Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Donic Bluefire M1 si Rakza 9

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Donic Bluefire M1 si Rakza 9

    Pt cei care ati incercat aceste fete ceva descrieri despre ele daca se poate!Mersi
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

  • #2
    Postat în original de krisztalori Vezi post
    Pt cei care ati incercat aceste fete ceva descrieri despre ele daca se poate!Mersi
    Dupa cum se stie a fost un concurs pe forum cu pronosticurile pt campionatu mondial pe echipe. In urma concursului am castigat un voucher la domnul Tibi ( Gelu Popescu). Initial mi-am luat un yanus def pt ca vroiam sa vad cum sare. Am lipit-o pe paleta, am jucat 15 minute dupa care am dat-o jos si am pus-o la vanzare.
    Domnu Gelu a fost f amabil si a zis ca sa i-o returnez si ca pot sa-mi aleg alta noua de la el. Pe aceasta cale ii multumesc inca o data pt gestul lui , nu stiu cati alti oameni ar fi procedat la fel.
    Initial am vrut un Donic bluefire pt ca il incercasem pe un lemn si mi s-a parut o fața care imprima un efect f mare. Era de 1.8 dar nu mai stiu exact lemnul....ideea e ca mi s-a parut ca arunca cam prea tare mingea pt o fata de 1.8. Am probat-o doar cateva schimburi pe un lemn care nu ma incanta...deci nu pot sa-mi dau cu parerea prea mult.
    In final am ales o rakza 9 de 2.0....am pus-o pe BH...si este cu siguranta cea mai buna fata pe care a scos-o Yasaka pana acum. Tin sa precizez ca lemnul este un Yasaka offensive 40 model vechi cu tenergy 05 pe fh. Desi o folosesc pe bh ma gandeam ca intr-un viitor as putea sa o folosesc si pe fh. Efect bun, control f bun, spin, viteza. Au probat fața si alti jucatori mai experimentati si mai avizati ca mine in a-si da cu parerea iar concluzia a fost una de " wow ce bine sare ".
    Acum depinde probabil si de setup-ul pe care il foloseste fiecare jucator in parte. Oricum eu unul o recomand.
    Bafta !
    Ultima editare de Alex.C; 20.apr.2012, 10:18.
    Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

    Comentariu


    • #3
      poti sa dai niste valori pentru control, viteza si spin din punctul tau de vedere ?
      ce alte caracteristici poti sa ne mai dai despre rakza 9 ( buretele , aderenta fata de bila, trowing angles, gears , cum se descurca la topspinuri etc si o eventuala comparatie cu o alta fata , in care sa specifici pro si contra fata de acea fata ( de exemplu Acuda S3 2.0 vs Rakza 9 2.0 , daca se poate ) .

      ms anticipat
      Boys, be ambitious !

      Comentariu


      • #4
        Astazi m-am jucat si eu putin cu Rakza 9 neagra pe un lemn Yasaka Offensive. Ca si prim feeling este un pas in plus fata de Rakza 7, fata rosie pe care am avut-o pe acelasi lemn, deci o comparatie directa. As compara ca si diferenta, plusul pe care il are Rakza 7 fata de Rakza soft...este cu cate un plus la fiecare capitol, viteza, aderenta, throw angle, spin ... cat despre burete nu pot face o comparatie directa. Ca si concluzie, repet, numai dintr-o scurta joaca, are cate un plus pe fiecare caracteristiva fata de Rakza 7, dar ca si definitie generala castigul consta in viteza.
        Mizutani ZLC | MX-S

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de cristake Vezi post
          Astazi m-am jucat si eu putin cu Rakza 9 neagra pe un lemn Yasaka Offensive. Ca si prim feeling este un pas in plus fata de Rakza 7, fata rosie pe care am avut-o pe acelasi lemn, deci o comparatie directa. As compara ca si diferenta, plusul pe care il are Rakza 7 fata de Rakza soft...este cu cate un plus la fiecare capitol, viteza, aderenta, throw angle, spin ... cat despre burete nu pot face o comparatie directa. Ca si concluzie, repet, numai dintr-o scurta joaca, are cate un plus pe fiecare caracteristiva fata de Rakza 7, dar ca si definitie generala castigul consta in viteza.
          La Viva Sport V-ati jucat cu rakza 9?din descriere pare paleta lui Tibi :d
          De abia astept sa ajung maine la sala sa o incerc si eu
          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
          FH: Tenergy 05
          BH: Dignics 05

          Comentariu


          • #6
            DA.. azi dimineata la VIVA ... pe o fata 9 - black si verso 7 - red pe YASAKA Offensive.... bine bine....Chiar ma gandeam la setup-ul tau / al meu ca poate poate, dar vad ca esti mai retinut, pe FH si diferenta ar fi de vreo 2 trepte fata de ce ai acum ....dar s-ar putea sa ti se potriveasca, cine stie si nu are un pret de speriat
            Am uitat... tocmai venise si Donic ... dar nu am mai stat, poate dai si cu fata asta si ne spui ce parere ai...
            Mizutani ZLC | MX-S

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de cristake Vezi post
              DA.. azi dimineata la VIVA ... pe o fata 9 - black si verso 7 - red pe YASAKA Offensive.... bine bine....Chiar ma gandeam la setup-ul tau / al meu ca poate poate, dar vad ca esti mai retinut, pe FH si diferenta ar fi de vreo 2 trepte fata de ce ai acum ....dar s-ar putea sa ti se potriveasca, cine stie si nu are un pret de speriat
              Am uitat... tocmai venise si Donic ... dar nu am mai stat, poate dai si cu fata asta si ne spui ce parere ai...
              Sigur ca da,maine pe la 13-14 merg acolo si ma joc un pic cu ele,si o sa scriu scurte impresii :d
              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
              FH: Tenergy 05
              BH: Dignics 05

              Comentariu


              • #8
                Hmm nu cred ca ai dat cu paleta ca am dat eu cu ea... si eram la Baicoi :P
                Personal nu pot spune ca am fost impresionat, dar eu nici cu rakza 7 nu ma impac chiar foarte bine desi o recunosc ca si fata buna cu "de toate". Rakza 9 este putin mai tare, putin mai rapida, dar acelasi profil de joc. Cine a avut rakza 7 si ar fi vrut ceva un piiic mai tare este foarte buna.
                M1 in schimb are mai mult spin si este si mai tare decat rakza9, datorita topsheetului cel mai probabil. Este un pic mai specializata, ca tarie si simt se apropie de sigma pro, dar cu un pic mai lenta. Buna pentru cine da topspin din spatele mesei cu miscare rapida. Buna ca alternativa la Tenergy05/Sigma Pro.
                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                Comentariu


                • #9
                  Am dat si eu cu Rakza 9 si as spune ca tendinta noilor fete de la ESN este sa fie cat mai all-round. Sa faca spin bun, dar nu extraordinar, sa fie rapide, dar nu foarte rapide, sa aiba traiectorie lunga, dar sa coboare mingea in masa etc. Se pare ca au gasit o combinatie castigatoare (asta insemnand ca se apropie de Tenergy 05, fata care le face pe toate): topsheet mai moale si mai elastic cu burete mai tare.
                  Rakza 9 are un simt foarte apropiat de Joola Rhyzm (pe care o am acum) si singura diferenta vizibila este data de aruncarea usor mai sus, aproape insesizabil. S-ar putea ca Rakza 9 sa fie mai toleranta la condens, dar n-as baga mana in foc. Am probat tot grosimea 2.0, ca si Rhyzm. Prefer 2.0 pentru ca ofera mai mult control, fara a sacrifica spinul sau viteza, pana la o distanta de vreo 3m de masa.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de grasomega Vezi post
                    S-ar putea ca Rakza 9 sa fie mai toleranta la condens, dar n-as baga mana in foc.
                    Asta cu condensu e o probleme. Din ce am obs parca fetele BTY nu sunt asa afectate. Rakza 7 in skimb ....
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #11
                      Am dat azi cu Rakza9, merge super(spin bun, viteza ok). Am lipit-o pe Timo Boll Alc, dar greu se lipeste cu speed glue. Este facuta pe apa? Poate cineva sa faca comparatie intre M1-T05 fx-Rakza9

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de MaLong Vezi post
                        Am dat azi cu Rakza9, merge super(spin bun, viteza ok). Am lipit-o pe Timo Boll Alc, dar greu se lipeste cu speed glue. Este facuta pe apa? Poate cineva sa faca comparatie intre M1-T05 fx-Rakza9
                        Vreau sa cred ca ai intrebat la misto daca rakza 9 e facuta pe apa....
                        Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                        Comentariu


                        • #13
                          Toate fetele noi sunf facute pentru lipici pe baza de apa, datorita normelor impuse de Federatia Internationala de Tenis de masa!!!
                          Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                          FH - Xiom Sigma II Pro
                          BH- Xiom Sigma II Pro

                          Comentariu


                          • #14
                            Cu toate acestea avem pe piata foarte multe fete care sunt produse pentru lipire cu speed glue... alea nu sunt "deranjate" de normele federatiei ?
                            Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

                            Comentariu


                            • #15
                              Nu sunt acceptate in competitie din cate stiu!!!!
                              Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                              FH - Xiom Sigma II Pro
                              BH- Xiom Sigma II Pro

                              Comentariu


                              • #16
                                Unele sunt, unele nu.
                                Sriver sau Bryce sunt acceptate, dar lipite cu adeziv pe baza de apa.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am lipit cu speed glue si s-a dezlipit repede.Tenergyul teoretic atunci tot pe apa e, si tot tine speed glue bine.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de MaLong Vezi post
                                    Am lipit cu speed glue si s-a dezlipit repede.Tenergyul teoretic atunci tot pe apa e, si tot tine speed glue bine.
                                    (at)MaLong...intre cuvintele: "pe" si "apa" mai adauga "baza de" ca unii de pe forum inteleg altceva(sau nu inteleg )...ca ar fi fete facute undeva pe vapor...
                                    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                                    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Bluefire M1 cum se prezinta comparativ cu Acuda S1?E mai iute cu control mai putin si mai spinoasa?Cu ce fata se aseamana la viteza?
                                      Lemne: DHS Hurricane Long W997
                                      FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                                      BH: DHS GoldArc 8

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        acuda s1 e mai rapida... arunca mai sus putin dar nu e la fel de spinoasa... bluefire are si mai mult control ca acuda
                                        Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X