Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cel mai bun lemn pentru spin

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cel mai bun lemn pentru spin

    Caut sa imi cumpar(maxim pana luni) cel mai bun lemn de efect...Nu conteaza pretul.M-am gandit la XIOM ZETRO QUAD( nu am avut ocazia sa dau cu el,doar ce am rascolit zeci de pagini de forum si citit) sa-l achizitionez de la D-l Tibi.As dorii pareri urgente de la voi, poate exista si altele...din gama T.-Boll le-am testat 90%.Multumesc si astept pareri...
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

  • #2
    cel mai bun lemn pentru spin ... ce fel de spin , top spin sau spin in general ?
    Boys, be ambitious !

    Comentariu


    • #3
      orice lemn cu dwell time mare, adica pe care sta mingea un pic mai mult atunci cand o loveste. Dupa parerea mea s-ar incadra aici lemnele cu balsa mai gros si cele cu hinoki.
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Da.Am dat cu hinoki si intr-adevar genereaza mult spin...vreau sa compar lemnul D-lui Alehandro cu un lemn care o sa mi-l cumpar.De aia am nevoie de sfaturi si mai ales "nume-marca", sa am timp de citit despre el...
        (at)TimeShift...eu zic ca daca da spin , produce si top-spin...sau nu ?Dvs-tra ce zice-ti ?
        BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

        "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

        Comentariu


        • #5
          balsa gros? spin? e cel mai putin indicat

          Trebuie ceva cu dwell, ceva subtire, 5 straturi de preferat cu limba la suprafata. De la xiom cred ca ar fi Aria. De la Bty ar fi Korbel.
          Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
          FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
          BH: Tibhar Quantum X Pro Max

          Comentariu


          • #6
            Eu zic ca din gama Butterfly avem Innerforce ZLF care este special destinat pentru a produce cantitati serioase de spin. http://de.butterfly.tt/tischtennis-h...force-zlf.html
            Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

            Comentariu


            • #7
              pai, eu as spune, ca ar trebui sa fie o esenta moale , la fel ca si colegul Dado, sa aiba un dwel time cat mai mare

              si , la fel cum am facut-o si de alte ori, v-as recomanda sursa "autohtona" a.k.a. Maestrul Alejandro si/sau Maestrul Levi.
              pe langa "autohtonitate" , as zice ca avantajul lor este ca dansii pot sa va "customizeze" lemnul conform specificatiilor date , si in plus, puteti opta pentru o combinatie de esente care va ofera specificatiile dorite dar da si o nota de "exclusivitate" pe piata tenisului de masa.

              alternative, exista, dupa cum a spus-o mai sus si ceilalti colegi de forum , Butterfly sau Xiom ar fi 2 dintre alternative.
              ar mai merita de adaugat, eventual, sa va aruncati si un ochi pe produsele Donic si Stiga , si eventual eventual sa faceti o documentare mai "extinsa" asupra modelelor care vi se par interesante !

              mult succes la alegeri , caci sunt multe alternative !
              Boys, be ambitious !

              Comentariu


              • #8
                Nu cred ca exista o ierarhie batuta in cuie in ceea ce priveste efectul imprimat de lemne.Combinatia lemn + fata + mana fiecaruia poate sa dea o clasificare.Toti marii jucatori(cei din topul mondial) dau efecte incredibile si nu se poate face o diferenta mare intre spinul imprimat de fiecare,indiferent de ce setup folosesc.Fiecare obtine spinul datorita maiestriei cu...care reuseste sa ..."mangaie" mingea.Diferenta de viteza,de zvacnire a mainii,finetea tangentialitatii lovirii mingii, fac...ca fiecare combinatie: lemn,fata,mana sa tinda spre...spinul "suprem"(care odata cu tehnica si cu antrenamentul va evolua tot mai mult).Nu poti spune ca vreunul dintre jucatorii din varful ierarhiei detine loviturile(chop,topspin,serva...etc) cu cele mai bune spinuri si ca setup-ul sau este cel mai bun.Din cate vedem toti efectele cele mai mari apartin loviturilor de forhand asa ca eu zic(parerea mea) ca acea combinatie lemn +fata +mana face diferenta....Si ziua in care...il prinzi pe Dumnezeu de-un picior si-ti iese aproape totul..., atunci ai cea mai buna paleta din lume(ca lemnul tau,ca si fetele tale nu mai are nimeni...)...,dar si zile cand ...ravnesti la ...lemnul si la fetele supreme...
                FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                Comentariu


                • #9
                  Sunt de acord cu voi si de aceea vreau sa fac o alegere cat mai buna...Am dat cu ZLF(nu era INNERFORCE) al unui prieten si intr-adevar control mare si efect destul dar viteza modesta...Eu folosesc Hurricane 3 si Skyline 2...sunt niste fete destul de hard, de aceea trebuie un lemn cat mai moale si cu mai multa viteza...Rog care ati jucat cu Xiom Zetro Quad sa-mi spuna o parere daca exista cineva, ca doar din citit foarte multe pagini am ajuns la concluzia ca asta mi s-ar potrivii...Multumesc tuturora care isi dau cu parerea si ajuta pe acest forum...
                  BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                  "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de nelu mutiu Vezi post
                    Combinatia lemn + fata + mana fiecaruia poate sa dea o clasificare...
                    Despre mana Drukerului garantez io. Se poate scoate din ecuatie . Iar cu Stratoul meu a dat niste efecte groaznice kiar in conditii de condens.
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      +1

                      Comentariu


                      • #12
                        Butterfly Korbel, TB W5, Innerforce ZLC, Mizutani,
                        Nittaku Acoustic, Stiga Allround Classsic, Xiom Zetro Quad, Yasaka Ma Lin Carbon, Donic Waldner Carbon Senso, DHS Hurricane King.
                        Cam astea sunt cele pe care le stiu eu asa, la repezeala, iar viteza lor este de la All la Off+.
                        Probabil ca sunt si multe altele, dar pentru fete chinezesti, cel mai bine merge ceva cu zylon sau Hurricane King, dar viteza acestuia este sigur mai mica decat a unui compozit.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Multumesc (at)grasomega...din lemnele enumerate de tine sunt cateva care nu am dat cu ele...o sa ma documentez inainte, apoi o sa iau cea mai buna decizie...(at)Vali multumesc pentru opinia ta...)
                          BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                          "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de drukeru Vezi post
                            Rog care ati jucat cu Xiom Zetro Quad sa-mi spuna o parere. .
                            Ghita, eu joc cu Xiom Zetro Quad, si cu fete tot de la Xiom (Sigma pro/europe) si pot spune ca este o combinatie reusita ata pt spin, cat si pt viteza si pt contol sporit. Pot spune ca este adecvat jocului de topspin de la semidistanta fata de masa, cu lovituri puternice si razante fata de fileu.
                            Trebuia sa imi ceri paleta sa o incerci la Arad, dupa meciul pe car l-am jucat impreuna

                            Comentariu


                            • #15
                              Multumesc Gogule...M-am decis.Imi iau doua : unul Zetro quad...si acum optez intre Malin Carbon si Balsa carbo plus...daca a jucat careva cu ambele lemne Balsa plus si ma lin carbon rog pareri...Multumesc la toti...O zi faina!
                              BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                              "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                              Comentariu


                              • #16
                                pentru jocul de topspin de la distanta merge bine si Ishlionul dar din cauza ca este un lemn usor ii trebuie fete usoare: Roundell, tenergy 05 FX... in plus este foarte bun si la smash-uri. La TB ALC si TBS ce nu v-a placut?
                                Andro Rasanter 48
                                Butterfly Timo ALC
                                Andro Rasanter 48​

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am 2 buc. TB-ALC...sunt superbe...1 an de zile cat am jucat cu tenergy 05FX au mers unse...dar acum cauciucurile care joc cu ele cer un pic mai multa viteza si nu pot scoate paleta sub 204 grame...asta in cel mai fericit caz ) , ca normal cam 215 grame sunt standardele...cu lemnul de la D-l Alehandro am scos-o la 181 grame...este ceva ) Cu Yasaka Balsa Plus nu a jucat nimeni ? O parere ceva...
                                  (at)Gogu, la turneul de la Arad nu mi-a dat prin cap sa imi dai sa testez lemnul...oricum ce am citit despre el chiar cred ca o sa se merite..
                                  BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                  "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Poate aveti ocazia sa testati si XIOM ARIA-am dat cu el zilele trecute si mi-a placut foarte mult,este un lemn special creat pentru a ajuta fetele sa obtina cel mai bun spin si pentru toate tipurile de topspin-problema este ca este cam greu vreo 90 grame,dara are viteza si mai ales putere
                                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                    FH: Tenergy 05
                                    BH: Dignics 05

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      E clar ca daca prind unu, George, o sa dau cu el...dar acum mi s-a pus pata pe Zetro Quad...Si nu as lua 2 din gama asta de la xiom...as lua si ceva de la yasaka.De aceea as dorii pe cineva care a testat Ma lin Carbon si/sau Balsa plus
                                      BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                      "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Am avut eu balsa plus, e prea moale pentru anumite lovituri. Ceea ce am invatat din aproape 50-60 de lemne pe care le-am incercat in cei 5 ani de cand joc tenis de masă este ca nu trebuie sa cauti lemnul care "face cel mai bine un lucru", fie el viteza, spin, feeling sau control! Trebuie gasit un lemn care face putin din toate pentru ca numai asa vei avea un joc cat mai complet, ideea este sa nu mergi pe extreme. Asta e o parere...
                                        Blade-Darker speed 90
                                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                        Bh- Testing

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Da, asa este (at)dado_daniel...aici va dau perfecta dreptate...la mine este altfel...de cand joc cu, cauciucurile astea chinezesti mi-am modificat majoritatea miscarilor(cunoscatorii stiu despre ce este vorba).Se joaca foarte greu cu un cauciuc chinezesc gen Hurricane3(aici vorbesc despre cei care au trecut de la cauciucuri euro-japoneze la cauciucuri chinezesti).Am dat paleta la mai multi colegi si dupa doua-trei lovituri renuntau cu un mare "NU". Nu se poate juca cu asa ceva, sau asa ceva nu este pentru mine.Eu acuma nu as mai schimba cauciucurile cu, care joc pentru nicio fata indiferent de brand.De aceea sunt foarte pretentios in alegerea lemnului.Stiu ca toate review-urile dvs-stra cu lemnele mai sus mentionate au fost facute(teste sau setup-uri) pe fete euro-japoneze.Oricum mi-a prins foarte bine ideile si analizele dvs-tra.

                                          (at)dado_daniel- spuneti-mi va rog cum ati simtit lemnul Balsa Plus, ce fete ati folosit pe el,efect,viteza,gramaj,etc(daca nu cer prea mult un mic review).Va multumesc.Numa Bine!

                                          ---------- Post added 07.04.2012 at 10:34 ----------

                                          Apropo:Un nepot drag mie mi-a construit niste mixaje de clipuri luate de pe net...Asa jucam cand aveam tenergy 05FX...Jocul meu de atunci era mai controlabil.Acum simt ca dau mai mult efect, loviturile fiind mai iertatoare(cele in forta ma refer),probabil din cauza gramajului setup-ului (204-215 grame).


                                          ---------- Post added 07.04.2012 at 12:50 ----------
                                          Haide-ti dragilor! O alegere intre Yasaka Ma Lin Carbon si Yasaka Balsa Plus.Spre ce a-ti tinde voi ?
                                          Ultima editare de Ghiță Marta; 07.apr.2012, 09:34.
                                          BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                          "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Nu cred ca va pot fi de folos prea mult deoarece am jucat cu balsa plus pe la inceputuri, ce mai tin minte este doar ca era un lemn usor, nu aveam putere in mingile drepte, drive, topspinul era pe la inceput totusi tin minte ca dadeam relativ usor. Parca am folosit un hurricane h3 pe fh si un sriver fx pe bh. Personal nu cred ca lemnele de balsa se potrivesc cu fetele chinezesti cu burete tare, am mai incercat intre timp 5-6 lemne cu balsa cu fete chinezesti si cred ca lemnele mai dure se preteaza mai bine la buretele dur, mai "inmoaie" fetele putin. Din lipsa lemnului de putere(cred ca gramajul era de vina) balsa plus nu producea un topspin foarte puternic, cu spin dar nu cu viteza. Desi nu am jucat cu Yasaka Ma Lin Carbon am jucat impotriva unui astfel de lemn si veneau topsuri serioase. Imi pare rau ca nu am informatii mai utile dar eram pe la inceputuri cand am jucat cu el, poate acum as avea alte pareri, cine stie?
                                            P.S. Va felicit pentru jocul din filmulete!
                                            Blade-Darker speed 90
                                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                            Bh- Testing

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Multumesc D-le dado_daniel...nustiu ce sa zic...l-as lua si pe ala si pe ala si pe ala,etc...asa ca m-am hatarat si cred ca le iau pe toate 3 ).Grea boala este asta...pana acum am avut-o cu fetele...am testat chiar toata gama DHS..) si restul de la alte firme si marci chinezesti...cu zecile, cautand cea mai spinoasa fata...in cele din urma m-am linistit cu fetele ajungand la concluzia ca Hurricane 3 National este pentru mine...este o fata incredibila...dar acum am prins patima lemnelor la test(sper sa nu ma tina mult )...
                                              BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                              "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Eu zic sa te opresti la un singur lemn cat mai repede.Si banuiesc ca tot ALC o sa fie ala.
                                                Xi En Ting-X828
                                                Pryde 30
                                                Calibra LT Sound

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  butterfly Innerforce alc , ma lin extra ofensiv , butterfly zhang jike , buttrefly viscarya cam astea ar fi pe linga ce a mai recomandat grasomega !
                                                  Butterfly Viscaria fl
                                                  Butterfly tenergy05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X