Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

E posibil ca un Butterfly Balsa Carbo X5 sa crape singur?????

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • E posibil ca un Butterfly Balsa Carbo X5 sa crape singur?????

    E posibil ca un Butterfly Balsa Carbo X5 sa crape singur la mai putin de 20 de ore de jucat fara sa-l ating de masa sau de alte obiecte macar o data? A mai patit cineva asa ceva???
    Butterfly Timo Boll ALC
    Fh: Butterfly Tenergy 05
    Bh:XIOM VEGA PRO MAX

  • #2
    Poate era defect din fabrica, lipit prost, sa crape de unul singur nu prea are cum.
    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

    Comentariu


    • #3
      Da, este posibil... dintre materiale compozite carbonul este cel mai rigid material ,se crapa usor daca a fost ceva neregula cu adezivul;- tratament termic prost, nu a fost amestecat bine, dar cel mai probabil cauza, -adezivul deja incepusa sa intereasca cand a fost folosit.
      lemn:HML -carbon, hinoki
      fetze; Victas V>01 Limber
      si echipament Xiom

      Comentariu


      • #4
        Si poate stiu mai multi,este cel mai slabut lemn de la Butterfly,la durata de viata si rezistena,este foarte sensibil.

        Comentariu


        • #5
          sau era vreo copie chinezeasca facuta pe vapor in drum spre Europa ...
          Boys, be ambitious !

          Comentariu


          • #6
            Eu mai am un lemn Butterfly Balsa Carbo X5 luat din magazin din Buzău si am jucat vreo 2 ani si jumatate cu el. L-am si trosnit din greseala de masa si are o mica infundatura dar nu a crapat si merge perfect. Acum l-am achizitionat de aici de pe forum la un pret mult mai mic cu garantia ca este nou. Asa si arta, ca nou, doar ca la nici 20 de ore de joc si neatins de masa sau alte obiecte, pe o parte este mai bine de jumatate crapat. Exista posibilitatea sa fie contafacut???
            Butterfly Timo Boll ALC
            Fh: Butterfly Tenergy 05
            Bh:XIOM VEGA PRO MAX

            Comentariu


            • #7
              nu neaparat trebuie sa fie contrafacut dar sunt lemne de serie care care nu sunt probabil de cea mai buna calitate pot fi cu defecte de fabricatie !oricum lemnele cu bals suntsensibile se poate sa se fi asezat ceva greu pe el la transportsu sa fi cazut !!
              - - - Actualizat - - -
              poate postati o poza cu crapatura ca sa ne edificam !
              DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

              Comentariu


              • #8
                Eu am avut un Donic Cayman, care a patit la fel. Stratul de balsa a crapat in lungul fibrei si nu dea lungul lipiturii cu furnirul alaturat. Am citit undeva ca acest fenomen ar fi urmarea absorbtiei de umezeala, fapt ce scade rezistenta si asa foarte mica a stratului de balsa. Un tratament cu rasini al cantului, inchide porii si fenomenul dispare.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Am pus eu poze: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...645#post125645
                  DHS Hurricane Long 5
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Giant Dragon Talon

                  Comentariu


                  • #10
                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	63,9 KB 
ID:	766183Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	58,7 KB 
ID:	766184Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	2,5 KB 
ID:	766185Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image 3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	48,8 KB 
ID:	766186Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	image 4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	82,5 KB 
ID:	766187
                    Butterfly Timo Boll ALC
                    Fh: Butterfly Tenergy 05
                    Bh:XIOM VEGA PRO MAX

                    Comentariu


                    • #11
                      Lemnul asta a fost lovit cam tare sa crape in halu ala... spune-i tu lu mutu ca a crapat el de nebun asa...
                      Lemn: Butterfly Petr Korbel
                      BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                      Comentariu


                      • #12
                        Lemnul a fost lovit, dar nu foarte tare (urmele in stratul de balsa nu sunt adanci). Cred ca a fost atins de masa exact intr-un punct in care s-a produs desprinderea straturilor, poate si cu concursul stratului de balsa care este moale si a cedat (nu s-a dezlipit, in schimb a cedat si o parte a ramas lipita de stratul de carbon). Este posibil ca aceasta situatie sa se fi creat din cauza unui defect al produsului sub influenta vibratiilor ulterioare loviturii.
                        Parerea mea.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          Foarte ciudate urmele acestea, pt ca numai a lovitura de masa nu par (in general cele de masa sunt inclinate si mult mai lungi).
                          GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Radu668 Vezi post
                            Lemnul asta a fost lovit cam tare sa crape in halu ala... spune-i tu lu mutu ca a crapat el de nebun asa...
                            Eu zic sa nu se mai complice cu "mutu",saracu nici la fotbal nu se mai pricepe,daramite la tenis de masă.
                            Am patit si eu asa ceva lovind lemul cu o fata de picior si s-a desprins in doua.E un lemn foarte sensibil din cauza ca balsa e un lemn foarte moale si are o elasticitate foarte diferita fata de celelalte componente ale lemnului,in special fata de carbon.E un lemn care trebuie ferit de orice fel de socuri si de variatii mari de temperatura,in rest e super ok,mai ales raportul viteza/control il are foarte bun.Este posibil sa se fi crapat de la de la alt tip de soc,nu neaparat de la o atingere de masa.
                            Blade:tb Spark fl
                            FH: Butterfly Tenergy 05
                            BH: Grip-s Europe

                            Comentariu


                            • #15
                              Rasina de cant si nu mai crapa nimic...
                              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                              Comentariu


                              • #16
                                sau banda cant pt mobilier!!
                                DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                Comentariu


                                • #17
                                  Nu pretind nimic de la nimeni si nu as fi indraznit sa deschid topicul daca loveam lemnul de masa sau un alt obiect. Lemnul il tin in husa si geanta si nu are cum sa fie strivit sau presat, poate doar sa fi fost lovit la transportul cu Posta Romana(eu nu am obsevat nici o fisura atunci cand l-am primit - era intact). Dar de ce a crapat in timpul jocului dupa 18 - 20 ore de folosit. Eram doar curios care e problema.
                                  Multumesc celor ce si-au luat timp sa-mi raspunda, chiar si celor care m-au facut in mod indirect mincinos.
                                  Respect
                                  Butterfly Timo Boll ALC
                                  Fh: Butterfly Tenergy 05
                                  Bh:XIOM VEGA PRO MAX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    o imagine face cat o mie de cuvinte, se spune...Am avut si eu 3 lemne balsa carbo x5 si din ce am vazut in acele poze acela era clar lovit, infundat...nu prea intereseaza cum.In schimb am patit si eu cu un balasa x5 o chestie asemanatoare; cand am dezlipit o fata lipita cu lipici pe baza de apa, s-a dezlipit si lemnul de la stratul de carbon odata cu fata! Lipiciul de pe fata facuse priza mai mare cu furnirul exterior decat lipiciul dintre straturile lemnului!
                                    Blade-Darker speed 90
                                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                    Bh- Testing

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Lemnul asta nu a crapat singur ci in urma loviri.
                                      Scuze daca deranjez, dar se pare cu cineva a batut cu paleta intr-o surubelnita sau ceva similar (o margine ingusta si relativ subtire), poate a fost un gest reflex sau un tic nervos.

                                      p.s. (at) silviansvs paleta ai luat-o cu cant montat sau fara fete si cant ? (sa nu fi fost loviturile mascate de cant)
                                      Iar daca i-ai pus tu cant, cu siguranta se vad urme pe el.
                                      GeoSpin Tacky (2.2mm, 42deg) / LKT Instinct+/ 729 OEM (2.1mm, medium)

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Am cumparat lemnul si am lipit fetele pe el. Alta modificare la lemn nu am facut.
                                        Butterfly Timo Boll ALC
                                        Fh: Butterfly Tenergy 05
                                        Bh:XIOM VEGA PRO MAX

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          intre timp lemnul a ajuns la mine va asigur ca lemnul nu a fost lovit pur si simplu stratul de balsa sa crapat sau sa exfoliat f aproape de stratul de carbon care are tendinta sa se incovoaie in sus ! probabil din cauza umezelii si a schimbarii de temperatura ! insa fisura a fost doar de 2 cm in interiorul lamei si de circa 7 cm in lungime nimic greu de reparat pt mine !! recomandare !! ...atentie sporita atunci cand cumparati lemne cu balsa si carbon in speta x5 privitile atent sa nu aibe urme de fisuri in stratul de balsa sau intre straturi !!
                                          DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            " stratul de carbon care are tendinta sa se incovoie sus" -eu lucrez de mai mult timp si cu carbon (de mai multe tipuri), si pot sa afirm un lucru; adezivul cu care a fost lipit carbonul ori nu a fost tratat corespunzator, ori incepuse sa intareasca deja. In lumea noastre prea mult "technologizata", tesatura de carbon daca afost lipit bine (si tratat termic corespunzator) poti sa trimiti si in spatiu nu ar avea voie sa se "incovoaie" Scuze pt. off topic, dar ramen la parerea ca si "Nume" mari fac greseli (din pacate pt. buzunarul nostru).... Numai bine!
                                            lemn:HML -carbon, hinoki
                                            fetze; Victas V>01 Limber
                                            si echipament Xiom

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              eu am scos stratul de carbon dintrun slagar si am obsevat ca liber are aceasta tendinta de a se inconvoia !! la fel si la acest lemn cu balsa carbonul dupa ce balsa a fisurat fiind un materioal rigid a curbat marginea lamei inspre in sus pe toata lungimea fisurii !!si sunt de acord ca sunt destul de prost fabricate si dupa cum spunea dl levii buzunarele noastre au de suferit !
                                              DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Multumesc mult pentru explicatii si confirmarea faptului ca nu a fost lovit ci a crapat singur de "BUN CE E". Cu respect.
                                                Butterfly Timo Boll ALC
                                                Fh: Butterfly Tenergy 05
                                                Bh:XIOM VEGA PRO MAX

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X