Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor videoproiector

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutor videoproiector

    De ceva timp doresc sa achizitionez un videoproiector pentru home cinema. Am tot citit pe net despre subiect si as dori, daca exista amaturisti care au deja un astfel de videoproiector, cateva ganduri, pareri despre calitatea imaginii, ce contrast, ce rezolutie ar fi suficienta, eu ma gandeam ca 720p ar fi un compromis bun dpdv calitate-pret, ce fel de ecran ar fi indicat, ce model etc. Multumesc anticipat.
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

  • #2
    LA proiectoare exista 3 tehnologii
    - DLP
    - LCD
    - combinata DLP + LCD
    Fiecare are bubele si avantajele ei ... pe care unii le vad / disting, altii nu...De exemplu la unele aparate DLP la miscari rapide apare o descompunere RGB a imaginii.. binenteles ca si la modelele foarte ieftine aceste defecte sunt pronuntate. LCD-urile sufera de problema "chicken wire" si de "ingalbenirea" imaginii dupa ceva vreme. Una peste alta modelele de entry level care sunt directionate pe o piata de prezentari bussines, classroom... etc si sufera destul de mult de treaba asta. Lampa este foarte importanta deoarece ea este piesa care se schimba, ca si consumabil la cateva mii de ore si conteaza costul si disponibilitatea ei in momentul X al schimbarii ( mai se fabrica modelul, ami este in piata firma ? ). Cu cat lampa va fi mai puternica ( lumeni ) va putea sa faca o imagine vizibila la o luminozitate ridicata in camera, altfel vizionare cu fraperii dupa 7 seara. Decibelii pe care ii arunca proiectorul conteaza foarte mult, pt ca la un volum relativ mic , sa va auzi un bazait constant de te scoate din minti....SUNT de ales firme consacrate si poate vreo lovitura data din umbra de cele mai ieftine gen Benq / Asus / etc care pot nimeri un proiector bun. Este important si un ecran bun, cu un grad de alb cat mai ridicat, ajuta la claritate si contrast, asta daca nu ai cumva peretii facuti perfect....
    Cateva sfaturi gasesti pe aici
    http://www.projectorcentral.com/
    bafta
    cristake
    Mizutani ZLC | MX-S

    Comentariu


    • #3
      Multumesc mult! Intrasem si eu pe projectorcentral.com, am citit toate lucrurile generale. Ma intereseaza in mod deosebit pareri ale utilizatorilor care au deja acasa asa ceva, si ce probleme au intampinat, cum se vede fata de un lcd spre exemplu, lucruri pe care cred ca numai cineva care "s-a dat cu capul" de problema poate sti.Daca mai sunt pareri le astept cu nerabdare.
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Am proiector, nu scriu din carti, stiu diferentele si problemele lor dar foarte important este bugetul, pt ca aici diferenta intre 1000 - 2000 - 3000 - 7000 euro se simte imediat in calitatea imaginii, distanta de proiectie, calitatea materialelor proiectate ....
        Mizutani ZLC | MX-S

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X