Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Polemici pe tema materialelor in Amatur

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Postat în original de Cornel 67 Vezi post
    Marea parte a celor care au iarba sunt oameni mai in varsta care nu mai pot tine pasul cu cei tineri, nu pot sa dea nu stiu cate topspin-uri pe set, nu mai pot alerga dupa mingi ca cei mai tineri, devin defensivi, eu unul ii inteleg. Sper ca toti sunteti de acord cu mine ca iarba iti creeaza un avantaj, devii dintrodata mai performant, castigi mai multe meciuri, e drept ca nu-i bati pe toti dar castigi brusc mult mai multe meciuri si urci pana aproape de varful turneului cu acelasi bagaj de cunostinte, mai ales daca utilizezi si fete de paleta cat mai exotice si cu traiectorii ale mingii cat mai elucubrante. Dupa parerea mea acest lucru este similar dopajului in sport, dopajul iti creste brusc performantele fara a face nici un efort suplimentar. Acum, cei care au iarba pe paleta, stau cu o bere in mana si ne scriu noua astia cu inverter, pe ton superior, sa mai invatam nene, mai duceti-va la antrenament daca vreti sa castigati, in timp ce ei in loc sa se antreneze mai mult se "dopeaza" cu iarba procurata din surse obscure.
    Din lipsa de informatii, gindesti cam simplist

    Comentariu


    • #77
      Postat în original de Cosnic Vezi post
      Nu-mi plac nici mie ierbarii, dar asta e. Am avut curiozitatea sa-mi pun o iarba pentru cateva zile si am aflat cat de greu e sa joci cu ea. Iti trebuie mana! Ierbarii care ne bat, ne bat ca sunt mai buni! Daca timpul dedicat ierbii, l-ar fi dedicat soft-ului, ar fi fost aproximativ la acelasi nivel (mai slabi, sau poate chiar mai buni) Si sa nu uitam, ca iarba are multe neajunsuri.
      Mi se pare foarte corect!

      Comentariu


      • #78
        Iarba sau soft... ideea e ca daca ai mana si lovesti corect bati orice fie ca e iarba fie ca e antitops... este turneu amatur toata lumea are aceleasi reguli din amatur nu din ittf... ca sa castigi, joci cu ce iti pica mai bine si trebuie sa dovedesti ca stilul tau de joc este cel mai bun... cel mai bun castiga tot timpul fie ca e ierbar fie ca joaca cu soft... cine stie sa joace tenis de masă si nu este un simplu ping-pongar nu comenteaza de iarba sau de nici un fel de fața... eu personal nu comentez nici daca adversarul foloseste presul de la usa (si am jucat cu om ce chiar joaca cu presu de la usa taiat si pus pe paleta)... parerea mea este alta: Cine comenteaza de ierburi este fustrat ca joaca de o viatza a ajuns la 35+ ani si a realizat ca tot nu stie sa joace tenis... cheia succesului este antrenamentul fara asta... doar te distrezi si nu progresezi... si daca prin distractie intelegi doar sa castigi atunci trebuie multa munca si antrenament... stima celor ce sunt calmi la masa si care nu conteaza ca au ca adversari ierbari, preshurari sau celor ce joaca cu tigai sau alte ustensile... bafta la toti si daca chiar nu poti sa joci contra iarba atunci lasa-te de tenis ca inseamna ca nu te duce capu... scuze daca am ofensat pe careva dar acesta este adevarul fie ca il recunoasteti fie ca nu... treziti-va si terminati cu copilarismele ca ala are paleta mai buna ca a mea si de asta nu castig... nu castigi inseamna ca ai ceva de invatat de la omu ala... spor la joc la toata lumea
        Lemn: Butterfly Petr Korbel
        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de Radu668 Vezi post
          Iarba sau soft... ideea e ca daca ai mana si lovesti corect bati orice fie ca e iarba fie ca e antitops... este turneu amatur toata lumea are aceleasi reguli din amatur nu din ittf... ca sa castigi, joci cu ce iti pica mai bine si trebuie sa dovedesti ca stilul tau de joc este cel mai bun... cel mai bun castiga tot timpul fie ca e ierbar fie ca joaca cu soft... cine stie sa joace tenis de masă si nu este un simplu ping-pongar nu comenteaza de iarba sau de nici un fel de fața... eu personal nu comentez nici daca adversarul foloseste presul de la usa (si am jucat cu om ce chiar joaca cu presu de la usa taiat si pus pe paleta)... parerea mea este alta: Cine comenteaza de ierburi este fustrat ca joaca de o viatza a ajuns la 35+ ani si a realizat ca tot nu stie sa joace tenis... cheia succesului este antrenamentul fara asta... doar te distrezi si nu progresezi... si daca prin distractie intelegi doar sa castigi atunci trebuie multa munca si antrenament... stima celor ce sunt calmi la masa si care nu conteaza ca au ca adversari ierbari, preshurari sau celor ce joaca cu tigai sau alte ustensile... bafta la toti si daca chiar nu poti sa joci contra iarba atunci lasa-te de tenis ca inseamna ca nu te duce capu... scuze daca am ofensat pe careva dar acesta este adevarul fie ca il recunoasteti fie ca nu... treziti-va si terminati cu copilarismele ca ala are paleta mai buna ca a mea si de asta nu castig... nu castigi inseamna ca ai ceva de invatat de la omu ala... spor la joc la toata lumea
          Tinar, dar destept !

          Comentariu


          • #80
            DOMNILOR!
            Regulamentul ne da voie sa avem fiecare DREPTATEA noastra, dar ADEVARUL este unul singur!
            FAIR-PLAY-ul e un lucru, iar "Scopul scuza mijloacele" inseamna cu totul altceva.
            Cunoasteti pe cineva care si-a pus iarba fiindca ii placea foarte mult acest stil de joc? Eu sincer, nu cunosc.
            Avansezi rapid si usor, fara prea mult efort in clasament pana ajungi intre primii 100-300. ADEVARAT, dar nu si DREPT d.p.m.d.v.
            Apoi urmeaza stagnarea. ADEVARAT si normal, zic eu. De ce totusi multi aleg aceasta varianta? E foarte simplu.
            Daca pui mingile pe masa iesi garantat din gr. inf.; daca te si antrenezi un pic, te duci mai departe si din gr. sup.; daca mai si gandesti cat de cat, intorci paleta
            in timpul jocului, esti intre primii 16(in cel mai rau caz 24-32) fie ca e concurs A,B sau A+. Daca facem un mic calcul, ne dam seama, ca participand lunar la un concurs, un ierbar poate aduna lejer 100-150 de puncte pe an si nu-l deranjeaza deloc "stagnarea".
            Cand ma antrenez, execut multe feluri de lovituri: contre, topspin, capace, preluari, taiate, topspin din taiate,etc., toate astea forhand/backhand,
            + ma antrenez sa joc contra ierbii Sunt curios, pe bune, un ierbar executa aceste lovituri? Invata sa joace contra soft si iarba separat?
            Deocamdata cred, ca iarba cu cat a simplificat jocul pt. ierbari, cu atat a ingreunat jocul pt cei care folosesc softul. E ca si in viata de zi cu zi:
            unii stau la stop, altii se baga... Au si ei DREPTATE si motiv si explicatie: ajung mai repede la destinatie, de fapt isi asuma mai multe riscuri si daca eu sunt "mai prost", sa stau pe banda mea si sa astept...

            Comentariu


            • #81
              uite de aia-i frumos AMATUR-ul, domnule Beterke...ia sa scoatem toți ierbarii afara, legali sau ilegali, sa vedeți atunci ce inodor, incolor și insipid ar fi totul! și....cred ca mai știu înca ceva ce s-ar întâmpla sigur dupa aia: va începe sa „musteasca” forumul acesta frumos de disputele în jurul legitimaților sau foștilor legitimați (care sunt, dar nu-i știm noi; care au fost, dar mai joaca-n divizie, deși nu mai sunt legitimați; care se legitimeaza, dar nu ne spun ca sa mai poata juca macar un an; care din ei sunt foarte buni și ne bat mereu; care din ei nu sunt atât de buni și atunci ?i lasam mai moale, etc.)
              aaaaahh, ce mai iarba mi-oi pune și eu în curând, sa moara toți forumiștii de necaz!!!

              Comentariu


              • #82
                Felicitari Aline pentru gandurile bune ,sa ne vedem cat mai curand la masa.

                Comentariu


                • #83
                  Eu cred ca in tenisul mare daca ar fi suficient de multi jucatori cu iarba si calitatea jocului ar avea de suferit materialele ar fi interzise fiindca sportul acesta nu ar mai fi atractiv atat pentru public cat si pentru participanti. Cred ca acesta este adevaratul motiv pentru care Ma Lin, T Boll si ceilalti maestri ai acestui sport nu-si pun si ei iarba pe paleta, cred ca nici sponsorii nu i-ar lasa. Din pacate in Amatur numarul de jucatori cu iarba si alte fete speciale a crescut ingrijorator de mult si deja incepi sa-ti pui intrebarea eu ce dracu sa mai caut acolo? Trebuie sa ii urmaresti pe fiecare daca are iarba sau nu, daca are antispin sau nu, dupa care sa fi cu ochii pe el si sa vezi ce culoare are iarba ca sa stii cum lovesti mingea, sa fi cu ochii pe el sa vezi daca roteste paleta in timpul meciului si multe alte tehnici care te obosesc in timp ce ierbarul se distreaza copios.

                  Comentariu


                  • #84
                    Fara a cita pe cineva in mod special, cei ce se plang de latura inestetica in jocul ierbarilor, au impresia ca ceea ce produc ei la masa de joc e ceva de vis!!!! Mai lasati-o balta domnilor!. Si filmati-va odata, in timpul jocului, asa de curiozitate, apoi admirati-va pe ecran minunatia de joc.S-ar putea sa va vina rau de la ce vedeti! Asa ca mai incet cu incantatiile despre necesitatea salvarii frumusetii jocului...ca suna a dracului de fals!!!Frumusete jocului vine de altundeva...
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #85
                      eu acum manînc slanina cu ceapa roșie...și beau palinca de zalau! palinca asta am luat-o de la cineva pe care nu l-aș fi cunoscut daca nu jucam în AMATUR!!! de aici vine frumusețea jocului!!!! ia nu va mai plângeți ca niște muieri și nu le mai dați satisfacție ierbarilor, ca marea majoritate sunt niște oameni chinuiți la masa de joc fiindca n-au nici o placere...?n afara de Antal Deneș, cel mai simpatic ierbar din AMATUR!!!
                      și sa raspund unuia care a postat mai sus: MaLin și Timo Boll nu vor pune iarba, PENTRU C? N-AU NEVOIE!!!
                      ---------- Post added 11.03.2012 at 19:17 ----------
                      am pierdut cu Antal Deneș un set la zero puncte și vreau neaparat sa mai joc cu el....muierilor ce sunteți!!!

                      Comentariu


                      • #86
                        Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                        Eu cred ca in tenisul mare daca ar fi suficient de multi jucatori cu iarba si calitatea jocului ar avea de suferit materialele ar fi interzise fiindca sportul acesta nu ar mai fi atractiv atat pentru public cat si pentru participanti. Cred ca acesta este adevaratul motiv pentru care Ma Lin, T Boll si ceilalti maestri ai acestui sport nu-si pun si ei iarba pe paleta, cred ca nici sponsorii nu i-ar lasa. Din pacate in Amatur numarul de jucatori cu iarba si alte fete speciale a crescut ingrijorator de mult si deja incepi sa-ti pui intrebarea eu ce dracu sa mai caut acolo? Trebuie sa ii urmaresti pe fiecare daca are iarba sau nu, daca are antispin sau nu, dupa care sa fi cu ochii pe el si sa vezi ce culoare are iarba ca sa stii cum lovesti mingea, sa fi cu ochii pe el sa vezi daca roteste paleta in timpul meciului si multe alte tehnici care te obosesc in timp ce ierbarul se distreaza copios.
                        Daca asa tare te oboseste inseamna ca "ierbarul" si-a atins tinta!

                        Comentariu


                        • #87
                          Ierbarul taie, eu dau topspin, el taie, eu tai moale, el taie afara ... nimic nu poate fi mai placut decat asta
                          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #88
                            Care ierbar nu face asa cum a zis Florin, sa i se taie capul!
                            Blade-Darker speed 90
                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                            Bh- Testing

                            Comentariu


                            • #89
                              Pentru atacanti :
                              -daca invatati sa dati in iarba(si se poate invata daca la sala aveti un aparator) jocul o sa para mult mai frumos chiar si pentru cei care il privesc
                              -in cazul in care la sala nu aveti un aparator deplasati-va cativa km pana la o sala unde este unul si faceti antrenament macar o data pe saptamana impotriva ierbii;astfel jocul impotriva aparatorilor nu o sa mai fie chiar atat de incomod
                              -inainte de toate exista pe forum un topic in care este explicat perfect cu imagini in miscare felul cum vine mingea din iarba in functie de lovitura atacantului........insa trebuie gandit putin jocul la masa si apoi antrenament
                              -in cazul in care un atacant nu stie sa joace contra ierbii jocul devine mai ciudat si inghesuit si nu este prea placut nici pentru aparator,nici pentru atacant si nici pentru cei care privesc meciul
                              Pentru aparatori :
                              -mai lasati si voi cate un set doua sa nu mai scrie lumea cu asa indarjire impotriva voastra.....
                              Numai bine tuturor.
                              Ultima editare de Zoki; 12.mar.2012, 21:27.
                              Blade: Bty Primorac Carbon off+
                              Bh:Tenergy 80 fx
                              Fh:Tenergy 80 fx

                              Comentariu


                              • #90
                                Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                Ierbarul taie, eu dau topspin, el taie, eu tai moale, el taie afara ... nimic nu poate fi mai placut decat asta
                                Nu cred ca la ultimul meci, jucat împreuna, s-a întâmplat asa ceva. Cele bune.

                                Comentariu


                                • #91
                                  Eei, am prezentat si eu o situatie printre atatea altele; uneori e nevoie de doua topspinuri si doua taiate moi pentru ca aparatorul sa taie afara
                                  TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Eu credeam ca solutia optima e taiata, impinsa si dreapta si toate cele 3 aleatorii!
                                    Daca nu sunt fetele de aceeasi culoare parca ne incumetam sa jucam cu ei, problema e cand au 2 fete diferite de aceasi culoare...
                                    Poate sa fie si combinatia castigatoare : un anti cu lisa de aceasi culoare.
                                    Ultima editare de D.D.; 12.mar.2012, 22:24.

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Ma bate gandul ca la Cluj sa ma inscriu la open, sa am ocazia sa le las un set, doua lui Shuni, lui Florin, lui Dorel Nistor, et compania selecta...sa simta si ei ca au progresat putin
                                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Postat în original de laky Vezi post
                                        Ma bate gandul ca la Cluj sa ma inscriu la open, sa am ocazia sa le las un set, doua lui Shuni, lui Florin, lui Dorel Nistor, et compania selecta...sa simta si ei ca au progresat putin
                                        Nu merita sa-i chinui, ca sunt baieti buni

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Postat în original de Zoki Vezi post
                                          Pentru atacanti :
                                          -daca invatati sa dati in iarba(si se poate invata daca la sala aveti un aparator) jocul o sa para mult mai frumos chiar si pentru cei care il privesc
                                          -in cazul in care la sala nu aveti un aparator deplasati-va cativa km pana la o sala unde este unul si faceti antrenament macar o data pe saptamana impotriva ierbii;astfel jocul impotriva aparatorilor nu o sa mai fie chiar atat de incomod
                                          -inainte de toate exista pe forum un topic in care este explicat perfect cu imagini in miscare felul cum vine mingea din iarba in functie de lovitura atacantului........insa trebuie gandit putin jocul la masa si apoi antrenament
                                          -in cazul in care un atacant nu stie sa joace contra ierbii jocul devine mai ciudat si inghesuit si nu este prea placut nici pentru aparator,nici pentru atacant si nici pentru cei care privesc meciul
                                          Pentru aparatori :
                                          -mai lasati si voi cate un set doua sa nu mai scrie lumea cu asa indarjire impotriva voastra.....
                                          Numai bine tuturor.
                                          Este foarte corect ce ai scris! Dar, ce ai sugerat, presupune efort intelectual si fizic! Aici e adevarata problema pentru unii, care joaca TDM numai din automatisme.

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            .....am o idee.....
                                            acolo , unde joaca un ama+turist cu iarba versus alt ama+turist cu soft, printr-un acord bilateral paletele sa fie schimbate!
                                            oare ce va iesi?....hahahahahah.......

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Postat în original de nickis Vezi post
                                              .....am o idee.....

                                              acolo , unde joaca un ama+turist cu iarba versus alt ama+turist cu soft, printr-un acord bilateral paletele sa fie schimbate!

                                              oare ce va iesi?....hahahahahah.......
                                              Ar iesi o partida frumoasa si cu multe momente hazli.

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Postat în original de nickis Vezi post
                                                .....am o idee.....
                                                acolo , unde joaca un ama+turist cu iarba versus alt ama+turist cu soft, printr-un acord bilateral paletele sa fie schimbate!
                                                oare ce va iesi?....hahahahahah.......
                                                Filee sparte, mantinele rupte, SMURD ...
                                                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                                  Este foarte corect ce ai scris! Dar, ce ai sugerat, presupune efort intelectual si fizic! Aici e adevarata problema pentru unii, care joaca TDM numai din automatisme.
                                                  Ceea ce spuneti aici poate fi general valabil, nu doar in cazul "softistilor". Automatismele se reflecta si la unii si la altii. Cat despre efort daca e sa il faci il faci cu orice ai juca. Daca nu vrei sa faci efort, ai doua obtiuni: stai si strigi impotriva adversarilor, sau iti pui o iarba... Ca daca vrei sa joci TDM, indiferent cu ce joci tot trebuie efort atat fizic cat si intelectual.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de nickis Vezi post
                                                    .....am o idee.....

                                                    acolo , unde joaca un ama+turist cu iarba versus alt ama+turist cu soft, printr-un acord bilateral paletele sa fie schimbate!

                                                    oare ce va iesi?....hahahahahah.......
                                                    O ha ra ba bu ra

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X