Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Doriti sa confectinati un lemn?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Doriti sa confectinati un lemn?

    Confectionare lemn cu carbon sau simplu!!!

    Materiale:

    1. Stratimat de carbon-10g/mp 55 ron
    2. placaj mesteacan 5 mm 31X61 cm, 10 straturi 49,50RON
    3. Placaj usor 5 mm, 42x62 cm, 3 straturi (Liteply) 26,50RON sau mai gros in functie de calitatea lemnului pe care si-o doreste fiecare jucator, sau
    4. Placaj usor 5 mm, 30x120 cm, 3 straturi (Liteply) 46,00RON -mult mai bun!!!
    5. Rasina epoxidica L285, 200+80g 58,50RON

    Toate acestea duc in jur de 250ron cu transport si se pot confectiona 4 lemne!!!!!

    Firma de la care poti face achizitia materialelor!!!
    SC PhoenixModels SRL
    CIF: RO22215795
    Com. C?rta Nr. 1
    537035, Jud. Harghita
    Tel:
    0744 548585 (Orange)
    0735 297300 (Vodafone)
    0266 378024 (Romtelecom/Fax)
    e-mail: info(at)phoenixmodels.ro

    Programul de lucru: luni - vineri, intre 9:00 - 17:00
    ---------- Post added 12.05.2012 at 19:33 ----------
    Model dupa care sa va ghidati!!!
    Blade - Timo Boll ZLF - OFF
    FH - Xiom Sigma II Pro
    BH- Xiom Sigma II Pro

  • #2
    cred ca intr-un final imi fac si eu un lemn dasta.....merita.....
    Blade:Primorac Carbon Off+ Old
    Fh: Xiom Omega IV Pro Max
    Bh:Joola Phenix Max

    Comentariu


    • #3

      ---------- Post added 12.05.2012 at 20:01 ----------
      Emblema se poate confectiona cu putina indemanare!!!
      Blade - Timo Boll ZLF - OFF
      FH - Xiom Sigma II Pro
      BH- Xiom Sigma II Pro

      Comentariu


      • #4
        Cred ca e nevoie de mai multa indemanare.. in definitiv maiestria in orice domeniu care presupune folosirea manutelor nu este un act singular ca atare ci este o deprindere ! Trebuie sa "tabacesti" vreo cativa metri patrati de materiale pana reusesti tu sa faci ceva
        Nittaku violin​Fastarc C-1 / Fastarc S-1

        Comentariu


        • #5
          Inainte de a incepe confectionarea lemnelor, trebuie sa va ganditi bine daca dispuneti de o presa,foarte importanta in calitatea lemnului propus!!! Puteti obtine 4 lemne diferite,adica unul numai din lemn, altul cu un strat de carbon, cat si cu 2 straturi de carbon!!! Trebuie sa aveti rabdarea necesara si putina indemanare la taiat(cu un fierastrau pendular sau fierastrau manual cu panza ingusta) si slefuit!!!
          Succes tuturor!!!
          Blade - Timo Boll ZLF - OFF
          FH - Xiom Sigma II Pro
          BH- Xiom Sigma II Pro

          Comentariu


          • #6
            f.interesant...dar iti trebuie si scule...
            tibhar def plus jumulita
            gambler reflectoid 1,0
            dawei 388 D-1 ox

            Comentariu


            • #7
              Oricine are ceva pe acasa, cuter, flex,pendular,smirghel pt finisaj,daca nu apelezi la vecinu!!!!
              ---------- Post added 14.05.2012 at 17:29 ----------
              Credeti-ma ca o sa va iasa un lemn cu calitati mult mai bune decat un lemn Butterfly de serie!!!
              Blade - Timo Boll ZLF - OFF
              FH - Xiom Sigma II Pro
              BH- Xiom Sigma II Pro

              Comentariu


              • #8
                succes!!! amatorilor ! e simplu ca la bucatarie te uiti in cartea de bucate si gata ciorba ... doar ca e afumata si fara gust !!
                DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                Comentariu


                • #9
                  Pe phoenixmodels.ro am vazut ca au placaj de balsa, mesteacan, fibra de carbon si de sticla + rasini. De aici si pana la o paleta e drum lung si multa documentare.
                  Pt o paleta buna sunt necesare mai multe esențe de lemn, ne mai vorbind de tipurile de tratament termic ce trebuiesc aplicate. Sunt lemne la care unele straturi de lemn sunt pline de rasini (lacuri) astfel incat se comporta ca si cum ar fi din carbon.
                  Daca m-as apuca sa fabric lemene cu siguranta as face reverse engineering plecand de la paleta de firma pe care vreau sa o clonez. Iar prin asta inteleg: esente de lemn, starea, tipul de fibra, grosimi si pozitia lor in paleta, tipuri de adezivi, procedeul de lipire, umiditate si temperatura.
                  Taiere e ce mai simpla chestie. Este necesar un sablon un fierastrau si un polizor cu bada (am uitat de creion).
                  p.s. Succes
                  GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                  Comentariu


                  • #10
                    Da, cred ca dl. Alehandro are dreptate cu ciorba! -in fine, trebuie incercat cu rasina de L285 laminarea stratimat de carbon; nici nu terminati o parte (daca reusiti) si deja adezivul respectiv e intarit... eu, personal lucrez de mai mult timp cu materiale compozite, si pot sa afirm linisti, mai am mult de invatat... si daca vecinul nu imprumuteza scule... ma duc la Bricostore, sau la Metro? Stima! -si spor la lemne home made.
                    ---------- Post added 17.05.2012 at 10:59 ----------
                    Da, cred ca dl. Alehandro are dreptate cu ciorba! -in fine, trebuie incercat cu rasina de L285 laminarea stratimat de carbon; nici nu terminati o parte (daca reusiti) si deja adezivul respectiv e intarit... eu, personal lucrez de mai mult timp cu materiale compozite, si pot sa afirm linisti, mai am mult de invatat... si daca vecinul nu imprumuteza scule... ma duc la Bricostore, sau la Metro? Stima! -si spor la lemne home made.
                    a, uitasem un lemn home made de la "firma" OSP costa 64 de euro..
                    lemn:HML -carbon, hinoki
                    fetze; Victas V>01 Limber
                    si echipament Xiom

                    Comentariu


                    • #11
                      Ce inseamna marketingul asta .... ...
                      Vin la D-ul Levi si fac un film ca http://www.zuaudio.com/#omen-def-video.php ... si ii maresc profitul cu 200% ... isi amortizeaza costurile de productie si apoi intra pe plus ....sustinut de o campanie testimoniala si SAR.... prindem fluturasi in plasa.
                      semiOF
                      Din stiinta mea de audiofil extrem nu am auzit pana acum de trancotele alea americane dar ii stiu / auzit pe primii 10-20 in domeniu iar de astia nu vorbeste chiar nimeni ceea ce ma face sa cred ca arata mai bine decat suna...
                      In concluzie in acelasi garaj poate ne facem si niste boxe cu din excesul de lemn de la paleta ...
                      In contrast pentru oamenii astia "as da zile de la mine " ....
                      Ultima editare de cristake; 17.mai.2012, 13:27.
                      Mizutani ZLC | MX-S

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X