Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Calcul Punctaj

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Calcul Punctaj

    referitor la turneul AmaTur: Turneu B Cupa Ping Pong Shop, București - 26/27.03.2022, cred ca sunt cateva erori

    1. am participat la open, nu la elite -
    toti participantii la open sunt trecuti ca ar fi participat la elite
    2. calcul medie - din calculele mele este 32.4 si nu 31.2 - idem si pentru Istrate
    MTX = 32.83(Tigau) + 32.44(Istate) + 30.47(Dumitrecu) + 29.87(Campean) = 125.61 / 4 = 31.40 + 1 = 32.40
    3. greseala cred ca este datorita faptului ca lista participantilor nu a fost actualizata
    ------
    Iordan =
    37.83p / Dumitrescu = 35.44p / Istrate = 31.2p / Campean = 31.2p
    modul de calcul din site este
    Turnee B
    • Loc 1 = MT1 + 5
    • Loc 2 = MT2 + 3
    • Loc 3-4 = MT3-4 + 1
    cred ca trebuie reverificate toate caclulele mediilor de la acest turneu
    multumesc


  • #2
    Multumesc.

    Am inversat clasamentele elite/open din viteza dar calculul ramane acelasi ... revin mai tarziu si va explic exact.
    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de CAMPEAN ADRIAN Vezi post
      Turnee B
      • Loc 1 = MT1 + 5
      • Loc 2 = MT2 + 3
      • Loc 3-4 = MT3-4 + 1
      cred ca trebuie reverificate toate calculele mediilor de la acest turneu
      multumesc
      Loc 3-4 >>> 30.47(Dumitrescu) + 29.87(Campean) / 2 = 30.17 ... +1 = 31.2
      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        multumesc / am priceput / cele bune

        Comentariu


        • #5
          Referitor la acel punctaj adăugat turneelor A. Înțeleg motivele introducerii lui. Cred totuși că ar trebui stabilită o regulă când acel punctaj ar trebui să fie scos din calculul mediei. De exemplu eu am grila de turnee A plină.
          - Popescu Apreotesei Mihai, Straoane - mp 29.39, O
          Ce relevanță mai are în acest sens acel punctaj de acum doi ani? Nu doar pentru mine ci pentru toți jucătorii care au în grilă un număr mare de turnee jucate. Practic este intr-un fel o penalizare. Punctajul acela mic ocupă permanent locul unuia dintre cele două turnee care nu se luau în calcul, adică rămâne situația 11 din 12. Pun această întrebare având în vedere că un turneu A slab este foarte greu de scos din grilă. Cam 9-12 luni durează pentru un jucator să facă acest lucru. Mulțumesc!
          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
          FH: Butterfly Dignics 05
          BH: Tibhar Grass D.TecS

          Comentariu


          • #6
            Mai ramane un timp ... la sfarsitul primaverii l-as putea scoate si sa il las doar jucatorilor care nu au nici un turneu ... in mod normal pe 1 iunie ar trebui sa expire primele turnee de anul trecut, dar inca nu s-a stabilit exact.
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • #7
              Nicolae iont

              Comentariu


              • #8
                Cum se punctează turneele de dublu B+?
                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                Comentariu


                • #9
                  Cu diplome, probabil

                  Nu se puncteaza turneele de dublu, de copii, de fete/băieți/old boys etc ... pe mese in parc ... sau orice altceva care nu se încadrează in categoriile punctate in mod obisnuit
                  TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                  Comentariu


                  • #10
                    Buna Seara!As avea o intrebare.Cum se calculeaza mp.ul?Multumesc

                    Comentariu


                    • #11
                      Pe scurt:

                      http://www.amatur.ro/tenisdemasa/info
                      Calcul medie:

                      MP = media punctelor turneelor A, B si A+ din clasament, cu precizările de mai jos:
                      - fără cele mai slabe două A+ dacă sînt cel puțin 4 turnee sau fără cel mai slab dacă sînt exact 3 (A+)
                      - fără cele mai slabe două A dacă sînt cel puțin 4 turnee sau fără cel mai slab dacă sînt exact 3 (A).
                      - fără cel mai slab turneu B dacă sînt cel puțin 3 turnee (B).



                      Mai detaliat, calcul automat cu formulele din Excel:

                      MP=IFERROR(ROUND((SP+SA+SB+pe)/NT,2),0)

                      NT=IF(ntp>=4, ntp-2, IF(ntp=3,2,ntp)) + IF(ntax>=4, ntax-2, IF(ntax=3,2,ntax))+IF(ntb>=3,ntb-1,ntb)+nte

                      SP=IF(ntp>=4, SUM(tp)-SMALL(tp,1)-SMALL(tp,2), IF(ntp=3, SUM(tp)-SMALL(tp,1),SUM(tp)))
                      SA=IF(ntax>=4, SUM(tax)-SMALL(tax,1)-SMALL(tax,2), IF(ntax=3, SUM(tax)-SMALL(tax,1),SUM(tax)))
                      SB=IF(ntb>=3,SUM(tb)-SMALL(tb,1),SUM(tb))

                      tp=cls!RC10:RC21
                      tax=cls!RC22:RC45,cls!RC57
                      tb=cls!RC46:RC53

                      ntp=COUNT(tp)
                      ntax=COUNT(tax)
                      ntb=COUNT(tb)

                      pe=cls!RC56; nte=COUNT(pe) ... ... punctele de la turneul pe echipe, luna viitoare vor fi incluse in turneele A+ ... tp, ntp

                      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                      Comentariu


                      • #12
                        buna asta, 'mai detaliat'
                        Lemn: yinhe v14 pro
                        Fete: FH: Glayzer/ BH:Glayzer

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de FlorinBN Vezi post
                          Pe scurt:

                          http://www.amatur.ro/tenisdemasa/info
                          Calcul medie:

                          MP = media punctelor turneelor A, B si A+ din clasament, cu precizările de mai jos:
                          - fără cele mai slabe două A+ dacă sînt cel puțin 4 turnee sau fără cel mai slab dacă sînt exact 3 (A+)
                          - fără cele mai slabe două A dacă sînt cel puțin 4 turnee sau fără cel mai slab dacă sînt exact 3 (A).
                          - fără cel mai slab turneu B dacă sînt cel puțin 3 turnee (B).


                          Mai detaliat, calcul automat cu formulele din Excel:

                          MP=IFERROR(ROUND((SP+SA+SB+pe)/NT,2),0)

                          NT=IF(ntp>=4, ntp-2, IF(ntp=3,2,ntp)) + IF(ntax>=4, ntax-2, IF(ntax=3,2,ntax))+IF(ntb>=3,ntb-1,ntb)+nte

                          SP=IF(ntp>=4, SUM(tp)-SMALL(tp,1)-SMALL(tp,2), IF(ntp=3, SUM(tp)-SMALL(tp,1),SUM(tp)))
                          SA=IF(ntax>=4, SUM(tax)-SMALL(tax,1)-SMALL(tax,2), IF(ntax=3, SUM(tax)-SMALL(tax,1),SUM(tax)))
                          SB=IF(ntb>=3,SUM(tb)-SMALL(tb,1),SUM(tb))

                          tp=cls!RC10:RC21
                          tax=cls!RC22:RC45,cls!RC57
                          tb=cls!RC46:RC53

                          ntp=COUNT(tp)
                          ntax=COUNT(tax)
                          ntb=COUNT(tb)

                          pe=cls!RC56; nte=COUNT(pe) ... ... punctele de la turneul pe echipe, luna viitoare vor fi incluse in turneele A+ ... tp, ntp
                          ...si nu intotdeauna da acelasi rezultat atunci cand SUM(n)/nt decat daca se foloseste functia AVERAGE(n). (pentru un calcul rapid si simplu). Pentru cei ce doresc sa foloseasca AVERAGEIF e bine sa stie ca o celula goala este tratata ca valoare 0. In schimb 0 are valoare de (n) in AVERAGE. Atentie la conditia celor doua mai mici valori din (n) pentru A si A+, respectiv una la B. Daca functia IF vi se pare mai dificila puteti elimina manual cele mai mici valori.
                          (sfaturi pentru cei novice ca mine. Va sugerez sa nu faceti prea multe calcule ca veti fi supravegheati )
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • #14
                            Nu am niciunde sum()/n ca sa o pot inlocui cu average ... in plus, o parte din variabilele alea sint folosite si la calculul punctelor, deci am nevoie de ele separat.
                            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #15
                              Cum am reușit să cobor în asemenea mod în clasament? Cred că este o eroare....
                              Rog conducerea Amatur să verifice....
                              Asemenea coborâre, cred că s-a făcut o greșeala

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X