Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Primele fete si lemne

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Primele fete si lemne

    As dori sa stiu si eu de la cei mai experimentati cand au aparut primele fete si lemne profesionale la noi in tara.
    Existau si inainte de '89?banuiesc ca au reprezentat un mare boom la noi,cand au putut sa si le permita jucatorii de rand
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

  • #2
    Au existat din ultima suta de ani.
    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

    Comentariu


    • #3
      Ceva mai greu mergeau procurarea lor.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de george25 Vezi post
        As dori sa stiu si eu de la cei mai experimentati cand au aparut primele fete si lemne profesionale la noi in tara.
        Existau si inainte de '89?banuiesc ca au reprezentat un mare boom la noi,cand au putut sa si le permita jucatorii de rand
        Jucatorii de rand luau tot ce se "scurgea" printre degetele jucatorilor profesionisti si antrenorilor, care aveau acces la ele prin federatie sau direct de pe la concursurile "externe" la care participau.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          La copii ajungeau resturile taiate din fetele patrate, din care faceau acopereau lemnul - ieseau fete din bucati.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Cum o fi sa faci un "mozaic" din "anti" combinat cu "Tenergy"?
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Eu am crezut ca atunci cand intreaba de primele echipamente de tenis profesionale, dumnealui se refera la perioada dinaintea doamnei Rozeanu, nu neaparat la saracia comunista
              Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

              Comentariu


              • #8
                Pur si simplu eram curios de unde se procurau pana in urma cu 10-15 ani,cand nu era acest aflux de materiale profesionale mai la tot pasul,le multumesc celor care mi-au raspuns,asa banuiam si eu,ca numai din strainatate se puteau aduce,iar inca o curiozitate,cand au aparut la noi,cum au fost primite de jucatorii de rand?totusi erau rachete pe langa lemnele aproape goale,desi unele facute de-a gata gen meteor erau bunicele.
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Pai daca nu aveai acces la un club de tenis de masă nu aveai niciodata acces la materiale profesionale.
                  Meteor nu erau deloc bunicele, erau de-a dreptul jenante, dar nu erau altele.
                  De fapt, daca stau sa ma gandesc, treaba era cam asa: nu exista speedglue, doar pentru jucatorii buni; nu existau mingi bune - Double Happiness (DHS) 2 stele erau 4,5 lei 6 bucati, cele mai bune; in magazine, palete se gaseau Meteor cu fete short-pips si niste Gold Cup cu fete lise. Mai erau unele si alta marca din China, dar nu-mi amintesc. Erau si niste palete hard-bat, fara burete, pips-out, cu panza, cu un lemn all-round bunicel.
                  Lipeam fetele cu solutie de lipt cauciuc si piele, un fel de prenadez diluat, pe care-l cumparam de la magazinul de biciclete sau de chimicale cu 2,5 lei tubul. Efect de speed-glue - minim.
                  In 1990 am renuntat de tot, dar imi aduc aminte ca era tot greu sa gasesti materiale.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    ''Erau si niste palete hard-bat, fara burete, pips-out, cu panza, cu un lemn all-round bunicel.'' eu mai am asa ceva inca de la firma PIONNER sau cam asa ceva ca nu prea se vede scrisul sa vezi ce sunet scot!

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de adi catri Vezi post
                      ''Erau si niste palete hard-bat, fara burete, pips-out, cu panza, cu un lemn all-round bunicel.'' eu mai am asa ceva inca de la firma PIONNER sau cam asa ceva ca nu prea se vede scrisul sa vezi ce sunet scot!
                      Nu ma refeream la acelea chinezesti, ci la unele romanesti, cu maner maro inchis spre negru si lemnul deschis la culoare, 5 straturi. Semana cu Stiga Allround, dar cred ca era mai lent ca Alrround NCT.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #12
                        din auzite de la persoane destul de in varsta (70+ ani), lemnele de calitate se produceau la Reghin la fosta Fabrica de Schiuri. respectivul nu mai stie numele sau tipurile lemnelor, insa imi povestise ca aducea lemne cu camionul, special alese, din zona Toplita/Sfantu Gheorghe. se produceau mai multe tipuri de lemne (banuiesc ca e evidenet) si cele mai bune dpdv calitativ mergeau la export (sincer nu am auzit de lemne romanesti prin afara,deci nu stiu cum sa iau informatia asta: drept propaganda a la ceasca sau adevar ?!).
                        cauciucul pentru fetele de palete cica s-ar fi produs la Brașov (unde?) , la Floresti Prahova ( in actuala fabrica Michelin care este destul de veche ) si la Zalău cica ( eu stiu ca fabrica de la Zalău e relativ noua ,dar ma rog ).
                        Boys, be ambitious !

                        Comentariu


                        • #13
                          In copilaria mea, cam in perioada1970-1974 au existat doua tipuri de palete romanesti. primul tip era un Short pips clasic OX pe suport de panza, ambele fete avanda aceasi culoare, verde deschis, alabastru sau rosu, la pretul de 32 lei. Celalalt tip de fata era tot OX si avea un profil foarte curios, nemaivazut de atunci, niste pipsi de forma piramidala cu unghiul la varf cam 120 de grade, dispusi pe randuri, cam la 2-3 mm unul de altul si costa 29 lei.Ulterior au aparut clasicele short pipsuri chinezesti cu burete la 45 de lei, in paralel cu port drapelul paletelor chinezesti, pips in-ul de 82 de lei, pe departe cea mai buna paleta de pe piata romaneasca. Mingile erau SHIELD la 2.40 bucata, Double Circle la 3 lei si un tip de minge la 4.50 cu un inscris chinezesc indescifrabil. Cand nu erau nici de unele, dadeam cu bila de pistol!(cine isi mai aduce aminte de pistoalele acelea de jucarie, cu teava groasa). A mai existat un tip de paleta, cu fete lise si burete, dar nu cu pipsi, ci cu un fel de grilaj in forma de romb, carora le ziceam Tomis. Erau insa foarte rare, am vazut doar doua bucati, la niste jucatori mai in varsta,care jucasera prin campionatul regional, cred ca erau fabricate prin anii 60, dar nu stiu daca erau romanesti.
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #14
                            Eu mai am si acum(nu mai joc cu ea, bineinteles) un short-pips Pioneer, extraordinar de grea, intr-o stare deplorabila, dar nu o arunc, o am de 25 ani...

                            Comentariu


                            • #15
                              Chestia cu lemnele pentru export am auzit-o si eu dar in alta varianta! Lemnele Vladone se spune ca erau facute de romani pentru nemti! Primeam materie prima din afara, lemnele erau produse in tara si apoi exportate!
                              Fh: Rakza X
                              Blade: Bty Innerforce ULC
                              Bh: Rakza X Soft

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X