Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri modificare regulament 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nu mi se pare deloc o exagerare impunere unor penalitati, deoarece cei care "strica" concursurile sunt putini, chiar foarte putini si mi se pare inacceptabil ca majoritatea sa li se supuna.
    Un exemplu de la Mediaș cu sefi de grupa care jucau hors-concours desi nu li se terminasera grupele ... asta e nesimtire pe fata si TREBUIE pedepsita. Ganditi-va ca deja la multe turnee sunt si copii ... ce exemplu li se ofera acestora cand vad jucatori care pur si simplu ignora bunul simt si nu sunt pedepsiti. Sau exemplul de la Baicoi, cand organizatorii au oferit Tibhar 3 stele marcate cu nr mesei si s-au trezit cu mingii Joola Training marcate tot cu nr mesei ... dupa cum am spus asta deja e furt premeditat si trebuie pedepsit.
    Sorry Cristi, dar eu NU sunt de acord cu o taxa de mingii ... de ce sa platesc eu, care in multe cazuri am inlocuit mingea de la masa cu o alta tot de 3 stele pentru ca sunt unii cleptomani.
    Dupa cum am zis, daca organizatorii nu ofera mingii o sa apara niste timpi morti. E greu de estimat ce va insemna asta la final, poate 5 minute, poate 30. Eu insa sustin varianta cu arbitru responsabil care reduce acesti timpi morti generati de minge, dar reduce si alti timpi morti legati de lipsa jucatorilor la mese, incalziri prea lungi, etc.
    Cred ca ar trebui experimentata aceasta metoda la 2-3 turnee ca sa avem si un feedback ... evident orice sistem nu este perfect si poate fi imbunatatit, dar pana nu au un pic de feedback e mult mai greu de estimat punctele slabe si cele forte.
    Ah ... de cele mai multe ori organizatorii nu au absolut nici o responsabilitate sau posibilitate de a imbunatati iluminatul in sala sau ventilatia acesteia. La Baicoi de exemplu a fost condens un pic, iar lumina a fost proasta ... mesele din cele 4 colturi nu cred ca aveau 400 de luxi, am jucat la una dintre ele si pur si simplu jucai la ghici ... nici macar cele exact din centrul salii nu au fost prea grozave. Numai ca trebuie privite lucrurile in ansamblu : sala in care am jucat e SINGURA din Baicoi. Ce sa le reprosez lui Victor si Lucian ? Ca nu au construit special pentru turneu o alta sala ? Ca nu au refacut iluminatia si ventilatia salii special pentru turneu? Evident ca e absurd sa le ceri asa ceva ... din pacate sunt putine sali in tara care sa ofere conditii bune si pana vom ajunge la nivelul de afara va mai trece ceva timp, iar organizatorii efectiv nu au ce face.
    Ultima editare de rflash; 06.nov.2011, 16:54.
    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

    Comentariu


    • Cristi R. RECTIFICARE
      Nu la Mediaș s-a intaplat ci chiar unde ai castigat turneul[Baicoi] trebuia sa sti,la Mediaș daca mai erau doua mese era perfect!
      Nu se mai intampla sa fie la mesele 1-2 si 3-4 cate trei grupe .

      Comentariu


      • Postat în original de rflash
        Dupa cum am zis, daca organizatorii nu ofera mingii o sa apara niste timpi morti. E greu de estimat ce va insemna asta la final, poate 5 minute, poate 30. Eu insa sustin varianta cu arbitru responsabil care reduce acesti timpi morti generati de minge, dar reduce si alti timpi morti legati de lipsa jucatorilor la mese, incalziri prea lungi, etc.
        Si eu cred ca varianta cu arbitru responsabil este buna, dar nu sunt de acord cu sanctionarea sa daca se intampla ceva. Mai degraba sa fie rasplatiti daca isi fac treaba si, eventual, sa li se retraga recompensa promisa in caz contrar.
        Astfel, de exemplu, daca un arbitru surprinde un jucator ca "doseste" o minge sa-l raporteze organizatorilor si acestia sa ia masurile stabilite dinainte.
        Nu pot sa nu recunosc faptul ca ideea cu sanctionarea unui responsabil sau vinovat este, probabil, cel mai usor de stapanit si de pus in aplicare pentru organizatori (eu nefiind printre ei). Cristi are dreptate cand spune ca nu trebuie sa platim toti pentru mingile furate de unii. Totusi, nici sa plateasca un arbitru desemnat pentru unii nu mi se pare mai corect.
        Daca se anunta ca nu se ofera mingi, probabil ca jucatorii vpr veni pregatiti - imi aduc aminta ca dl. Paul Dragomir nu ofera mereu mingi la concursurile de acolo si nu stiu daca a fost intarziat prea mult vreun concurs din aceasta cauza.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Referitor la timpi morti si scoaterea mancarii din calculul costului de inscriere, cumulat cu ideea de a-i penaliza pe cei care intarzie la masa foarte drastic: daca scoatem mancarea din cost, aceasta nu iese si din calculul timpului. Oamenii vor avea nevoie de timp sa manance, indiferent de sursa. Poate unii vor merge sa cumpere ceva si nu vor fi prezenti - vor pierde meciul din aceasta cauza?
          Poate ca exista si o metoda mai putin drastica, in ideea ca va exista un arbitru delegat la fiecare masa, care va putea regla din mers chestia asta.
          Apoi, toate discutiile astea sunt referitoare la Regulamentul Amatur? Adica trebuie reglementate prin Regulament? Sau pot fi lasate la latitudinea organizatorului?
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • Dupa cum vad eu lucrurile cele mai importante modificari ar putea fi:
            1. eliminarea mesei obligatorii din taxa.
            2. mingile sa fie asigurate de fiecare jucator, dar organizatorul sa aiba mingi suficiente in cazul in care jucatorii vor sa cumpere.
            3. sistemul de la Topoloveni nu e inca bine probat, poate inca doua-trei concursuri de acest tip vor arata daca rezolva din probleme sau creeaza altele noi, ulterior sa se ia o decizie.
            4. Concursul sa inceapa la A-uri la orele 10.30 maxim, iar B-urile la 9.30, nu e realista orice ora anterioara! Daca exista jucatori care stiu ca vor intarzia in grupa au obligatia sa anunte organizatorul pana la ora 10.30, pentru ca turneul sa inceapa la aceasta ora iar jocurile intarziatului sa inceapa atunci cand aceta va sosi. Avantajul este ca se pot juca destule meciuri pana vin si intarziatii, mult mai bine decat sa astepte toata lumea dupa 10-20 de oameni. Deasemena postarea grupelor de seara ar fi solutia ideala dar practica a aratat ca organizatorii rar se pot tine de cuvant, din 6-7 concursuri care anuntau treaba asta cred ca doar pe la Top Tenis Arena si inca undeva s-au tinut de promisiune.
            5. Limitarea numarului de participanti la maxim 6 jucatori per masa a demonstrat ca ar fi numarul maxim in care nu s-ar astepta intre jocuri peste limita bunului simt, deasemenea sa nu se mai organizeze jucarea a doua grupe la o masa pentru ca practic se dubleaza timpul de asteptare!
            6. Capul de serie TREBUIE sa fie responzabilizat in sensul in care trebuie sa asigure continuitatea jocurilor la masa, un joc dureaza cel putin 15 minute, in care are timp si sa viziteze toaleta si sa anunte jucatorilor din grupa urmatorul meci. Din practica am observat ca cea mai buna solutie cand un jucator nu este prin sala la chemarea(prin statie sau nu) facuta de seful de grupa, este ca seful de grupa sa decida inceperea urmatorului meci cu jucatorii prezenti. Cei care sunt neatenti sau neinteresati pierd randul si asteapta!
            7. Incalzirea sa fie de maxim 3 minute, oricine nu respecta acest lucru poate fi penalizat la cerere de catre seful grupei cu pierderea a 5 puncte din primul set! Poate parea ca nu este o problema dar am vazut la Călărași un Domn care se incalzea inainte de fiecare meci cam 9-10 minute! Inmultit cu 5 meciuri cate avea in grupa rezulta o intarziere de 40-50 de minute. De prisos sa spun ca grupa aceea s-a terminat ultima, iar organizatorul, desi a fost avertizat de jucatori, nu a luat nici o masura( cred ca o masa era furnizata de acel domn).
            Blade-Darker speed 90
            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
            Bh- Testing

            Comentariu


            • Pentru a imbunatati vizibil calitatea turneelor, regulamentul nu trebuie revizuit din temelii. El trebuie doar imbunatatit constant.
              Aceasta pentru ca e prea greu sa introduci modificari substantiale si sa controlezi efectul acestora. De aceea, pe langa propunerea pe care am facut-o in topic mai inainte, as mai avea un update usor de aplicat si cu efecte imediate si anume implicarea participantilor la buna desfasurare a turneului. Este evident ca exista mari lacune in organizarea meciurilor la masa de catre capii de serie. Nu putem sa le cerem acestora sa fie nelipsiti de la masa, insa putem sa le cerem sa sanctioneze anumite nereguli. In definitiv, si ei au venit sa participe la turneu. Astfel, propun ca aceia care au incheiat un meci, sa ramana obligatoriu, la meciul urmator ca arbitri si sa anunte capul de serie despre eventualele disfunctionalitati (penalizarea dupa un timp prestabilit a jucatorilor absenti de la meciul urmator, durata incalzirii, disensiuni intre jucatori etc.) . Acesta la randul lui va comunica eventualele penalizari si probleme, organizatorilor. Absenta acestor arbitri sa fie si ea penalizata intr-un fel, eventual cu pierderea urmatorului meci din oficiu. Acest lucru va implica modificarea formularului grila a meciurilor(sa contina numele si semnaturile arbitrilor).
              In acest fel cred ca se vor reduce considerabil timpul alocat meciurilor si eventualele probleme. Suntem multi participanti la un turneu si este firesc sa ne implicam si noi in buna lui desfasurare. Cred in mod serios ca organizatorii ar trebui sa ia in considerare orice propunere constructiva, deoarece numai in acest fel se vor putea inregistra progrese reale in organizarea si desfasurarea turneelor.
              YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

              Comentariu


              • ok,
                dar ce ne facem ca mai mult de jumatate din cei care participa la turnee nu stiu regulamentul si nu citesc niciodata cele scrise de noi pe aici,
                am intalnit , cazuri in care nici organizatorii nu stiau regulamentul,
                trebuiesc stabilite reguli simple, clare si usor de practicat , printre ele ar putea fi :
                -limitarea participantilor in functie de nr. de mese,
                -confirmarea participarii prin plata anticipata , etc...etc...
                (azi am discutat cu dn. Dan Chirap anumite aspecte utile in acest domeniu , si il rog sa detalieze pe aici )
                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                FH: Tenergy 05 FX
                BH: Tenergy 05 FX

                Comentariu


                • Hop si eu cu propuneri
                  Vorbind despre palete interzise, neinterzise etc.
                  1. Aici lumea din AMATUR se imparte in 2, cei care joaca doar cu materiale neinterzise in ITTF si ceilalti nefiind nici o problema in AMATUR pentru ca regulamentul nu interzice una sau alta. EU cred ca ar fii mai bine si mai intelept sa se adopte regulamentul ITTF si in cazul paletelor pentru ca daca dansii au interzis un anumit material sau nu, au facut-o dupa lungi analize si cu oameni specializati pe chestia asta, chiar daca au luat decizia pentru a misca sportul intr-o directie mai spectaculoasa sau pentru a nu face o discrepanta mare de sanse intre cei care folosesc un anumit tip de material sau altul. Tocmai din aceasta cauza deciziile luate de cei de la ITTF cred ca au mai mare greutate decat orice analiza facuta de noi cei din AMATUR. Vorba aia nu cred ca are rost sa facem noi cercetare paralela si sa reinventam apa calda. Si nici nu cred ca ar bulversa lucrurile atat de tare in concursuri o astfel de decizie. Disputele intre jucatori rezolvandu-se ca si pana acum, nimeni nu controleaza dar dar daca un jucator pretinde ca paleta adversarului nu ar fii ok juriul decide si gata.
                  2. Cred ca intr-un fel sau altul ar trebuii innitiat la fiecare concurs sa existe o cutie pentru donatii (cred ca s-ar strange ceva bani pentru diferite nevoi AMATUR). Si cate 1 leu daca ar dona 50 de oameni din 100 si ceva de participanti de la fiecare concrus AMATUR tot s-ar strange ceva bani care ar fii destul de utili pentru AMATUR.

                  Comentariu


                  • Eu as propune un singur lucru pe tema paletelor folosite: O fata rosie si una neagra, indiferent de tip, stare fizica etc.
                    Pe mine mai mult ma deranjeaza condensul din sala, lumina slaba si galagia (in ideea ca nu mai aud cum sare mingea), decat faptul ca celalalt are nu'șce iarba sau cativa zimti lipsa.
                    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • Asi comenta putin punctul 6. Da este perfect, si noi cautam sa intre la masa urmatorii, numai ca urmatorii nu sunt la masa ca ei stiu ca nu ei urmeaza. Dupa ce ii gasim se incalzesc 3-5 minute si cand sa inceapa apare intarziatul. Intra ei la masa(ca doar le-a venit randul) se mai incalzesc 5 minute si uite asa pierdem timp din viata noastra pe care nu ne-o da nimeni inapoi! Daca cineva greseste sa plateasca! Va asigur ca daca la fiecare 2 minute intarzie pierde un set cu siguranta ca a doua oara va fi atent sa nu intarzie!
                      Postat în original de dado_daniel Vezi post
                      Dupa cum vad eu lucrurile cele mai importante modificari ar putea fi:
                      1. eliminarea mesei obligatorii din taxa.
                      2. mingile sa fie asigurate de fiecare jucator, dar organizatorul sa aiba mingi suficiente in cazul in care jucatorii vor sa cumpere.
                      3. sistemul de la Topoloveni nu e inca bine probat, poate inca doua-trei concursuri de acest tip vor arata daca rezolva din probleme sau creeaza altele noi, ulterior sa se ia o decizie.
                      4. Concursul sa inceapa la A-uri la orele 10.30 maxim, iar B-urile la 9.30, nu e realista orice ora anterioara! Daca exista jucatori care stiu ca vor intarzia in grupa au obligatia sa anunte organizatorul pana la ora 10.30, pentru ca turneul sa inceapa la aceasta ora iar jocurile intarziatului sa inceapa atunci cand aceta va sosi. Avantajul este ca se pot juca destule meciuri pana vin si intarziatii, mult mai bine decat sa astepte toata lumea dupa 10-20 de oameni. Deasemena postarea grupelor de seara ar fi solutia ideala dar practica a aratat ca organizatorii rar se pot tine de cuvant, din 6-7 concursuri care anuntau treaba asta cred ca doar pe la Top Tenis Arena si inca undeva s-au tinut de promisiune.
                      5. Limitarea numarului de participanti la maxim 6 jucatori per masa a demonstrat ca ar fi numarul maxim in care nu s-ar astepta intre jocuri peste limita bunului simt, deasemenea sa nu se mai organizeze jucarea a doua grupe la o masa pentru ca practic se dubleaza timpul de asteptare!
                      6. Capul de serie TREBUIE sa fie responzabilizat in sensul in care trebuie sa asigure continuitatea jocurilor la masa, un joc dureaza cel putin 15 minute, in care are timp si sa viziteze toaleta si sa anunte jucatorilor din grupa urmatorul meci. Din practica am observat ca cea mai buna solutie cand un jucator nu este prin sala la chemarea(prin statie sau nu) facuta de seful de grupa, este ca seful de grupa sa decida inceperea urmatorului meci cu jucatorii prezenti. Cei care sunt neatenti sau neinteresati pierd randul si asteapta!
                      7. Incalzirea sa fie de maxim 3 minute, oricine nu respecta acest lucru poate fi penalizat la cerere de catre seful grupei cu pierderea a 5 puncte din primul set! Poate parea ca nu este o problema dar am vazut la Călărași un Domn care se incalzea inainte de fiecare meci cam 9-10 minute! Inmultit cu 5 meciuri cate avea in grupa rezulta o intarziere de 40-50 de minute. De prisos sa spun ca grupa aceea s-a terminat ultima, iar organizatorul, desi a fost avertizat de jucatori, nu a luat nici o masura( cred ca o masa era furnizata de acel domn).

                      Comentariu


                      • In legatura cu punctarea d-lui Ursulean pot spune ca multi participanti nu cunosc regulamentul turneelor pentru ca nimeni si nimic nu i-a constrans sa il invete. Va asigur ca o depunctare chiar si minimala ii va determina in cel mai scurt timp sa invete regulile de baza care guverneaza circuitul. In fond si la urma urmei mi se pare o lipsa de interes sa te inscri la un turneu fara sa ii cunosti regulile.
                        In concluzie avand in vedere ca in afara obligatiei de a plati taxele de inscriere participantilor nu li se cere mare lucru e firesc ca multi dintre acestia sa se comporte gresit. Asadar o oarecare monitorizare a comportarii participantilor la turnee se impune urgent.
                        YASAKA MA LIN Soft CARBON / YASAKA RAKZA 7 Soft

                        Comentariu


                        • (at)taiegatu

                          Eu cred ca esti un pic naiv. Decizia ITTF, ca de altfel majoritatea (ca sa nu zic toate) deciziilor sportive din ultimii 20 de ani, de cand banii implicati in sporturile de performanta au cam depasit bunul simt, este pur si simplu financiara.

                          Evident decizia a fost imbracata in haine frumoase, a fost gasita o explicatie care suna bine pentru multa lume, dar daca stai bine si analizezi o sa vezi ca totul se reduce la bani. Mingea mai mare, seturi de 11, etc fac tenisul de masa mai vandabil la TV, deci se incaseaza mai multi bani. De asemenea il fac un pic mai imprevizibil si deci poate fi introdus la pariuri. Cei care au adoptat ierburile frictionless au reusit sa strice niste ierarhii, iar cum performantele sportive din anii precedenti determina de multe ori bugetul pe anii urmatori, au fost cateva federatii calcate pe coada. Chestia asta cu analiza atenta si amanuntita da bine la PR si cam atat, eu pun pariu cu oricine pe oricat ca Ma Long iti va bate orice ierbar la orice ora ... clasamentul mondial nu ar fi fost influentat decat extrem de putin de cei cu materialele interzise.
                          ---------- Post added 07-Nov-2011 at 12:53 ----------
                          In alta ordine de idei, organizatorii de la Baicoi au avut o idee excelenta pe care insa nu au pus-o in practica : la fiecare masa va exista cate un carton rosu, exact cum este semnul de timeout pe care il vedeti la televizor, care va marca daca masa este libera sau nu ... astfel va fi mult mai simplu de observat de catre organizatori cand sunt mese libere.
                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                          Comentariu


                          • Postat în original de rflash Vezi post
                            (at)taiegatu

                            Eu cred ca esti un pic naiv. Decizia ITTF, ca de altfel majoritatea (ca sa nu zic toate) deciziilor sportive din ultimii 20 de ani, de cand banii implicati in sporturile de performanta au cam depasit bunul simt, este pur si simplu financiara.

                            Evident decizia a fost imbracata in haine frumoase, a fost gasita o explicatie care suna bine pentru multa lume, dar daca stai bine si analizezi o sa vezi ca totul se reduce la bani. Mingea mai mare, seturi de 11, etc fac tenisul de masa mai vandabil la TV, deci se incaseaza mai multi bani. De asemenea il fac un pic mai imprevizibil si deci poate fi introdus la pariuri. Cei care au adoptat ierburile frictionless au reusit sa strice niste ierarhii, iar cum performantele sportive din anii precedenti determina de multe ori bugetul pe anii urmatori, au fost cateva federatii calcate pe coada. Chestia asta cu analiza atenta si amanuntita da bine la PR si cam atat, eu pun pariu cu oricine pe oricat ca Ma Long iti va bate orice ierbar la orice ora ... clasamentul mondial nu ar fi fost influentat decat extrem de putin de cei cu materialele interzise.[COLOR="Silver"]
                            Eu am propus chestia asta pentru ca sa se termine cu toate speculatiile de genul x a folosit materiale interzise etc - pentru ca oricum toti participantii din AMATUR au ca referinta regulamentul ITTF. Precum am zis si in primul post ca cei de la ITTF au ajuns la acea decizie din motive x motive(mai mult sau mai putin corecte). Cert este ca au stat si au rumegat acea decizie destul de mult si cred ca nu au stricat nimic . Nu am propus asta pentru ca ma deranjeaza cumva ierbarii (sunt o categorie de aparatori/semi-aparatori care au un stil de joc etc si care trebuie respectata) pt ca 90% din ierbarii pe care i-am intalnit i-am batut (evident ierbari de nivelul meu, restul mi-au spart capul si m-am bucurat de asta ca am avut si eu ceva de invatat de la ei). Deci nici vorba sa ma plang eu de ierbarti cum am auzit ca s-a inteles de la un post initiat de mine si parese ca a rascolit sentimente profunde in o groaza de participanti care respecta mai mult sau mai putin parerea oamenilor chiar daca nu este de acord cu aceasta. Pe mine m-a deranjat pana acum doar oamenii care au venit cu fete de aceiasi culoare si atitudinea mizerabila a unor adversari etc.
                            De asta am propus chestia cu regulamentul ITTF pentru a face lucrurile simple clare si sa se termine sirul de discutii despre ce foloseste fiecare in concursurile AMATUR.

                            Comentariu


                            • vreau si eu o modificare......
                              cine ocupa locul 1 la un turneu categoria amatori, sa treaca neconditionat la OPEN...cel putin asa am trecut eu demult.
                              TB SPIRIT
                              TGY 05
                              TGY 05 FX

                              Comentariu


                              • Postat în original de Orza Catalin Vezi post
                                vreau si eu o modificare......
                                cine ocupa locul 1 la un turneu categoria amatori, sa treaca neconditionat la OPEN...cel putin asa am trecut eu demult.
                                Asta e din categoria " sa moara si capra vecinului" ... cred ca mai normal ar fi "ce tie nu-ti place altuia nu-i face".
                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                Comentariu


                                • Postat în original de rflash Vezi post
                                  (at)taiegatu

                                  ---------- Post added 07-Nov-2011 at 12:53 ----------

                                  [/COLOR]In alta ordine de idei, organizatorii de la Baicoi au avut o idee excelenta pe care insa nu au pus-o in practica : la fiecare masa va exista cate un carton rosu, exact cum este semnul de timeout pe care il vedeti la televizor, care va marca daca masa este libera sau nu ... astfel va fi mult mai simplu de observat de catre organizatori cand sunt mese libere.

                                  Si cine ne asigura,Cristi,ca acele cartonase nu vor avea aceleasi urmari ca si unele dintre mingiile de concurs?Cred ca trebuie mai intai sa ne revolvam minimele probleme de atitudine,responsabilitate....etc.Sa stii ca personal am apreciat ideea,este excelenta dupa cum remarcat si tu,dar.......atat de greu de pus in practica,la un concurs de 100 de participanti,printre care si cativa mai mult sau mai putin frustrati,carora nici drumul pana acasa nu le-a trecut din pornirile rautacioase,ba mai mult,repede pe forum sa-si verse frustrarea.
                                  BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                  FH - TENERGY 64
                                  BH - XIOM VEGA EUROPE

                                  Comentariu


                                  • Ideea domnului Tradu mi se pare foarte buna. Responsabilizarea colegilor de grupa si semnatura acestora dupa jucarea meciului ar aduce un plus de seriozitate si temperare. Si sa fim pragmatici, e si foarte accesibila! Nu costa nimic, nu ar fi deloc pretentios, ar fi doar un plus de implicare din partea noastra! Am ajuta si noi, cu un mic detaliu, la buna desfasurare a lucrurilor. La niciun turneu la care am participat (putine la numar ce-i drept) nu am avut nimic de reprosat organizatorilor, chiar daca unele lucruri nu au iesit perfect. E foarte greu pentru dansii sa se ocupe de toate, nu e timp fizic. Ce am vazut la ultimul turneu de la Mediaș m-a uimit, cata pasiune poate sa aiba domnul Apian?!? Nu imi venea sa cred ochilor cat de solicitat era. Si acolo totusi a fost un grup numeros implicat, fiecare lasand pe planul 2 performantele individuale in concurs pentru a se ocupa de tot, de la gastronomie la jovialitate.
                                    Ultima editare de Cosnic; 07.nov.2011, 23:13.
                                    We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
                                    Aristotle



                                    Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

                                    Comentariu


                                    • Ideea cu arbitru cred ca ar fi bine, mai ales sa avem la cine apela pentru arbitrarea unor meciuri, fiindca am avut o surpriza foarte neplacuta la Mediaș, am jucat cu capul de serie a grupei, la scorul 2-2 si 5 - 4 pentru mine am cerut schimbarea mesei la care d-l mai in varsta ca mine a raspuns ca pentru ce sa schimbam ca scorul este de 2 - 1 pentru dansul.Asa ceva nu am inchipuit in viata mea ca un jucator de tenis de masă sa poate sa fure pe fata nu un punct ci un set.Am avut noroc ca niste concurenti de pe tusa au urmarit meciul si m-au sustinut, dar m-am ales cu o cearta pe care ma jigneste foarte mult si din cauza asta nu stiu daca mai particip la asemenea concursuri.Daca era arbitru cred ca nu aveam cearta asta.Daca era un smecheras nu ma miram, dar era un om matur de la care asteptam maturitate si fair play.
                                      FH - Andro HEXER
                                      Butterfly Schlager Carbon OFF+
                                      BH - Andro HEXER Powersponge
                                      Tel: 0749 - 165152 / 0266 - 339189

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de victorache Vezi post
                                        Si cine ne asigura,Cristi,ca acele cartonase nu vor avea aceleasi urmari ca si unele dintre mingiile de concurs?Cred ca trebuie mai intai sa ne revolvam minimele probleme de atitudine,responsabilitate....etc.Sa stii ca personal am apreciat ideea,este excelenta dupa cum remarcat si tu,dar.......atat de greu de pus in practica,la un concurs de 100 de participanti,printre care si cativa mai mult sau mai putin frustrati,carora nici drumul pana acasa nu le-a trecut din pornirile rautacioase,ba mai mult,repede pe forum sa-si verse frustrarea.
                                        Asta e motivul pentru care eu prefer varianta cu arbitru ... deja numarul de concurenti si de mese este mult prea mare pentru ca 1-2 oameni sa-l poate gestiona cat de cat eficient.
                                        In plus un arbitru chiar ar aduce o importanta economie de timp : nu vor mai exista incalziri care dureaza cat jumatate de meci, nu vor mai fi discutii nesfarsite daca a fost net sau tus sau stop ca a intrat mingea in tarc (virtual), plus ca macar la 2-3 puncte pe set mingea ajunge la arbitru si el ti-o da mai repede, si mai castigi 2-3 secunde la fiecare astfel de ocazie, secunde care se aduna.
                                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                        Comentariu


                                        • Ar trebui puse si scaune pentru. ca nu cred ca va conveni cuiva sa stea în picioare 6-7 ore.Mai si jucam,apoi,pe mine personal m-ar deranja arbitrii care stau, sa spunem, între mese,oricum nu prea este spatiu, la majoritatea salilor tip Nastase.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de rflash Vezi post
                                            Asta e motivul pentru care eu prefer varianta cu arbitru ... deja numarul de concurenti si de mese este mult prea mare pentru ca 1-2 oameni sa-l poate gestiona cat de cat eficient.

                                            In plus un arbitru chiar ar aduce o importanta economie de timp : nu vor mai exista incalziri care dureaza cat jumatate de meci, nu vor mai fi discutii nesfarsite daca a fost net sau tus sau stop ca a intrat mingea in tarc (virtual), plus ca macar la 2-3 puncte pe set mingea ajunge la arbitru si el ti-o da mai repede, si mai castigi 2-3 secunde la fiecare astfel de ocazie, secunde care se aduna.
                                            Sunt perfect de acord Cristi cu ce spui,dar numai in conditii rezonabile sunt valabile propunerile tale,si sunt de cele mai multe ori asa,dar idealul e greu de atins,dupa cum si dl Fratea si realiza.Sunt sali,in care nu prea mai e loc si de un arbitru.De pilda, la Baicoi,la turneul de zilele trecute am pus 20 de mese,respectiv 5 mese pe latul salii,e foarte dificil,daca nu aproape imposibil,de inca un om in tarc.Calculele facute de tine sunt pertinente si sunt de acord intrutotul cu tine dar omiti putin,se pare,detaliile acestor propuneri.
                                            Cand realizez cate eforturi se fac(sau mai bine spus ar trebui sa se faca),pentru ca unii dintre "musafiri",sa poata juca in conditii umane,respectiv cate artificii,de catre organizatori trebuiesc facute ca sa se poata respecta un minim de orar si confort,cand ar fi mult mai simplu daca majoritatea participantilor ar fi,macar cu 10-20 % mai maturi/responsabili,cred ca nu ar mai trebui ca unii dintre noi sa ne gandim cum sa facem sa-i putem "pacali" ca sa ajungem la scopul propus,respectiv sa inlaturam majoritatea "scaparilor" unora dintre noi.Ce sa mai semnalizez,ca la Baicoi intre inferioare si superioare,un cap de serie chiar intrase cu sticla de bere in tarc?Cand l-am atentionat,parea ca aproape l-am jignit dar numai insistenta prezentei mele l-a facut sa-si reconsidere atitudinea,aproape ca eu eram cel "defect" in situatia aceea.
                                            Concluzionand,tot mai cred ca trebuie umblat la factorul uman,daca 70-80% dintre participantii unui concurs ar fi relativ ok dpdv,macar al respectului,fata de competitie(si inca mai sper ca fiecare intelege exact ce spun),cred ca foarte multe dintre neplacerile organizarii si buna desfasurare a unui concurs AMATUR vor fi rezolvate mai repede decat ne asteptam.
                                            BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
                                            FH - TENERGY 64
                                            BH - XIOM VEGA EUROPE

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de simonfery Vezi post
                                              Ideea cu arbitru cred ca ar fi bine, mai ales sa avem la cine apela pentru arbitrarea unor meciuri, fiindca am avut o surpriza foarte neplacuta la Mediaș, am jucat cu capul de serie a grupei, la scorul 2-2 si 5 - 4 pentru mine am cerut schimbarea mesei la care d-l mai in varsta ca mine a raspuns ca pentru ce sa schimbam ca scorul este de 2 - 1 pentru dansul.Asa ceva nu am inchipuit in viata mea ca un jucator de tenis de masă sa poate sa fure pe fata nu un punct ci un set.Am avut noroc ca niste concurenti de pe tusa au urmarit meciul si m-au sustinut, dar m-am ales cu o cearta pe care ma jigneste foarte mult si din cauza asta nu stiu daca mai particip la asemenea concursuri.Daca era arbitru cred ca nu aveam cearta asta.Daca era un smecheras nu ma miram, dar era un om matur de la care asteptam maturitate si fair play.
                                              Particip de 4 ani la turnee si niciodata nu s-a intamplat sa am o asemenea surpriza, sa conduc cu 2-0, pierd un set, 2-1 si aud 2 -2, am incercat sa refacem filmul de inceput, a fost greu sa lamurim situatia, fapt pentru care am cedat cu 2-3, sa nu mai avem discutii. Sanatate si bucurii!
                                              TuRama II

                                              Comentariu


                                              • Arbitri din tarc nu cred ca ar deranja pe nimeni,dat fiind ca ar fi amplasati pe linia fileului deci la mijlocul mesei.Responsabilitatea este mai greu de luat.
                                                Aceasta propunere este mai veche si ar duce automat la cursivitatea jocurilor si ar reduce substantial multe polemici.
                                                Problema sunt scaunele care nu prea sunt in dotarea salilor, 2 scaune/masa.

                                                Comentariu


                                                • Din experienta altora:
                                                  Playing System for the LIEBHERR 2011 Men’s World Cup
                                                  1. The tournament will consist of 3 stages.
                                                  2. In the preliminary stage the 4 continental representatives from
                                                  Africa, Latin America, North America and Oceania shall compete for
                                                  an Intercontinental Cup, played on a group basis with all the
                                                  members of the group playing each other. The winner of this group
                                                  shall join the remaining 15 players in the 1
                                                  st
                                                  stage.
                                                  3. Seeding shall be done according to the latest available World
                                                  Ranking.
                                                  4. In the 1
                                                  st
                                                  stage the players will be divided into 4 equal groups, with
                                                  all the members of a group playing each other, and in the 2nd stage
                                                  the group winners and runners-up will compete in a knockout.
                                                  5. For the 1
                                                  st
                                                  stage, the highest-ranked player will be placed in Group
                                                  A, the 2
                                                  nd
                                                  highest in Group B, the 3
                                                  rd
                                                  highest in Group C and the 4
                                                  th
                                                  highest in Group D. The remaining players will be drawn into the
                                                  groups 4 at a time in ranking order.
                                                  6. If there are 2 players from the same Association, they will be drawn
                                                  into separate groups but a 3
                                                  rd
                                                  player from the same Association may
                                                  be drawn into any group.
                                                  7. For the 2
                                                  nd
                                                  stage, the winners of Groups A and B will be placed in
                                                  positions 1 and 8 respectively and the winners of groups C and D
                                                  will be drawn between positions 4 and 5; the runners-up will be
                                                  drawn into the remaining places, in opposite halves from the
                                                  winners of the same groups. There will not be separation by
                                                  Association.
                                                  8. In the semi-finals, the winner of the 1
                                                  st
                                                  quarterfinal will play the
                                                  winner of the 2
                                                  nd
                                                  and the winner of the 3
                                                  rd
                                                  will play the winner of
                                                  the 4
                                                  th
                                                  ; the winners of the semi-finals will play each other in the
                                                  final, with the losers of the semi-finals playing each other for third
                                                  place.
                                                  9. The tournament will be played in accordance with the Laws of Table
                                                  Tennis and the Regulations for International Competitions.
                                                  10.All matches shall be the best of 7 games.

                                                  http://www.ittf.com/World_Events/201...stem_MWC_F.pdf
                                                  Seamana cumva cu ce facem noi, nu?
                                                  TsE

                                                  Comentariu


                                                  • Si tot din experienta altora : sistemul de realizare a clasamentului pentru grupele din cadrul Turneului Campionilor la tenis : http://www.atpworldtour.com/Rankings...fications.aspx
                                                    Ce se foloseste in ATP ar fi extrem de util si in Amatur : in cazul in care avem 3 jucatori cu acelasi nr de victorii cand se face raportul seturi castigate/seturi jucate se iau in calcul si seturile jucate cu jucatorul nr 4 din grupa. Astfel in situatia in care avem 3 jucatori cu cate 2 victorii, unul cu 5-3, unul cu 4-5 si unul cu 3-4 regulamentul actual il califica pe cel cu 3-4, iar regulamentul ITTF il califica pe cel cu 4-5 ... 4/9 = .444, 3/7 = .428 Daca insa luam in calcul si celalalt meci, si presupunem ca ambii au castigat cu 3-0 vom avea 7/12 = .583 si 6/10 = .600, deci cel mai bun raport il va avea cel care a castigat meciul direct dintre cei doi.
                                                    In situatiile in care grupa este compusa din mai mult de 4 jucatori se vor lua in calcul rezultatele celor 3 cu jucatorul de pe pozitia superioara, daca acesta exista, iar daca nu exista cu cel de pe pozitia inferioara.
                                                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X