Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

A testat cineva Dawei 388C-1?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • A testat cineva Dawei 388C-1?

    Dragi forumisti,
    Caut o alternativa la fețele netede pt FH ca sa nu mai am surpriza de a returna prin tavan servele cu mult. Iarba nu e o alternativa, ea limitand enorm posibilitatile de exprimare. Am testat Palio CK cu un burete de 2 mm iar rezultatele au fost dezastruoase.
    In urma unui scurt research am ajuns la urmatoarea lista de optiuni:
    Peri medii Dawei 388C-1 (http://www.tabletennisdb.com/pips/dawei-388c-1.html)
    Peri medii Friendship 729-563 (http://www.tabletennisdb.com/pips/729-563.html)
    Peri scurti Dawei 388B (http://www.tabletennisdb.com/pips/dawei-388b.html)
    A jucat cineva cu aceste fete? Daca da, care li-s plusurile si minusurile?
    Vreau sa pot:
    • returna serve dificile (cu spin mare)
    • ataca drept
    • da topspin moale
    • executa chop
    • face push (underspin)
    • da blocuri
    • servi cu (putin) efect

    Ma bazez mult pe joc de aparare scurt, la fileu, presarat cu atacuri rapide.
    Viteza fetei o prefer in zona All+
    Daca aveti experienta cu perii scurti si medii va rog sa-mi dati niste idei. Nu-s dispus sa investesc 30 USD intr-o fața, existand suficiente chinezarii bune la maxim 15 USD. Dawei 388D-1, de ex, costa doar 3 USD in OX si-si face treaba foarte bine. Globe 999 National, o fata excelenta pt FH, e 15 USD. Si lista poate continua.
    S-auzim de bine.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

  • #2
    Eu am incercat destule fete cu zimti scurti, atat pe FH cat si pe BH.
    Am avut la un moment dat si un medium pips de la kokutaku pentru rever, dar nu mi-a placut deloc, necesita mult timp de acomodare si ce aveam eu avea un comportament ciudat, era nevoie de lovituri foarte precise, orice schimbare cat de mica si nu mai intra nimic.
    Pentru forehand, aveti nevoie de burete ceva mai gros ~2.0 si neaparat short pips spinos, altfel sufera serva si nici nu puteti ataca taiatele prea bine, deci va recomand sa va indepartati de medium pips pe cat posibil.
    In zona bugetului acela, gasiti pe la Rblade 802-40( care se recomanda ca fiind fata cu care se face cea mai usoara tranzitie ) pe la 50 de lei, pe care o veti stapani repede, seamana cu fetele lise doar ca se schimba unghiurile.
    O fata foarte buna, dar ceva mai "extrema" si la viteza si la spin este joola express ultra, dar e tensionata si mai scumpa decat vreti d-voastra.
    Sunt sigur ca domnul laky va poate da mult mai multe detalii, dumnealui jucand cu iarba pe backhand si zimti scurti pe FH.

    Comentariu


    • #3
      tudor, daca-ti pui perisori si pe fh, creezi un avantaj mare adversarului...orice short sau medium pips pui, nu poti trimite spinul pe care-l trimiti cu fetele netede...avand 2 fete fara prea mult spin, eu cred ca esti prada sigura...ca sa nu mai spun ca short-pipsul e cu totul altceva...eu nu m-am putut acomoda ( am jucat cu xiom zava si fr.802-40 )...nu-mi iesea nimic,parca jucam cu stanga plus ca si "feelingul" a disparut...si pan'la urma ce nu-ti mai place la palio thor's?
      tibhar def plus jumulita
      gambler reflectoid 1,0
      dawei 388 D-1 ox

      Comentariu


      • #4
        Va multumesc pentru raspunsuri.
        Imi place in continuare Thor's pe lemnul de la dl. Levi. Am insa probleme cu retururile servelor jucatorilor de top din Cluj si ma gandeam ca exista materiale ce pot compensa putin lipsa mea de tehnica. In vreme ce pentru majoritatea jucatorilor forehandul e punctul forte, la mine e BH.
        Am jucat cu un TSP Spectol si nu mi-a placut deloc, dar e fff uzata fața. Paletele cu peri scurti de pe vremea comunismului mi se pareau in schimb excelente.
        Probabil ca voi face niste experimente cu al doilea lemn ce l-am comandat de la dl. Levi.
        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

        Comentariu


        • #5
          eu zic sa schimbi thor's-ul cu o fata mai blanda si mai iertatoare...mai ales ca fh ti-e mai slab decat bh...si eu am avut odata pe fh fr.faster si returnam numai prin pereti...
          tibhar def plus jumulita
          gambler reflectoid 1,0
          dawei 388 D-1 ox

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Joo Vezi post
            eu zic sa schimbi thor's-ul cu o fata mai blanda si mai iertatoare...mai ales ca fh ti-e mai slab decat bh...si eu am avut odata pe fh fr.faster si returnam numai prin pereti...
            Cu lemnul de la Dl. Levi e mai mult decat "iertatoare" fața Thors. Nu are mai mult de All+ combinatia, asa ca degeaba-l schimb. FH-ul acelui lemn e gandit special pt fețe tensor; Cream Transcendul era mort pe el (nu puteam trage deloc). Cu Temper Tech All+ era cam rapid Thors pt mine. Si cu Globe 999 am aceleasi pb cel putin la fel de mari, datorita aderentei crescute a feței.
            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            Comentariu


            • #7
              Thor's e probabil extrem de sensibila la spin, combinatia dintre burete tensionat si topsheet tacky necesita mana foarte buna.
              Ar trebui sa mai lucrati la forehand, pentru ca fara o tactica specifica ( aproape de masa cu multe lovituri drepte+capace, plasament bun si reflexe rapide), short pips-ul e greu de utilizat si de multe ori va produce dumneavoastra un handicap, castigati ca puneti mai multe serve in teren dar pierdeti la posibilitatile de "afirmare".
              La feminin sunt destule jucatoare cu zimti scurti pe forehand, Shen Yanfei, Wang Yuegu, Wu Jiaduo, puteti sa le studiati jocul sa vedeti cam ce presupune, dar joaca toate cu fete normale pe BH.
              In ceea ce priveste Tsp Spectol, e un sendivs clasic, in sensul ca e construit pentru viteza si negat spin-ul, nu pentru usurinta in utilizare, fara lovituri bune o sa vi se para groaznica fata, mai ales daca mai era si uzata.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Sabin Costea Vezi post
                Thor's e probabil extrem de sensibila la spin, combinatia dintre burete tensionat si topsheet tacky necesita mana foarte buna.
                Ar trebui sa mai lucrati la forehand, pentru ca fara o tactica specifica ( aproape de masa cu multe lovituri drepte+capace, plasament bun si reflexe rapide), short pips-ul e greu de utilizat si de multe ori va produce dumneavoastra un handicap, castigati ca puneti mai multe serve in teren dar pierdeti la posibilitatile de "afirmare".
                La feminin sunt destule jucatoare cu zimti scurti pe forehand, Shen Yanfei, Wang Yuegu, Wu Jiaduo, puteti sa le studiati jocul sa vedeti cam ce presupune, dar joaca toate cu fete normale pe BH.
                In ceea ce priveste Tsp Spectol, e un sendivs clasic, in sensul ca e construit pentru viteza si negat spin-ul, nu pentru usurinta in utilizare, fara lovituri bune o sa vi se para groaznica fata, mai ales daca mai era si uzata.
                Va multumesc pentru exemplele de jucatoare ce folosesc short pips.
                Stiu ca e lipicios Thors dar dupa ce joci 1-2 luni cu el se duce mult din lipici si nu te mai deranjeaza la retururi; al meu e uzat si totusi...
                Pb mea e doar cu jucatorii de elita, iar ca sa le inteleg jocul trebuie sa am si ocazia de a ma antrena cu ei (nu e cazul). Celorlalti le returnez servele fara dificultate chiar si cu Thors. Cam toate fetele pe gustul meu ca viteza si posibilitati de exprimare in joc sunt lipicioase. Cele nelipicioase au mai toate burete moale, care nu ma favorizeaza.
                M-ati convins in proportie de 90% sa renunt la ideea testarii de fete cu peri mici. Daca bine-mi amintesc imi cumparasem la un moment dat un Friendship 802-40 si am jucat catastrofal cu el. Am avut insa un experiment interesant cu Palio CK si burete de 2.2 mm pe FH, reusind sa pierd doar cu 3-2 cu un jucator f bun si sa castig usor cu unii situati sub nivelul meu. E drept ca greseam o gramada de atacuri. Poate gasesc o fața cu peri scurti spre medii care sa-mi ofere ce-i mai bun din ambele lumi (netede + long pips). Ma gandesc la Galaxy Pluto (vanduta ca short pips, dar scrie c-ar fi mai degraba spre medium), Friendship 563 sau Dawei 388C-1. Donic Twister 40 are o presa foarte buna, dar refuz sa investesc 40 USD intr-un experiment cu probabilitate mare de esec. Cred ca grosimea buretelui trebuie sa fie de minim 1.8 mm pentru a permite un joc de atac decent.
                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                Comentariu


                • #9
                  cand ai adversar ce-ti baga serve spinoase, de ce nu incerci sa le preiei cu iarba?...te dai un pic mai spre dreapta si gata...ai jucat cu reflectoid, nu? mie mi se pare ca e cea mai apropiata fata neteda pentru ce ceri tu...cu topspinul si viteza e mai complicat dar in rest isi face treaba...mi-au mai placut pe fh xiom vega europe, bty solcion, xiom yanus def, dar totusi prea saltarete pt mine...eu raman la parerea ca thor's-ul te incurca mai mult decat te ajuta...probabil joci spectaculos,prinzi lovituri minunate dar nu esti eficient si sigur...si eu cat aveam vega europe pe fh eram in extaz...topspinul si capacele mergeau ca niciodata...dupa un timp mi-am dat seama ca joc haotic, la voia intamplarii...chopurile topaiau,viteza era mai mare decat a reverului si aveam o grija in plus cu pozitionarea,retururile nu-mi confereau siguranta...jucam cu frica si am revenit la reflectoid care-mi da siguranta in joc si se pliaza exact pe cele cateva lovituri care-mi ies mai bine...
                  tibhar def plus jumulita
                  gambler reflectoid 1,0
                  dawei 388 D-1 ox

                  Comentariu


                  • #10
                    Lemn ca si cel de la dl Levi nu cred c-ai avut. Amortizeaza atat de bine incat daca lovesti incet pleaca mingea din Thors ca din Reflectoid (pus pe lemn off). Stiu ca esti fan Reflectiod, dar mie nu mi se potrivesc fețe atat de lente. Mai jos de 7 din 10 la viteza nu cobor (asta cu lemn All+). Pb cu retururile am doar cu jucatori care sunt in top la open, deci nu e presanta. In rest nu simt ca mi-ar crea handicapuri. Imi merge mai bine jocul cu ea decat cu Globe 999 National care are viteza doar 7.5 din 10. La Reflectoid sigur nu revin. Mi s-a parut prea lenta fața si pe lemn Off.
                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                    Comentariu


                    • #11
                      atunci scoate servele urate cu iarba....daca joci de mult timp cu setupul asta e bine sa nu mai schimbi nimic...poate trec pe la cluj vara asta ca abia astept sa ne incrucisam ierburile...hai ca noi ierbarii suntem baieti destepti...gasesti tu o solutie
                      tibhar def plus jumulita
                      gambler reflectoid 1,0
                      dawei 388 D-1 ox

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X