Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Short pips pentru forehand

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Short pips pentru forehand

    Salutare tuturor,

    Am nevoie de cateva pareri de la cei care joaca sau au jucat cu Short pips la forehand, pentru un joc ofensiv nu pentru aparare.
    Pareri , Impresii, Recomandari.

    Va multumesc anticipat
    FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

  • #2
    Am jucat eu o vreme cu short pips pe forehand si long pips pe rever . Combinatia mi-a facut trecerea de la incepatori la avansati foarte usor. Acum am soft pe forehand si m-am blocat... ma bate gandul sa revin la short pips pe forehand incercand acum trecerea de la avansati la open, in acest fel... in esenta jocul se simplifica, cu short pips pe forehand (mai ales daca ai si iarba pe rever). Faci "plici" in mai toate mingile si termini punctul din prima, maxim a doua.. dar cel mai bine vorbeste despre shirt pips pe forehand alde cerepin asta:

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de bobocviorel Vezi post
      dar cel mai bine vorbeste despre shirt pips pe forehand alde cerepin asta:


      FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

      Comentariu


      • #4
        sp pe forehand e f. eficient cu priza cp. dar daca dai de un jucator care nu prea il incurca materialele, o poti pati rau de tot. vezi acest meci:
        blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

        Comentariu


        • #5
          Eu joc cu Andro Hexer pips force max pe fh. Este de atac. Devastatoare.
          Iti permite sa pui fata la 0 sau 90 grade, rotita, in functie de ce vrei sa aib mai mult spin sau mai multa forta. Jucand cu priza cn pen si rotind paleta din incheietura, le pot avea pe amandoua sau diferite combinatii intre, ceea ce de multe ori incurca mai tare decat iarba Kamikaze ox (facuta expres pentru mingiile de plastic 40+).
          In felul asta pot avea si serve cu efect pe fh, varietate diferita. Daca dau cu sidespin, cu paleta paralel cu masa (tras dreapta spre stanga) sau perpendicular paleta cu masa, rotind din incheietura, desi e acelasi spin, geometria diferită a pips-ilor face sa rezulte serve diferite. Similar la atac. Poti da si topspin, nu de calitate, dar cel soft/moale incurca enorm. Idem blockurile, in functie de cum pui paleta.
          Sa auzim numai de bine.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de gpopescu Vezi post
            sp pe forehand e f. eficient cu priza cp. dar daca dai de un jucator care nu prea il incurca materialele, o poti pati rau de tot. vezi acest meci:
            Nu caut un sp care sa incurce adversarul, doresc sa beneficiez de o secunda in plus la pozitionare, inainte de a ataca o minge lunga(top sau drept). Folosind short pimps la forhand nu mai e nevoie de acea miscare ampla de topspin.
            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Dan V Vezi post
              Eu joc cu Andro Hexer pips force max pe fh. Este de atac. Devastatoare.
              Iti permite sa pui fata la 0 sau 90 grade, rotita, in functie de ce vrei sa aib mai mult spin sau mai multa forta. Jucand cu priza cn pen si rotind paleta din incheietura, le pot avea pe amandoua sau diferite combinatii intre, ceea ce de multe ori incurca mai tare decat iarba Kamikaze ox (facuta expres pentru mingiile de plastic 40+).
              In felul asta pot avea si serve cu efect pe fh, varietate diferita. Daca dau cu sidespin, cu paleta paralel cu masa (tras dreapta spre stanga) sau perpendicular paleta cu masa, rotind din incheietura, desi e acelasi spin, geometria diferită a pips-ilor face sa rezulte serve diferite. Similar la atac. Poti da si topspin, nu de calitate, dar cel soft/moale incurca enorm. Idem blockurile, in functie de cum pui paleta.
              Sa auzim numai de bine.
              Tare multumesc de varianta. Punem si Andro Hexer pips force pe lista de must have. Sigur caut fete sp, care sa produca spin cat de cat.
              FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

              Comentariu


              • #8
                Salutare! Yasaka Rakza Po MAX sau Butterfly Imparțial Xs MAX neapărat. Aceate fețe le-am jucat pe FH si sunt foarte bune.
                *** D09C/ZX GEAR F/GD 612

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de phill Vezi post
                  Salutare! Yasaka Rakza Po MAX sau Butterfly Imparțial Xs MAX neapărat. Aceate fețe le-am jucat pe FH si sunt foarte bune.
                  Asa facem, ms domnule.

                  Punem de o lista incet incet:
                  Yasaka Rakza Po MAX
                  Imparțial Xs MAX
                  Andro Hexer pips force MAX
                  FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de eres01 Vezi post

                    Tare multumesc de varianta. Punem si Andro Hexer pips force pe lista de must have. Sigur caut fete sp, care sa produca spin cat de cat.
                    Il puteți lua de la George Durdun, Ping Pong Shop and Academy. De acolo l-am luat eu. Atentie cand il lipiti, in funcție de ce doriti sa primeze, spinul sau viteza.
                    Sa va mearga mana sa dați ca un pro!

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de phill Vezi post
                      Salutare! Yasaka Rakza Po MAX sau Butterfly Imparțial Xs MAX neapărat. Aceate fețe le-am jucat pe FH si sunt foarte bune.
                      Confirm pt Yasaka Rakza Po max, spinul iti iese repede, dar trebuie sa joci destul de mult sa te obisnuiesti cu ea pt un atac smash ideprosabil. In plus, iti trebuie un lemn cu control cat de cât.

                      Comentariu


                      • #12
                        Noah după cum stabiliram, am pus sp pe forhand. Alegerea in circumstanțe întâmplătoare a fost imparțial xs. Îi mulțumesc lui Claudiu84 pentru sprijin( un om deosebit, am primit fata la test și o achit după, daca îmi place. Ce sa mai...)
                        E, Îmi place
                        Multe puncte forte mai puține puncte slabe(aplicat la stilul meu de joc)
                        Serva: merge lejer, produce spin, adaptare ușoară, poți varia ușor serve spinoase cu serve fara spin.(sau poți întoarce paleta la serva..)
                        Capace: floare la ureche pe topspin tare, probleme apar când sunt mingi lente, nu neapărat încărcate de topspin, alea lente trebuie ajutate să treacă fileul altfel e întâlnire de gradul 3 cu acesta.
                        Topspin: uhh aici sunt doua tipuri de situații. 1 de la semi distanta lejer, adaptare ușoară la mișcarea clasica cu fata soft, 2 de pe masa sau aproape trebuie lovită mingea drept altfel iar întâlnire de gradul 3 cu fileul, dar dacă faci mișcarea corectă mingea e preluată mai repede(acea secunda pe care speram sa o găsesc) și pleacă drept, unde direcționezi, stanga-dreapta foarte simplu.
                        menționez că am jucat cu lemn HML rețetă LEVI Limba-ayous-TC-Kiri-TC-ayous-Limba, 89 de grame, standard 150/157, grosime lama 5.9.
                        Per total am câștigat o fata de fh, nu am pierdut cu cine câștigăm de obicei(au fost, ce e drept mingi pierdute care normal le câștigam, lucru ce sa întâmplat din cauza necunoașterii materialului dar au fost mai multe mingi pe care le-am câștigat prin aportul acestei fete) dar am câștigat cu jucători cu care nu prea reușeam să mă impun.

                        Cred că pentru cine nu are o deplasare buna la masa, short pimps pe fh reprezintă o soluție de luat in calcul.

                        Aștept în continuare păreri și recomandări de la alți colegi care joaca sp la fh.

                        O seara ca in povesti va doresc!!!!
                        FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                        Comentariu


                        • #13
                          Joola expres ultra, o față tare al dracului! Am jucat odata cu cineva care o avea pe FH, n-am inteles aproape nimic din cea ce venea inapoi. M-a facut praf!
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #14
                            Salut.interesant subiect.
                            Cred ca ar mai trebui mentionata si grosimea buretelui.....conteaza mult.
                            am incercat f.putin pina acum sp pe bh dar e de pus pe lista.

                            Comentariu


                            • #15
                              Am jucat imparțialul xs de 1.9. se poate ca 2.1 sa fie o alegere și mai buna. O sa iau în calcul o yasaka rakza po de 2.1 sa vedem cum merge.
                              FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                              Comentariu


                              • #16
                                Re1:

                                ​​​​​​Ca sa fie eficient sp-ul, trebuie clar servit cu softul din forhand. Aici intervine o problema. Trebuie rotita paleta repede pentru a întoarce sp-ul pe forhand și se pierde o secundă care poate fi vitală.
                                Impartialul produce spin decent dar nu periculos deci clar trebuie folosit softul.
                                Daca se face rotirea perfect orice serva cu underspin se poate ataca din fh cu short-pimps. Se poate da topspin rapid se poate lovi drept ...
                                Grea adaptarea totuși.
                                Fara antrenament specific e sinucidere.
                                FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                Comentariu


                                • #17
                                  Stiti momentul acela cand te pui sa cauti ceva si gasesti altceva?
                                  Cautand o fata de forhand am gasit o fata de rever si o fata de forhand. Fiind un two-winged looper ca sa zic asa, am gasit de departe cele mai bune fete pe care zeii puteau sa ni le ofere.

                                  BUTTERFLY DIGNICS 9C



                                  FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                  Comentariu


                                  • #18

                                    Buna. Am Impartial XS neagra max, in stare foarte buna, putin jucata. mi se pare excelenta pentru FH, poti da topspin cu ea, are chiar curba, vine ciudat pentru adversar. Eu zic ca merge excelent pe FH. Daca te intereseaza ne auzim. Stima!
                                    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de CornelTT Vezi post
                                      Buna. Am Impartial XS neagra max, in stare foarte buna, putin jucata. mi se pare excelenta pentru FH, poti da topspin cu ea, are chiar curba, vine ciudat pentru adversar. Eu zic ca merge excelent pe FH. Daca te intereseaza ne auzim. Stima!
                                      Ms domnule, momentan raman in teste cu impartialul meu de 1.9 pe o paleta si dignics9c pe cealalta paleta.
                                      FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de laky Vezi post
                                        Joola expres ultra, o față tare al dracului! Am jucat odata cu cineva care o avea pe FH, n-am inteles aproape nimic din cea ce venea inapoi. M-a facut praf!
                                        Adevar!
                                        *** D09C/ZX GEAR F/GD 612

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          [QUOTE=phill;n963893]
                                          Postat în original de laky Vezi post
                                          Joola expres ultra, o față tare al dracului! Am jucat odata cu cineva care o avea pe FH, n-am inteles aproape nimic din cea ce venea inapoi. M-a facut praf![/QUOT

                                          Adevar!
                                          Poate pentru ca stia si cum sa o foloseasca? De foarte multe ori se pot auzi comentarii de genul "avea material, l-a ajutat materialul, fara material n-ar fi luat un punct", multe insotite de injuraturi de care si ca barbat esti oripilat, dar nimic despre a recunoaste si abilitatile, experienta, tactica si strategia oponentilor care joaca cu short/long pips (sandwich sau iarba). Manuirea acestor "materiale" necrsita multe, multe ore de pregatire intensa fizica si tactica, de acomodare, schimbarea paradigmei de atac etc si nu devii infailibil. Asa cum la fetele lise, orice atac poate fi dejucat cu o aparare/contra-atac produs cu o fata lisa, tot asa se pot dejuca si loviturile, tactica si strategia celor ce folosesc materialele, numai ca unii jucatori sunt prea comozi sa iasa din zona de confort si sa învețe cum sa joace eficient impotriva materialelor . Nu te bate un cauciuc, ci cel ce manuieste bine (talent sau pregatire) acel cauciuc. Am intalnit jucatori de toate categoriile pentru care jocul impotriva materialelor nu a constituit o problemă si m-au invins corect fara drept de apel, carora le-am aratat respect si am primit respect, adevarati jucatori. Asa cum am intalnit si jucatori (cam tot de toate categoriile), loosers, care nu au putut concepe ca am voie sa joc cu sandwich pe o fata si iarba pe alta si cu priza toc (cn penhold) de la care mi-am luat injuraturi groaznice, unii mergand la organizator sa sesizeze acest lucru, (Rasvan imi este martor) desi fetele sunt omologate, se afla in lista ittf, sunt de culorile permise rosu si negru.
                                          Dacă am sta sa judecăm si invers, ca o glumă "sunt permise două fețe lise pe paletă?" Daca da, evident ca da, de ce se pune aceasta intrebare la doua materiale?
                                          Ca o concluzie personala, si nu generalizată, nu neaparat o fața anume, suuuperr bună iti castiga meciul, ci cum folosesti tu acea față, care trebuie aleasa dupa lemnul folosit, pregatirea ta fizică, anduranta emotionala si după propriul tau stil de joc.

                                          Respect si sa va mearga mana bine la masa.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            [QUOTE=Dan V;n963935]
                                            Postat în original de phill Vezi post
                                            Poate pentru ca stia si cum sa o foloseasca? De foarte multe ori se pot auzi comentarii de genul "avea material, l-a ajutat materialul, fara material n-ar fi luat un punct", multe insotite de injuraturi de care si ca barbat esti oripilat, dar nimic despre a recunoaste si abilitatile, experienta, tactica si strategia oponentilor care joaca cu short/long pips (sandwich sau iarba). Manuirea acestor "materiale" necrsita multe, multe ore de pregatire intensa fizica si tactica, de acomodare, schimbarea paradigmei de atac etc si nu devii infailibil. Asa cum la fetele lise, orice atac poate fi dejucat cu o aparare/contra-atac produs cu o fata lisa, tot asa se pot dejuca si loviturile, tactica si strategia celor ce folosesc materialele, numai ca unii jucatori sunt prea comozi sa iasa din zona de confort si sa învețe cum sa joace eficient impotriva materialelor . Nu te bate un cauciuc, ci cel ce manuieste bine (talent sau pregatire) acel cauciuc. Am intalnit jucatori de toate categoriile pentru care jocul impotriva materialelor nu a constituit o problemă si m-au invins corect fara drept de apel, carora le-am aratat respect si am primit respect, adevarati jucatori. Asa cum am intalnit si jucatori (cam tot de toate categoriile), loosers, care nu au putut concepe ca am voie sa joc cu sandwich pe o fata si iarba pe alta si cu priza toc (cn penhold) de la care mi-am luat injuraturi groaznice, unii mergand la organizator sa sesizeze acest lucru, (Rasvan imi este martor) desi fetele sunt omologate, se afla in lista ittf, sunt de culorile permise rosu si negru.
                                            Dacă am sta sa judecăm si invers, ca o glumă "sunt permise două fețe lise pe paletă?" Daca da, evident ca da, de ce se pune aceasta intrebare la doua materiale?
                                            Ca o concluzie personala, si nu generalizată, nu neaparat o fața anume, suuuperr bună iti castiga meciul, ci cum folosesti tu acea față, care trebuie aleasa dupa lemnul folosit, pregatirea ta fizică, anduranta emotionala si după propriul tau stil de joc.

                                            Respect si sa va mearga mana bine la masa.
                                            Corect, contează mâna, antrenamentul și mai ales placerea de a juca. Orice sandviș merge pe forehand, mai ales când joci priză toc. Eu am dat la mișto cu un Yinhe Pluto pe forehand(un sandviș care e in jur de 50 de lei sau mai puțin) și cred că nu era minge pe care sa nu o pot ataca, iar mingile derutau, fiindcă veneau când moarte când cu foarte puțin topspin(derutează mai mult decât topspinul încărcat).

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Dan V Vezi post
                                              Poate pentru ca stia si cum sa o foloseasca? De foarte multe ori se pot auzi comentarii de genul "avea material, l-a ajutat materialul, fara material n-ar fi luat un punct", multe insotite de injuraturi de care si ca barbat esti oripilat, dar nimic despre a recunoaste si abilitatile, experienta, tactica si strategia oponentilor care joaca cu short/long pips (sandwich sau iarba). Manuirea acestor "materiale" necrsita multe, multe ore de pregatire intensa fizica si tactica, de acomodare, schimbarea paradigmei de atac etc si nu devii infailibil. Asa cum la fetele lise, orice atac poate fi dejucat cu o aparare/contra-atac produs cu o fata lisa, tot asa se pot dejuca si loviturile, tactica si strategia celor ce folosesc materialele, numai ca unii jucatori sunt prea comozi sa iasa din zona de confort si sa învețe cum sa joace eficient impotriva materialelor . Nu te bate un cauciuc, ci cel ce manuieste bine (talent sau pregatire) acel cauciuc. Am intalnit jucatori de toate categoriile pentru care jocul impotriva materialelor nu a constituit o problemă si m-au invins corect fara drept de apel, carora le-am aratat respect si am primit respect, adevarati jucatori. Asa cum am intalnit si jucatori (cam tot de toate categoriile), loosers, care nu au putut concepe ca am voie sa joc cu sandwich pe o fata si iarba pe alta si cu priza toc (cn penhold) de la care mi-am luat injuraturi groaznice, unii mergand la organizator sa sesizeze acest lucru, (Rasvan imi este martor) desi fetele sunt omologate, se afla in lista ittf, sunt de culorile permise rosu si negru.
                                              Dacă am sta sa judecăm si invers, ca o glumă "sunt permise două fețe lise pe paletă?" Daca da, evident ca da, de ce se pune aceasta intrebare la doua materiale?
                                              Ca o concluzie personala, si nu generalizată, nu neaparat o fața anume, suuuperr bună iti castiga meciul, ci cum folosesti tu acea față, care trebuie aleasa dupa lemnul folosit, pregatirea ta fizică, anduranta emotionala si după propriul tau stil de joc.

                                              Respect si sa va mearga mana bine la masa.
                                              Total de acord cu dv!
                                              Soft sau “ material”, in ambele situatii e nevoie de antrenament pt a-ti dezvolta loviturile .
                                              Nu am nimic impotriva celor care folosesc materiale , ( intelegandu-le, chiar imi place sa joc impotriva lor) vreau insa sa va intreb ce v-a determinat sa alegeti actuala configuratie?


                                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                O problema la cot / accidentare din vremea când jucam handbal de performanta, a.i. priza toc a venit in mod natural.
                                                Initial am jucat cu lisa pe fh si sandwich pe bh si roteam paleta. Apoi am constatat ca ma simt mai comod cu sandwich pe fh si sa ma apar cu reverul, asa ca unul dintre antrenori/prieteni mi-a pus iarba pe rever. Am avut nevoie (si inca mai am) de multe ore de antrenament si joc până să încep sa le stapanesc, cat de cat, pe amândouă (mai trebuie acum sa ma stapanesc pe mine😂) , tentația e mare sa termini punctul, și daca nu esti atent sa-ti construiești si să finalizezi doar atunci cand trebuie, ambele fețe sunt neiertatoare și te pedepsesc, nu prea ai margini prea mari de eroare. Ai nevoie de mult calm si stapanire de sine, și sa fii mai constructiv cand ataci sau te aperi, sa alternezi mai mult. Si multa stapanire de sine sa nu reactionezi cand esti înjurat sau cand ti se refuza mâna la finalul jocului spunandu-ti-se : "voi ăștia trebuie sa fiți interziși! " Am inteles repede ca problema nu este a mea ci a celui care face chestia asta, deh "de unde nu este, nici Dumnezeu...."

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  [QUOTE=Dan V;n963935]
                                                  Postat în original de phill Vezi post
                                                  Poate pentru ca stia si cum sa o foloseasca? De foarte multe ori se pot auzi comentarii de genul "avea material, l-a ajutat materialul, fara material n-ar fi luat un punct", multe insotite de injuraturi de care si ca barbat esti oripilat, dar nimic despre a recunoaste si abilitatile, experienta, tactica si strategia oponentilor care joaca cu short/long pips (sandwich sau iarba). Manuirea acestor "materiale" necrsita multe, multe ore de pregatire intensa fizica si tactica, de acomodare, schimbarea paradigmei de atac etc si nu devii infailibil. Asa cum la fetele lise, orice atac poate fi dejucat cu o aparare/contra-atac produs cu o fata lisa, tot asa se pot dejuca si loviturile, tactica si strategia celor ce folosesc materialele, numai ca unii jucatori sunt prea comozi sa iasa din zona de confort si sa învețe cum sa joace eficient impotriva materialelor . Nu te bate un cauciuc, ci cel ce manuieste bine (talent sau pregatire) acel cauciuc. Am intalnit jucatori de toate categoriile pentru care jocul impotriva materialelor nu a constituit o problemă si m-au invins corect fara drept de apel, carora le-am aratat respect si am primit respect, adevarati jucatori. Asa cum am intalnit si jucatori (cam tot de toate categoriile), loosers, care nu au putut concepe ca am voie sa joc cu sandwich pe o fata si iarba pe alta si cu priza toc (cn penhold) de la care mi-am luat injuraturi groaznice, unii mergand la organizator sa sesizeze acest lucru, (Rasvan imi este martor) desi fetele sunt omologate, se afla in lista ittf, sunt de culorile permise rosu si negru.
                                                  Dacă am sta sa judecăm si invers, ca o glumă "sunt permise două fețe lise pe paletă?" Daca da, evident ca da, de ce se pune aceasta intrebare la doua materiale?
                                                  Ca o concluzie personala, si nu generalizată, nu neaparat o fața anume, suuuperr bună iti castiga meciul, ci cum folosesti tu acea față, care trebuie aleasa dupa lemnul folosit, pregatirea ta fizică, anduranta emotionala si după propriul tau stil de joc.

                                                  Respect si sa va mearga mana bine la masa.

                                                  E pacat că apar discutii uneori peste limita bunului simnt, din cauza "materialelor". Munca din spatele adaptarii si intelegerea acestor fete nu se vede si nu este apreciată. Cred ca durerea cea mai mare apare cand se observa evolutii si rezultate, peste noapte, la unii jucatori care soft soft nu ar face fata la acel nivel(oricare ar fi el). Aici cred eu ca e cheia necazurilor din mintea celor care pierd cu materialistii. Sunt materialisti care chiar sunt buni, muncesc din greu, stiu si interpreteaza fiecare faza a jocului in functie de cum au lovit o minge... Exista totusi si o categorie de materialisti(clar pana la un nivel, nu vei juca la open-elite chiar si cu material daca nu stii jocul) care folosesc acest tip de fete si habar nu au unde va merge mingea cand fac un bloc, o preluare..... ei au rezultate doar cu aportul acestui tip de fete. De aici marea problema cu ierbarii/materialistii care vezi doamne le joaca paleta singura.. Cu tot respectul pentru toti softistii care nu pot invinge un ierbar din categoria 2("care habar nu au unde va merge mingea cand fac un bloc/o preluare"), problema e la noi domnilor(si eu sunt softist). Nu poti sa pierzi cu un om pe care tu il consideri "cel mai slab din curtea scolii" nici daca joaca cu sticla termopan lipita pe lemn. De multe ori noi nu vedem lacunele noastre(procent mare dintre cei care se plang.. habar nu au sa execute un top spin din bh si fh) ne credem foarte buni ca am lipit doua tenergy pe un super zlc si dam bombe bombe. E, stupoare, nici ala nu e tenis de masa fratilor, e bambilici mascat/ambalat frumos.

                                                  FARA MULTA MUNCA SI BANUTI INVESTITI CORECT, NE PIERDEM IN OCEANUL DISCUTIILOR CONTRADICTORII DESPRE LEMNE FETE .......

                                                  O zi minunata va doresc!!!
                                                  FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X