Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

expirat

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • expirat

    nu mai e valabil
    Ultima editare de husarul; 04.feb.2022, 13:46.

  • #2
    N-ar fi lipsit de interes sa detaliati, cum ati procedat. Din ce material, cate straturi, cum le-ati lipit ,cu ce?
    ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

    Comentariu


    • #3
      Cu mare placere detaliez. Azi am facut si testul, merge incredibil de bine! Are spin, viteza, control, mi se pare un lemn mult peste medie.

      Am construit-o in felul urmator. Am pus o placa de lemn de kiri pe care am lipit furnir de 0.6 de koto, 4 straturi. Am folosit adeziv pentru lemn Titebond (se gaseste la noi la kmtools, este un adeziv fabricat in SUA, foarte rezistent). am presat totul cu ajutorul unor clame pentru lemn, Dupa ce s-a uscat am folosit un sablon si cu ajutorul unei freze coplanare am facut o copie dupa sablon. Praselele la maner le-am facut din lemn de zebrano pe care l-am comandat de pe un site cu produse pentru manere de cutite. In interior am folosit o freza cu care am scobit interiorul manerului. Praselelel le-am slefuit din mana, nu am alte unelte. La final am lipit praselele cu adeziv, am slefuit totul cu granulatie fina de 320. Manerul l-am dat cu ulei pentru lemn (am folosit ulei mineral) si pe lemn am dat cu lac special pe baza de apa dupa care am slefuit cu granulatie foarte fina sa nu se dezlipeasca fetele. Cam asta a fost procedeul. Nu stiu daca asa se fac paletele, nu sunt in domeniu dar am incercat sa construiesc diverse chestii din lemn, doar din pasiune, fara sa am cunostinte in domeniu, ce stiu am dobandit incercand.

      Comentariu


      • #4
        Felicitari , ai potential ... ce fete ai lipit ? Multumesc

        Comentariu


        • #5
          Doar o sugestie: Puteti merge intr-un magazin de specialitate, cu palete preasamblate, care au de obicei preturi derizorii 10=20=30 lei, alegeti una al carui maner va convine, luati plaselele de la aceasta paleta si le puneti la paleta custom a dvs, ajustand manerul dupa aceste plasele. S-ar putea sa iesiti mai bine si estetic si financiar. Placa de lemn de Kiri, si furnirul de Koto, de unde le-ati procurat?
          ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

          Comentariu


          • #6
            M-am gandit la varianta asta, dar nu imi convine, e ca si cum as manca un cheesecake congelat de la Lidl pe care pun dulceata proprie. Am dorit sa fie totul facut de mine. Manerul de mai sus este excelent, e foarte confortabil, sta bine in mana, nu l-as fac pe 10 alte manere nici de la Butterfly sau Andro. Chiar a iesit bine. Furnirul l-am cumparat de la cineva din Ucraina, a trimis prin posta. Se gaseste si la noi pe la Holver, doar ca eu nu am in Suceava.

            Comentariu


            • #7
              Foarte tare, felicitari! Ce grosime a avut miezul de kiri?
              Blade: Mizutani ZLC
              FH Nittaku Fastarc G1
              BH Xiom Sigma II Euro

              Comentariu


              • #8
                3 mm.

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X