Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum pot curata lemnul de speed glue

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum pot curata lemnul de speed glue

    Buna seara,

    Dupa aproximativ 6 ani am reinceput sa joc tenis de masa si am ajuns in punctul in care sunt nevoit sa schimb fetele. Inainte am avut Sriver fx care au fost lipite cu speed glue.

    Intrebarile mele sunt urmatoarele: cum se poate curata lemnul de speed glue? Lipirea cu adeziv pe baza de apa este afectata de rezidurile de speed glue?

    Multumesc.
    Donic Burn OFF -
    Butterfly Sriver FX 2.1/Butterfly Sriver FX 2.1

  • #2
    Incearca cu un solvent, acetona este buna cred.
    blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

    Comentariu


    • #3
      O alta varianta ar fi sa apelezi la unul dintre colegii de pe forum care se ocupa cu reparatul/reconditionatul lemnelor.
      Florin Roman este unul dintre ei , si te poate ajuta cu siguranta.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Ultima editare de dani 0205; 08.feb.2022, 09:24.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de amator 13 Vezi post
        Buna seara,

        Dupa aproximativ 6 ani am reinceput sa joc tenis de masa si am ajuns in punctul in care sunt nevoit sa schimb fetele. Inainte am avut Sriver fx care au fost lipite cu speed glue.

        Intrebarile mele sunt urmatoarele: cum se poate curata lemnul de speed glue? Lipirea cu adeziv pe baza de apa este afectata de rezidurile de speed glue?

        Multumesc.
        Eu am folosit cu succes nitrodiluant, asemanator cu acetona, pomenita de dl. Popescu. Daca lemnul nu are defecte fizice (lovituri, lipsa material), cred ca nu are rost sa-l duci la reconditionat. Si folositi ori hartie igienica, ori prosop (de hartie) de bucatarie, inmuiat in nitrodiluant. Asta ptr ca dupa fiecare stergere, hartia se incarca/ cu lipici si trebuie aruncata.
        ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de dani 0205 Vezi post
          O alta varianta ar fi sa apelezi la unul dintre colegii de pe forum care se ocupa cu reparatul/reconditionatul lemnelor.
          Florin Roman este unul dintre ei , si te poate ajuta cu siguranta.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Dani ce nebunie mai e si asta? sa platesti cateva zeci de lei unui nene sa iti cureti lemnul(curier + manopera lui). Omul a a cerut o parere ca sa isi rezolve singur treaba.

          Metoda e simpla.
          Orice diluant cu concentratie de toluen(d209 merge si e ieftin), o lama de cutter. aplici generos diluantul pe fata lemnului. lasi sa activeze 2-3 min. Tragi cu lama de cutter vertical de la maner inspre varful paletei apasand. se va curata perfect lemnul.
          FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

          Comentariu


          • #6
            Multumesc pentru ajutor. Am rezolvat cu nitro diluant D209. Am sters de cateva ori cu servetele inmuiate in diluant si s-a curatat.
            Donic Burn OFF -
            Butterfly Sriver FX 2.1/Butterfly Sriver FX 2.1

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de eres01 Vezi post

              Dani ce nebunie mai e si asta? sa platesti cateva zeci de lei unui nene sa iti cureti lemnul(curier + manopera lui). Omul a a cerut o parere ca sa isi rezolve singur treaba.

              Metoda e simpla.
              Orice diluant cu concentratie de toluen(d209 merge si e ieftin), o lama de cutter. aplici generos diluantul pe fata lemnului. lasi sa activeze 2-3 min. Tragi cu lama de cutter vertical de la maner inspre varful paletei apasand. se va curata perfect lemnul.
              Nu prea inteleg unde e nebunia….
              Eu personal nu as risca integritatea lemnului meu, si l-as da pe mana unor oameni cu expertiza in asa ceva.
              Oricum, se pare ca nebunia a pierdut in fata diluantului🤣
              Spor la antrenamente!


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Ultima editare de dani 0205; 11.feb.2022, 15:42.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de dani 0205 Vezi post

                Nu prea inteleg unde e nebunia….
                Eu personal nu as risca integritatea lemnului meu, si l-as da pe mana unor oameni cu expertiza in asa ceva.
                Oricum, se pare ca a nebunia a pierdut in fata diluantului🤣
                Spor la antrenamente!


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                ) Diluantul e la conducere
                FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X