Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cel mai potrivi lemn pentru top spin???

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cel mai potrivi lemn pentru top spin???

    Salut,
    As vrea sa stiu care credeti ca este cel mai potrivit lemn pentru un joc cu mult top spin dar care sa aiba si control? As face un compromis in ceea ce priveste viteza.
    Va multumesc!!!

  • #2
    Un lemn usor elastic dar cu "backbone".
    Varianta scumpa - "DHS Hurricane King" sau "DHS Hurricane Hao".
    Varianta ieftina si f buna - Lemn "Levi" 7 Ply cu nuc si mahon.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Cel mai bun lemn + cea mai buna fața de top spin se numesc: "Mina ta + ore de antrenament". Nu exista materiale care fac ceea ce tu nu stii sa faci.
      E aceeasi idee ca la slabitul ala cu impulsuri electrice. Tu stai in pat si muschii se incordeaza => slabesti si faci si masa musculara.
      Aceeasi minciuna e si in abordarea asta: ce lemn si ce fața sint cele mai bune a.i. sa nu mai dau mingea afara cum fac de obicei si sa dau un efect de sa-i sara in tavan din paleta lui, dar fara ca eu sa stau ore in sala de antrenament si sa exersez. Asa ceva nu se poate.
      Timo Boll ALC
      FH: DHS 3 NEO 2.2
      BH: DHS 3 NEO 2.2

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de filoteanuadrian Vezi post
        Cel mai bun lemn + cea mai buna fața de top spin se numesc: "Mina ta + ore de antrenament". Nu exista materiale care fac ceea ce tu nu stii sa faci.
        E aceeasi idee ca la slabitul ala cu impulsuri electrice. Tu stai in pat si muschii se incordeaza => slabesti si faci si masa musculara.
        Aceeasi minciuna e si in abordarea asta: ce lemn si ce fața sint cele mai bune a.i. sa nu mai dau mingea afara cum fac de obicei si sa dau un efect de sa-i sara in tavan din paleta lui, dar fara ca eu sa stau ore in sala de antrenament si sa exersez. Asa ceva nu se poate.
        Aveti partial dreptate. Totusi, exista lemne cu care se da mai usor topspin si care genereaza mai mult efect. Lemnele flexibile fac asta. De exemplu: nu prea merge sa dati topspinuri la fel de spinoase cu Galaxy T-2 (copie Primorac Carbon) cum puteti da cu Yasaka Sweden Classic.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Eu stiu ce zici tu, dar aia e valabil pentru noi astia vai mama noastra. Ia icearca sa-i dai Primo Carbon cu o fața oarecare lui Seni sau Cazacu asa, in joaca, ca sa vezi cum iese top spinul de iti sare mingea in tavan.
          Si bine, daca vrei si un raspuns, uite unul din experienta mea foarte modesta in tenis: un lemn cel mult ALL+ cu o fața moale de 2.0. O baracuda big slam, un Sriver G3 FX, ceva moale si lent.
          Timo Boll ALC
          FH: DHS 3 NEO 2.2
          BH: DHS 3 NEO 2.2

          Comentariu


          • #6
            Subscriu la parerea lui Rblade... la nivelul mainii de amator sunt lemne mai topspinare decat altele si ca sa va convingeti va propun sa incercati 2 lemne Butterfly Innerforce ZLF si Butterfly Korbel SK7 pe care le-am incercat personal... veti simti foarte rapid ca Innerforce-ul desi e compozit da de 2 ori mai usor tops. In rest la nivel de supertop+superliga baietii cu siguranta ca pot da tops si cu scrumiera de la intrarea in sala si e normal pentru ca au trecut pe langa ea de cel putin cateva mii de ori.. intrand in sala sa se antreneze
            Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

            Comentariu


            • #7
              Subscriu si eu la RBlade. Daca esti amator cel mai potrivit este un lemn mai flexibil, insa ce am observat eu este ca dintre un lemn 5 ply super flexibil si unul 7 ply flexibil cel 7 ply e mult mai bun pt topspin deoarece are si putere si este si flexibil. Si aici ajungem la recomandarile Dn-ului Aurel Onut...dar sunt sigur ca sunt multe alte lemne care indeplinesc aceste conditii(flexibilitate si putere in acelasi timp).

              Comentariu


              • #8
                Lemn bun pt topspin care sa aiba si control...cred ca Nittaku Violin s-ar potrivi in context...o varianta care sa nu fie chiar asa de scumpa ar fi si Petr Korbel...pentru stilul european o alegere interesanta ar fi si Kokutaku Stay Sher...depinde si de fetele pe care le alegi ...Bafta!
                Blade: Viscaria, FL
                fh: T05, 2,1 mm, black
                bh: T05, 2,1 mm, red

                Comentariu


                • #9
                  Cel mai bun e ala care-ti sta bine in mana si cu care dai cel mai bine.
                  Iar cel mai bun lemn isi pierde valoarea in setup daca nu are fetele potrivite pentru ceea ce vrei sa faca.
                  GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                  Comentariu


                  • #10
                    pentru un jucator ofensiv cred ca cele mai bune lemne pentru topspin sunt cele cu arylate-carbon (Timo Boll Spirit, Timo Boll ALC, M MAze, etc), in privinta controlului e dificil de spus, eu cred ca controlul ti-l faci jucand mult cu un anume lemn pana il cunosti destul de bine astfel incat sa stii ce poate face si ce nu. Recomand ca odata ales un lemn sa nu-l schimbi cautand mereu lemnul perfect.
                    Andro Rasanter 48
                    Butterfly Timo ALC
                    Andro Rasanter 48​

                    Comentariu


                    • #11
                      Corect. Un lemn bun il alegi, perfect il faci obisnuindu-te cu el.
                      GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                      Comentariu


                      • #12
                        In sfarsit cineva care vrea sa renunte la viteza!
                        Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                        Comentariu


                        • #13
                          Daca te refereai la mine, cu viteza stau prost iar setup-ul: LKT Instinct+ / 2x GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) l-am luat pt scolarizare.
                          Mie i-mi place pentru ca penalizeaza orice gresela iar cand dau corect mingia stie singura drumul (se duce in terenul advers si ocoleste paleta adversarului).
                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                          Comentariu


                          • #14
                            Stiga Off NCT. 80-85 gr daca vrei mai lent, 90+ daca vrei viteza.
                            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                            Comentariu


                            • #15
                              Daca se poate numi "lent" la 80-85g, caci mie la 80g mi sa parut mai rapid decat YEO sau HK.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                NCTul meu de 91 gr este mult mai rapid decat HK , totusi ala de 80gr care l-ai avut nu era asa rapid
                                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                Comentariu


                                • #17
                                  Nu era asa de rapid ca NCT-ul tau de 91g. Dar... NCT > YEO > HK
                                  Oricum, un lemn superb !
                                  Lemn- Bty Viscaria
                                  FH - TENERGY 05
                                  BH - TENERGY 80

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cel mai bun lemn + cea mai buna fața de top spin se numesc: "Mina ta + ore de antrenament".
                                    Are foarte mare dreptate colegul cand a spus acest lucru!!! Antrenamentul este mama invatarii in acest sport!!Sa ai mult spor la masa!!!
                                    Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                    FH - Xiom Sigma II Pro
                                    BH- Xiom Sigma II Pro

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Asa e, dar cei mai buni din lumea asta sunt si cei mai atenti la echipamentul pe care-l folosesc. Pe langa antrenament , exista si arta de a sti sa armonizezi echipamentul cu necesitatile individuale. Cele doua, trebuiesc imbinate armonios.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Sti dumneata ce spui domn Aurel !!!
                                        Butterfly Viscaria fl
                                        Butterfly tenergy05

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                                          Asa e, dar cei mai buni din lumea asta sunt si cei mai atenti la echipamentul pe care-l folosesc. Pe langa antrenament , exista si arta de a sti sa armonizezi echipamentul cu necesitatile individuale. Cele doua, trebuiesc imbinate armonios.
                                          Foarte bine zis.
                                          ---------- Post added 19-Jan-2012 at 00:36 ----------
                                          Postat în original de adishorul Vezi post
                                          Subscriu la parerea lui Rblade... la nivelul mainii de amator sunt lemne mai topspinare decat altele si ca sa va convingeti va propun sa incercati 2 lemne Butterfly Innerforce ZLF si Butterfly Korbel SK7 pe care le-am incercat personal... veti simti foarte rapid ca Innerforce-ul desi e compozit da de 2 ori mai usor tops. In rest la nivel de supertop+superliga baietii cu siguranta ca pot da tops si cu scrumiera de la intrarea in sala si e normal pentru ca au trecut pe langa ea de cel putin cateva mii de ori.. intrand in sala sa se antreneze
                                          Eu nu am spus ca sunt lemne cu care se poate da topspin si lemne cu care nu se poate. Doar ca exista lemne cu care se da mai usor si care genereaza mai mult spin, deci mingea ia o traiectorie mai curbata. Acest lucru este valabil si la nivelul celor mai buni din lume.
                                          Nu se poate juca la fel cu 2 lemne mult diferite. Se vede clar diferenta intre stilul lui Schlager (care joaca cu Primorac Carbon - un lemn foarte rigid) si Ma Long (care joaca cu un lemn flexibil). Sunt sigur ca daca Ma Long ar lua un Primorac Carbon, nu ar putea sa dea acelasi topspin pe care-l da acum.
                                          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            ...printre lemnele cu..., care, se poate da topsin de calitate,treceti va rog si DHS PG 7(un lemn excelent,la un pret ireal...)
                                            FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              XIOM ZETRO QUAD
                                              CONTROL 8
                                              VITEZA 10+
                                              GREUTATE - 85 grame
                                              Arma topspin inovatoare de tehnologie QUAD
                                              Echilibru ideal pentru jucatorii moderne ofensator
                                              ZETRO QUAD este o lama pentru topspin. Urmarind de ZETRO QUAD este pur âmbunatatirea capacitatii de topspin. QUAD ?nseamna tehnologia noastra inovatoare de utilizare a patru straturi de materiale artificiale sofisticat. Fibre Zylon care, direct plasate sub straturi de top creste capacitatea de minge haps?n. Din fibra de carbon moale sub straturile de mijloc ajusteaza performantele generale, si în acelasi timp, reduce simt nefiresti, care este deficienta de fibre Zylon. Stratul superior al Stadii KISO HINOKI garantii se simta confortabil. Rezultatul este capacitatea mare de topspin. Efectuarea topspin grele se face fara efort, si chiar securizat. Jucatorii vor fi întotdeauna în masura sa ia initiativa de joc lor de atac eficace topspin de pregatire, si pastrati-l cu topspin continuu de la orice distanta.
                                              Echipament: www.tenismasa.ro

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de remusica74 Vezi post
                                                XIOM ZETRO QUAD
                                                CONTROL 8
                                                VITEZA 10+
                                                GREUTATE - 85 grame
                                                Arma topspin inovatoare de tehnologie QUAD
                                                Echilibru ideal pentru jucatorii moderne ofensator
                                                ZETRO QUAD este o lama pentru topspin. Urmarind de ZETRO QUAD este pur âmbunatatirea capacitatii de topspin. QUAD ?nseamna tehnologia noastra inovatoare de utilizare a patru straturi de materiale artificiale sofisticat. Fibre Zylon care, direct plasate sub straturi de top creste capacitatea de minge haps?n. Din fibra de carbon moale sub straturile de mijloc ajusteaza performantele generale, si în acelasi timp, reduce simt nefiresti, care este deficienta de fibre Zylon. Stratul superior al Stadii KISO HINOKI garantii se simta confortabil. Rezultatul este capacitatea mare de topspin. Efectuarea topspin grele se face fara efort, si chiar securizat. Jucatorii vor fi întotdeauna în masura sa ia initiativa de joc lor de atac eficace topspin de pregatire, si pastrati-l cu topspin continuu de la orice distanta.
                                                Va implor! Decat asa traducere, mai bine lasati originalul. O face cineva un pustiu de bine sa-l traduca. Pasajul de mai sus e ...sub orice critica.
                                                TsE

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  E Google Translate.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X