Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri modificare regulament 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Am vazut ca sunt multe discutii, de regula foarte aprinse, pe tema folosirii sau nu a fetelor cu "iarba". Propunerea mea ar fi ca din cand in cand sa se mai organizeze cate un turneu (A sau B) unde sa nu se permita folosirea ierbii sau a fetelor anti power. Sau organizatorul turneului sa poata decide daca se pot folosi aceste fete, care incurca pe multi, sau nu. Multi ierbari dau replica in felul urmator: un jucator bun trebuie sa stie sa joace contra ierbii. Dar ma intreb eu ce s-ar intampla daca majoritatea dintre noi ne-am pune iarba, ma refer la astia mai slabuti, asa ca mine, ce s-ar alege de turneul acesta foarte bun numit Amatur? Probabil ca in momentul asta au iarba pe paleta in jur de 15-20 la suta dintre jucatori. Dar daca s-ar ajunge la 80 la suta si tenisul jucat s-ar transforma intr-o tacaneala plictisitoare, nati-o tie da-mi-o mie, cum se zice in fotbal, cu mingi care sa dureze 1 minut-doua? Credeti ca s-ar mai gasi clienti pentru Amatur? Eu cred ca marea majoritate vor prefera sa joace linistit cu prieteni. Asa ca cea mai buna solutie ca sa nu se supere nimeni ar fi organizarea si de turnee numai pentru fete inverted in paralel cu turnee mixte. De asemenea ierbarii isi pot organiza si ei turnee numai pentru ei, nu ii opreste nimeni. Sa fie macar 10 turnee din astea speciale pe an.(Si B si A)

    Comentariu


    • Ce sa mai, daca nu joci cu ierbari te impiedici in ei, oricat de bine ai juca. De aceea multi adopta aceasta fata, mai ales din comodidtate si din dorinta de a castiga mai multe meciuri. Acestia sunt jucatori ANTI-TENIS!!! Strica aspectul si calitatea jocului, dar nu noi am inventat iarba!!!
      Blade - Timo Boll ZLF - OFF
      FH - Xiom Sigma II Pro
      BH- Xiom Sigma II Pro

      Comentariu


      • Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
        Ce sa mai, daca nu joci cu ierbari te impiedici in ei, oricat de bine ai juca. De aceea multi adopta aceasta fata, mai ales din comodidtate si din dorinta de a castiga mai multe meciuri. Acestia sunt jucatori ANTI-TENIS!!! Strica aspectul si calitatea jocului, dar nu noi am inventat iarba!!!
        Tocmai ca sa se imbunatateasca calitatea jocului ar fi ideal a stimula dorinta ierbarilor de a progresa prin perfectionarea loviturilor lor cu fețe inverted si nu de a progresa prin incurcarea loviturilor fraierilor cu fețe inverted, care muncesc si baga bani la sala de antrenament transpirand in draci, cand ce simplu este, iti pui o fața cu iarba cu plete cat mai lungi si traiectorii cat mai ciudate ale mingii si nu mai trebuie sa bagi bani si timp pierdut pe la sala, ai garantata iesirea din inferioare, superioare si ajungi lejer in fazele superioare fara mult efort. Nu cred ca s-ar supara cineva daca s-ar organiza de proba macar asa un turneu doua cum am spus mai sus. Si scuze celor pe care i-am numit ierbari, corect era cei care au iarba pe paleta, dar era prea lung.

        Comentariu


        • Voi toti cei cu putere de decizie in AMATUR,ar trebui sa va intruniti si sa raspundeti punct cu punct la toate propunerile postate de noi toti in aceasta rubrica,argumentand pro sau contra decizia finala luata.Eu sper ca cele postate sa fie temeinic dezbatute ,deoarece fiecare care a postat cate ceva asteapta un raspuns la propunerea lui.Noi ne-am dat silinta si am propus,voi dati-va interesul si raspundeti,asa ca sa nu ne simtim penibili ca nu ne baga nimeni in seama.Initiatorul acestui topic,are datoria MORALA sa ne raspunda.
          Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
          Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

          Comentariu


          • Propunerea mea e ca la turnee sa se alcatuiasca grupe inferioare, ma refer la cele Amatori, nu Open, numai cu jucatori care folosesc aceste fete neomologate ITTF si celelate grupe inferioare cu jucatori care folosesc fete omologate. Spun acest lucru pentru ca am vazut ca daca sunt 12 jucatori cu fete neomologate repartizati cate unul sau doi in toate grupele inferioare, acesti jucatori se califica in proportie de 100% mai departe in superioare nedand sansa unor jucatori amatori pasionati de acest sport si care nu se antreneaza contra acestor fete sa joace meciuri placute, nu plictisitoare. Doar sunt turnee de amatori, nu? Stim ca in inferioare se gasesc si jucatori "mai slabuti" printre care ma aflu si eu, de aceea mi-e greu sa castig si asupra unui jucator cu fata omologata si foarte greu sau imposibil asupra unuia cu fata neomologata care imi taie orice pofta de joc.
            Ideea mea e sa se puna acesti jucatori in una, doua sau trei grupe inferioare, sa se califice tot primii patru ca si din celelalte grupe si grupele superioare sa se alcatuiasca asa ca si pana acum, cu totii impreuna. In felul acesta nu cred ca ar exista vreo discriminare pentru ca ai sansa sa intalnesti atat un jucator cu fata omologata cat si unul cu fata neomologata si jucatorii mai slabuti dar pasionati au sansa sa joace meciuri frumoase in inferioare.
            FH: DHS Hurricane III Neo | lemn: ANDRO Treiber Z | RPB: BUTTERFLY Tenergy 80

            Comentariu


            • Propun pentru sectiunea Open sa se renunte la doua randuri de grupe si sa se faca doar un rand si apoi eliminatoriu. Grupele pot fi mai mari (de 8-9) si apoi tablou de 16 sau 32. Acest sistem s-ar potrivi pentru turneele A sau A+.
              In sistemul folosit la turneul final am vazut ca se poate crea o situatie in care victoria directa din inferioare a departajat aceiasi jucatori si in superioare, ceea ce mi se pare incorect.
              Nu stiu daca sistemul propus de mine este mai bun sau nu, dar cu siguranta va reflecta mai fidel valoarea jucatorilor.
              Va rog sa argumentati pro sau contra.
              Ultima editare de grasomega; 06.dec.2011, 11:13.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • idem pt sectiunea AMATORI cu grupe de max 6 jucatori urmat obligatoriu si de un turneu de consolare ptr. cei necalificati in tablul eliminatoriu principal. Se elimina timpi morti si efortul fizic este mai protejat.

                Comentariu


                • Sunt de acord, mai bine cu grupe inferioare si apoi eliminatorii la Open.
                  In alta ordine de idei, discutand cu prietenii la Targoviște, propun ca Turneul Final din 2012 sa se desfasoare pe durata a 2 zile.
                  Stiu ca acest lucru implica cheltuieli mai mari, dar o data pe an merita!!!

                  Comentariu


                  • Albert Einstein a spus : "Doua lucruri sunt infinite, Universul si prostia umana, dar nu sunt absolut sigur in egatura cu Universul".

                    De fiecare data cand vad propuneri de genul acesta "anti iarba" automat ma gandesc la spusele fizicianului.

                    Hai sa va povestesc prima mea experienta cu iarba folosita in genul in care va plangeti ... adica doar sa incurce, fara sa ai un ABC a tenisului in spate. Jucam de vreo cateva luni si am avut meci in campionatul municipal pe București. Am jucat contra unui jucator cu handicap clasa 6, adica contra cuiva cu probleme destul de mari la deplasare. Am castigat foarte greu. Dupa ce s-a terminat meciul, l-am rugat foarte frumos daca pot veni sa mai joc cu el ca sa ma obisnuiesc cu materialul. A acceptat si pentru urmatoarele saptamani am fost de 2-3 ori pe saptamana si am jucat cu el. Rezultatul : la sala unde am vazut eu tenis de masă prima data si unde cineva ma sfatuise in privinta echipamentuui de joc era o persoana mai in varsta care juca cu iarba, pe bani si ma batea cu 10 avans ... dupa cele 3-4 saptamani de jucat contra ierbii am inceput sa-l bat, iar cateva luni mai tarziu sa ajung sa-i dau eu 10 avans.

                    "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul" suna o zicala din batrani. Ma uit la lemnul si fetele folosite de cei care vin cu astfel de propuneri si vad lemne cu carbon si fete extrem de ofensive si de grosime mare ... adica un excelent motiv ca sa dea prin plopi cand le vine o minge falfaita si fara efect dintr-o iarba. Eu am inceput tenisul cu un lemn ALL+, o fata BTY Tackiness D de 1.7 si o fata Tibhar Speedy Spin parca de 1.9 sau 2.0. Si am folosit Tackinessul care e o fata de aparare si pe FH si pe BH.

                    Concluzia : luati-va un echipament potrivit pentru ca jucati mult prea slab pentru a juca cu rachetele pe care le aveti acuma, gasiti-va pe cineva cu iarba si jucati constant cu el macar vreo luna de zile si mai taceti dracului din gura ca debitati numai tampenii.

                    O mentiune speciala pentru marius_sza. Omule, ce ai propus tu acolo este discriminare pur si simplu este rasism ... adica da-i in masa pe aia cu iarba sa joace intre ei. "Cei cu iarba" pot deveni cei de alta culoare, cei de o alta etnie, etc. Cred ca ar fi cazul sa stai un pic si sa gandesti inainte de a posta asa ceva ... in alte locuri se aplica sanctiuni pentru asa ceva.

                    (at)grasomega

                    Sistemul de grupe superioare de 6, cu cate 3 jucatori care provin dintr-o grupa inferioara si se pastreaza rezultatele dintre ei mi se pare cel mai bun.

                    In primul rand ii obliga pe favoriti sa joace MULT mai serios grupele inferioare, iar in acest caz ceilalti au un pic mai mult de invatat de la ei fata de situatia in care ei joaca la misto.

                    In al doilea rand se reduc semnificativ aranjamentele din grupele inferioare. E clar ca daca ajungi cu o infrangere gratuita in grupa superioara ai mai putine sanse la calificare sau la un loc fruntas, drept urmare vor promova in grupele superioare cei mai valorosi, nu cei care sunt prieteni cu primii 2-3.

                    In legatura cu sistemul de joc, am propus acelasi lucru cu cateva pagini in urma, dar cu mentiunea ca eliminatoriul ca sa joace in sistemul cu recalificari sau "dublu knock-out" ... acest sistem ar produce un clasament mult mai realist si mai exact, mai ales la nivelul 17-32 sau 9-16, in plus daca ai ghinion si pici cu cineva foarte bun sau cu un stil exact pe invers si care te bate mereu, mai ai inca o sansa sa urci pana pe locul 3.
                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                    Comentariu


                    • Postat în original de rflash Vezi post
                      Albert Einstein a spus : "Doua lucruri sunt infinite, Universul si prostia umana, dar nu sunt absolut sigur in egatura cu Universul".
                      Are foarte mare dreptate rflash in ceea ce spune, asta am spus si eu, cei care folosesc iarba sunt mai inteligenti decat cei cu fețe inverted, ei intotdeauna gasesc o cale mai usoara in a face ceva spre deosebire de cei cu inverted care muncesc ca prosti. Bine spus, mersi pentru citat.

                      Comentariu


                      • Ma rog, daca atat ai inteles tu ... mult noroc si multa minte in continuare.
                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                        Comentariu


                        • Postat în original de marius_sza Vezi post
                          Propunerea mea e ca la turnee sa se alcatuiasca grupe inferioare, ma refer la cele Amatori, nu Open, numai cu jucatori care folosesc aceste fete neomologate ITTF si celelate grupe inferioare cu jucatori care folosesc fete omologate. Spun acest lucru pentru ca am vazut ca daca sunt 12 jucatori cu fete neomologate repartizati cate unul sau doi in toate grupele inferioare, acesti jucatori se califica in proportie de 100% mai departe in superioare nedand sansa unor jucatori amatori pasionati de acest sport si care nu se antreneaza contra acestor fete sa joace meciuri placute, nu plictisitoare. Doar sunt turnee de amatori, nu? Stim ca in inferioare se gasesc si jucatori "mai slabuti" printre care ma aflu si eu, de aceea mi-e greu sa castig si asupra unui jucator cu fata omologata si foarte greu sau imposibil asupra unuia cu fata neomologata care imi taie orice pofta de joc.
                          Ideea mea e sa se puna acesti jucatori in una, doua sau trei grupe inferioare, sa se califice tot primii patru ca si din celelalte grupe si grupele superioare sa se alcatuiasca asa ca si pana acum, cu totii impreuna. In felul acesta nu cred ca ar exista vreo discriminare pentru ca ai sansa sa intalnesti atat un jucator cu fata omologata cat si unul cu fata neomologata si jucatorii mai slabuti dar pasionati au sansa sa joace meciuri frumoase in inferioare.
                          ... mai mult chiar, putem sa organizam grupe separate cu jucatori care nu au miscari regulamentare, o alta cu cei care nu au o priza standard, printre ei putem amesteca cativa care joaca in tricouri albe, iar pe cei care nu recunosc un tus sau un net, eu propun sa nu ii mai primim deloc sau maxim 2-3 dintre ei, eu sunt convins ca in acest mod meciurile vor fi chiar placute inclusiv pentru cei extrem de pasionati de acest sport.

                          ... omule, nu stiu zau...

                          waldner, chiar daca e un pic surexcitat ca l a ars pe durdun fara drept de apel (respect), a fost extrem de politicos in postul lui...

                          succes uri pe toata linia

                          Comentariu


                          • Postat în original de rflash Vezi post
                            Albert Einstein a spus : "Doua lucruri sunt infinite, Universul si prostia umana, dar nu sunt absolut sigur in egatura cu Universul".
                            De fiecare data cand vad propuneri de genul acesta "anti iarba" automat ma gandesc la spusele fizicianului.
                            Postat în original de rflash Vezi post
                            "Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul" suna o zicala din batrani.
                            Nu cred ca acest topic a fost deschis pentru a jigni. Poate te ragasesti in citatele alese.

                            Postat în original de rflash Vezi post
                            O mentiune speciala pentru marius_sza. Omule, ce ai propus tu acolo este discriminare pur si simplu este rasism ... adica da-i in masa pe aia cu iarba sa joace intre ei. "Cei cu iarba" pot deveni cei de alta culoare, cei de o alta etnie, etc. Cred ca ar fi cazul sa stai un pic si sa gandesti inainte de a posta asa ceva ... in alte locuri se aplica sanctiuni pentru asa ceva.
                            ...
                            Hei baiatu', casca ochii cand citesti. Unde ai vazut in postul meu vre-un cuvant despre iarba? Era vorba despre cei care joaca cu fete neomologate ITTF. Daca ITTF nu poate fi un punct de referinta in privinta fetelor neomologate, atunci cine poate fi? Dumneata? Sa iti colorez literele sa pricepi ce am scris? De ce vor acesti domni sa triseze acest sport folosind aceste fete? Sint jucatori care nu se antreneaza ca nu au timp si care vin sa joace un tenis de masă frumos la aceste turnee de AMATORI.
                            FH: DHS Hurricane III Neo | lemn: ANDRO Treiber Z | RPB: BUTTERFLY Tenergy 80

                            Comentariu


                            • Postat în original de rflash Vezi post
                              Sistemul de grupe superioare de 6, cu cate 3 jucatori care provin dintr-o grupa inferioara si se pastreaza rezultatele dintre ei mi se pare cel mai bun.
                              In primul rand ii obliga pe favoriti sa joace MULT mai serios grupele inferioare, iar in acest caz ceilalti au un pic mai mult de invatat de la ei fata de situatia in care ei joaca la misto.
                              In al doilea rand se reduc semnificativ aranjamentele din grupele inferioare. E clar ca daca ajungi cu o infrangere gratuita in grupa superioara ai mai putine sanse la calificare sau la un loc fruntas, drept urmare vor promova in grupele superioare cei mai valorosi, nu cei care sunt prieteni cu primii 2-3.
                              In legatura cu sistemul de joc, am propus acelasi lucru cu cateva pagini in urma, dar cu mentiunea ca eliminatoriul ca sa joace in sistemul cu recalificari sau "dublu knock-out" ... acest sistem ar produce un clasament mult mai realist si mai exact, mai ales la nivelul 17-32 sau 9-16, in plus daca ai ghinion si pici cu cineva foarte bun sau cu un stil exact pe invers si care te bate mereu, mai ai inca o sansa sa urci pana pe locul 3.
                              Referitor la sistemul cu preluarea rezultatelor - singurul defect pe care il vad este cel expus: o victorie in inferioara poate sa aiba efect dublu si nu mi se pare corect. Poate gasim o alta metoda de departajare in superioara.
                              Totusi, sa fiu sincer, la open vad prea putin necesitatea grupelor superioare, in orice sistem s-ar desfasura. Grupele triaza jucatorii mai buni, eliminatoriul triaza tot. Simplu si eficient. Grupele mai mari ar permite tuturor sa joace un numar de meciuri echivalent cu ce joaca acum. S-ar termina mai tarziu grupele, dar eliminatoriul este mult mai rapid apoi. Toti jucatorii ar juca un numar de 7-8 meciuri in grupe, in loc de minim 5 acum. Nu stiu sa calculez usor acum daca per total se vor juca mai multe meciuri.
                              Referitor la sistemul propus de tine, cred ca este mult mai bun ca al meu pentru motivele expuse chiar de tine. Nu am mai recitit paginile anterioare inainte de a posta.
                              Totusi, daca ar fi grupe de 8-9 jucatori si apoi sistemul dublu knock-out, s-ar putea sa fie cam multe meciuri de jucat.
                              Cristi, ai putea sa compari cate meciuri s-au jucat la turneul final cu 72 de jucatori la Open (12*15 + 6*9 + 8 + 8 + 4 + 2 + 1 = 257 - sper sa fi calculat corect) si cate s-ar fi jucat cu 8 grupe de 9 oameni (8 * 36 + 16 + 8 + 4 + 2 + 1 = 319 ? ) si apoi tablou de 32 in sistem eliminatoriu clasic si dublu knock-out? Merci.
                              Nu sunt prea sigur de numarul de meciuri, dar se vede un avantaj clar al sistemului de la turneul final. Sunt curios cum sta dublu knock-out. Poate ca grupe de 9 e prea mult.
                              (at)bogdanel: Salutari!
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • Dupa cum am mai spus si altora care au venit cu exact acelasi arugument .... da-mi un exemplu de fata care nu e iarba care a fost initial omologata ITTF si apoi interzisa ... si spune-mi si unde ai jucat contra ei din motiv ce faci referire la asa ceva. Pun pariu ca habar nu ai fara sa cauti pe Google.
                                Dupa cum s-a mai spus interzicerea ierburilor frictionless nu a fost facuta "for the good of the game" ca sa folosesc o sintagma cunoscuta ... au fost alte interese la mijloc.
                                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                Comentariu


                                • O Propunere schimbare regulamnet Amatur

                                  Propun ca toti jucatorii din Amatur cei care au ajuns pe fortele si talentul lor sa faca parte dintr-o echipa din div. B sau A, deci amatori care au talent si au muncit pentru treaba asta sa aiba drept de joc in continuare in Amatur. Au plecat din randurile noastre, au crescut ca si amatori, nu inteleg de ce acum nu mai sunt buni, nu mai sunt colegii nostrii, doar pentru ca au evoluat mai mult, mai repede? Bravo lor! Ma gandesc la un Vali Boaca, care cand l-am intalnit prima oara la Voluntari acum doi ani i-am dat 3-0, acum iau 3 puncte! Bravo lui! Ma gandesc la Teodor Cristian, la Enciu Sandu, la multi alti amatori...
                                  Este doar o propunere, cei care sunt de acord rog sa posteze argumente cei care nu, la fel!
                                  Blade-Darker speed 90
                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                  Bh- Testing

                                  Comentariu


                                  • Eu cred ca actualul regulament este bun ... adica se accepta doar jucatori din B.
                                    Motivul este ca in divizia B sunt fie copii care joaca acolo ca sa creasca in valoare, fie jucatori mai in varsta, care poate au jucat si mai sus si sunt in continuare foarte pasionati, fie cluburi noi potente financiar care vor sa urce mai sus si au adus jucatori buni care au jucat anterior in A sau superliga.
                                    Diferenta valorica intre B si A este mare. Chiar extinzand sensul cuvantului de "amator", chiar daca cineva este extraordinar de talentat ... nu poti face fata in A fara mult antrenament, antrenament pe care il fac si cei legitimati : teme, cutie, antrenor, etc. Deja la nivelul diviziei A nu mai poti fi "amator".
                                    Singurul addendum la regulament pe care il sustin ar fi ca fostii jucatori din Amatur care au promovat in A sau chiar mai sus, daca revin in B sau nu mai sunt legitimati sa nu mai astepte cei 2 ani.
                                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de marius_sza
                                      Sint jucatori care nu se antreneaza ca nu au timp si care vin sa joace un tenis de masă frumos la aceste turnee de AMATORI.
                                      Sunt sigur ca si cei cu iarba au exact aceleasi motive, difera doar abordarea.
                                      Cred ca stilul de block langa masa cu iarba, odata ce a fost stapanit de catre atacant, nu mai poate pune asa mari probleme. Nu stiu daca e doar chestie de antrenament, ci de a intelege ce ti se intampla.
                                      Cred ca interzicerea unor fete (indiferent de tipul lor) in Amatur ar adauga la muntele de indatoriri ale organizatorilor, facand desfasurarea turneelor dificila. Totusi, daca se va vota, voi fi de acord, daca se gaseste si un sistem de verificare eficient, fara echivoc si fara discriminari sau derogari.
                                      Si mai zic ceva: daca ITTF a scos niste fete de pe lista, fete ce au fost aprobate timp de 20 de ani, de ce ziceti atunci ca cei care le folosesc triseaza? Cand erau aprobate erau diferite fetele? La masa de joc triseaza cei care-si adauga puncte, care trag de timp, care dau mingea prin parul ud inainte de serviciu, nu cei care au fete cu sigla ITTF, mai vechi sau mai noi.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Cu tot respectul

                                        Cred ca daca joci cu un jucator bun, ai ce invata de la el, daca joci cu incepator mai rau te prosteati si niciodata nu ajungi sa fi o valoare!!!
                                        Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                        FH - Xiom Sigma II Pro
                                        BH- Xiom Sigma II Pro

                                        Comentariu


                                        • O data cu disputarea turneului final, spatiul destinat propunerilor si dezbaterilor pentru anul viitor s-a incheiat.
                                          Am citit cu atentie propunerile facute, am discutat cu ceilalti coordonatori ai turneului o parte dintre ele si, anul viitor vor apare cateva schimbari in regulament, unele datorate acestui topic.
                                          Dintre subiectele abordate, majoritatea nu se refera si nu se pot incadra in regulament, care, fie nu se ocupa de acele probleme, fie l-ar face prea restrictiv.
                                          Unele subiecte, insa, se vor transforma in recomandari catre organizatori, care, in functie de posibilitati vor tine cont de ele.
                                          Alte subiecte, chiar daca pot fi interesante, vor ramane la stadiul de propunere.
                                          Doua mentiuni as vrea sa fac:
                                          - Topicul de discutii a fost deschis pentru a permite initierea subiectelor si discutarea lor pro sau contra de catre D-vs, astfel incat sa vedem daca propunerile au argumente si adepti. Putine subiecte s-au bucurat de atentia mai multor intervenienti. Daca o propunere nu capteaza atentia pentru dezbatere, are putine sanse de reusita.
                                          - Subiectul cel mai disputat, legat de fete interzise, friction less, anti power, etc. transformat ulterior in off topic, a readus vechile argumente legate de frustrare si de lipsa de spectaculozitate. Formularea actuala din regulament este echilibrata, a eliminat multe subiecte de disputa in concursuri si nu va fi subiect de modificare in 2012.

                                          Comentariu


                                          • O data cu disputarea turneului final, spatiul destinat propunerilor si dezbaterilor pentru anul viitor s-a incheiat.
                                            Am citit cu atentie propunerile facute, am discutat cu ceilalti coordonatori ai circuitului o parte dintre ele si, anul viitor vor apare cateva schimbari in regulament, unele datorate acestui topic.
                                            Dintre subiectele abordate, majoritatea nu se refera si nu se pot incadra in regulament, care, fie nu se ocupa de acele probleme, fie l-ar face prea restrictiv.
                                            Unele subiecte, insa, se vor transforma in recomandari catre organizatori, care, in functie de posibilitati vor tine cont de ele.
                                            Alte subiecte, chiar daca pot fi interesante, vor ramane la stadiul de propunere.
                                            Doua mentiuni as vrea sa fac:
                                            - Topicul de discutii a fost deschis pentru a permite initierea subiectelor si discutarea lor pro sau contra de catre D-vs, astfel incat sa vedem daca propunerile au argumente si adepti. Putine subiecte s-au bucurat de atentia mai multor intervenienti. Daca o propunere nu capteaza atentia pentru dezbatere, are putine sanse de reusita.
                                            - Subiectul cel mai disputat, legat de fete interzise, friction less, anti power, etc. transformat ulterior in off topic, a readus vechile argumente legate de frustrare si de lipsa de spectaculozitate. Formularea actuala din regulament este echilibrata, a eliminat multe subiecte de disputa in concursuri si nu va fi subiect de modificare in 2012.

                                            Comentariu


                                            • Asa este : repetitia este mama invataturii

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de rflash Vezi post
                                                Sistemul de grupe superioare de 6, cu cate 3 jucatori care provin dintr-o grupa inferioara si se pastreaza rezultatele dintre ei mi se pare cel mai bun.
                                                In primul rand ii obliga pe favoriti sa joace MULT mai serios grupele inferioare, iar in acest caz ceilalti au un pic mai mult de invatat de la ei fata de situatia in care ei joaca la misto.
                                                In al doilea rand se reduc semnificativ aranjamentele din grupele inferioare. E clar ca daca ajungi cu o infrangere gratuita in grupa superioara ai mai putine sanse la calificare sau la un loc fruntas, drept urmare vor promova in grupele superioare cei mai valorosi, nu cei care sunt prieteni cu primii 2-3.
                                                Prima parte pare corecta, se reduc aranjamentele in grupele inferioare, dar cred ca se deschide poarta aranjamentelor in grupele superioare. Spun asta pentru ca la Targoviște am auzit urmatoarea situatie, fara sa vad foile cu rezultate, dar : doi jucatori s au calificat din inferioare de pe locul 1, au avut in superioare din start 2 victorii. amandoi in superioare nu au mai obtinut nici o victorie in meciurile jucate, unul nu s a calificat mai departe, altul s a calificat de pe locul 3 din grupa. Specific ca cei doi au fost in grupe superioare separate. Cred ca cei de pe locul 1 din inferioare pot face in continuare aranjamente in grupele superioare deoarece au din start 2 victorii. Mai castiga un meci ca sa fie siguri de calificare si apoi cu celelalte 2 meciuri pot face aceste "aranjamente".

                                                Comentariu


                                                • Ai dreptate si cred ca sistemul acesta este in dezavantajul celui care se califica de pe pozitiile 2 si 3. De aceea exista cuvantul REVANSA, ca sa ti-o poti lua in urmatorul joc. De exemlpu se intalnesc 2 echipe, una gazda, alta oaspete - meciurile intre cele doua se joaca numai la gazada, sau se joaca in revansa si la oaspete? Asa este si aici, chiar daca discutam de tenis de masă. Ar trebui sa revizuiti acest sistem ca nu este fair-play pentru ceilalti jucatori sa nu mai joace inca odata cu cel care inainte l-a invins. Poti pierde cu pri mulclasat 3-2 in inferioare, iar setul decisiv la avantaje, deci foarte aproape si ar trebui rejucat in superioare ca sa vedem daca jucatorul clasat pe primul loc isi merita statutul din superioare!!! Aici apare si motivatia jucatorului care a pierdut meciul din inferioare si se va juca mult mai tare in superioare!!!
                                                  Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                                  FH - Xiom Sigma II Pro
                                                  BH- Xiom Sigma II Pro

                                                  Comentariu


                                                  • Stimate domn vehementa cu care dezbateti multe probleme intr-o vaga cunostinta de cauza ma face sa cred[desi nu va cunosc personal] ca aveti reale aptitudini de troll pe acest forum.O abordare mai calma insotita de o analiza mai atenta a ideilor ce doriti sa le postati v-ar aduce beneficii in relatia cu alti forumisti,probabil
                                                    of all the things i lost i miss my mind the most

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X