Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cupa mondiala 2012

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cupa mondiala 2012

    A scos ITTF-ul lista cu participantii ultimului mare turneu(ca si renume) al anului:
    Campionul mondial+ detinatorul trofeului: Zhang Jike (China)
    Campionul european: Timo Boll (Germania)
    Campionul Asiei: Xu Xin (China), castigatorul cupei asiei, competitie la care au fost el si Wang Liqin dintre chinezi
    Reprezentantul Americii Latine : Thiago Monteiro (Brazilia)
    Campionul Africii: Ahmed Saleh (Egipt)
    Reprezentantul Oceaniei: William Henzell (Australia)
    Reprezentanul gazdelor: Paul Drinkhall
    Jucatori calificati pe baza clasamentului la zi : Jun Mizutani (Japonia), Chuang Chih-Yuan (Taipei), Dimitrij Ovtcharov (Germania), Joo Saehyuk (Korea), Oh Sangeun (Korea), Gao Ning (Singapore), Vladimir Samsonov (Belarus), Jiang Tianyi (Hong Kong), Koki Niwa (Japonia)
    ITTF Wild Card: Michael Maze (Danemarca)
    ITTF Wild Card: Liam Pitchford (Gazde)
    Rezerva Nr.1: Adrian Crisan (Romania)
    Rezerva Nr.2: Marcos Freitas (Portugalia)
    Totul bine si frumos, dar de ce pentru numele lui Dumnezeu nu joaca Ma long? Ultimele 3 turnee mari ( 2 cupe mondiale+ olimpiada) s-au jucat fara cel mai bun jucator al momentului, e pur si simplu aberant.
    Regula e ca fiecare asociatie are voie 2 jucatori, dar nu se iau in considerare wild-cardurile, care au fost acordate ciudat.
    Maze e un jucator foarte bun, face meciuri frumoase si le poate pune si probleme chinezilor, lui boll si lui ovtcharov, dar daca mie-mi zice cineva ca Pitchford e mai spectaculos ca Ma long ma las de tenis, englezilor le ajungea un jucator.
    Nebunia patriotica vizibila si la olimpiada ( mai ales la festivitatea de deschidere) dauneaza tuturor, lucru valabil si in sportul nostru!

  • #2
    zhang zike are contracte foarte mari!sunt interese destul de mari in joc!xiu xin nu are cum sa-i puna probleme lui zike doar daca se face blat!asa e in viata!
    tb alc t05/t05 fx

    Comentariu


    • #3
      Xu xin l-a mai batut pe zhang si oricum face jocuri foarte frumoase, are si cele mai spinoase loop-uri + cel mai bun footwork dintre chinezi.
      Ceea ce este si mai aiurea este ca ma long a primit sanse cand nu era maturizat complet inca prin cupa mondiala, a luat 2 locuri 3 din cate stiu eu, ca mai apoi sa puna capac faptul ca pierderea unui SINGUR meci, cu wang hao in semifinalele ultimului campionat mondial, i-a blocat o gramada de drumuri la competitii mondiale, fiindca daca se intalnea cu Jike in finala wttc 2011 s-ar putea sa fi avut un alt Grand Slam completat pana acum..
      Eh, cine stie cine castiga anul asta, poate iarasi joaca Timo bine si-i bate pe toti
      Turneul incepe pe 28 septembrie si se tine la Liverpool.

      Comentariu


      • #4
        Ma Long, la mondiale, a revenit dupa o accidentare. Era, oarecum, de asteptat sa nu fie favorit si sa nu ia titlul. Dar apoi a avut o serie de vreo 7 luni fara infrangere. Deci chiar e nedrept ce i se intampla...

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Kralizec Vezi post
          Ma Long, la mondiale, a revenit dupa o accidentare. Era, oarecum, de asteptat sa nu fie favorit si sa nu ia titlul. Dar apoi a avut o serie de vreo 7 luni fara infrangere. Deci chiar e nedrept ce i se intampla...
          Accidentarile lui Ma Long,sunt accidentari psihice nu fizice.Degeaba castiga 7 etape si unde trebe se da acidentat.
          Nu-i contest jocul,dar in afara de acel forhend nu vad nimic spectaculos.In schimb Jike,este mult mai complex,servici foarte bune,rever foarte bun si pe forhed la fel si psihic foarte stabil si relaxat..
          Fanii Ma Long,pot sa-mi sara in cap.dar asta este realitatea,nu degeaba Jike,are toate titlurile importante castigate,cu,care nu multi cinezii se pt lauda.Parerea mea este ca nu are rost sa o dam de pereti cu soarta.Soarta este si cum si-o mai face omu............

          Comentariu


          • #6
            http://www.ittf.com/_front_page/ittf...ition_ID=1969&http://www.ittf.com/_front_page/ittf...yer_ID=105649&

            Comentariu


            • #7
              din cate observ ,apar cate 2 reprezentanti pentru fiecare tara participanta ,sau cel putin ptr china,germania ,japonia ,coreea etc..iar locurile chinei au fost ocupate de cealalti 2 tineri..
              cat despre blaturi si interese ,sa fim seriosi ..intre cei 3 chinezi (zhang jike,ma long si xu xin) poate sa castige oricine cu oricine ,oricand...zhang jike este ales clar ,ramanea competitia intre ma long si xu xin ,ultima confruntare castigata de xu xin ,la fel ca si open-ul chinei si cupa asiei ...

              Comentariu


              • #8
                nu chiar midnight !
                daca pica Timo Boll iar cu Jike, si e intr-o zi buna, si nervos, il mananca Boll pe Jike cu tot cu paleta si papuci !

                Ryu Seung-Min este un altul care ar fi trebuit sa participe, si care, daca isi pune in cap , va creea probleme imense , s-a vazut clar si la Olimpiada pe echipe China vs Coreea de Sud . daca nu gresea Ryu , il batea pe Ma Long de numa-numa.
                Joo Sae Hyuk probabil va face ceva sa isi schimbe stilul, s-a vazut cat de ofensiv a devenit la Olimpiada, si , zic eu, a avut cateva jocuri frumoase ... dar nu-l vad prea departe , totusi o sa dea batai de cap.

                Xu Xin, este fara doar si poate "viitoarea surpriza" ! are , dupa cum a precizat cineva, un footwork aproape de perfectiune (cum este si necesar unui penholder) , a dovedit ca il poate bate si pe cel mai bun ( vezi meciurile cu el vs Ma long si Jang Jike ) si este mult mai mult cu picioarele pe pamant decat ceilalti doi.
                ce este ciudat ( am intrebat niste chinez ) , toata lumea in China stie cine este Ma Long, Jang Jike, Ma Lin , Liquin sau Wang Hao, dar cand le ziceam de Xu Xin toti dadeau din umeri.
                eu cred ca nu primeste atat suport moral , financiar si de imagine din partea statului chinez cat ar trebui ( am pus intrebarea aceasta la aproximativ 20 de chinezi , si doar 1 mi-a spus ca a auzit de ei, dar nu stia nimic important de el, daca joaca bine sau nu )

                sunt curios daca masinaria Japoneza , cu Koki Niwa in spate, va reusi sa produca ceva surprize.
                aceasta este parerea mea ...
                Boys, be ambitious !

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de TimeShift Vezi post
                  ce este ciudat ( am intrebat niste chinez ) , toata lumea in China stie cine este Ma Long, Jang Jike, Ma Lin , Liquin sau Wang Hao, dar cand le ziceam de Xu Xin toti dadeau din umeri.
                  ...
                  Nu te-au inteles ce-ai intrebat Ma Long si Zang Jike se pronunta cam cum se scriu dar Xu Xin se pronunta cam Jiu Jin
                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                  Comentariu


                  • #10
                    nu stiu ce varianta de "chineza" cunosti tu, dar, intre mandarina si cantoneza am observat MARI diferente de pronuntie. in mandarina - care se vorbeste in zona Beijing sau Peching , Xian ( soldatii de teracota ) si tot ce este in zona Manciuria se foloseste mandarina - , Xu Xin se pronunta Șu Șin , si crede-ma , le-am aratat si cum se scrie in limba lor, si poze cu el si tot nu stiau de el.
                    deci , te asigur, ca am facut toate cele de mai sus si chiar nu au stiut, la fel cum nici nu stiau prea multe despre jucatoarele chinezoaice, inafara de Ding Ning si Xiao nu stiau pe nimeni altcineva.deci ... nu stiu ...

                    dar , stiau de Hagi , si nu stiau de Dracula ( LOL ) .

                    din tenisul de masa, stiau de Timo Boll ( pe care il numeau Bol - o foarte foarte scurt ) , de Waldner , unii il stiau pe Persson , stiau de Maze - pronuntat Ma-ze , Kreanga, Ovtcharov si Samsonov. cam pe acestia ii stiau ei .
                    Boys, be ambitious !

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de TimeShift Vezi post
                      nu stiu ce varianta de "chineza" cunosti tu, dar, intre mandarina si cantoneza am observat MARI diferente de pronuntie. in mandarina - care se vorbeste in zona Beijing sau Peching , Xian ( soldatii de teracota ) si tot ce este in zona Manciuria se foloseste mandarina - , Xu Xin se pronunta Șu Șin , si crede-ma , le-am aratat si cum se scrie in limba lor, si poze cu el si tot nu stiau de el.
                      deci , te asigur, ca am facut toate cele de mai sus si chiar nu au stiut, la fel cum nici nu stiau prea multe despre jucatoarele chinezoaice, inafara de Ding Ning si Xiao nu stiau pe nimeni altcineva.deci ... nu stiu ...

                      dar , stiau de Hagi , si nu stiau de Dracula ( LOL ) .

                      din tenisul de masa, stiau de Timo Boll ( pe care il numeau Bol - o foarte foarte scurt ) , de Waldner , unii il stiau pe Persson , stiau de Maze - pronuntat Ma-ze , Kreanga, Ovtcharov si Samsonov. cam pe acestia ii stiau ei .
                      Hmmm.. de ce porti poza lui Xu Xin la tine...? e vreun cult personal ceva...
                      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Sabin Costea Vezi post
                        A scos ITTF-ul lista cu participantii ultimului mare turneu(ca si renume) al anului:
                        Campionul mondial+ detinatorul trofeului: Zhang Jike (China)
                        Campionul european: Timo Boll (Germania)
                        Campionul Asiei: Xu Xin (China), castigatorul cupei asiei, competitie la care au fost el si Wang Liqin dintre chinezi
                        Reprezentantul Americii Latine : Thiago Monteiro (Brazilia)
                        Campionul Africii: Ahmed Saleh (Egipt)

                        Unde ? Cand ?
                        Reprezentantul Oceaniei: William Henzell (Australia)
                        Reprezentanul gazdelor: Paul Drinkhall
                        Jucatori calificati pe baza clasamentului la zi : Jun Mizutani (Japonia), Chuang Chih-Yuan (Taipei), Dimitrij Ovtcharov (Germania), Joo Saehyuk (Korea), Oh Sangeun (Korea), Gao Ning (Singapore), Vladimir Samsonov (Belarus), Jiang Tianyi (Hong Kong), Koki Niwa (Japonia)
                        ITTF Wild Card: Michael Maze (Danemarca)
                        ITTF Wild Card: Liam Pitchford (Gazde)
                        Rezerva Nr.1: Adrian Crisan (Romania)
                        Rezerva Nr.2: Marcos Freitas (Portugalia)
                        Totul bine si frumos, dar de ce pentru numele lui Dumnezeu nu joaca Ma long? Ultimele 3 turnee mari ( 2 cupe mondiale+ olimpiada) s-au jucat fara cel mai bun jucator al momentului, e pur si simplu aberant.
                        Regula e ca fiecare asociatie are voie 2 jucatori, dar nu se iau in considerare wild-cardurile, care au fost acordate ciudat.
                        Maze e un jucator foarte bun, face meciuri frumoase si le poate pune si probleme chinezilor, lui boll si lui ovtcharov, dar daca mie-mi zice cineva ca Pitchford e mai spectaculos ca Ma long ma las de tenis, englezilor le ajungea un jucator.
                        Nebunia patriotica vizibila si la olimpiada ( mai ales la festivitatea de deschidere) dauneaza tuturor, lucru valabil si in sportul nostru!
                        - - - Actualizat - - -
                        Unde si cand ?

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                          - - - Actualizat - - -

                          Unde si cand ?
                          LIEBHERR 2012 Men's World Cup,28 Sep 2012 - 30 Sep 2012, Liverpool, ENG
                          Volkswagen 2012 Women's World Cup,21 Sep 2012 - 23 Sep 2012, Huangshi, CHN

                          Comentariu


                          • #14
                            http://tabletennista.com/2012/8/ma-l...-place-at-the/
                            TIMO BOLL ALC
                            tenergy 05

                            Comentariu


                            • #15
                              Players confirmed for the 2012 World Cup are: Xu Xin, Timo Boll, Paul Drinkhall, Michael Maze, Liam Pitchford, Ma Long, Chuang Chih-Yuan, Dimitrij Ovtcharov, Joo Saehyuk, Oh Sangeun, Gao Ning, Vladimir Samsonov, Jiang Tianyi, Adrian Crisan and Marcos Freitas. Reserve players: Chen Wexing and Tang Peng.

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X