Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri modificare regulament 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de bogdanel Vezi post
    ... eu ...
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • Postat în original de Radu Serban Vezi post
      Stima domn,
      Ganditi-va putin cum ne simtim noi!
      Dar sa stiti ca nici noi, nu ne-am simtit mai bine cand am auzit copiii injurati. Nu mai tin minte de la medias nici cum a fost sandwisul, nici daca a fost cald sau rece, am uitat si de condensul de pe fețe...dar asta mi-a ramas in minte, din pacate
      We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
      Aristotle



      Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

      Comentariu


      • Vin si eu cu o propunere pentru Regulamentul AmaTur 2012:
        Propun ca pentru participantii la concursurile AmaTur care se retrag dupa câteva meciuri sa se tina cont de meciurile jucate si sa nu li se anuleze si valideze cu 3-0 pentru adversar.
        Iata si argumentele: la o competitie am avut un astfel de jucator care s-a retras dupa 4 sau 5 meciuri jucate (grupa de 9). Pe acest jucator l-am ?nvis cu scorul de 3-0, dar el a avut si o victorie împotriva altui jucator din grupa. La departajarea concurentilor pentru promovarea în grupele superioare, întrucât jucatorul de care spun s-a retras, toate meciurile lui au fost anulate si validate cu 3-0 pentru adversari. Eu nu am promovat în grupele superioare pentru ca am avut o victorie mai putin decât jucatorul de pe locul 4 pe care l-am învins în meciul direct si care a fost învins si de cel care s-a retras. Daca s-ar fi tinut cont de victoria celui retras, am fi avut acelasi numar de victorii, dar eu as fi avut victoria în meciul direct, deci as fi promovat în superioare.

        Comentariu


        • Nu prea se intampla ca o regula sa convina tuturor.
          Logica regulii actuale, pentru care propui modificarea, se datoreaza unor situatii care se intampla cel putin la fel de des :
          Sunt jucatori mai buni, care, dupa ce castiga 2-3 meciuri (uneori cu cei mai buni din grupa), se plictisesc - sau au motive serioase- si pleaca, Ceilalti cu care nu a jucat ar avea victorii nescontate si se pot califica in dauna unuia mai bun, care a avut ghinionul sa joace la inceputul turneului cu cel retras. Este o practica des utilizata, deoarece nu permite celui care iese din joc sa stabileasca el ierarhia, ci se considera ca a jucat in afara concursului.

          Comentariu


          • Postat în original de Cosnic Vezi post
            Dar sa stiti ca nici noi, nu ne-am simtit mai bine cand am auzit copiii injurati. Nu mai tin minte de la medias nici cum a fost sandwisul, nici daca a fost cald sau rece, am uitat si de condensul de pe fețe...dar asta mi-a ramas in minte, din pacate
            Stimate domn,
            pe langa faptul ca sunteti sunteti un frustat si doriti ca noi, ca si dv. de altfel care facem parte din Amatur, sa nu mai jucam cu ce vreti dvs. mai si mintiti. Dar e ok. Eu cu siguranta nu o sa va mai scriu pt. ca nu sunteti sincer.Eu nu fur si nu mint!Am curajul raspunderii. Norocul nostru este ca exista colegi in Amatur care nu se tem de mine(loc.214) si ma bat nonstop.
            Eu va doresc mult succes, antrenati-va si gasiti metode de a bate ierbarii.
            O seara placuta,
            Radu Serban
            PS. Invingatorii gasesc SOLUTII iar cei invinsi MOTIVE si din pacate de multe ori neintemeiate.

            Comentariu


            • La Mediaș a mers totul ok, pacat insa ca au fost si concurenti(tata si fiu) care nu prea stiau ce e ala fair-play si au facut tot posibilul sa fure puncte si sa strice dispozitia adversarului(oricare ar fi el) lasand astfel un gust amar unor concurenti.Dupa ce ca nu stiau nimic in materie de tenis, progenitura familiei mai si statea prin "tarcurile" de la Open....ar fi fain sa se adopte niste masuri obiective care sa nu para absurde in momentul in care cineva la concurs se plange(sustinut si de altii) de comportamentul unor tantalai care au aflat si ei vineri seara ca e turneu la ei in oras...(nu stiu de unde era familia minune, am zis si eu asa)
              Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
              Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

              Comentariu


              • Postat în original de Dan2 Vezi post
                Nu prea se intampla ca o regula sa convina tuturor.
                Logica regulii actuale, pentru care propui modificarea, se datoreaza unor situatii care se intampla cel putin la fel de des :
                Sunt jucatori mai buni, care, dupa ce castiga 2-3 meciuri (uneori cu cei mai buni din grupa), se plictisesc - sau au motive serioase- si pleaca, Ceilalti cu care nu a jucat ar avea victorii nescontate si se pot califica in dauna unuia mai bun, care a avut ghinionul sa joace la inceputul turneului cu cel retras. Este o practica des utilizata, deoarece nu permite celui care iese din joc sa stabileasca el ierarhia, ci se considera ca a jucat in afara concursului.
                E bine ca ati adus în discutie si acest subiect. De obicei, când platesc taxa de participare la un concurs, mi se garanteaza un numar minim de meciuri. Daca un "jucator bun" se plictiseste jucând cu de-alde astia de la pozitia 1000 în sus în clasament, atunci astia platesc taxa de participare fara a avea numarul de meciuri minim garantate (decât daca poate fi considerat meci un abandon al unui jucator mai bine plasat în clasamentul AmaTur). Ori acest lucru nu îl multumeste pe cel care a platit poate 30 RON pentru minim 5 meciuri garantate si un pahar cu apa de la dozator. Mai mult decât atât, daca cel care se considera prea bun sa joace toate meciurile cu toti neinitiatii, de ce nu joaca la Open, unde aceste cazuri sunt mai rare. Sau daca vrea sa joace în afara concursului, sa-si aleaga ce partener vrea si sa joace cu el când se mai elibereaza unele mese. Parerea mea este ca acesti jucatori nu fac altceva decât sa încurce desfasurarea unui campionat si ar trebui stabilite niste reguli împotriva lor (de exemplu depunctarea pentru non-combat). Este o vorba româneasca: "Daca ai intrat în hora, trebuie sa joci". De obicei renunta cei care stiu ca au putine sanse sa promoveze în superioare si nu cei care sunt foarte buni si care se plictisesc sa joace cu toti neinitiatii. întâmplarea a facut ca la concursul de care am pomeint sa pic în grupa cu cel care a c?stigat turneul la Amatori si care si-a jucat toate meciurile.

                Extrapol?nd la fotbal, de exemplu, daca Rapidul nu se prezinta la un meci i se anuleaza toate celelale meciuri din campionat? Sau pierde cu 3-0 doar meciul la care nu s-a prezentat?

                Astept opinii si din partea altor organizatori de turnee sau pur si simplu de la amaturisti care strabat sute de kilometri uneori nu neaparat pentru a învinge ci pentru a juca cu altii mai buni de la care ar putea ?nvata câte ceva. Ce spuneti domnilor Cosma, Apian, Bodeanu, etc?

                Comentariu


                • Postat în original de Sil Vezi post
                  Extrapol?nd la fotbal, de exemplu, daca Rapidul nu se prezinta la un meci i se anuleaza toate celelale meciuri din campionat? Sau pierde cu 3-0 doar meciul la care nu s-a prezentat?
                  Ma bag si eu in discutie. Eu zic ca gresesti un picut. Una este sa te retragi definitiv dintr-o competitie in mijlocul ei si alta este sa nu joci un meci. Tu zici ca daca Rapidul nu joaca un meci pierde cu 3-0. Corect. Dar eu zic ca daca Rapidul se retrage din campionat definitiv atunci toate meciurile pe care le-a jucat vor fi considerate pierdute cu 3-0, adica cam la fel cu ce se intampla in Amatur.

                  Comentariu


                  • Eu unul sunt pentru pastrarea rezultatelor, cu conditia ca cel care a abandonat sa fi jucat macar jumatate din meciurie pe care le avea de disputat.
                    Si eu am avut o experienta la Mastersul de la Cluj, cand Ciobi a fost exclus din grupa desi jucase aproape toate meciurile, iar dintre Amaturisti doar eu si cu Dorel Nistor aveam victorie la el. Nu a fost anuntat acest lucru si la ultimul meci din grupa nu am mai jucat serios pentru ca stiam ca aveam locul 2 asigurat indiferent de rezultat, cum insa nu s-au mai contorizat rezultatele cu Ciobi m-am trezit pe 3. Pana la urma nu a contat acest lucru, am intrat oricum in primii 8, dar foarte multi ar fi o experienta foarte neplacuta.
                    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                    Comentariu


                    • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                      Ma bag si eu in discutie. Eu zic ca gresesti un picut. Una este sa te retragi definitiv dintr-o competitie in mijlocul ei si alta este sa nu joci un meci. Tu zici ca daca Rapidul nu joaca un meci pierde cu 3-0. Corect. Dar eu zic ca daca Rapidul se retrage din campionat definitiv atunci toate meciurile pe care le-a jucat vor fi considerate pierdute cu 3-0, adica cam la fel cu ce se intampla in Amatur.
                      Am facut analogie între o etapa din circuitul Amatur (un concurs Amatur) si o etapa la fotbal si nu între un singur concurs din Amatur si întregul campionat de fotbal.

                      Comentariu


                      • Postat în original de Sil Vezi post
                        Am facut analogie între o etapa din circuitul Amatur (un concurs Amatur) si o etapa la fotbal si nu între un singur concurs din Amatur si întregul campionat de fotbal.
                        Analogia nu este corecta, la tenis cupa se da la sfarsitul unui turneu, iar la fotbal la sfarsitul unui campionat.
                        O etapa inseamna un meci.
                        Dupa logica pe care o expui, ar trebui sa eliminam pe cei care nu se prezinta la toate turneele, asadar sa-i eliminam pe toti

                        Comentariu


                        • Poate ca nu este corecta analogia. Dar logica si argumentatia trebuie sa le luati din primele doua postari ale mele (nr. 178 si 184) pe acest subiect, pâna la analogia cu fotbalul. Dimpotriva, eu nu vad logica pentru care unii se prezinta la un turneu, iar dupa o victorie si 2 sau 3 înfrângeri constata ca s-au plictisit si pleaca sau ram?n doar spectatori. Acest tip de comportament ar trebui sanctionat pentru ca ?i afecteaza pe ceilalti. Probabil ca daca ati fi fost pus vreodata într-o astfel de situatie, acum ati fi avut alt punct de vedere (vezi raspunsul lui rflash). Eu am adus niste argumente logice, iar dvs. mi-ati raspuns ca sunt jucatori care se plictisesc si de aceea nu joaca cu cei mai slabi.

                          Comentariu


                          • Postat în original de Sil Vezi post
                            eu nu vad logica pentru care unii se prezinta la un turneu, iar dupa o victorie si 2 sau 3 înfrângeri constata ca s-au plictisit si pleaca sau ram?n doar spectatori. Acest tip de comportament ar trebui sanctionat pentru ca ?i afecteaza pe ceilalti. Probabil ca daca ati fi fost pus vreodata într-o astfel de situatie, acum ati fi avut alt punct de vedere (vezi raspunsul lui rflash). Eu am adus niste argumente logice, iar dvs. mi-ati raspuns ca sunt jucatori care se plictisesc si de aceea nu joaca cu cei mai slabi.
                            Aceasta este o alta discutie, - ce facem cu cei care se retrag, fie pentru ca nu le place si se plictisesc, fie pentru ca nu mai au sanse, fie pentru ca o problema importanta ii obliga sa paraseasca turneul (te rog sa citesti toate argumentele, nu numai pe cele care iti convin)
                            Inteleg ca doresti sa fie penalizati cei care se retrag, dar sunt alte doua argumente pe care organizatorul nu le poate ignora:
                            1 Motivul plecarii nu poate fi verificat, poate chiar are omul probleme la serviciu...
                            2 Omul a platit ca sa i se ofere locul in turneu si este dreptul lui de a alege daca participa sau se retrage. O penalizare din partea organizatorului ar fi incorecta.
                            Masura pe care o poate lua organizatorul este deja trecuta in regulament: i se elimina rezultatele, pentru a nu influenta (in bine sau in rau) un alt participant.
                            Mai exact, i se inregistreaza toate rezultatele cu 0-3, pentru a nu afecta punctajul celor care ar ramane cu mai putine jocuri.
                            Ultima editare de Dan2; 09.dec.2011, 12:50.

                            Comentariu


                            • Domnule Bodeanu, riscam sa intram într-un dialog al surzilor. Eu ma opresc aici. Dar cum spuneam, ar fi interesant sa se cunoasca si parerile altor amaturisti, si nu numai ale celor din top 100. Dar din pacate cei din partea de jos a clasamentului nu prea citeasc topicul referitor la regulament. V-ati g?ndit vreodata ca un jucator se poate retrage pentru a avantaja un prieten?

                              Comentariu


                              • Asta e tare, ma scuzi ca ma bag... sa-i cedezi un meci sau un rezultat unui competitor= nu e prietenie, e inselatorie.
                                Si cel inselat e tocmai cel ce beneficiaza de aceasta manevra.
                                TsE

                                Comentariu


                                • Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                                  Asta e tare, ma scuzi ca ma bag... sa-i cedezi un meci sau un rezultat unui competitor= nu e prietenie, e inselatorie.
                                  Si cel inselat e tocmai cel ce beneficiaza de aceasta manevra.
                                  Dar sa se scrie pe o foaie de scoruri 3-2 in loc de rezultatul real de 3-0 ai auzit? Tot pentru a ajuta pe cineva la setaveraj. Acest lucru cred ca se intampla destul de frecvent.

                                  Iar in postul de mai sus, ai interpretat gresit. Eu am gandit ca daca un jucator cu 2-3 victorii (fara sanse de calificare in superioare) se retrage, poate face loc unui prieten pe care poate l-a invins in confruntarea directa, dar care per total a acumulat mai multe victorii decat cel care se retrage.

                                  Comentariu


                                  • Definitia unui bun serviciu

                                    Postat în original de filoteanuadrian Vezi post
                                    Ma bag si eu ca musca in lapte ... Evident ca ce zic eu acum nu prea are solutie ... dar macar asa, sa stirneasca putina controversa.
                                    Pentru ca nu joc foarte bine, evident ca am probleme cu iarba, deci subiectul asta e inchis. Nu mai discutam.

                                    Ce a inceput sa ma deranjeze destul de tare este serva. Nu stiu daca 30% dintre amatoristi (nu baietzii de la open) servesc si arunca mingea regulamentar.
                                    Inteleg ca Amatur inseamna sa ne adunam si sa jucam, in care mai mult spiritul de competitie si placerea jocului sa primeze. Dar, parerea mea e ca ar fi de bun simt, ca si conditie de participare la Amatur, sa se serveasca regulamentar.

                                    Parerea mea!

                                    P.S. Promit ca ma apuc sa ma obisnuiesc cu servele din mina. Ca sa nu mai fiu suparat )
                                    .........."2.6.1. Serviciul trebuie sa înceapa cu mingea asezata liber si stationara în palma deschisa a m?inii
                                    libere a jucatorului la serviciu.
                                    2.6.2. Jucatorul la serviciu va trebui sa proiecteze mingea în sus, pe verticala, fara a-i imprima nici un
                                    efect, în asa fel încât sa se ?nalte cel putin 16 cm. dupa ce a parasit palma m?inii libere si o va lovi,in
                                    cadere, fara ca mingea sa atinga ceva înainte de a fi lovita.
                                    2.6.3. în timpul caderii mingii, jucatorul la serviciu o va lovi în asa fel,încât aceasta va atinge ?nt?i
                                    partea sa de masa si apoi,trecând peste sau în jurul fileului va atinge jumatatea de masa
                                    a primitorului. în meciul de dublu,mingea, va lovi jumatatea din dreapta a celui care serveste cât si a
                                    celui care primeste.
                                    2.6.4. De la startul serviciului pâna când va fi lovita, mingea va trebui sa se afle deasupra suprafetei de
                                    joc si în spatele liniei de fund a mesei si nu va fi ascunsa vederii primitorului cu nici o parte a coprului
                                    sau a âmbracamintii jucatorului la serviciu sau partenerul de joc în cazul unui meci de dublu.
                                    2.6.5. Este de responsabilitatea jucatorului la serviciu, sa execute serviciul de asa natura, încât arbitrul
                                    principal si asistentul acestuia sa poata vedea ca sunt respectate regulile executarii unui serviciu
                                    corect.
                                    2.6.5.1. Daca la un meci nu se afla arbitru asistent, iar arbitrul se ?ndoieste de corectitudinea serviciului,
                                    el poate la prima abatere sa avertizeze jucatorul la servciu fara a acorda punctul adversarului.
                                    2.6.5.2. Daca, în timpul meciului, arbitrul are dubii în ceace priveste corectitudinea serviciului, el poate,
                                    pentru acelasi motiv sau altul sa acorde punctul primitorului.
                                    2.6.5.3. în momentul în care, greseala de serviciu este clara, nu se va acorda nici un avertisment si se
                                    va acorda punct pentru primitor.
                                    2.6.6. în mod exceptional, arbitrul poate diminua din strictetea regulilor de executare a unui bun
                                    serviciu, daca un jucator nu le poate respecta din cauza unor probleme fizice.
                                    2.7. Un bun retur
                                    2.7.1. Mingea, dupa ce a fost bine servita sau bine returnata va fi lovita în asa fel


                                    ....la 2.6.2......se specifica IN CADERE......CEEA CE MULTI NU STIU
                                    .....2.6.4........ESTE EXTREM DE IMPORTANT...........DE LUAT IN ATENTIE


                                    ....................................
                                    ---------- Post added 09-Dec-2011 at 16:41 ----------
                                    .......si de asemenea poate se va putea gasi alt nume pentru categoria amatori...........gindul meu vine de la faptul ca am jucat tenis de masă in tinerete si cred ca e impropiu sa particip la amatori........

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de nickis Vezi post
                                      ...si de asemenea poate se va putea gasi alt nume pentru categoria amatori...........gindul meu vine de la faptul ca am jucat tenis de masă in tinerete si cred ca e impropiu sa particip la amatori........

                                      D-le Smeureanu, pentru ca am finalizat capitolul din regulament care defineste participantii in Amatur si categoriile la care pot participa, puteti vedea ca statutul D-vs nu va fi de amator, ci de jucator "nelegitimat" - "fost legitimat", care poate participa la categoria 'avansati" (A) sau la "experimentati" (O).
                                      A aparut si categoria "Incepatori" (MA<13), care va fi utilizata la unele turnee B, iar limita de trecere catre OPEN va creste la MA=19 p, corelata cu modificarea punctajelor turneelor si cu eliminarea celor 3 puncte pentru deplasare.

                                      Modificarile au tinut cont de o parte din propunerile de pe acest topic si de unele decizii luate in sedinta "Consiliului Director" de la Targoviște.

                                      4. Clasificare jucatori

                                      4.1. .Nelegitimati
                                      -amatori - nu au avut niciodata legitimatii emise de FRTM si nu sunt antrenori activi
                                      -fosti legitimati -au avut legitimatii emise de FRTM, dar ultima viza a expirat cu cel putin doi ani inainte de inceperea circuitului;
                                      -legitimati inactivi au legitimatie valabila, nu au participat in ultimii doi ani la competitii de tenis de masă organizate de FRTM; sau sunt inregistrati ca participanti cu 0 victorii; sunt considerate inactive si persoanele legitimate de catre Asociatiile Judetene de Tenis de Masa, sau Asociatia Municipala de Tenis de Masa București, care participa la campionate judetene sau Municipale (Onoare, Calificari).

                                      4.2. Legitimati

                                      4.2.1 Legitimati la nivel de copii (8-10 ani) –si minicadeti (11-13 ani)
                                      4.2.2 Legitimati in ligile inferioare (L) Au legitimatie valabila, au participat in ultimii doi ani la competitii de nivel national organizate de FRTM: cadeti, juniori, Divizia B masculin si Divizia A feminin, si se regasesc in inregistrarile FRTM pe anul in curs sau in anul precedent, ca detinand puncte primite la concursurile FRTM. Au statut de legitimat activ atat jucatorii promovati din AmaTuR in divizia B, cat si jucatorii din Divizia B care sunt la prima participare in AmaTuR.
                                      4.2.3. Maestri (M) Au legitimatie valabila, au participat in ultimii doi ani la competitii de nivel national, organizate de FRTM: Divizia A (masculin), Superliga (sau in ligile superioare ale unor campionate straine) si se regasesc in inregistrarile FRTM pe anul in curs sau in anul precedent, ca detinand puncte primite la concursurile FRTM sau ITTF
                                      Obs 1 Nivelul de joc al fiecarui jucator legitimat activ (L sau M)se considera in functie de ultima participare la concursurile FRTM
                                      Obs 2 Jucatorii legitimati (L si M) care renunta la activitatea competitionala sau cei care coboara din diviziile superioare in divizia B isi pastreaza statutul ( L sau M) minim 18 luni+ pana la incheierea anului. Exceptie: Jucatorii legitimati care au avut activitate in Amatur anterior legitimarii isi pot modifica statutul dupa 6 luni+ incheierea anului.

                                      4.3 Categorii de participare:

                                      4.3.1 Incepatori (I) (media punctajelor turneelor A este maxim 12 p)

                                      -Participanti amatori, al caror nivel de joc este de incepatori
                                      -Copii legitimati FRTM la categoria “copii 8-10 ani”
                                      -Nu pot participa jucatori fosti legitimati sau legitimati inactivi, indiferent de punctajul acumulat)

                                      4.3.2 Avansati (A) (media punctajelor turneelor A este intre 13 si 18 p),.
                                      -Participanti amatori, cu nivel de joc mediu, precum si jucatorii fosti legitimati sau legitimati inactivi
                                      - Copii legitmati FRTM la categoria “minicadeti 11-13 ani”

                                      4.3.3 .Experimentati (O) (media punctajelor turneelor A minim 19)
                                      - participanti amatori a caror experienta, valoare si pozitie in clasament sunt comparabile cu cea a jucatorilor legitimati
                                      - Jucatori legitimati FRTM in diviziile inferioare (L) si copii legitimati la categoria “cadeti’, cu conditia sa nu fi facut parte din lotul national in ultimii 2 ani.

                                      4.3.4 Maestri (M)
                                      -pot participa numai in competitiile destinate jucatorilor de performanta (Masters)
                                      Ultima editare de Dan2; 10.dec.2011, 12:02.

                                      Comentariu


                                      • Eu cred ca jucatorii fosti legitimati sau legitimati inactivi au o valoare superioara jucatorilor nelegitimati care joaca in categoria ,,Avansati ,,. Ei trebuie sa joace la categoria ,,Experimentati ,,.
                                        Un exemplu, la intimplare : EU ma pot compara ca nivel de joc cu GOGU GABRIEL ?... Raspuns : nici pe departe.
                                        Deci, cind un jucator fost legitimat sau legitimat inactiv, joaca pentru prima data in circuitul Amatur, trebuie sa joace la Open

                                        Comentariu


                                        • Citez din postul domnului Bodeanu: "Mai exact, i se inregistreaza toate rezultatele cu 0-3, pentru a nu afecta punctajul celor care ar ramane cu mai putine jocuri." La un turneu un jucator a plecat cand mai avea doua jocuri in grupa inferioara. Cei doi adversarii cu care nu a jucat au castigat la masa vede cu 3-0. DOAR EI! Asa stiam si eu ca cel care a plecat pierdea toate meciurile cu 3-0, organizatorul a vrut altfel! Mi s-a explicat frumos ca acesta este regulamentul!
                                          Blade-Darker speed 90
                                          Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                          Bh- Testing

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                            Eu cred ca jucatorii fosti legitimati sau legitimati inactivi au o valoare superioara jucatorilor nelegitimati care joaca in categoria ,,Avansati ,,. Ei trebuie sa joace la categoria ,,Experimentati ,,.
                                            Un exemplu, la intimplare : EU ma pot compara ca nivel de joc cu GOGU GABRIEL ?... Raspuns : nici pe departe.
                                            Deci, cind un jucator fost legitimat sau legitimat inactiv, joaca pentru prima data in circuitul Amatur, trebuie sa joace la Open
                                            Este foarte corect.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                              Este foarte corect.
                                              Foarte bine!

                                              Comentariu


                                              • Daca jucam cu jucatori experimentati capatam experienta, daca jucam cu incepatorii vom castiga meciurile foarte usor si nu vom invata mare lucru!!! Este un avantaj pentru cei care doresc sa isi mareasca bagajul de deprinderi, luand de la cei experimentati lovituri si miscari, numai de ei stiute!!!
                                                Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                                FH - Xiom Sigma II Pro
                                                BH- Xiom Sigma II Pro

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                                  Deci, cind un jucator fost legitimat sau legitimat inactiv, joaca pentru prima data in circuitul Amatur, trebuie sa joace la Open
                                                  Observatia este corecta! Regula stabilita dupa turneul de la Ludus este in continuare valabila; Jucatorii fost legitimati si cei inactivi pot participa in aceasta categorie numai daca le permite pozitia in clasament sau MA. La prima participare pot concura numai la O.
                                                  Ultima editare de Dan2; 11.dec.2011, 21:42.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de ClaudiuManoiu Vezi post
                                                    Daca jucam cu jucatori experimentati capatam experienta, daca jucam cu incepatorii vom castiga meciurile foarte usor si nu vom invata mare lucru!!! Este un avantaj pentru cei care doresc sa isi mareasca bagajul de deprinderi, luand de la cei experimentati lovituri si miscari, numai de ei stiute!!!
                                                    poate daca ii privesti atent de pe margine capeti experienta, in meci cu ei nici o sansa, inveti la antrenamente si pui in practica la concursuri.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X