Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

lemn yasaka ma lin extra ofensiv

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • lemn yasaka ma lin extra ofensiv

    Cateva impresii despre acest lemn de la cunoscatori daca e posibil?!!Eventual si ceva comparatii cu alte lemne,in special cu donic waldner senso ultra carbon!Multumesc
    Lemne: DHS Hurricane Long W997
    FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
    BH: DHS GoldArc 8

  • #2
    vezi ca sunt doua versiuni de YEO: una este certificata JTTAA -japan care este mai usoara si din materiale mai bune.(este si mai scumpa)- ambele variante JttAA si nonJTTAA sunt facute in Suedia.
    Au un control si simt foarte bun ... insa la 1.5 -2 m in spate se simte ca nu mai are putere, de asta si eu am renunta la ea.(am avut varianta non JTTAA).Am inteles insa ca sunt diferente de la lemn la lemn... acum depinde de ce prinzi tu.(lemnul meu era nefinisat si parca prost lucrat- senzatia de lucru ieftin )
    un pret bun aici pt varianta JTTAA http://ttnpp.com/shop/jttaa-japan-ve...pon-p-454.html
    blade: Hurricane King
    2 x acuda s2

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de mariusce Vezi post
      vezi ca sunt doua versiuni de YEO: una este certificata JTTAA -japan care este mai usoara si din materiale mai bune.(este si mai scumpa)- ambele variante JttAA si nonJTTAA sunt facute in Suedia.
      Au un control si simt foarte bun ... insa la 1.5 -2 m in spate se simte ca nu mai are putere, de asta si eu am renunta la ea.(am avut varianta non JTTAA).Am inteles insa ca sunt diferente de la lemn la lemn... acum depinde de ce prinzi tu.(lemnul meu era nefinisat si parca prost lucrat- senzatia de lucru ieftin )
      un pret bun aici pt varianta JTTAA http://ttnpp.com/shop/jttaa-japan-ve...pon-p-454.html
      ...atentie...pe acest site lemnul specificat de dv. (varianta JTTA) este DOAR cu priza chinezeasca...asta ca sa nu aveti surprize in caz de comanda
      Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

      Lume multa, oameni putini...

      Comentariu


      • #4
        Corect, ca altfel luam de mult...
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Eu joc de cateva luni cu acest lemn. Subiectiv vordind mi se pare un lemn extraordinar. Fiind all wood are dwell time mai mare decat cele cu carbon (contactul cu mingea dureaza ceva mai mult) este semi elastic, mai putin rigid decat Septear. Merge excelent la orice tip de lovitura atata timp cat lovesti in sweet spot. Daca lovesti mai spre margine mai da rateuri la mingile plate. Exceleaza la jocul spinat, si la serviciu. Ofera un simt de exceptie. Aproape de masa controlul este de exceptie, la semidistanta si distanta trebuie sa dai sensibil mai tare decat in cazul unui lemn cu carbon. Deci... daca jocul tau este unul tactic si/sau bazat pe spin lemnul este foarte bun, daca avea ceva mai multa energie de la distanta era ideal. Daca in schimb castigi punctele lovind foarte tare ca adversarul sa nu mai poata returna sau joci mai departe de masa nu il recomand. Eu am H3 provincial neboostat pe fh si in combinatie cu lemnul atacul meu este cu 30-40% mai lent decat era cand jucam cu TBS. Chiar daca H3 este foarte rigid, simtul este excelent. Pe rever am Pryde 40, mai soft si merge foarte bine, inclusiv de la semidistanta. Deci poti sa-l folosesti si cu fețe soft si cu fete rigide. Pentru mine asta este lemnul perfect, n-am gasit altul mai bun deocamdata desi am incercat multe.
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #6
            Foarte pertinent comentariul. 100 % de acord. Din semnatura, pare ca totusi ati virat catre TBS.
            Eu am gasit "mai bun", neasteptat, in lemnele "Levi" , care la modul general au acelasi simt (nucul), dar un control mai bun si "suflet" (elasticitate repulsiva) in plus, pe care le ador. Nu mai vorbesc de finisajul, aspectul general si atentia asupra detaliilor, net superioare.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Daca nu ma insel Ashes a avut TBSul cu mult inainte sa aiba YMEOul...asta pot sa o spun din proprie experienta...
              Insa categoric NU sunt de acord cu un lucru pe care l-a spus...YMEO nu este mai putin rigid decat Septear ci din contra...Septear e mediu spre moale, in timp ce EO este mediu spre tare...ceea ce este firesc, deoarece hinoki (Septear) este o esenta de lemn relativ moale, in timp ce pinul scandinav si nucul din componenta EO sunt esente de lemne rigide...
              Confirm cele spuse mai sus pentru ca am avut pe mana amandoua lemnele si Septear-ul inca il am...si este mult mai moale decat un YMEO...sau cel putin fata de varianta de EO pe care am avut-o eu...
              Concluzie pentru Ma Lin Extra Offensive :
              PRO : excelent pentru topspin de la semi-distanta, excelent la serve (doar cele date de tine), excelent la contre de langa masa
              CONTRA : capacele pot uneori sa nu ofere un simt precis al contactului cu mingea, preluarile sunt oarecum greu de facut (datorita rigiditatii lemnului mingea tinde sa sara imediat din el), smashurile daca nu le dai in sweet-spot sunt pe jumatate ratate (asa cum a zis si Ashes), varianta ne-japoneza poate sa varieze destul de mult in greutate si finisaj (poti nimeri unul superb finisat sau altul mai putin superb / poti nimeri unul mai greu sau unul un pic mai usor) caz in care comportamentul poate fi destul de diferit...
              Sper ca te-am ajutat cat de cat...in completare cu ce au spus si cei dinaintea mea...
              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

              Comentariu


              • #8
                Eu cred ca am inteles mai bine ce a vrut sa spuna Ashes cu "mai putin rigid decat Septear", de aceia am si fost total de acord cu cele spuse.
                Septear este un lemn rigid la modul general (nu prezinta flexie), dar moale la suprafata datorita lemnului hinoki in care "se ingroapa" mingea, pe cand YEO este mai elastic (prezinta flexie) si mai tare la suprafata (datorita nucului). "Dwell time"-ul este rezultatul insumarii celor doi parametrii, greu de denumit fara sa se produca confuzii.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc la toata lumea pt info!
                  Lemne: DHS Hurricane Long W997
                  FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                  BH: DHS GoldArc 8

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Aurel Onut Vezi post
                    Foarte pertinent comentariul. 100 % de acord. Din semnatura, pare ca totusi ati virat catre TBS.
                    Eu am gasit "mai bun", neasteptat, in lemnele "Levi" , care la modul general au acelasi simt (nucul), dar un control mai bun si "suflet" (elasticitate repulsiva) in plus, pe care le ador. Nu mai vorbesc de finisajul, aspectul general si atentia asupra detaliilor, net superioare.
                    Fiind mai impulsiv, la nervi, am rupt un extra offensive si am fost fortat sa ma intorc temporar la TBS. Ulterior mi-am cumparat unul nou de care am mare grija si ma abtin sa-l agresez. Am actualizat si semnatura.
                    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X