Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Comparatie Stiga Clipper Wood, Yasaka Ma Lin Extra Offensive si Primorac Off-

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Comparatie Stiga Clipper Wood, Yasaka Ma Lin Extra Offensive si Primorac Off-

    Salutare tuturor, va rog sa imi faceti si mie o comparatie la lemnele de mai sus, bineinteles daca a-ti jucat cu ele.
    Cat mai detaliat, viteza, simt, usurinta de a da topspin, de a pune capace.
    Si daca stiti cativa jucatori pro care joaca cu aceste lemne, va rog sa postati.
    Multumesc!

  • #2
    simplu,,, Vezi pe colt,,, CAUTARE AVANSATA. ,,, SPER SA AI TIMP SA CITESTI CAT GASESTI ACOLO!!!

    Comentariu


    • #3
      Pe scurt:
      Viteza: Clipper > YEO > Primorac
      Simt:
      Clipper - Soft, rigid
      YEO - hard, rigid
      Primorac - depinde de model, in general: soft, elastic
      Control: Primorac > YEO > Clipper
      Jucatori profesionisti:
      YEO: Ma Lin
      Clipper: diferite versiuni de Clipper (in principal CR/WRB) sunt folosite de jucatori din China. Hao Shuai, Mu Zi, Zhang Chao sunt exemple de jucatori care joaca cu variatii de Clipper.
      Primorac: nu cred ca sunt profesionisti care joaca acum cu Primorac, doar Primorac Carbon OFF+ - Kreanga, Schlager.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        vrei ceva bun atat pt mediu si avansati? primoracul e alegerea potrivita. bineintele off- poate cu niste fețe medii nu soft cred ca e o solutie foarte buna. am acizitionat lemnul primorac acum o saptamana si dunt fffoarte multumit de el. lemn versatil, bun pt toate tipurile de joc, recomand. succes.
        mesc![/QUOTE]
        Butterfly Timo Boll ZLC
        Tibhar 5Q+
        sex, money, table tennis!

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de JoolaBoy Vezi post
          vrei ceva bun atat pt mediu si avansati? primoracul e alegerea potrivita. bineintele off- poate cu niste fețe medii nu soft cred ca e o solutie foarte buna. am acizitionat lemnul primorac acum o saptamana si dunt fffoarte multumit de el. lemn versatil, bun pt toate tipurile de joc, recomand. succes.
          Exact asta caut. Un lemn cu care sa incep tenisul de masa de performanta. Sa nu credeti ca sunt incepator, nu este asa, joc tenis de cand eram mic adica de vreo 10 ani dar cu pauze destul de mari si cu echipament pro joc doar de vreo 2 ani tot cu pauze. Pana acu am mai jucat cu un Stiga Hybrid cu fete chinezesti, combinatie nereusita, apoi am mai jucat cu un Nittaku Septear, combinatie cu care nu m-am impacat, adica mi-a placut feeling-ul lemnului dar problema era urmatoarea: lemnul are un simt prea moale pentru mine, manerul era subtire si mi se parea cam elastic. Si inca cateva cu carbon care erau rapide si foarte tari. Mentionez ca am un joc variat cu topspin predominant.
          Ma mai gandeam la urmatoarele lemne in afara de cele care le-am scris in topic (in speranta ca o sa primesc un sfat de la cei cu experienta mai mare):
          Butterfly Korbel SK7
          Butterfly Petr Korbel
          Stiga Offensive NCT Wood
          Nu vreau un lemn foarte rapid dar nici unu foarte incet, ci unu cu care sa pot sa progresez si sa fac performanta.
          Sper ca m-am facut inteles, daca nu reveniti cu intrebari va rog.
          Multumesc de interventie, asa am avut ocazia sa explic mai bine ce lemn imi doresc.

          Comentariu


          • #6
            Butterfly Petr Korbel
            Stiga Offensive NCT Wood
            cu incredere ori care din ele dar in special Stiga Offensive NCT Wood !
            Butterfly Viscaria fl
            Butterfly tenergy05

            Comentariu


            • #7
              Timo Boll Spirit, Yasaka Ma Lin Soft Carbon-foarte bune!!!!
              Blade - Timo Boll ZLF - OFF
              FH - Xiom Sigma II Pro
              BH- Xiom Sigma II Pro

              Comentariu


              • #8
                Septear nu este elastic dar are dwell-time foarte mare (fiind moale), de acolo senzatia...
                Korbel SK7 mai rapid decat Clipperul si f putin elastic, posibil amandoua cam rapide (depinde de fete).
                Off NCT Wood mai rapid decat YEO, amandoua relativ rigide si posibil, prea rapide depinde de fete).
                Conteaza f mult ce "simt" agreati, ce nivel de joc aveti, ce stil si ce fete aveti in vedere.
                "Joc variat" poate insemna ca aveti nevoie de un control mare iar "predominant topspin" ca este necesara o usoara elasticitate sau un dwell-time mai mare. Bty Korbel se inscrie cel mai bine pana acum.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Un lemn in linie cu Korbel si mult mai bun pentru topspin decat Clipper care este mai rigid si bun hit / smash - ar fi Avalox P700, el fiind construit in special pentru topspin, cu dwell time si elasticitate bine dozate.. Este el descris ca o "clona" Clipper dar nu este chiar asa. Vali de pe forum are unul si este "atasat" de el ...YEO este si mai departe de ceea ce cauti tu ...mai rigid, mai tare ....
                  Fetele din test si FH - t05 si BH - T64
                  Interesanta este si comparatia cu Aramid ...se aude si vede diferenta, cat si unghiul de atac este diferit, P700 avand un efect de trambulina foarte pronuntat .... da o alta traictorie mingiei.
                  Daca esti interesat , da-mi un PM si te ajut cu achizitia direct de la reprezentanta pe Europa.
                  Bafta - cristakke
                  Mizutani ZLC | MX-S

                  Comentariu


                  • #10
                    Am mai citit cateva review uri si cred ca Yasaka Extra Offensive este prea rapid si are un simt prea tare pentru mine comparativ cu celelalte 5 lemne.
                    Asadar o sa renunt la el si o sa ma gandesc doar la celelalte. O sa testez cat de curand un Korbel simplu si un Korbel SK7 sper.
                    Voi ce parere aveti ?

                    Comentariu


                    • #11
                      Mi se pare ca neamtul da mai multe pe masa cu P700 decat cu J-Aramid, dar asta poate fi pt ca este mai odihnit la inceput, iar la J-Aramid fiind viteza mai mare, vin mingile mai repede inapoi, de unde si graselile. Am mai observat ca la P700 capacele se duc cam inalt (cu ambele fete), desi neamtul inchide mult paleta, iar asta nu e bine. Mai trebuie tinut seama, daca Devlyn are tehnica neamtului, daca nu cumva setupurile prezentate nu sunt prea mult pentru el.
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                        Mi se pare ca neamtul da mai multe pe masa cu P700 decat cu J-Aramid, dar asta poate fi pt ca este mai odihnit la inceput, iar la J-Aramid fiind viteza mai mare, vin mingile mai repede inapoi, de unde si graselile. Am mai observat ca la P700 capacele se duc cam inalt (cu ambele fete), desi neamtul inchide mult paleta, iar asta nu e bine. Mai trebuie tinut seama, daca Devlyn are tehnica neamtului, daca nu cumva setupurile prezentate nu sunt prea mult pentru el.
                        Da corect ... Neamțu' da mai bine cu P700 decat cu Aramid, dar cand vine vorba de nemti, oboseala e ultima la care m-as gandi, in orice sport. L-am mai vazut pe pusti jucand cu niste lemne si nu a dat ortul popii ...pur si simplu cu Aramid nu ii mergeau din prima socotelile si din cata germana am invatat la gradinita, spunea ca a fost impresionat de P700 in raport cu Aramid. Da corect ca Aramid are si el viteza mai mare, de aceea controlul sta in stiinta jocului si nu am recomandat Aramid. P700 este un Clipper mai moale si cu dwell time mai mare .. este ceea ce cauta cu toate ca trebuie sa ai cunostiinte aprofundate sa dai foarte bine cu asemenea lemne inclusiv cele trecute la pareri ( YEO, CLIPPER ... etc ).
                        In plus conteaza si fetele pe care le pui pe lemn, de aici si problema pe care a avut-o cu Stiga Hybrid si fetele chinezesti care sunt sute de feluri si caracteristici ...Dupa mine lemnul care il cauta si este numai o impresie este cam prea mult dar fiind o supozitie nu vreau sa fiu supus oprobiului public si iar o sa sara diversi in sus ca le recomand tinerilor care vreau numai viteza, un pic de control cu echilibru pentru un nou setup.
                        Mai degraba as recomanda un clasic AVALOX P500 sau un BT555 de la AVALOX, sau mai pe buget in continuare recomand 729 BOMB ca sa ai viteza si acceleratie si control bun la jocul scurt... Va rog sa o luati numai ca o parere si nu ca o lege ... prefer sa mentionez astea pt ca sunt destui care inteleg cu totul altceva ( am vazut pe aici ).
                        Tot ca o recomandare as incerca sa asez si alte fete pe Stiga Hybrid poate s-o potrivi ceva de pe planeta asta si pe STIGA ... Eu unul pot spune ca am jucat bine cu Stiga Clipper dar am avut o problema cu manerul ( prea gros ) si cu priza per total care ma ranea la mana, dar este o chestie pe care as fi putut sa o rezolv daca chiar vream sa raman cu acel lemn...si de aceea am preferat P700 ...
                        YEO + Clipper am mai citit ca erau comparate prin diverse comunitati si cu PG7 ( eu nu am jucat inca cu PG7 ), dar vorba lui Grasomega, ar trebui sa fii un Spiderman cu baterii ca sa scoti untul dintr-un asemenea lemn ... mi-am permis eu o exprimare mai plastica din spusele lui Grasomega.
                        Mizutani ZLC | MX-S

                        Comentariu


                        • #13
                          Astazi am jucat cu Korbel SK7, un lemn deosebit dar care mi s-a parut cam rapid pentru nivelu si gusturile mele, deci il elimin de pe lista.
                          Claudiu, te cred ca lemnele mentionate de tine sunt foarte bune dar momentan doresc un lemn all wood, non compozit.
                          Vreau sa va mai zic ca vreau sa iau un lemn cu care joaca profesionisti, dar lemnul acela nu vreau sa fie foarte tare sau rapid, vreau sa aiba control destul de ridicat, si sa aiba un echilibru bun la jocu de topspin, capace, preluari de serva.Nu vreau sa fie nici prea incet. Si nu vreau sa aiba feelingu foarte moale ca la Septear. Mai mentionez ca maneru nu vreau sa fie prea subtire. Un diametru de 22mm la maneru ST e ok. La cele FL este 23-24-25 dar nu imi place maneru FL.
                          Pana acu ma gandesc la urmatoarele:
                          - Avalox P700 (daca o sa pot sa il achizitionez de undeva la pret decent)
                          - Avalox P500
                          - BT555
                          - Butterfly Petr Korbel
                          - Stiga Clipper
                          - Stiga Offensive NCT Wood
                          - Primorac OFF-
                          - Stiga Energy WRB
                          - Yasaka Extra
                          Toate cele bune!
                          - - - Actualizat - - -
                          Din ce am citit P700 se pare ca ar fi prea rapid, cred ca o sa il elimin ce ziceti ?
                          Puteti sa faceti un grafic cu lemnele acesta din punct de vedere al vitezei ?
                          Reprezentanta pe Europa are Avalox P500 si BT555 cu maner ST (drept) ?

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu stiu unde masoara astia manerele, FL dar nu corespunde. Cateodata mi se pare ca parca ar face o medie. Adevarul este ca nu conteaza decat zona de prindere pentru confort, restul fiind pentru balans. La lemnele asiatice, zona de prindere la FL este cam subtire si nu mai conteaza cat are la capat, manerul. ST insa este mai "plin" si mai placut pentru cei care nu modifica prea mult priza FH/BH. Priza FL este si ea confortabila daca are grosime corespunzatoare in zona de prindere. In general Butterfly, Xiom, Donic, Andro,Tibhar, Stiga,Yasaka, fac majoritatea prizelor FL bune, cu rare exceptii.
                            As zice ca daca "a cazut" Korbel SK7 de pe lista, ar trebui sa cada si OFF NCT care este tot "prea" rapid.
                            Instinctul meu de a citi "printre randuri", imi spune ca tot Korbel simplu este alegerea cea mai potrivita in acest moment. S-ar putea sa fie si Avalox 500 dar nu-l cunosc, deci nu pot sa-l recomand.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Alte optiuni

                              Stiu ca te intereseaza mai ales lemnele din numele topicului.
                              Totusi, scriu si eu ceva, cu litere mici:
                              - Yasaka Offensive 40.
                              Are 7 plywood. Nu are review-uri. Un importator aproape m-a convins ca nu se mai fabrica.
                              Totusi stiu jucatori de top in Amatur care dau cu el.

                              A. Uitasem. E foarte ieftin - ceva 110-125 ron.
                              TsE

                              Comentariu


                              • #16
                                Offensive 40 este elastic si rapid, dar este un 7 ply subtire. Bun la topspin, slab la smash. Control bun, dar depinde de mana care il tine.
                                Eu as zice Yasaka Extra din lista aia.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #17
                                  Domnu Aurel Onut aveti dreptate, am mai citit si eu cateva review-uri si intr-adevar cred ca este prea tare si rapid pentru mine, cred ca din cauza tehnologiei NCT, asadar o sa il elimin de pe lista.
                                  Domnu Emil Tudor Yasaka Offensive 40 din ce scrie pe acest site http://www.yasaka.fr/fr/article-bois...5_plis-95.html si din review-uri este prea elastic, deci este greu sa joci langa masa cu el, si sa pui capace, cum a zis de altfel si grasomega. Nu ma incalzeste cu aproape nimic, stiind ca sunt jucatori de top in Amatur, eu vreau dovezi mai clare ca cu acel lemn se poate face performanta. (Divizia A, Superliga, International)
                                  Sper sa aveti rabdare cu mine, si sa ma ajutati sa aleg un lemn cat mai potrivit pentru mine.
                                  Va multumesc tuturor, si va rog sa mai veniti cu comparatii la lemnele care au mai ramas:
                                  1. Butterfly Petr Korbel - 159x151 mm, Thickness: 6,0 mm, 85g, limba-limba-ayous-limba-limba ,Handle Dimensions 100 x 24 mm
                                  2. Stiga Clipper - ply Limba-Ayous-Ayous-Ayous-Ayous-Ayous-Limba-6.4-6.6 mm.95 grame-trebuie unu mai usor
                                  3. Primorac OFF- Limba-Limba-Ayous-Limba-Limba
                                  4. Stiga Energy - ?
                                  5. Yasaka Extra - ?
                                  6. Avalox P500 - koto - spruce - ayous - spruce - koto
                                  7. Avalox BT555 - limba - spruce - ayous - spruce - limba
                                  - - - Actualizat - - -
                                  Am renuntat si la Stiga Energy, dupa ce m-am mai documentat un pic.
                                  Au mai ramas cele 6 lemne.
                                  - - - Actualizat - - -
                                  Ma scuzati, am gresit, nu renunt la acel lemn.
                                  Ultima editare de Devlyn; 11.iun.2012, 00:07.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    li ping kitex...cu overgrip.
                                    DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                    FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Devlyn Vezi post
                                      Nu ma incalzeste cu aproape nimic, stiind ca sunt jucatori de top in Amatur, eu vreau dovezi mai clare ca cu acel lemn se poate face performanta. (Divizia A, Superliga, International)
                                      Imi cer scuze pentru ce urmeaza sa scriu, dar o sa scriu oricum.
                                      Vad ca ai 21 de ani. Daca la varsta asta nu faci deja performanta, este probabil ca nu vei mai ajunge sa faci niciodata. In tara, poate. International - foarte putin probabil. nu vreau sa te jignesc, doar incerc sa te aduc cu picioarele pe pamant.
                                      Un antrenor experimentat spunea ca pentru performanta trebuie sa ai 10000 de ore de antrenament si asta in conditii intensive. Daca faci un calcul, vei vedea ca este greu de atins cifra. Daca faci 24 de ore de antrenament (doar la masa) pe saptamana, aduni 10000 de ore in OPT ANI!
                                      Acestea fiind zise, daca iti alegi acum un lemn pentru totdeauna, nu e rau, dar este posibil ca alegerea de acum sa nu mai fie buna peste cativa ani.
                                      Daca chiar vrei un lemn nici prea-prea, nici foarte-foarte, eu zic sa iei Yasaka Extra Offensive, din lista ta. Are cam tot ce vrei. Cauta unul care nu vibreaza excesiv (daca poti merge la un magazin sa-l alegi din mai multe) si sunt sigur ca o sa fie bine. Si e si folosit de un jucator profesionist (Ma Lin).
                                      Altfel, Stiga Clipper este un lemn foarte bun, am mai spus si in alta parte, din cei 4 finalisti la Campionatul Mondial la proba dublu-mixt, 3 au folosit Clipper CR si unul Ebenholz.
                                      Ebenholz V este un lemn foarte bun. Poti lua in considerare si Stiga Rosewood V sau Stiga Offensive NCT. Toate sunt apropiate de Yasaka Extra Offensive, dar, normal, nu sunt identice.
                                      Despre restul lemnelor de pe lista ta: Primorac Off- -> nu se poate juca cu el la nivel inalt - e prea lent fara speedglue; Stiga Energy - prea lent; Avalox -> cine joaca cu Avalox? (nu ca-s rele, dar fara sa probezi...); Korbel este singurul demn de luat in seama - merge perfect cu Tenergy sau alte fete tensionate.
                                      Oricum, eu zic sa probezi cate ceva inainte sa cumperi si sa nu pleci urechea la ce scriu amatorii pe forumuri (inclusiv ce scriu eu aici, in afara de fraza asta).
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Grasomega spune bine acolo ....
                                        Eu unul daca nu as fi jucat cu Clipper de exemplu l-as fi luat din review-uri cu ochii inchisi dar nu s-a asezat cum trebuie si l-am rejectat.
                                        Cel mai bine este sa joci cu ele inainte. Curios este ca dai la o parte Avalox P700 care este clona Clipper ( compozitie identica ) si pastrezi clipperul ...
                                        Uite aici un review Clipper ...
                                        Avalox P500 este OFF - 5 ply dar sub viteza lui P700 care probabil ti se pare rapid dupa ce ai vazut neamtul la treaba ... dar cam acolo reusesti sa ajungi sa dai cu acel lemn si cu tenergy pe el ....Intr-o sapatamana poate ai ocazia sa ne intersectam si sa vezi 2-3 lemne Avalox...Au toate manerele si combinatiile posibile. Din ce am citit P700 este considerat chiar mai bun decat KORBEL dar cred ca nu e o parere subiectiva ...
                                        Avalox BT 555 este o versiune mai noua de P500 care este un clasic, deci e cam tot pe acolo, insa este mai rigid un pic si mai rapid ...Un lemn Avalox de la reprezentanta este in jur de 40 de euro cu transport inclus ( Iti pot arata facturile mele ).
                                        Pe de alta parte STIGA / Yasaka fac lemne foarte bune, celebre si de altfel si celelalte din lista ta merita atentie numai ca aria de selectie este mare deja si cel mai cinstiti ar fi sa alegi 2 fete pe care le cunosti si sa le pui pe toate lemnele si sa joci cel putin 2 -3 ore cu fiecare. Vezi insa ca celebritatea lemneleor este adusa de jucatori si nu de lemn sau fete ...deci tot la miile de ore de antrenament mentionate de Grasomega ....
                                        Eu as mai avea si un plan B. Sa te adresezi meseriasilor de lemne de pe la noi, aici pe forum ii vei gasi si sa discuti cu ei in a-ti confectiona un lemn pe inima ta cu mult mai putin bani decat oricve achizitie ai pe lista, daca nu sunt la SH.
                                        Jucatori care joaca si au jucat cu AVALOX - P500 / P700 - Kong Ling Hui, Wang Nan, Wang Tao ....
                                        BAFTA
                                        Mizutani ZLC | MX-S

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Mai este un aspect de luat in calcul: fiecare lemn are particularitatile lui si daca de exemplu, generic, se poate considera ca seria X este mai buna decat seria Y, oricand un "individ" din seria Y, poate fi mai bun decat toata seria X, datorita unui factor aparte, pe care-l detine. "Surprize" mari, ofera lemnele atipice, aflate la extreme, fata de media de greutate pe care o da fabricantul. Cand o serie este prea rapida sau prea rigida, trebuie cautat un "individ" mai usor, pt un control mai bun. Daca insa ne place controlul si simtul unei serii dar nu ne multumeste viteza sau stabilitatea, atunci trebuie cautat un "individ" mai greu decat media, in cadrul acelei serii. Avand de multe ori mai multi "indivizi" din cadrul aceleiasi "serii", am tras concluzia ca diferentele de greutate vin de cele mai multe ori din modul cum a fost fasonat lemnul praselelor dar si din densitatea diferita a stratului central al lamei. Paradoxal, de multe ori cu un lemn mai greu pe cantar, rezulta un setup mai echilibrat si care pare mai usor la joc. Cand praselele sunt mai grele, centrul de greutate se muta mai spre maner si setupul pare mai usor. Ceea ce ne intereseaza pe noi, ar trebui sa fie cum simtitm setupul, nu cat arata cantarul.
                                          Lemn- Bty Viscaria
                                          FH - TENERGY 05
                                          BH - TENERGY 80

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            grasomega, ce sa zic? ai si tu dreptatea ta dar nu stii aproape nimic despre mine si despre nivelu la care sunt deja.
                                            Nu ma supar, dar nici nu ma descurajez vazand ce ai postat. Cred ca pentru a face performanta trebuie multe ore de antrenament dar pe langa ele mai trebuie si voina, implicare si talent, ca degeaba ai 10.000 de ore, cand jumate din ele sunt facute doar asa ca trebuie facute.
                                            Eu cred ca sunt o persoana talentata si vreau sa-mi incerc "norocul" sa zicem dar pentru asta am nevoie de o paleta buna cu care stiu eu ca se poate face performanta. Altfel o sa dau vina mereu pe paleta si nu pe tehnica mea.
                                            Am eliminat Primorac-ul OFF- deoarece nu stiu pe nimeni sa joace cu el la nivel mai inalt si pt. ca este un lemn incet

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Nu trebuie sa te superi. Asa cum am scris, nu incerc sa zic ceva rau despre tine, ci doar iti spun ce cred eu ca se va intampla si am incercat sa te ajut.
                                              Daca vrei sa-mi creez o parere ceva mai avizata, este usor: postezi un filmulet cu tine jucand.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Devlyn-poti incerca si Ovtcharov Senso Soft carbon-eu deja l-am achizitionat si l-am testat cu fete rakza 7,si mi se pare o combinatie excelenta-este superb la blocaje si la jocul scurt,are putere pentru un joc la semidistanta de masa,are un feeling excelent-nu se simte tare,vibreaza doar cat sa simti lovitura,iar topspinul este foarte controlabil-neasteptat de controlabil as putea spune-m-a cucerit de la primul meci jucat cu el-nu are un simt infundat ca al altor lemne cu carbon,ci este un simt foarte placut.
                                                Legat de dorinta ta de a face tenis de masă de perfomanta-spune-ne ce intelegi tu prin perfomanta la nivel inalt-vrei sa ajungi la campionatele mondiale?vrei sa castigi Amaturâsa castigi nationalele?
                                                Sunt total de acord cu Domnul Cionoiu(grasomega) cu care ar trebui totusi sa vorbesti mai respectuos,l-ai cam tras de sireturi desi este mult mai experimentat decat tine in tenisul de masa,si are aproape dublul varstei tale,si vrea sa te ajute,dar vad ca nu vrei sa asculti.
                                                Iti spun si eu,daca nu ai lucat cu un antenor pana acum,nu cred cu toate laudele tale ca esti pregatit pentu tenisul de performanta.
                                                Ai participat vreodata la vreun concurs Amaturîșincer-sa iti vezi cu adevarat nivelul?
                                                Am o presimtire ca nu stapanesti nicio lovitura cum trebuie-asta prin prisma faptului ca nu ti-a placut niciun lemn din toate pe care le-ai incercat-Septear e un lemn exceptional-se joaca la nationale cu el,joaca jucatori de superliga,la fel si ma lin carbon-iti spun eu-nu sunt rapide lemnele-ESTE DEFICITARA TEHNICA TA!!!
                                                Du mana in spate la topspin,acopera mingea,barbiereste-o mai mult,baga antrenament!!!dar antrenament de calitate,nu tacaneala cu prietenii-e o MARE DIFERENTA
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Iar daca vrei o paleta de care sa fii sigur ca nu poate fi de vina pentu greseala-cumpara Timo Boll ALC cu tenergy 05,se joaca la Mondiale cu ea,si esti sigur ca doar mana ta e de vina pentu o eventuala greseala.
                                                Cat despre alea 10.000 ore-daca le face cineva cu antrenor pai viseaza loviturile capata un simt al anticipatiei formidabil-cine vrea sa joace la nivel inalt tenis de masă trebuie sa faca antrenament zilnic cu adversari muult mai buni de la care are ce invata sau cu un antrenor-dar din pacate prea multi se considera profesionisti-iar cand ajung la un simplu turneu Amatur, pierd toate meciurile din grupele inferioare si apoi ori se lasa de tenis,ori dau vina pe paleta.
                                                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                                FH: Tenergy 05
                                                BH: Dignics 05

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  prietene doua leme ieftine si bune !
                                                  729 bomb sau 729 dinasti hinoki
                                                  Butterfly Viscaria fl
                                                  Butterfly tenergy05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X