dâmbovița sunt doar doi copii inregistrati ca juniori: Dumitra David si Busuioc Ovidiu.
        Pentru anul viitor vom cauta solutii de gratuitate sau taxe minime pentru copiii cu varsta sub 14 ani. Sper sa le si gasim.

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de Dan2 Vezi post
          Pt Cristi:
          Intr-adevar, la unele turnee uneori sunt permutati favoritii, insa numai pe aceeasi pozitie valorica: 3-4; 5-8; 9-16.
          Nu cred ca ne avantajeaza insa in Amatur, deoarece rareori se intampla ca primii favoriti sa fie aceiasi sau sa-si pastreze pozitia de favorit pana in final; in plus, am prelungi inutil timpul cu o tragere la sorti destul de dificila.
          Normal ca permutarile se petrec la acelasi nivel valoric, nu are cum cineva din 5-8 sa ajunga pe 3-4.

          Tragerea la sorti iarasi mi se pare o uriasa pierdere de vreme, pana vin toti cei care trebuie sa traga bilete, pana trag in ordinea clasamentului, se pierde prea mult timp. Totul poate fi facut extrem de simplu si de rapid direct de calculator, inclusiv permutarea favoritilor, iar ca sa nu existe indoieli primii 2 favoriti sa fie martori ... ei sunt singurii care sunt deja clar pe pozitii si in cazul lor nu prea exista nici un conflict de interese ca x sa cada cu y.

          Deci cum s-a terminat si ultima grupa superioara, se adauga in lista cei 2 calificati si pozitiile 1 sau 2 dupa ordinea in clasament, se cheama primii 2 favoriti se apasa un buton si tabloul eliminatoriu este gata, poate fi scos la imprimanta. Totul dureaza cel mult 5 minute.
          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de rflash Vezi post
            Normal ca permutarile se petrec la acelasi nivel valoric, nu are cum cineva din 5-8 sa ajunga pe 3-4.

            Tragerea la sorti iarasi mi se pare o uriasa pierdere de vreme, pana vin toti cei care trebuie sa traga bilete, pana trag in ordinea clasamentului, se pierde prea mult timp. Totul poate fi facut extrem de simplu si de rapid direct de calculator, inclusiv permutarea favoritilor, iar ca sa nu existe indoieli primii 2 favoriti sa fie martori ... ei sunt singurii care sunt deja clar pe pozitii si in cazul lor nu prea exista nici un conflict de interese ca x sa cada cu y.

            Deci cum s-a terminat si ultima grupa superioara, se adauga in lista cei 2 calificati si pozitiile 1 sau 2 dupa ordinea in clasament, se cheama primii 2 favoriti se apasa un buton si tabloul eliminatoriu este gata, poate fi scos la imprimanta. Totul dureaza cel mult 5 minute.
            Asta mi se pare cea mai buna solutie,dar, primilor doi favoriti, cred ca le indiferent cu cine cad.
            Mai bine ar fi, sa asiste ultimii doi dintre cei calificati in eliminatorii.

            Comentariu


            • #81
              Revenire cu propunere

              Am mai incercat odata, ce-i drept fara succes, sa propun introducerea unui nou sistem de joc pentru turneele A si A+.
              Revin cu propunerea in speranta ca de acesta data o veti trata cu mai multa atentie
              Propunerea mea este urmatoarea:
              Sa fie de la inceput impartiti concurentii dupa locul ocupat in clasamentul Amatur in grupe de cate 12, astfel incat primii 12 vor juca intre ei fiecare cu fiecare, urmatorii 12 intre ei, etc. Se vor acorda cupe doar la cei din prima grupa valorica, eventual daca exista posibilitatea medalii la primii trei din celelalte grupe. Punctajul va fi in functie de numarul de concurenti dupa cum urmeaza: ultimul din ultima grupa valorica va lua zero puncte, penultimul un punct, antipenultimul 2 puncte, primul din ultima grupa valorica 11 puncte, ultimul din penultima grupa valorica 7 puncte, penultimul 8, etc.
              Avantajele sistemului de joc propus:
              Fiecare jucator va juca acelasi numar de meciuri (11) cu jucatori apropiati ca valoare.
              Intocmire foarte lejera a grupelor prin sortare in ordinea punctajului, nemaifiind necesare grupe superioare, intreruperi pentru trageri la sorti, etc.
              Finalizarea unui turneu pe la orele 18-19 in cazul in care fiecare grupa joaca la o masa.
              Sistemul poate suferi si imbunatatiri din partea celor care vin cu solutii constructive!
              Andro Rasanter 48
              Butterfly Timo ALC
              Andro Rasanter 48​

              Comentariu


              • #82
                NU.

                Acest sistem pur si simplu le rapeste orice sansa celor care debuteaza in circuit sau revin si au putine turnee jucate. In plus sistemul de punctaj propus este o mare tampenie pentru ca reduce extrem de mult sansele de promovare dintr-o grupa in alta ... degeaba castigi 11 meciuri in grupa ta, cand ala din grupa superioara pierde 11 si face acelasi nr de puncte.
                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                Comentariu


                • #83
                  Postat în original de rflash Vezi post
                  NU.
                  Acest sistem pur si simplu le rapeste orice sansa celor care debuteaza in circuit sau revin si au putine turnee jucate. In plus sistemul de punctaj propus este o mare tampenie pentru ca reduce extrem de mult sansele de promovare dintr-o grupa in alta ... degeaba castigi 11 meciuri in grupa ta, cand ala din grupa superioara pierde 11 si face acelasi nr de puncte.
                  Cred ca nu ai citit cu atentie sistemul de punctare sau nu m-am exprimat eu destul de inteligibil... Primul dintr-o grupa inferioara va primi acelasi numar de puncte cu jucatorul aflat la mijlocul grupei superioare urmatoare.
                  In ipoteza ca inductia mea matematica functioneaza inca...
                  Andro Rasanter 48
                  Butterfly Timo ALC
                  Andro Rasanter 48​

                  Comentariu


                  • #84
                    Pentru jucatorii de mijlocul clasamentului nu este intr-adevar, foarte important, dar pentru favoriti pozitia in eliminatoriu este extrem de importanta. Daca nu ar exista o logica in pozitionarea lor, s-ar disputa meciuri derby in primele tururi si ar patrunde jucatori mai slabi dar mai norocosi pana in fazele finale. Or, scopul turneului este pozitionarea fiecarui participant in conformitate cu valoarea sa.
                    Eronata viziune de parca amaturul trebuie sa rezolve problemele favoritilor.Dupa alcatuirea grupelor inferiore conform regulament amatur toti suntem favoriti iar in continuare pe baza rezultatelor din grupa inferiore automat pot fi alcatuite superioarele si tabloul eliminatoriu cu marele avantaj de a nu mai pierde timp si discutii inutile.
                    PREFER SA JOC INTR UN TIMP REZONABIL UN ANUMIT NUMAR DE MECIURI CHIAR DC SUNT CARNE DE TUN PTR FAVORITI.

                    Comentariu


                    • #85
                      Postat în original de acidutzu Vezi post
                      Cred ca nu ai citit cu atentie sistemul de punctare sau nu m-am exprimat eu destul de inteligibil... Primul dintr-o grupa inferioara va primi acelasi numar de puncte cu jucatorul aflat la mijlocul grupei superioare urmatoare.
                      In ipoteza ca inductia mea matematica functioneaza inca...
                      Mea culpa, dar in continuare NU ... promovarea dintr-o grupa valorica in alta este in continuare foarte greoaie, iar daca un jucator bun (dpdv valoric la nivelul primilor 10 din clasament) debuteaza in circuit va avea nevoie de vreo 7-9 luni si de vreo 15-20 de turnee ca sa aiba sansa de a intra in prima grupa valorica. In plus se elimina diversitatea ... sunt destui jucatori clasati mai slab in clasament care pot bate regulat 1-2-3 jucatori din prima grupa valorica din cauza stilului de joc si este profund incorect ca acestia sa nu aiba posibilitatea de a-si juca sansa.


                      Postat în original de dinicescuion
                      Eronata viziune de parca amaturul trebuie sa rezolve problemele favoritilor.Dupa alcatuirea grupelor inferiore conform regulament amatur toti suntem favoriti iar in continuare pe baza rezultatelor din grupa inferiore automat pot fi alcatuite superioarele si tabloul eliminatoriu cu marele avantaj de a nu mai pierde timp si discutii inutile.
                      PREFER SA JOC INTR UN TIMP REZONABIL UN ANUMIT NUMAR DE MECIURI CHIAR DC SUNT CARNE DE TUN PTR FAVORITI.
                      Amaturul trebuie sa incerce sa ofere sanse egale TUTUROR. Tablourile eliminatorii din toate sporturile au favoriti tocmai din acest motiv, daca cineva elimina un favorit automat va beneficia de culoarul acestuia. Daca se va elimina tragerea la sorti in sistemul actual cu fiecare care vine si trage pozitia pe tablou, iar acest lucru va fi facut de calculator nu se va mai pierde timp si tabloul eliminatoriu va genera foarte putine discutii.

                      La trecerea din grupele inferioare in grupele superioare se ia in calcul strict pozitia in grupa si nu clasamentul, dar modul in care se face distributia in grupele superioare se decide in ultimul moment pentru a elimina eventualele jocuri de culise.
                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                      Comentariu


                      • #86
                        Postat în original de rflash Vezi post
                        Amaturul trebuie sa incerce sa ofere sanse egale TUTUROR. Tablourile eliminatorii din toate sporturile au favoriti tocmai din acest motiv, daca cineva elimina un favorit automat va beneficia de culoarul acestuia. Daca se va elimina tragerea la sorti in sistemul actual cu fiecare care vine si trage pozitia pe tablou, iar acest lucru va fi facut de calculator nu se va mai pierde timp si tabloul eliminatoriu va genera foarte putine discutii.

                        La trecerea din grupele inferioare in grupele superioare se ia in calcul strict pozitia in grupa si nu clasamentul, dar modul in care se face distributia in grupele superioare se decide in ultimul moment pentru a elimina eventualele jocuri de culise.
                        Subscriu lui Cristi. Conteaza locul in inferioare la repartizarea in superioare. Daca trebuie facuta o ierarhie a celor clasati pe locuri egale din grupele de calificare, atunci se apeleaza la criteriul punctajului. Un alt criteriu este acela ca doi jucatori din superioare intra in tabloul eliminatoriu in jumatati diferite, astfel incat sa nu se poata re-intilni pana in finala.
                        TsE

                        Comentariu


                        • #87
                          Un alt criteriu este acela ca doi jucatori din superioare intra in tabloul eliminatoriu in jumatati diferite, astfel incat sa nu se poata re-intilni pana in finala.
                          Doar in primul tur nu se pot intalni, desi ar fi o idee buna sa-i facem sa traga la sorti doar pentru locurile din cealalta jumatate a tabloului.
                          Ultima editare de FlorinBN; 01.nov.2011, 12:45.
                          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #88
                            Postat în original de FlorinBN Vezi post
                            Doar in primul tur nu se pot intalni, desi ar fi o idee buna sa-i facem sa traga la sorti doar pentru locurile din cealalta jumatate a tabloului.
                            Da, e o idee buna si un argument in plus pentru o tragere la sorti generata de calculator ... daca ramanem la biletele sunt sanse mari ca multi dintre cei care trag sa trebuiasca sa repete tragerea pentru ca nimeresc pe aceeasi jumatate de tablou.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #89
                              Eu sunt pentru repartizarea astfel (Consider tabelul 32 din superioare scris cu meciuri 1-32, 17-16, 9-24 samd) :
                              1.1- Castigatorii superioarelor iau primele locuri din eliminatorii , in ordinea punctajului Amatur.
                              1.2- Locurile 2 urmeaza, in ordinea punctajului Amatur, pana la completarea 1/2 din tablou (campurile 1-16), dar nu in acceasi jumatate de tablou cu locul 1 din superioare.
                              2.1- Pentru a doua jumatate de tabel (locurile 17-32) se trec locurile 2 ramase, in ordinea Amatur, dar nu in acceasi jumatate de tablou cu locul 1 din superioare.
                              2.2 - Eventualele locuri 3 din superioare, tot in ordinea punctajului, dar fara sa fie in primul meci cu locurile 1 sau 2 din superioare.
                              2.3 - Raman locuri libere, adica partenerii au Bye primul tur din eliminatorii.
                              Pe scurt:
                              Se aliniaza locurile 1, in ordinea punctajului, si se repartizeaza.
                              Se aliniaza locurile 2, in ordinea punctajului, si se repartizeaza. Pot fi sarite pozitii, pentru a plasa locurile 1 si 2 in jumatati diferite de tablou.
                              Se aliniaza locurile 3, in ordinea punctajului. Daca primul meci e "deja-vu" se cauta prima pozitie libera.
                              Raman locuri libere=bye.
                              TsE

                              Comentariu


                              • #90
                                Postat în original de rflash Vezi post
                                Da, e o idee buna si un argument in plus pentru o tragere la sorti generata de calculator ... daca ramanem la biletele sunt sanse mari ca multi dintre cei care trag sa trebuiasca sa repete tragerea pentru ca nimeresc pe aceeasi jumatate de tablou.
                                Se impart biletelele cu locurile 2 in doua urne (cupe ) corespunzatoare celor doua jumatati, iar fiecare jucator va extrage din cea care trebuie.
                                Voi face asa la Mediaș, plus inca ceva chestii la trecerea de la inferioare la superioare, sa nu mai stam dupa 2-3 grupe neterminate (s-a mai facut si alta data, dar acum va fi bagata optiunea in programul de grupe).
                                Ultima editare de FlorinBN; 01.nov.2011, 15:19.
                                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                Comentariu


                                • #91
                                  Si eu sunt pentru utilizarea calculatorului, daca se poate face mereu (sau cat mai des). Rapid si sigur.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    O opinie!

                                    Mergand pe ideea ca, la un turneu, grupele initiale sunt alcatuite astfel incat sa reflecte corect ierarhia stabilita de concursurile anterioare, acceptand faptul ca grupele superioare ajusteaza si mai bine ierarhia concursului in desfasurare(e posibil ca sa apara un jucator surpriza care, fara participari anterioare, strica planul unui favorit, iar superioarele indreapta situatia) nu vad de ce tabloul principal sa nu fie batut in cuie si sa se renunte la, oarecum jenantul, tras la biletele.
                                    Un tablou principal corect gandit ar insemna ca:
                                    -in mod normal, doi jucatori care au evoluat in aceeasi grupa nu se vor mai intalni a doua oara decat in finala sau daca un jucator inferior cotat castiga in fata altuia favorit, lucruri mai rar intalnite si, oricum, de acceptat
                                    -se reduc simtitor timpii morti, jucatorii isi anticipeaza viitorul adversar si fluenta jocurilor este alta
                                    -se respecta in mod clar ierarhia stabilita in urma desfasurarii grupelor si favoritii nu se vor intalni decat in fazele ultime
                                    Desigur, nu am descoperit eu America , dar ceea ce descriu in continuare, exemplifica cele sustinute anterior. De exemplu:
                                    Avand calificati cate 4 jucatori din 4 grupe superioare A,B,C,D, tabloul principal de 16 ar fi urmatorul:
                                    A1
                                    B4

                                    B2
                                    A3

                                    D1
                                    C4

                                    C2
                                    D3
                                    .................................................. .................................................. ...........
                                    C1
                                    D4

                                    D2
                                    C3

                                    B1
                                    A4

                                    A2
                                    B3

                                    Situatie in care, respectand calculul hartiei, vom avea o finala A1-B1

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Eu sunt pentru utilizarea calculatorului acolo unde chiar se castiga timp si nu cu orice prilej.
                                      Tragerea la sorti este un moment important si emotionant. Inlocuirea ei cu o impersonala apasare pe tasta ar scadea din efectul extraordinar al astepatarii, al extragerii biletului si al cautarii din ochi al adversarului sau prin intrebarea "cine este Ionescu?"
                                      Durata acestui moment depinde exclusiv de priceperea cu care organizatorul il gestioneaza.
                                      Ideea de a separa cele doua jumatati am incercat-o de cateva ori, e drept ca nu mi-a reusit intotdeauna, deoarece cere o pregatire prealabila. Propunerea lui Florin mi se pare buna si o voi incerca si eu la Baicoi.

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Bogdandoru are multa dreptate si se elimina momentul in care apare ca se repeta tragerea din cauza ca s-au intalnit si in grupe,care de multe ori este privit ca un aranjament.
                                        Toti avem de castigat,mai ales timp. Nu mai trebuie sa asteptam dupa X :Y sa apara la tragere.

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Ideile pe care le voi expune mai jos au rezultat in urma discutiilor avute dupa terminarea concursului de la Baicoi la masa de dupa terminarea turneului, un motiv in plus sa le multumesc organizatorilor pentru prestatia avuta.
                                          1. Mingiile de concurs
                                          Din marturisirile organizatorilor prezenti la masa am constatat ca in general, la un turneu A cu o participare numeroasa, adica peste 120-130 de persoane, dispar in medie cam 2 mingii per fiecare masa, deci daca avem 20 de mese se volatilizeaza cam 40 de bucati. Atentie ... nu discutam de cele sparte, calcate, etc care sunt aduse inapoi la masa juriului. Un alt fenomen pe care l-am aflat acum la Baicoi este ca se returneaza alte mingii decat cele de 3 stele oferite de organizatori, evident de calitate inferioara ... iar uneori se merge pana in punctul in care acestea sunt scrise cu markerul ca cele date de organizatori, deci deja nu mai discutam de "accidente" ci de furt premeditat. Avand in vedere ca intr-un an avem cam 50 de turnee A sau A+, si vreo 60 de turnee B o estimare "optimista" (50 turnee A * 14 mese la fiecare, 60 turnee B * 6 mese fiecare, doar 1 minge / masa furata) ne duce la un toal de 1060 de buc / an. Considerand un pret de 4 RON / minge rezulta un minus de 4000 RON. Ca sa aveti o imagine mai clara aceasta suma reprezinta 30% din bugetul AMATUR.
                                          Ce ar trebui facut pentru a diminua acest fenomen :
                                          • Nu se vor mai oferi mingii de concurs. Este clar cea mai simpla solutie care deja a fost implementata la cateva turnee. Daca nu se asigura mingii de concurs vor aparea niste timpi morti pentru ca vor fi destule situatii cand nici unul dintre cei 2 jucatori de la masa nu are o minge la el sau unul dintre ei nu este multumit de minge.
                                          • Responsabilizarea sefilor de grupa. Aici sunt 2 variante de constrangere, una financiara si una sportiva. Experienta a aratat ca cu vorba buna nu rezolvi nimic, deci trebuie sa existe o constrangere. In varianta financiara fiecare sef de grupa va scoate din buzunar 5 RON sa zicem, iar daca la finalul meciurilor nu este la masa juriului cu foaia, mingea si pixul i se retin acesti bani. In varianta sportiva, daca nu ajunge cu toate cele 3 inapoi pierde toate meciurile cu 3-0 si automat e eliminat din concurs. Vor fi situatii cand va fi pedespit cel care nu a facut ceva rau, dar decat zero responsabili, mai bine unul singur chiar daca uneori nu e ala bun.
                                          • O responsabilizare colectiva. In foaia de concurs langa cheie va fi precizat si un arbitru, unul dintre cei care care urmeaza sa joace in meciul urmator. Acesta va fi responsabil pentru minge, pix si foaie. Evident o constrangere financiara ar fi destul de greoaie si nu foarte practica, dar constrangerea sportiva va functiona foarte bine ... a disparut mingea, arbitrul pierde toate meciurile cu 3-0. Avand arbitru se vor diminua diversele situatii care mananca din timpul de concurs : incalziri de 5 minute, certuri pe net, tus, etc., discutii despre legalitatea paletei, sa. Arbitrul fiind unul dintre cei care vor urma sa joace la masa se vor diminua si situatiile in care se asteapta dupa unul dintre participanti

                                          2. Ora de incepere
                                          Trebuie ajuns la un compromis intre dorinta organizatorilor de a-si acoperi cheltuielile si o ora rezonabila de incepere a concursului. Avand in vedere zecile de turnee disputate pana acum eu cred ca o ora rezonabila de incepere efectiva a meciurilor este ora 10:00 pentru turneele A si A+ si un 9:30 pentru turneele B. Ca regula generala cu 30 de minute inainte de aceasta ora organizatorul isi face socoteala si vede daca au platit un nr suficient de jucatori ca sa-si acopere cheltuielile. Daca da, in urmatoarele 15 minute se mai accepta inscrieri si telefoane de la cei inscrisi pe forum dar care intarzie din diverse motive. Cu 15 minute inainte de ora fixata se inchid inscrierile si se fac grupele. 15 minute reprezinta suficient timp pentru a imprima grupele si a le anunta. Daca din momentul in care s-au facut grupele mai apar jucatori, inscrisi pe forum sau nu, care vor sa joace ... daca exista aceasta posibilitate (daca de exemplu avem 16 grupe in total, 13 de 6 si 3 de 7 evident mai e loc pentru inca 13 intarziati, daca insa avem 16 grupe de 6, fiecare grupa cu masa ei un al 7-lea ar strica calculele si nu va fi acceptat) vor fi adaugati la grupele existente, dar vor trebui sa plateasca o taxa suplimentara decisa de organizatori.
                                          Daca cu 30 de minute inainte mai e nevoie de jucatori pentru ca organizatorul sa-si poata acoperi cheltuielile se va anunta o decalare a orei de incepe cu 15 minute. Organizatorul nu ar trebui sa prelungeasca cu mai mult de 30 de minute ora declarata de incepere.
                                          3. Sistemul de joc
                                          Probabil cele mai multe critici aduse sistemului de joc de la Topoloveni, cu grupe inferioare, de recalificare, superioare si apoi eliminatoriu au fost generate de pauza pe care o fac cei care se califica direct din grupele inferioare in cele superioare si care asteapta rezultatele din grupele de recalificare. Solutia la aceasta problema este urmatoarea : nr celor care ajung in grupele superioare din grupele de recalificare sa cel mult egal cu nr de grupe superioare. Asta inseamna ca dupa terminarea grupelor inferioare, pentru fiecare grupa superioara se vor cunoaste MINIM 3 jucatori din 4. Daca se vor grupa 2 grupe superioare la 1 masa vor rezulta exact 6 meciuri, adica tot atatea cat se joaca si in grupele de recalificare. Deci cei 3 joaca intre ei, urmand ca cel venit din grupele de recalificare sa joace cu fiecare dintre ei cate un meci.
                                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Asta cu sefii de grupa care sa scoata 5 lei din buzunar suna a gluma.Sef sef,dar mai mergi sa mananci,mai mergi la buda,stai de vorba cu amicii,nu poti sa stai ca la inchisoare langa masa si cu ochii pe miinge.
                                            Solutia logica si pe care am pus-o deja in practica la multe turnee organizatE:nu se asigura mingi dar se gasesc de cumparat acolo.Cum de obicei dealerii mari de echipamente nu vin la turneele mici dau comanda de cateva mingi din timp si le pun in vanzare cu un adaos minim care sa compenseze costul expedierii postale,in principiu.Ia sa vezi cum la terminarea meciurilor isi iau baietii mingile cu grija inapoi.Normal,doar au dat bani pe ele.In plus,aceasta masura impreuna cu eliminarea pranzului conduce la reducerea taxei de inscriere,asa cum am mentionat deja
                                            of all the things i lost i miss my mind the most

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Evident ca seful de grupa nu tre sa stea mereu la masa. Pur si simplu verifica mai des ce se intampla cu grupa ... daca constata ca a disparut e relativ usor sa determine la ce meci s-a intamplat chestia asta. Daca cei 2 nu scot mingea pierd meciurile cu 3-0 si la revedere ... totusi mai ales la Amatori sefii de grupa trebuie obligati intr-un fel sa se implice mai mult. La Open lucrurile sunt in general mult mai asezate.
                                              Preferinta mea personala este varianta cu arbitru. Rezulta foarte multe avantaje din acest sistem.
                                              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                La punctul 1, solutia 3 mi se pare buna, dar, personal, consider constrangerea sportiva nepotrivita. Revin cu propunerea aplicarii unei taxe de minge de 1 leu pentru toti cei inscrisi. Daca 1 leu nu acopera cheltuiala, 2 lei trebuie sa fie suficienți. Delegarea responsabilitatii mingilor va trebui sa fie facuta cu acordul celui care o primeste si pedeapsa nu mi se pare fair in acest caz.
                                                Parerea mea.
                                                P.S. Cred ca la restul punctelor solutiile sunt foarte bune.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Sunt de parere ca organizatorii sa nu ofere mingi dar meciurile sa se joace obligatoriu cu mingi de 3***. Cei doi jucatori sa se descurce. Asa cum sugereaza domnul cata_60, organizatorii pot facilita achizitia lor.
                                                  Propunerile cu garantia de 5 lei sau penalizarile cu 3-0 pentru seful de grupa sau arbitru sunt exagerate.
                                                  Hurricane III (by Nittaku)
                                                  Jun Mizutani ZLC
                                                  Nittaku Hammond Z2

                                                  Comentariu


                                                  • Stimati colegi,
                                                    Va reamintesc, din nou, ca fara disciplina organizatorica nu se poate, iar cei care cred ca se pot ascunde dupa faptul ca este DEMOCRATIE si fiecare face ce vrea nu functioneaza. Sunt constient de efortul organizatorilor si de implicatiile care sunt pt. a putea organiza un turneu. Dar întotdeauna se pot âmbunatatii lucrurile. Dar aceasta nu se poate face fara disciplina organizatorica si fara anumite sanctiuni. Sa va dau un exemplu:
                                                    Am, participat la Turneul organizat la Mediaș, sâmbata 05.11.2011. Tot respectul pt. organizatori. Stiu ca nu a fost usor pt. ei. Pt. 35 de lei a fost de toate.(sala mare. 10 mese bune, gastronomie mai mult decât era necesar) Dar.Vesnicul dar.
                                                    1-Concursul nu a început la timp!
                                                    2-Sefii de grupe nu si-au facut datoria.Expl: La masa 3-4 au fost repartizati 3 grupe.Ok. Eu am fost la grupa 4(nu am fost eu seful de grupa dar m-am implicat în asa fel ca încontinuu sa stie cine urmeaza la masa din timp si sa se cunoasca intre ei, încalzirea sa nu tina mai mult de 2minute) si am terminat grupa(din 12 grupe) primii la ora 14.30. Restul la ora 17.30!!!!!!! La ora 18.15 am început grupele superioare!!!!!!!!!!! Inadmisibil asa ceva! 3h 45minute pe tusa!!!
                                                    3-Era un condens în sala foarte mare. Lipsa aerisire.
                                                    4-Cei care au venit cu copii i-au lasat nesupravegheati deranj?nd prin galagie alerg?nd, etc.
                                                    Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni si sper sa înteleaga unii ca doar dau un feedback. Am mai propus si va propun din nou:
                                                    1-Sa fie anuntat o ora de început si o ora de sf?rsit al turneului.
                                                    2-Sa nu se permita participarea mai multor sportivi decât permite capacitatea salii si al nr. de mese. Primii veniti primii serviti. înscrierea sa se faca din timp ( pâna vineri la ora 20.00 de expl) iar banii sa se trimita într-un cont bancar. Daca mai sunt locuri libere sa se poata face si la fata locului dar a nu se depasi nr. maxim permis.
                                                    3-In asa fel sa fie organizat ca sa fie eliminati timpii morti.
                                                    4-Sefii de grupe sa-si faca datoria(nu trebuie sa fie neaparat cel din capul listei! Ci unul din grupa care își asuma raspunderea pt. grupa lui. EXPL.încalzire maxim 2 minute, sa pregateasca din timp cine urmeaza la masa, sa duca înapoi si la timp mingea, pixul, tabelul de concurs, etc.) La acest punct sunt cu totul de acord cu dl.Cozma ca fiecare participant sa aiba mingea lui.
                                                    5-Asi dori sa se introduca ca cine nu este la masa când trebuie sa joace la fiecare 2 minute ?nt?rziere sa piarda câte un set! în acest caz fiecare va fi punctual, iar daca nu va plati prin acest mod.(daca cuiva ?i va interveni ceva va anunta din timp seful de grupa)
                                                    6-Mancarea trebuie scoasa obligatoriu. Daca exista sponsorizare este altceva. Fiecare sa manînce si sa bea ceea ce vrea.
                                                    7-Sa se faca o grila de punctare(note) prin care cei care au participat la turneu sa poata sa dea un feedback. Acest lucru eu cred ca va fi o metoda eficienta pt. organizatori pt. âmbunatatirea pe viitor al turneelor noastre. Va fi oglinda activitatii lor. Fara feedback nu se poate progresa.
                                                    Sper ca nu am suparat pe nimeni, asta este parerea mea, si sunt convins ca daca vom dori cu siguranta ca pe viitor turneele noastre vor fi din ce în ce mai reusite!
                                                    Bucurati-va din plin de acest sport minunat care este tenisul de masa.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X