Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Păreri Rakza Z / Fețe Hybrid

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Păreri Rakza Z / Fețe Hybrid

    Salut,
    Joacă cineva în mod curent cu Rakza Z / Rakza Z EH?
    Mă tentează să le încerc și aș vrea să mai aflu niște păreri despre fețe.
    De asemenea, cred că ar fi util să le comparăm și cu alte fețe hibrid.
    Mulțumesc,
    Ultima editare de RazvanO; 20.feb.2022, 22:22.
    D09C - Mizutani ZLC - D09C

  • #2
    Am eu una lipita pe un innerforce zlc. Daca doriti, ne putem intalni la o sala in wk si dati cu ea.
    ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

    Comentariu


    • #3
      Revin cu o părere despre cum sunt fețele după primul antrenament.
      Setup-ul curent este: Rakza Z EH max pe fh, Rakza Z Max pe bh puse pe un Mizutani ZLC seria H (mulțam Johnny Erasure încă o dată pentru lemn)
      Fețele le-am luat direct de la VivaSportShop unde au fost și lipite, mulțumesc pentru asta cât și pentru toată discuția despre fețe, lemne și cunoștințele împărtășite.

      În trecutul apropiat am jucat cu Tenergy 05, H3Neo, Dignics 05. De asemenea, în mai toată pandemia nu prea am jucat tenis, clar o parte din părerile despre fețe sunt influențate și de lipsa de antrenament.

      La o primă impresie îmi plac mult fețele. Fața EH e între Dignics și H3N (boostat), având însă un arc mult mai mare față de Tenergy. Rakza Z pare mai degrabă o față ALL axată pe atac. Ambele însă sunt mai aproape de fețele europene față de cele chinezești testate de către mine în trecut. Cred că eres01 are dreptate când zice că ar merge boostate (Mersi mult pentru toate discuțiile despre fețe din privat ).

      Tot ce ține de serve și preluări scurte au intrat foarte bine și fără nevoi de adaptare a tehnicii.
      Agață foarte bine și poți genera mult spin cu un efort mic spre mediu. În aceeași categorie întră și topspinul de la depărtare, mingea căpătând ușor și sidespin, mai ales cel de pe FH, la cel de pe BH tehnica nu mă ajută în acest moment încât să-mi pot face o părere coerentă, am greșit mai mult datorită faptului că ajungeam târziu la minge.

      În general, fețele aruncă încet când dai încet în ele și se duc destul de tare când dai drept, mult mai bune la jocul plat/ capace pasive față de H3N și Tenergy.

      Dificultățile au început când vine vorba de topspinuri de lângă masă / distanța medie.
      Se simte foarte rapid arcul ridicat și mingea iese ușor în afara mesei.

      Într-un mod ciudat, simt că trebuie să ai o mișcare "mai corectă" fața de H3N, unde mai poți scăpa cu unele mici greșeli.
      Soluția găsită în acest moment este mai degrabă un topspin axat mult pe brush și foarte puțină forță inițială, mingea însă capătă viteză în momentul în care atinge masa iar după retur lucrurile devin un pic mai ușor de gestionat.
      De asemenea, la retopspin, din ce-mi dau seama, e important ca paleta să fie mai închisă decât sunt eu obișnuit.
      Impresia generală este că fețele aruncă destul de tare atunci când mingea de la adversar are mult efect în ea la jocul de atac.

      Per ansamblu sunt fețe rapide spre foarte rapide în combinație cu zlc-ul pe care-l folosesc, iar cea EH este mai rapidă din punctul meu de vedere față de Tenergy 05 și Dignics 05. Singura diferență fiind că este mai ușor să returnezi servele cu spin într-un mod mult mai controlat, cred însă că asta se datorează cauciucului lipicios.

      O să încerc să mai scriu pe măsură ce joc cu ele și să raportez și rezistența lor în timp.
      Dacă sunt întrebări punctuale răspund cu plăcere la ele aici .
      D09C - Mizutani ZLC - D09C

      Comentariu


      • #4
        Per total nu sunt fete cine stie ce bune, am avut si eu am testat. In legatura cu boosteritu, unde sa mai punem un strat doua, cand si asa fata e destul de greu. Fata ajunge cu booster peste 53, 54 de g minim, va las pe voi sa socotiti la ce greutate ajunge un lemn total bosterit, banda de cant, doua, trei straturi de lipici etc, si inca un lemn de 87 - 91 de grame. Multa bafta.
        Kiss

        Comentariu


        • #5
          Văd în semnătură ca jucati cu Rakza z! Ne puteți da cateva informații si pareri despre față? Mulțumesc!
          *** D09C/ZX GEAR F/GD 612

          Comentariu


          • #6
            Salut,
            Subliniez încă o dată arcul destul de ridicat mai ales al feței EH. Dacă nu sunt atent mingile ies ușor în afara mesei.
            Pe lângă cele de mai sus, ce observ este că de la depărtare pot tăia mult mai bine față de tenergy/ dignics, chiar dacă nu mai e stilul meu. Mă ajută că pot alege mult mai ușor să tai atunci când nu ajung bine la minge.
            Pot genera destul de mult spin în topspinuri și serve. Fețele fiind mult mai iertătoare o dată ce ești obișnuit cu fețele chinezești și mișcările respective.
            Mult mai bună fața la jocul drept față de H3N boostată (varianta comercială).
            În rest, încerc să răspund la orice alte întrebări punctuale.
            D09C - Mizutani ZLC - D09C

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X